cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

کمردرد عصبی

کمردرد عصبی

دردکمر از شایعترین دردهای ناتوان کننده بین مراجعین کلینیکهای درد و‌ پزشکان متخصص ارتوپدی بشمار می آید. زندگی های پر استرس این روزها ،با خودشان دردهای پراکنده بدن و مشکلات گوارشی را هم به همراه آورده اند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به آسانی دچار اضطراب  و‌استرس می شوید(به اصطلاح ما پزشکان اگر استرسفول هستید) حتما  تجربه کمردرد عصبی و درد گردن عصبی را داشتید.

گاهی دردهای عضلانی اسکلتی عصبی شما را از انجام کارهای روزمره تان ناتوان می کند.

در ادامه راجع به کمردرد عصبی و نقش استرس در احساس درد صحبت می کنیم.

اول از همه باید بگوییم که استرس پاسخ کاملا طبیعی بدن من در برابر تهدیدها و خطرات است.

حالا معنی این جمله که گفتیم چیست؟

تصور کنید در حال راه رفتن در جنگلی هستید ناگهان حیوان درنده ای به شما نزدیک می شود ،بدن شما به طور طبیعی وارد فاز و مرحله ای می شود که شما بتوانید از خطر فرار کنید.

 

ضربان قلبتان بالا می رود و‌ عضلاتتان دچار تغییراتی می شوند که بتوانید سریعتر از خطر دور بشوید. اين استرس باعث افزايش ضربان قلب شده و تنفسهاي شما كوتاه و كم عمق ميشود .در طي فاز استرس مواد شيميايي بسيار زيادي ازاد مي شوند كه بدن و عضلات ما را اماده مقابله با خطر كنند.

 

–علت كمر درد عصبي چيست؟

حالا اگر ما به طور مداوم در طول شبانه روز استرس داشته باشيم ،عضله هايمان به طور دايم در حال انقباض و اسپاسم خواهد بود. بعلاوه افراد مضطرب براي حس كردن درد حساستر هستند،يعني حتي درد  يك اسپاسم مختصر عضله را بيشتر از معمول حس مي كنند. انقباض مداوم عضله هاي بالا و پايين كمر و گردن باعث كمردرد عصبي و درد گردن مي باشد.

 

–مشخصات دردهاي عصبي عضلات بدن (کمردرد عصبی) چيست؟

 

کمردرد عصبی

*دردهاي عصبي منتشر هستند مثلا بيمار مي گويد “درد در بدنم مي چرخد”

*دردهاي عصبي بدن ،نقاط حساس به لمس يا اصطلاحا نقطه هايي دارند كه لمسشان دردناك است.

افراد مضطرب  با اختلالات خواب هم روبرو هستند.

 

افراد مضطرب و پر استرس دچار  اسپاسم و انقباض ماهيچه مي شوند اين گرفتگي عضله هاي اطراف ستون مهره هاي كمر باعث دردناكي اين مناطق مي شود و افراد مضطرب به درد حساستر هستند و اين درد کمردرد عصبی را بيشتر از حد واقعي احساس مي كنند.

استرس و كمر درد عصبي يك چرخه معيوب براي شما ايجاد مي كنند،اضطراب شمارو مستعد درد كمر عصبي مي كند ،خود درد استرس شما را تشديد كرده و همچنان بر تداوم كمردرد عصبي تان مي افزايد.درد نمي گذارد شما به انجام زندگي روزمرهتان برسيد و همين هم باعث زياد شدن اضطرابتان مي شود.

 

به خاطر داشته باشيد كه وقتي شما براي تشخيص و درمان كمر درد به بهترین متخصص ارتوپد در تهران در كلينيك تخصصی فوق تخصصی دکتر میر مراجعه مي كنيد ابتدا به طور كامل و دقيق معاينه مي شويد و  ديگر علتهاي كمردرد هم توسط بهترین جراح ارتوپد و بهترین متخصص ستون فقرات هم بررسي مي شوند.

 

بررسي  ديگر علتهاي كمر درد  براي تشخيص دقيق و انتخاب روش درمان كمر درد شما لازم است.

شايد جراح فوق تخصص ستون فقرات برايتان نوار عصب عضله درخواست كند و شايد از روشهاي تصويربرداري براي بررسي درد كمر بهره ببرد.

 

درمان كمر درد عصبي:

 

کمردرد عصبی

داروهاي خوراكي :

مسكنهاي معمولي .

ضد اسپاسمها و شل كننده هاي عضلاني

مانند باكلوفن و متاكاربامول

داروهاي آرام بخش و ضد اضطراب مانند TCAها

و همچنين گاباپنتين

طبق تجويز دکتر ارتوپد

فيزيوتراپي

انجام ورزشهاي كششي ساده ،پياده روي و شنا

ماساژ درماني:ماساژ علاوه بر تاثيراتي كه روي عضلاتتان دارد با افزايش اندروفين خون  كه يك ماده شادي آور و ضد افسردگي و اضطراب است ، در كاهش كمر درد عصبي موثر خواهد بود.

خواب كافي،تحرك منظم و پرهيز از بي حركتي در كنار موارد بالا كمكتان مي كنند تا از شر کمردرد عصبی خلاص بشويد.

 

گروهی از بهترین جراحان متخصص و فوق تخصص ارتوپدی را در کلینیک تخصصی فوق تخصصی دکتر میر گرد هم آورده ایم تا با کمترین هزینه در سریع ترین زمان تشخیص صحیح و درمان کمردرد عصبی شما انجام شود.