درد دست چپ و پشت کتف

درد دست چپ و پشت کتف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شامل اسپاسم عضلانی، آرتروز، کار کشیدن بیش از حد از این عضو، شکستگی های استخوانی، پوکی استخوان، بیرون زدگی دیسک گردن (در صورت عدم درمان باعث کاهش حس و حرکت، فلج و ناتوانی و تحلیل رفتن عضلات دست می شود) ، استرس های شدید، مشکلات قلبی-عروقی (در صورت عدم درمان به موقع می تواند باعث بیماری های قلبی خطرناکی  مانند سکته قلبی شود) و مشکلات مربوط به معده است. بنابراین ما به دلیل تنوع دلایل درد دست چپ و پشت کتف توصیه می کنیم در صورت بروز چنین دردی به پزشکان متخصص این حوزه مراجعه نمایید.

کلینیک تخصصی ارتوپدی ما با بهره مندی از بهترین متخصصین ارتوپدی و بهترین تجهیزات برای شناخت دلیل درد دست چپ و پشت کتف، بهترین روش های درمانی را برای بهبود بیماران انجام می دهند.

درد دست چپ و پشت کتف

فهرست مطالبی که در این مقاله مطالعه می نمایید:

انواع درد دست چپ

دلیل درد دست چپ با منشا درد حقیقی چیست؟

دلیل درد دست چپ با منشا درد ارجاعی چیست؟

روش های درمان درد دست چپ و پشت کتف

کلینیک ارتوپدی ما با بهره مندی از بهترین پزشکان فوق تخصص زانو و مجهز ترین تجهیزات در زمینه تشخیص و درمان بیماری های زانو در خدمت شما عزیزان است.

تماس با کلینیک دکتر میر

انواع درد دست چپ

درد دست چپ به دو شکل درد حقیقی و درد انتشاری (ارجاعی) در اشخاص احساس می شود. که درد حقیقی به دردی گفته می شود که دلیل درد و ناراحتی آن عضو خود عضو باشد. اما در حالی که درد ارجاعی دردی است که دلیل درد دست چپ یا هر عضو دیگری سایر اعضا باشند.

دلیل درد دست چپ با منشا درد حقیقی چیست؟

کار کشیدن بیش از حد از دست چپ

یکی از دلایل اصلی درد دست چپ و پشت کتف می تواند فعالیت های بدنی شدید، ورزش های سنگین و کار کشیدن بیش از حد از دست چپ باشد. این درد پس از چند روز استراحت بهبود پیدا می کند و نیاز به درمان خاصی ندارد.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی در ناحیه بازو و ساعد می تواند از دلایل درد دست چپ باشد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان که به دلیل کمبود مواد معدنی ضروری بدن رخ می دهد می تواند از دلایل ایجاد درد در هر مفصلی اعم از دست ها شود.

آرتروز

یکی از رایج ترین دلایل درد دست چپ به ویژه در زنان و چپ دستان آرتروز است. آرتروز دست باعث ایجاد درد دست چپ و پشت کتف، درد گردن، درد شانه خواهد شد و همچنین فرد احساس سوزن سوزن شدن، گز گز و یا تیر کشیدن را علاوه بر درد خواهد داشت.

از آنجا که آرتروز نوعی بیماری پیشرونده است و اگر برای درمان و کنترل آن اقدام نشود باعث ساییدگی و فرسودگی بیش از حد استخوان ها و مفاصل می شود که برای تسکین درد و درمان آرتروز متخصص ارتوپدی مجبور به روش های تهاجمی اعم از عمل جراحی خواهد شد. بنابراین در صورت مشاهده علائم آرتروز هرچه سریعتر به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

در رفتگی و شکستگی‌ دست و استخوان کتف

در رفتگی و شکستگی دست و استخوان کتف اصولا در سالمندان و ورزشکارن دیده می شود که باعث درد دست چپ خواهد شد.

دلیل درد دست چپ با منشا درد ارجاعی چیست؟

از آنجا که دست، گردن و قلب از یک سلول تشکیل شده اند و منشا جنینی یکسانی نیز دارند، بنابراین ایجاد بیماری یا مشکل در هر یک از این سه اعضا ممکن است سایر اعضا را نیز درگیر کند و تشخیص دلیل بیماری برای پزشکان سخت تر شود.

دیسک و آرتروز گردن

فتق دیسک گردن و آرتروز گردن یکی دیگر از دلایل درد دست چپ هستند. بیرون زدگی مهره های گردنی که به دلیل آرتروز و یا دیسک گردن است می تواند هر دو دست را درگیر کند و باعث عدم کارایی دست ها شوند.

بیماری های قلبی- عروقی

یکی از دلایل درد دست چپ با منشا درد ارجاعی بیماری های قلبی-عروقی به خصوص در افراد میانسال و سالمند است. در این مواقع درد دست چپ، درد گردن و درد قفسه سینه می تواند نشانه بیماری های قلبی-عروقی باشد و نیاز است به پزشکان متخصص قلب و عروق برای بررسی بیشتر مراجعه کنید.

بیماری های معده

درد ناشی از بیماری های معده می تواند باعث درد دست چپ و پشت کتف و همچنین درد قفسه سینه شود. از جمله بیماری های معده که باعث بروز چنین دردهایی می شوند؛ زخم معده، رفلاکس معده، مشکلات سوء هاضمه و گاستریت های مزمن است.

استرس  های شدید

متاسفانه امروز به دلیل استرس های شدید بسیاری از ما ممکن است درد دست چپ و قفسه سینه، درد دست چپ و گردن و درد دست چپ و نیمه چپ سر را تجربه کرده باشیم.

روش های درمان درد دست چپ و پشت کتف

قبل از اینکه به دنبال روش های درمان درد دست چپ و پشت کتف باشید باید به دنبال بهترین پزشکان برای تشخیص علت درد باشید. تا ایشان پس از بررسی های لازم و تشخیص علت درد یکی از روش های درمانی زیر را برای شما تجویز کند:

انجام حرکات ورزشی خاص

یکی از رایج ترین روش های درمانی درد دست چپ و پشت کتف توسط اکثر پزشکان انجام حرکات ورزشی خاص به صورت روزانه و یا دوره های فیزیوتراپی است.

در صورتی که علت این دردها آرتروز، اسپاسم و گرفتگی عضلات و همچنین ضعف عضلانی باشد؛ متخصصین ارتوپدی با تجویز حرکات ورزشی و توصیه رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه ها و لبنیات و همچنین شرکت در جلسات آب درمانی و فیزیوتراپی می توانند این بیماری ها و دردهای ناشی از آن را بهبود بخشند یا کنترل کنند.

درمان مشکلات قلبی-عروقی

درد دست چپ و پشت کتف

در صورتی که دلیل درد دست چپ؛ مشکلات قلبی-عروقی باشد با مراجعه به پزشکان متخصص قلب و عروق نسبت به درمان این مشکلات اقدام کنید.

کنترل استرس

چنانچه دلیل درد دست چپ استرس باشد باید نسبت به کنترل آن با پیاده روی، استخر رفتن، ورزش و دویدن اقدام کنید. همچنین مصرف برخی دمنوش ها که شامل عرق بیدمشک، اسطوخودوس، گل گاو زبان و …. است، می تواند در کاهش استرس تاثیر بسزایی داشته باشند.

در آخر

هدف ما از این مقاله افزایش سطح اطلاعات شما از چنین دردهایی بود و قصد داشتیم این نکته را گوشزد کنیم که داشتن اطلاعات کافی نیست و در صورتی که  درد دست چپ و پشت کتف را تجربه کردید و پس از مدتی این درد رو به بهبود نبود نیاز است که به پزشکان متخصص این حوزه مراجعه کنید تا پس از بررسی های لازم، در صورت لزوم درمان را آغاز کنند.

کلینیک ارتوپدی ما با بهره مندی از بهترین پزشکان فوق تخصص زانو و مجهز ترین تجهیزات در زمینه تشخیص و درمان بیماری های زانو در خدمت شما عزیزان است.

تماس با کلینیک دکتر میر