علائم دیسک کمر در پاها

 

 

در این پست تمرکز خواهیم داشت بر روی علائم دیسک کمر در پاها و مشکلاتی که دیسک کمر میتواند برای پاها ایجاد کند. با مرکز جامع فوق تخصصی میر همراه باشید.

Lumbar-disc-symptoms-in-legs

 

 

 

 

علائم دیسک کمر در پاها :

– درد
– احساس سوزش
– احساس سردی
– احساس گرمی
-احساس گرفتگی و سفت شدن
– احساس ضعف و فلج اندام
– احساس بی حسی
-احساس خارش
 – لاغری ران و ساق
– صافی کف پا

حال با هم تک تک این علایم را بررسی میکنیم:

 

درد:

علائم دیسک کمر در پاها

 

 

همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید هر نقطه از بدن ما توسط یکی از اعصاب کمری حس دهی میشود. به طوریکه هر یک از دیسک های کمری که اسیب میبیند، نقطه متناسب با عصب مربوطه دچار علامت میشود. درد شایعترین علائم دیسک کمر در پاها است.

 

برخلاف تصور اغلب بیماران مبتلا به دیسک کمر ، این بیماری لزوما درد کمر نمیدهد و تقریبا در اغلب موارد دیسک کمر و سیاتیک کمری با درد کمر همراهی ندارد و در خود کمر حس نمیشود. بلکه درد ها اغلب به صورت منتشره به اندامها و پاها است. درد پاها اغلب به صورت شبانه است.

 

اغلب بیماران از ایجاد یا تشدید یک درد شبانه شکایت دارند که در اغلب موارد دردی مبهم  است. به صورت معمول هر دردی که در پاها حس شود ولی قابل تحریک مجدد با معاینه پزشک نباشد میتواند بدلیل دیسک کمر ایجاد شده باشد.   به صورت مکرر بیماران به این مرکز مراجعه میکنند و تصور میکنند که مشکل آنها از پا و یا زانو می باشد.

 

در حالیکه پس از شرح حال و معاینه دقیق برای آنها دیسک کمری تشخیص داده میشود. اگر تشخیص درست داده نشود گاها دیده میشود درمانهای نامتناسب و گاهی تزریقات و حتی اعمال جراحی بیمورد برای بیمار انجام میشود. دردها میتوانند گاها بسیار شدید و کشنده باشند که حتی نیازمند بیهوشی و بستری بیمار شود.

احساس سوزش:

 

سوزش کف پا

 

 

یکی دیگر از علائم دیسک کمر در پاها ، سوزش است. احساس سوزش که اغلب شبانه است بسیار آزار دهنده بوده و می تواند مخل خواب بیمار شود. این سوزش میتواند غیر از دیسک کمر توسط علل دیگر نیز ایجاد شود. از جمله علل ایجاد کننده سوزش میتوان به دیابت ، کمبود برخی ویتامین ها ، فشار روی عصب پا و علل دیگر اشاره کرد.

سوزش در دیسک کمر اغلب در قسمتی از پا دیده میشود و معمولا توسط مراقبت های توصیه شده توسط پزشک و درمان دارویی قابل کنترل است.

یکی از مهمترین و شایعترین داروهایی که برای کنترل این سوزش به کار میرود داروی گاباپنتین است که به صورت شایع توسط پزشکان تجویز میشود.

 

احساس سردی و گرمی;

یکی دیگر از علائم دیسک کمر در پاها می توان به احساس گرمی و سردی در پاها اشاره کرد. اگر سیستم عصبی بدن خود را به سیستم برق کشی تشبیه کنیم ، این حالت ها را به ایجاد نوسان و سو سو زدن  روشنایی بدلیل اتصال در شبکه برقی میتوان تشبیه کرد.

 

نکته ای که باید توجه داشت این است که این احساس ها هیچ کدام واقعی نیستند و بدلیل اختلال در سیستم هدایتی عصبی ایجاد میشود که با درمان درست دیسک کمر درمان میشود. به همین دلیل گرم کردن اندامی که حس سرد شدن دارد تاثیری در روند درمانی ندارد.

 

بارها بیماران با این نوع شکایات به مرکز جامع فوق تخصصی دکتر میر مراجعه میکنند که بدلیل تشخیص نادرست با شک مشکل در پا تحت درمان بیمورد قرار گرفته اند. به همین علت تشخیص درست اصل غیر قابل انکار درمان دیسک کمر است.

 

احساس گرفتگی و سفت شدن عضلات:

یکی از شایعترین و همینطور آزاردهنده ترین علایم دیسک کمر در پاها  که باعث درمان اشتباه میشود ، احساس گرفتگی و اسپاسم عضلات پاها است. این اسپاسم میتواند به صورت گاهگاهی و یا داعمی دیده شود که در نوع داعمی آزاردهنده تر است.

 

به صورت کلی باید به این نکته توجه کرد که دستورات حرکتی عضلات از طریق مغز و متعاقبا نخاع به عضله هدف می رسد. بدیهی است هرنوع بیماری که در این مسیر اختلال ایجاد کند میتواند باعث ایجاد ضعف و یا گرفتگی و اسپاسم شود.

 

 

سوزش کف پا

 

اگر به هردلیل احساس اسپاسم و یا درد اسپاسم گونه در پای خود دارید حتما با ما تماس بگیرید. راههای تماس با ما : اینجا را کلیک کنید. شما میتوانید برای مشاهده رفرنس و منابع این مطلب به سایت مایوکلینیک آمریکا مراجعه کنید به اینجا کلیک کنید.

 

احساس ضعف و فلج اندام

یکی از خطرناکترین و ناتوان کننده ترین علائم دیسک کمر در پاها ، احساس ضعف و متاسفانه ایجاد فلج پاها است. این علامت معمولا با احساس عدم کنترل کافی پا هنگام راه رفتن و همینطور عدم توانایی بالا اوردن انگشتان پا خود را نشان میدهد. بیمار با شکایت عدم همراهی پا هنگام راه رفتن ، گیر کردن انگشتان پا به زمین ، خالی کردن زانو و مچ پا ، ایجاد کف پای صاف و علایم مشابه به پزشک مراجعه میکند.

 

اگر چه با درمان مناسب میتوان تا حدودی انتظار بهبود علایم داشت ولی به صورت کلی آسیب های عصبی که منجر به ضعف میشوند سیر بهبودی بسیار آهسته دارند و در برخی موارد غیر قابل بازگشت هستند. برای اطلاع بیشتر از انواع فلج کلیک کنید.

 

بی حسی در پاها

بسته به اینکه کدام دیسک کمر شما درگیر شده باشد و دچار آسیب باشد ، یک قست متناظر و متناسب از پای شما ممکن است دچار بی حسی شود. بی حسی معمولا در اوایل بیماری به صورت گذراست ولی در ادامه میتواند داعمی شود. بی حسی داعمی یکی از دلایلی است که شاید پزشک شما را کاندید تزریق کمری و یا جراحی دیسک کمر کند.

 

احساس خارش

یکی دیگر از علائم دیسک کمر در پاها همین ایجاد حس های نامتناسب است. راه رفتن مورچه روی پا و یا احساس خارش برخی از این احساس ها ست. تشخیص اینکه این احساس مربوط به دیسک کمر است نیازمند دقت و مهارت پزشک است که ما در مرکز فوق تخصصی دکتر میر به قطع یقین تمامی موارد مرتبط را تشخیص و درمان خواهیم کرد.

کف پای صاف یکی دیگر از یکی از علل شایع ایجاد جدید کف پای صاف که معمولا در سنین بالا دیده میشود ، دیسک کمر است. اگر شما جدیدا حس میکنید که دچار کف پای صاف شده اید ، حتما جهت بررسی بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.