ازون تراپی

اوزون یا ازون (Ozone) چیست؟

اُوزون (به انگلیسی: Ozone)؛ یکی از آلوتروپهای اکسیژن است به فرمول O۳ که گازی با اکسیدکنندگی بسیار بالاست. ازن معمولاً ناپایدار بوده و در بسیاری از واکنش‌ها مانند کلر عمل می‌کند و با مکانیزم ترکیب شدن با پروتئین و بی‌اثر کردن آنزیم کاهنده که برای تنفس یاخته مهم است، به عنوان میکروب کش عمل می‌کند. خاصیت اکسیدکنندگی این گاز باعث می‌شود تا کاربردهای صنعتی زیادی داشته باشد و در غلظت‌های بالاتر از ۱۰۰ جزء در میلیارد اثر تخریبی شدیدی بر مخاط و اندام‌های تنفسی جانوران و بافت‌های گیاهان بگذارد. در نتیجه گاز ازون در فضای نزدیک به زمیناز مهمترین آلاینده‌های هوا محسوب می‌شود اما ازن موجود در لایه ازون برای جانوران و گیاهان سودمند است چراکه از ورود نور ماوراء بنفش و پرتوهای پر انرژی به زمین جلوگیری می‌کند.اوزن یک عنصر ۳مولوکولی است یعنی کوچک ترین ذره آن مولکول های ۳اتمی است.

تعریف کلی

اوزون واژه‌ای یونانی است به معنی «بو» و به ویژه «بو تند» اطلاق می‌شود. ازن مولکولی با سه اتم اکسیژن است مولکول اکسیژن دارای دو اتم اکسیژن است اما تفاوت در یک اتم اکسیژن در این دو مولکول تفاوتهای اساسی را در این دو مولکول بوجود آورده‌است.

 

اهمیت ازون در زندگی بشر

اگر فضانوردی، در ارتفاع زیاد، به این سیاره خانه ما نگاه کند، نوار نازک آبی رنگی که دور زمین را فراگرفته، نظرش را جلب خواهد کرد. این پوشش شفاف، حیات را در جو زمین تأمین می‌نماید. حیات، بصورتی که ما می‌شناسیم، تنها با پوشش حفاظتی ازون میسر می‌شود. بدون وجود اوزن ادامهٔ زندگی امکان ناپذیر است. پرتوهای خورشیدی، یکنواخت نیست. این پرتوها، شامل پرتوی به نام پرتو فرابنفش است.

چنانچه تمامی این پرتوها به سطح زمین می‌رسید، وجود زندگی در روی زمین امکان پذیر نبود. زیرا این پرتوها حامل مقدار زیادی انرژی مرگ‌زا برای موجودات زنده‌است. خوشبختانه تنها بخش ناچیزی از پرتو فرابنفش خورشید به سطح زمین می‌رسد. قسمت بیشتر این پرتو، انرژی خود را در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح زمین و در جو آن از دست می‌دهد. در این عمق از جو فراگیرنده زمین، مقادیر معتنابهی ازون موجود است و این ازون، پرتو فرابنفش را جذب می‌کند.

رایحه تازگی پس از آذرخش

پس از آذرخش(رعد و برق)، تنفس شما با آسودگی بیشتری صورت می‌گیرد. هوا پاکیزه و پر از تازگی است. علت این است که رعد و برق، سبب تولید گاز اوزن در جو می‌شود و همین گاز است که هوا را تازه‌تر می‌نماید.

نقش ازون در ضد عفونی آب

آبی که می‌آشامیم، کلریزه‌ است. این آب زیان‌آور است و مزه آن نیز ناخوشایندتر از مزه آب چشمه‌است. آب ضد عفونی شده با ازون، عاری از هر گونه باکتری زیان‌آور است و مزه آن نیز خوشایندتر است.

 

 

اوزون تراپی یا ازن درمانی چیست

روش درمانی اوزون تراپی یا ازن درمانی روشی نسبتا جدید در درمان است. در حقیقت اوزون تراپی پاسخی است به تلاشهای علم پزشکی به یافتن جایگزینی مناسب برای کورتون درمانی. مزیتهای متعددی ازون تراپی را منحصر به فرد کرده است. یکی از اصلی ترین این مزایا این است که  درمان ازون تراپی بدون عارضه مشخص است که همین امر باعث شده که در بیماران دیابتی و مسن که سایر روشها مانند کورتون با مصرف محدودی و عوارض همراه است، کارایی بسیار موثری داشته باشد. مزیت دیگر بسیار مهم ازون تراپی این است که ریسک عفونت همراه تزریق یک ماده ضد درد و التهاب به داخل مفاصل را نداشته و حتی در برخی بیماران جهت درمان عفونت استفاده میشود

استفاده از گاز اوزون یا اوزون درمانی روشی سالم در درمان بیماری های عضلانی و مفصلی می باشد. در این روش درمانی  از گاز ازن که غلظت آن توسط پزشک معالج تعیین می شود،  به صورت کاملا تخصصی در بافت تزریق می شود و بر اساس تبدیل گاز ازن به اکسیژن در بافت رادیکال ها و انرژی آزاد می شود که  درمان دیسک کمر ، درمان سیاتیک ، استفاده می شود.

از تزریق گاز ازن در کنار و یا داخل دیسک به عتوان جراحی بسته دیسک کمر و یا جراحی بسته دیسک گردن  کمک ازن درمانی  هم نام برده می شود.

انرژی آزاد شده از گاز ازن در بافت موجب تبدیل و آزادسازی انرژی بسیار فوق العاده ای می شود که ماده تغذیه ای سلول یا ATP سلول را بالا می برد و موجب ترمیم بدون عارضه و طبیعی سلول صدمه دیده از جمله سلول های دیسک کمر می شود . در واقع این انرژی ،ازن درمانی را به  عنوان یک پیشرفت جدید و نوین در درمان درد و دیسک و آرتروز در پزشکی روز دنیا مطرح کرد است.

اوزون تراپی یا ازن درمانی دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و نیز اثرات ترمیمی می باشد. بنابراین اوزون تراپی در درمان دردهای ناشی از التهابات مفصلی و نیز دیسک های بین مهره ای، تنگی کانال نخاع، زخم های ناشی از دیابت و … موثر می باشد.

 اوزون تراپی دیسک کمر یا ازن درمانی برای دیسک کمر

ازون تراپی در کمر موارد مصرف متعددی دارد که یکی از جایگاههای آن درمان دیسک کمر است.همانطور که میدانید دیسک کمر ناشی از اثر فشاری و التهابی دیسک های بین مهره ای روی ریشه های عصبی و نخاع است. داروهای ضد التهاب و اعمال جراحی با تاثیر روی این دو مقوله باعث بهبود علایم فرد میشود. ازون تراپی در صورتیکه به نحو درست انجام شود میتواند هم اثر ضد التهابی و هم اثر ضد فشاری داشته باشد و نقش مهمی در درمان دیسک کمر داشته باشد. این کوچک شدن دیسک بیرون زده در این روش علاوه بر کاهش فشار وارد شده بر کانال نخاع، سبب بهبود گردش خونی در فرد و در نتیجه باعث اکسیژن رسانی بهتر به ریشه های عصبی می شود. آمارها حاکی از آنند که تا کنون بیش از ۱۴ هزار نفر در اروپا از مشکلات دیسک کمر خود خلاص شده اند. افرادی که از روش اوزون تراپی بهره جسته اند بعد از گذشت دو روز درد در ناحیه مربوطه را به شدت از دست داده اند.

اوزون درمانی برای دیسک کمر را گاهی یک نوع جراحی بسته هم می نامند و در واقع درمان جراحی بسته دیسک کمر به  روش های مختلفی انجام می شود که یکی از آنها ازن درمانی کمر می باشد.

تزریق ازن جهت درمان دیسک کمر به سه شبوه انجام می شود. و بر اساس معتبرترین مقالات مروری دارای شواهد بالینی قوی در اثربخشی می باشد:

یکی  داخل دیسک کمر ویا داخل فورامن خروجی دیسک در اطاق عمل ،

دوم تزریق کنار دیسک کمر و پاراورتبرال در کلنیک ها

سوم تزریق گاز ازن به صورت اپیدورال و یا کودال اپیدورال که هم در کلنیک و هم اطاق عمل قابل  انجام می باشد. تزریق ازن در داخل دیسک همان درمان جراحی بسته دیسک کمر و یا جراحی دیسک کمر به روش غیر جراحی است.

کاربرد اوزون تراپی در درمان آرتروزها

در حالتی که بیماری تا آن حدی شدید نشده که پیشنهاد جراحی به وی داده شود تزریق گاز اوزون یا ازن درمانی می تواند خواص ضد التهابی، ضد درد و همچنین ترمیمی در بیمار مورد نظر داشته باشد. این درمان ضد درد در اغلب مفاصل مانند شانه ، لگن ، زانو و مچ پا قابل انجام است. معمولا بسته به شدت تخریب و آرتروز مفصلی و نوع مفصل از یک جلسه تا چندین جلسه انجام میشود. درمان به صورت سرپایی است و مراقبت خاصی معمولا نیاز نیست.

درمان آرتروز زانو توسط اوزون تراپی یا اوزون تراپی زانو

 آرتروز زانو از بیماریهایی است که راهکارهای جایگزین جراحی بسیاری در درمان آن دارد. از جمله این راهکارها می توان به تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژلهای اسید هیالورنیک و پی آر پی و ارتوکین اشاره نمود. در این راستا  و شاید بتوان از همه آنها موثرتر و کم هزینه تر از تزریق داخل مفصلی اوزون نام برد که از آن با عنوان اوزون تراپی زانو هم یاد می شود. تزریق ازن علاوه بر خصوصیات ضد التهابی، سیستم بازسازی را نیز در داخل مفصل فعال کرده و باعث بهبودی سریع بیماران مبتلا به آرتروز زانو می شود. به نوعی با اکسیژن رسانی کافی و حذف مواد آسیبرسان شرایط مفصل های در حال تخریب را بهبود میرساند.

آنچه در خصوص اوزون تراپی زانو بسیار مهم بوده و آنرا از سایر درمانها متمایز می گرداند، عوارض بسیار ناچیز و قیمت بسیار ارزان این نوع درمان نسبت به سایر راهکارهای درمانی می باشد.

عوارض اوزون درمانی چیست

حسن اوزون درمانی این است که عارضه خاصی ندارد و در واقع عوارض درمانی جز عوارض تزریق ساده چیز دیگری نیست. اما بعضی از بیماران ممکن است به ازن درمانی جواب کمی بدهند. سالها علم پزشکی به دنبال جایگزینی برای تزریق کورتن بود و در حال حاضر ازن درمانی این رویا را محقق کرده است و بسیاری از بیماران دیسک کمر و آرتروز زانو امروزه با کمک اوزون تراپی زندگی با کیفیت تری را تجربه می کنند.

امپول اوزون چگونه تهیه می شود و ایا تزریق آمپول اوزون دردناک است

امپوا اوزون توسط دستگاه اوزون ساز تهیه می شود یعنی دستگاهی  وجود دارد که می تواند گاز اکسیژن را تبدیل به اوزون در غلظت پزشکی و درمانی برای بیمار بکند . ازوزن در بدن مجددا به اکسیژن و رادیکال O تبدیل می شود و این اتفاقی است که موجب اثرات معجزه آسای اوزون تراپی می شود.

تزریق آمپول ازوزن در صورتیکه با بی حسی به کار برده شود برای بیمار دردی بیشتر از یک تزریق عضلانی معمولی نخواهد داشت.

18cb4412b3fd96d4c2c15944894f7ea5_L

راههای ارتباط با مرکز جامع فوق تخصصی دکتر میــــر:

آدرس : تهران ،خیابان شریعتی ، بالاتر از میرداماد ، خیابان منظرنژاد ، پلاک ۵۳ ، طبقه ۳ ، واحد ۹

شماره تماس: ۲۲۸۷۴۴۱۴-۰۲۱

۰۹۰۱۲۶۰۶۳۰۸