دکتر متخصص انحراف ستون فقرات

دکتر متخصص انحراف ستون فقرات؛ پیشگیری از مشکلات حاد ریوی و قلبی از جمله نارسایی قلبی و ذات الریه

اسکولیوز ‌عارضه‌ای است که عامل پیچ خوردگی و ایجاد انحنای غیرعادی در ستون مهره‌ها است. در موارد شدید، انحراف قفسه سینه می‌تواند به قلب و ریه‌ها فشار وارد کرده و باعث مشکلات تنفسی شود و از سوی دیگر قلب برای پمپاژ خون در بدن با مشکل مواجه گردد.

به علاوه این بیماری می‌تواند شانس عفونت‌های ریوی مانند ذات الریه را افزایش دهد و منجر به مشکلاتی مانند نارسایی قلبی شود. از همین رو ضروری است در صورت بروز علائم، در اسرع وقت به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات مراجعه کنید.

دکتر متخصص انحراف ستون فقرات

ویژگی‌هایی متمایزکننده یک دکتر متخصص انحراف ستون فقرات با رقبا

یک دکتر متخصص انحراف ستون فقرات عالی بودن به چیزی بیشتر کسب نمرات بالا در امتحانات و آگاهی از اصطلاحات پزشکی نیاز دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص ویژگی های کمتر شناخته شده و متمایزکننده یک متخصص ستون فقرات خوب را نسبت به رقبای خود بیان کنیم.

 • یک پزشک خوب از ارتباطات خوبی نیز برخوردار است

پزشکان زیادی بر این باورند که «شنونده خوب بودن برای یک پزشک خوب ضروری است». “اگر به بیمارن اجازه صحبت کردن بدهید، آنها به شما خواهند گفت چه مشکلی دارند.”

از این گذشته، روابط مناسب داشتن صرفاً به معنی صمیمیت و مهربانی با بیماران نیست. از سوی دیگر این خصوصیت یکی از حیاتی‌ترین مهارت‌های یک پزشک محسوب می‌شود، چرا که به وی کمک می‌کند تا نگرانی‌های بیماران خود را بخوبی درک کرده و تشخیص خود را برای آنها شرح دهد.

پزشکان بر این باورند که بهترین جراح انحراف ستون فقرات باید با بیانی روشن و واضح و بدون بکارگیری اصطلاحات تخصصی پزشکی بتواد به درستی سؤالات بیماران پاسخ داده و آنها را شرایط موجود مطلع سازند. دکتر متخصص انحراف ستون فقرات باید علاوه بر داشتن صداقت، حتی در زمان دشوار بودن شرایط د امیدوار باشند. چنین پزشکانی باید به بیماران خود کمک کنند تا برای بهبود سلامتی خود احساس قدرت نمایند.

 • یک پزشک خوب منظم و با وجدان می‌باشد

لازم به ذکر است که بدون حضور درایت و هوشیاری در مورد جزئیات نمی توان در تخصص پزشکی موفق بود. یک پزشک موفق باید اطمینان حاصل نماید که بیمارانش کلیه آزمایش‌های غربالگری توصیه‌شده را بخوبی انجام داده، به سؤالات پیش آمده برای آنها به خوبی پاسخ داده و مطمئن شود بیماران پس از خروج از مطب برای اقدامات درمانی خود برنامه روشنی دارند. از سوی دیگر باید در مورد پیگیری آزمایش‌های انجام شده و اعلام نتایج آن مراقب باشد.

 • یک پزشک خوب همدلانه رفتار کرده و به بیماران خود حس مهم بودن القاء می‌کند

کسب نمرات بالا در دانشکده پزشکی یا داشتن افتخارات پزشکی دیگر دکتر متخصص انحراف ستون فقرات کوچکترین اهمیتی برای بیماران ندارد – بلکه آنها باید به این باور برسند که به شخص درستی برای تشخیص و درمان مشکل خود سپرده شده‌اند. بهترین جراح انحراف ستون فقرات باید بتواند به بیمار این احساس را تلقین کند که بخوبی تحت مراقبت یک متخصص بوده، نگرانی‌های وی در خصوص مشکلاتش قابل باور بوده و به درستی شنیده می‌شود.

به جای آنکه تعداد مقالات منتشره پزشک برای بیماران مهم باشد، اهمیت دادن پزشک به آنها و مراقبت از آنها بسیار مهم است. این مراقبت شامل گوش سپردن درست به بیمار و پرسیدن سوالات تشریحی برای گرفتن شرح حال وی می‌باشد. حتی لازم نیست سوالاتی که پزشک از بیمار خود می‌پرسد محدود به علت مراجعه فعلی وی به پزشک باشد. توجه به این نکته ضروری است که نباید بیمار را صرفاً فهرستی از مشکلات پزشکی و داروها تلقی کرد.

 • یک پزشک خوب باید خصیصه کنجکاوی را داشته باشد

زمانی که دکتر متخصص انحراف ستون فقرات با علائم گیج کننده‌ای از بیمار خود مواجه می شود، باید به کنجکاوی ذاتی خود این اجازه را بدهد تا آنها را به سوی تشخیص دقیق سوق دهد، حتی اگر به معنای استفاده از امکانات بیشتر برای تشخیص باشد.

این کنجکاوی احتمالاً شامل انجام تحقیق بیشتر از وضعیت بیمار، تماس با همکاران یا صرف زمان بیشتر برای جمع‌آوری شرح حال دقیق از بیمار باشد. در حقیقت انجام این اقدامات اضافی برای جلوگیری از تشخیص نادرست بسیار حائز اهمیت است.

 • یک متخصص خوب با سایر متخصصین همکاری می کند

رابط خوب بودن نه تنها برای کار با بیماران بلکه برای انتقال اطلاعات در سراسر سیستم درمانی بسیار حائز اهمیت است. پزشک باید تلاش کند تا سوابق بیمارستانی و درمانی بیمار را جمع آوری کند و پس از ترخیص نیز جلسات پیگیری به جایی را ارائه نماید. به طور مشابه، بهترین جراح انحراف ستون فقرات، پزشک مراقبت های اولیه بیمار را در هر تشخیص یا درمان مشارکت می دهد.

 • یک متخصص خوب در حمایت از بیماران خود مصر است

یک متخصص خوب هر آنچه لازم باشد را برای کمک به رفع احتیاجات بیماران خود انجام می دهند. این اقدامات می‌تواند به معنای کمک به بیماران در یافتن متخصصان یا تهیه نسخه های مورد نیاز باشد. یک پزشک متخصص خوب خود باید مایل به ارائه این حمایت‌ها باشد.

در حقیقت یک پزشک خوب، مدافعی قوی برای بیماران خود خواهد بود. این امر می‌تواند شامل کمک به بیماران در دریافت داروی نسخه شده، تعیین یک جلسه ویزیت اضطراری، ثبت نام در برنامه کمک به بیمار، یا دسترسی به خدمات ضروری مانند فیزیوتراپی باشد. بهترین پزشکان مایلند برای رفاه بیماران خود تلاش بیشتری داشته باشند.

 • یک پزشک خود قادر به مدیریت استرس است

استرس جزء جدایی ناپذیر فعالیت به عنوان یک پزشک است. ساعات طولانی فعالیت، مواجه با مرگ بیماران، بیماران ناسازگار، معضلات بیمارستانی (مانند کمبود بودجه و نیروی انسانی)، زمان کم استراحت، به علاوه بسیاری از عوامل دیگر، همگی با هم ترکیب می شوند تا فشار زیادی را به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات تحمیل کنند.

به عنوان یک پزشک متخصص اگر فاقد مهارت های مدیریت استرس کافی باشید، احتمال انکه به سرعت تحت تأثیر موارد فوق الذکر قرار گیرید، بسیار بالا است. میزان توانمندی در مدیریت استرس از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود، با این حال بسیار حائز اهمیت است که در مواقع استرس زا بهترین راهکار را برای کنترل اضطراب خود بیابید.

شاید انجام کاری چون دویدن ساده شما را آرام کند، حتی ممکن است انجام برخی کارهای هنری و یا اشتغال به صنایع دستی آرامش مجدد را برایتان به ارمغان آورد. هر چه هست، باید اطمینان حاصل نمایید که قادر به کنترل استرس و اضطراب خود هستید تا استرس ناشی از کار، زندگی شخصی شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

 • پزشکان خوب رفتار بالینی خوبی دارند

رفتار بالینی خوب با بیمار بیش از آنکه یک رویکرد باشد، می‌تواند به عنوان مهارت یک پزشک متبحر تلقی شود. این خصیصه ذاتی، همان خصوصیتی است که یک پزشک عالی را از یک پزشک خوب متمایز می کند. پزشکان باید درک درستی نسبت به نگرانی‌های بیماران خود داشته باشد و با آنها خوش برخوردپ و همدل و بخوبی به آنها گوش بسپرند. یک پزشک خود هرگز با خصایص خودپسند یا متکبر شناخته نمی‌شود. آنها باید با دیگران همانطور رفتار کنند که خو مایلند بدان صورت با آنها رفتار شود.

محاسن مراجعه به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات چیست؟

در این قسمت قصد داریم به فواید مراجعه به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات اشاره کنیم و بگوییم اگر فردی به این بیماری مبتلا است چه ضرورتی دارد که به یک متخصص مراجعه نماید و چه مزایایی نصیب آنها می‌شود.

 • بهترین جراح انحراف ستون فقرات قادر است به کاهش درد بیمار کمک کند

درد از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشکان متخصص انحراف ستون مهره‌ها است. این پزشکان به خوبی روی سیستم اسکلتی-عضلانی تخصص داشته و به خوبی مشکلات مرتبط با این ناحیه را درک می کند. بسیاری از بیماری ها و آسیب های اسکلتی-عضلانی مثل متخصص انحراف ستون مهره‌ها است که می تواند باعث درد شود. از همین رو متخصصان می توانند به کاهش یا از بین بردن درد کمک کنند.

 • دکتر متخصص انحراف ستون فقرات به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند

درد و آسیب و انحراف در ستون مهره‌ها همگی قادر به ایجاد به محدودیت در دامنه حرکتی است. زمانی که دامنه حرکتی بیمار به دلیل بیماری محدود است، انجام امور روزانه از جمله راه رفتن، دویدن و پریدن می تواند دشوار یا دردناک باشد.

متخصصان ارتوپدی در حوزه انحراف ستون مهره‌ها قادر به همکاری برای افزایش دامنه حرکتی بیمار و کمک برای بازگشت وی به حالت عادی هستند. افزایش دامنه حرکتی اغلب از طریق فیزیوتراپی، درمان غیرجراحی و گاهی حتی جراحی قابل انجام است.

 • پزشکان ارتوپد می توانند انجام وظایف روزمره را آسان تر کنند

بسیاری از افراد مایل به مقاومت در برابر سختی‌‌ها و مشکلات هستند و حاضرند با علائمی چون درد، کم بودن یا محدودیت دامنه حرکتی، سفتی و سایر آزاردهنده‌ای که لزوماً مانع زندگی عادی آنها نمی شود، زندگی کنند. با این حال وقتی انجام کارهای ساده روزمره مانند دست گرفتن اجسام برای قراردادن آن در کابینت، خم شدن برای برداشتن چیزی از روی زمین، یا حتی بیرون آمدن از رختخواب یا پیاده روی دشوار می شود، وقت آن است که به بهترین جراح انحراف ستون فقرات مراجعه کنید. متخصصان ارتوپدی با صحبت با شما علت علائم شما را تشخیص داده و یک برنامه درمانی برای شما و سبک زندگی شما ارائه می‌دهند.

 • پزشکان ارتوپد با درمان آسیب های فعلی قادر به پیشگیری از آسیب های بیشتر هستند

متخصصین انحراف در ستون مهره‌ها قادر است آسیب‌های فعلی را درمان کند تا از آسیب های بیشتر در آینده جلوگیری کرده و عملکرد بیمار را بهینه نمایند. به علاوه راهکارهای ارائه شده منجر به بهبود عملکرد و تحرک، کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی بیمار خواهد شد.

 • پزشکان ارتوپد بیماری‌های اسکلتی عضلانی را درمان می کنند

دکتر متخصص انحراف ستون فقرات می‌تواند تمام مشکلات ساختارهای اسکلتی یا عضلانی بیماران را بخوبی شناسایی کرده و درمان کند. به عنوان مثال بیماری‌ اسکولیوز باید به دقت و در زمان درست توسط پزشک تشخیص داده شده و بهترین متدهای درمانی مرتبط با آن به بیمار ارائه شود.

 • پزشکان ارتوپد به شما در تعیین نیاز به جراحی کمک می‌کنند

به عنوان متخصصی که در حوزه اختلالات ستون مهره‌ها تبحر دارد، پزشکان ارتوپد با توجه به وضعیت و شرایط بیمار و میزان اختلال موجود در ساختار ستون مهره‌های وی تشخیص می‌دهند که آیا یک فرد برای بهبودی ضروری است تحت عمل جراحی قرار گیرد یا خیر.

بهترین جراح انحراف ستون فقرات متعهد است بهترین درمان موجود را در درست‌ترین زمان ممکن برای هر بیمار ارائه دهد. جراحی تنها زمانی توصیه می‌شود که اقدامات درمانی غیرجراحی برای تسکین بیمار ناموفق عمل کرده یا بعید به نظر برسد که گزینه‌های غیرجراحی برای وی موفقیت آمیز باشند.

 • پزشکان ارتوپد می توانند روش های جراحی و غیر جراحی را انجام دهند

یک متخصص ستون فقرات در تهران قادر است باتوجه به شرایط منحصربفرد هر بیمار روش‌های جراحی و غیرجراحی را برای بهبود وضعیت وی ارائه خواهد داد.

 • پزشکان ارتوپد می توانند نظر یک متخصص را ارائه دهند

دلیل دیگری که مردم برای مشکل انحراف ستون مهره‌های خود به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات مراجعه می کنند، دریافت نظر دوم – از یک متخصص است. هرگز بد نیست به متخصصانی مراجعه کنید که هر روز شرایط یا آسیب هایی مانند شما را می بینند.

پیامدهای عدم مراجعه به موقع به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات

چنانچه فرد مبتلا به انحراف ستون مهره‌ها که بیماری وی به اثبات رسیده و علائم مشهودی دارد، در مراجعه به پزشک برای درمان تعلل بورزد این مسئله می تواند زمینه ساز مشکلات جدی و پیامدهای نگران کننده‌ای برای وی باشد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

به دلیل پیش روندگی این بیماری، هر گونه غفلت در خصوص درمان یا نادیده انگاشتن علائم می‌تواند موجب تشدید بیماری شده و شرایط را به تدریج برای بیمار دشوارتر سازد. از سوی دیگر خوددرمانی و یا مراجعه به افراد غیرمتخصص می‌تواند یک بیماری ساده قابل درمان را به معضلی پیچیده‌تر تبدیل کند، که با درمان‌های ساده و اولیه قابل درمان نباشد.

حتی اتخاذ روش اشتباه در درمان بیماری می‌تواند معضل را برای فرد پیچیده‌تر ساخته و مشکلات تازه‌تری را برای بیمار پدید آورد.

بنابراین توصیه می شود با مشاهده نخستین علائم ناراحت کننده که راه رفتن یا بلند کردن اجسام را برای شما دشوار ساخته و انجام امور روزمره را برای شما ناممکن ساخته در اسرع وقت باید به دکتر متخصص انحراف ستون فقرات مراجعه کنید تا مشکلا جدی‌تری پدید نیایید.

بهترین جراح انحراف ستون فقرات چه شخصی خواهد بود؟

جراحانی که در زمینه انحراف ستون مهر‌ه ها در بهترین کلینیک ستون فقرات در تهران فعالیت دارند معمولاً علائم زیر را به عنوان مشکل ناهنجاری در ستون مهره‌ها در نظر می‌گیرند.

اولین علامت قابل ذکر در خصوص ابتلای بیمار به انحراف یا اسکولیوز ستون مهره‌ها، داشتن انحنای آشکار در ستون مهره‌ها است. در این شرایط یک شانه یا یک ران بیمار بلندتر از شانه یا ران دیگر دیده شده و حتی در صورت پوشیدن لباس این مسئله کاملاً قابل مشاهده است.

علامت آشکار دیگری که ابتلای بیمار به این معضل را تائید می‌کند، درد در بخش انتهایی کمر یا تجربه درد در پاهای بیمار است که در صورت تشدید بیماری فرد علاوه بر درد ممکن است بی‌حس این نواحی و یا احساس سوزش در نواحی فوق را نیز تجربه کند. با پیشروی بیشتر بیماری، فرد در صورت نشستن یا ایستادن طولانی مدت نیز ممکن است دردی ناتوان کننده را تجربه کند.

متخصص ستون فقرات در تهران پس از تشخیص بیماری ممکن است باتوجه به شدت بیماری رویکردهای درمانی متنوعی را پیشنهاد کند. در وهله اول پزشک ممکن است انواع بریس را برای کاهش دامنه حرکتی ستون مهره‌های فرد و حمایت بیشتر از ستون مهره‌ها وی تجویز کنند. در شرایطی که انحراف خفیف باشد بریس‌ها قادرند با همراهی ورزش به میزان قابل توجهی از انحراف کاسته و یا از تشدید آن جلوگیری کنند.

در برخی موارد خصوصاً اگر بیمار نوزاد یا کودک باشد، پزشک قالب گیری با گچ یا فایبرگلاس سبک سراسری را پیشنهاد می‌کند. این قالب نیز باید به شکل تمام وقت تن بیمار باشد.

چنانچه رویکردهای غیرتهاجمی فوق الذکر مفید واقع نشود و درد بیمار را تشدید کرده و تسکین ندهد ممکن است دکتر متخصص انحراف ستون فقرات برای بهبود وضعیت بیمار جراحی را تجویز نماید.

بهترین کلینیک ستون فقرات در تهران چه خدماتی ارائه می‌کند؟

لازم است برای تشخیص به موقع و درمان مشکل انحراف ستون مهره‌ها یا هر گونه کجی و ناهنجاری در ساختار آن به بهترین کلینیک ستون فقرات در تهران مراجعه نمایید. در کلینیک فوق با استفاده از مدرن‌ترین ابزارهای تشخیصی که در سطح جهان وجود دارد شدت انحراف ستون مهره‌ها به دقت ارزیابی شده تا بهترین رویکرد درمانی برای بیمار اتخاذ گردد.

در این کلینیک کلیه مشکلات مرتبط با کیفوز، اسپونیدلوزیس، اسکولیوز، کجی و انحراف ستون مهره‌ها و غیره قابل درمان خواهد بود. ما به عنوان بهترین کلینیک ستون فقرات در تهران به بیماران کمک می‌کنیم تا با رفع کلیه ناهنجاری‌های موجود کیفیت زندگی خود را ارتقاء داده و همچون یک فرد عادی بتواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام بدهد بدون آنکه نیازمند کمک از جانب فردی دیگری باشد یا درد غیرقابل تحملی را به جان بخرد.

سوالات متخصص ستون فقرات در تهران در مورد انحرافات ستون مهره‌ها

 • انواع مختلف اسکولیوز شامل چه مواردی است؟

سه نوع مختلف از اسکولیوز یا انحراف ستون مهره‌ها وجود دارد که شامل ایدیوپاتیک، مادرزادی و عصبی-عضلانی است.

اکثر افراد مبتلا به اسکولیوز به نوع ایدیوپاتیک آن مبتلا هستند، به این معنی که هیچ نوع علت شناخته شده ای برای ابتلای فرد به این بیماری وجود ندارد. نوع اسکولیوز مادرزادی به معنی آن است که فرد با این عارضه متولد شده و  این بیماری با تشکیل ستون مهره‌ها در رحم پدیدار می‌شود.

این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی یک یا چند مهره یا عدم جدا شدن آن اتفاق می افتد. اسکولیوز عصبی-عضلانی ممکن است در پی یک بیماری عصبی-عضلانی چون دیستروفی عضلانی، میلودیسپلازی، فلج مغزی، آسیب نخاعی و سایر اختلالات مغز، نخاع و سیستم عضلانی ببوجود بیاید. با چنین بیماری، اعصاب و عضلات ضعیف یا نامتعادل، نمی‌توانند تراز مناسب ستون مهره‌ها را حفظ کنند.

 • آیا می توان از ابتلا به اسکولیوز پیشگیری کرد؟

خیر برای جلوگیری از اسکولیوز نمی‌توان کاری انجام داد زیرا در بیشتر مواقع این مسئله در پی ژنتیک ایجاد می‌شود. باید گفت علل ابتلا به شایع ترین شکل اسکولیوز یعنی اسکولیوز ایدیوپاتیک، کاملاً ناشناخته است. تحقیقات نشان می دهد که هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری در افراد مستعد ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

 • علل بروز اسکولیوز چه مواردی است؟

بین 80 تا 85 درصد از موارد ابتلا به اسکولیوز هچ علت شناخته شده‌ای ندارد و از همین رو از نوع ایدیوپاتیک تلقی می‌شوند. درصد باقیمانده از موارد ابتلا به این بیماری احتمالاً ناشی از ناهنجاری های مادرزادی و بیماری‌های ژنتیکی، اختلالات عصبی و بیماری های عضلانی باشد.

بر خلاف تصور غلط رایج، اسکولیوز در پی حمل اجسام سنگین (مانند کوله پشتی‌های سنگین)، نشستن یا خوابیدن در پوزیشن نامناسب، کمبود کلسیم، فعالیت های ورزشی یا تفاوت طول پاها نخواهد.

 • علائم رایج ابتلا به اسکولیوز چیست؟

در ادامه قصد داریم به علائم بیماری که مورد تائید دکتر متخصص انحراف ستون فقرات است، اشاره کنیم:

علائم اسکولیوز ایدیوپاتیک / مادرزادی شامل شانه های کج شده و ناهموار، تیغه شانه بیرون زده، برجستگی دنده ها در یک طرف، دور کمر ناهموار، بالاتر بودن یک لگن از دیگری، حالت خمیده خواهد بود.

علائم اسکولیوز عصبی-عضلانی مشابه علائم نوع ایدیوپاتیک و مادرزادی است و متشکل از موارد دیگری از جمله لگن کج شده، تعادل و هماهنگی ضعیف، مشکل در نشستن (که احتمالاً نیاز به استفاده از دست و بازو برای حمایت باشد)، زخم های فشاری ناشی از عدم تعادل و چالش های بهداشت فردی را نیز می‌باشد.

 • آیا تنها کودکان به بیماری اسکولیوز مبتلا می‌شوند؟

در حالی که ابتلا به اسکولیوز در کودکان و نوجوانان شایع‌تر است، با این حال ابتلا به این بیماری در بزرگسالان و حتی افراد بالای 60 سال نیز دیده می‌شود. به علاوه توجه به این نکته ضروری است که با افزایش سن، علائم فرد می‌توانند تشدید شوند.

 • آیا با افزایش سن بیماری دچار تغییر می شود؟

در برخی موارد که انحراف ستون فقرات شدید نیست، افراد بدون درمان نیز بهبود یافته اند. هنگامی که انحراف ستون مهره‌ها در کودکان بسیار خفیف است، احتمالاً هیچ درمانی توصیه نشود. هر چند عدم درمان به موقع انحرافات بزرگ در سنین پایین، ممکن است با گذشت زمان تشدید شوند.

 • اسکولیوز نوجوانان چقدر جدی است؟

اسکولیوز در نوجوانان مسئله تهدید کننده‌ای نیست و اکثر انحرافات ستون فقرات مشکلات جدی ایجاد نمی کنند. کودکان مبتلا به اسکولیوز قادرند زندگی عادی فعالی از جمله شرکت در ورزش داشته باشند.

اگر انحراف ستون مهره‌ها واقعاً شدید شود، می تواند باعث مشکلات قلبی و ریوی شود. یک انحنای بسیار شدید همچنین می تواند اعصاب یا نخاع را تحت فشار قرار دهد و منجر به فلج شدن بیمار شود. این اتفاق بسیار نادر است. درمان مناسب از پیشرفت انحراف به چنین درجه شدیدی جلوگیری می کند.

 • آیا یک کودک مبتلا می تواند زندگی عادی داشته باشد؟

بله. افرادی که دارای انحرافات ستون فقرات هستند که نیازی به جراحی ندارند، می توانند در فعالیت ها و ورزش‌های مشابه افراد سالم شرکت کنند. به ندرت محدودیتی برای انجام هر یک از فعالیت های آنها وجود دارد.

همین امر معمولاً در مورد افرادی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند، نیز صدق می کند. آنها می توانند شغلی مشابه افرادی داشته باشند که در سلامت کامل هستند. آنها معمولاً می توانند همان ورزش های قبل از جراحی را انجام دهند. با این حال، آنها باید قبل از شروع فعالیت های جدید (شغل یا ورزش) با پزشک خود تماس بگیرند تا مطمئن شوند که محدودیت خاصی برای انجام آن ندارند.

 • عوارض احتمالی ابتلا به اسکولیوز چیست؟

در موارد شدید ابتلا به بیماری اسکولیور، هر نوع انحراف در قفسه سینه می‌تواند عامل فشار وارد شدن به قلب و ریه‌ها شده و باعث مشکلات تنفسی خواهد شد و از سوی دیگر قلب برای پمپاژ خون در بدن با مشکل مواجه گردد. به علاوه این بیماری می‌تواند شانس عفونت‌های ریوی مانند ذات الریه را افزایش دهد و منجر به مشکلاتی مانند نارسایی قلبی شود.

 • چه چیزی می تواند باعث بدتر شدن و تشدید اسکولیوز شود؟

کشش مکرر ستون فقرات قفسه سینه بیمار با خم شدن به پشت، طی انجام حرکات ژیمناستیک، پرش از ارتفاع، مانورهای رقص (به ویژه در رقص باله) و برخی موقعیت های یوگا باعث می شود مهره ها بیشتر به سمت منحنی اسکولیوز بچرخند. این نیرو اغلب باعث پیشرفت سریع و تشدید معضل اسکولیوز می شود.

 • در صورت ابتلا به اسکولیوز از انجام چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

دکتر متخصص انحراف ستون فقرات توصیه می‌کند در صورت ابتلا به اسکولیوز از انجام کارهای مانند نگاه کردن به گوشی، بلند کردن اجسام سنگین، انجام برخی تمرینات خاص، پوشیدن کفش های پاشنه بلند و یا دمپایی و هر نوع کفشی که ساپورت ندارد باید اجتناب کنید.

سخن پایانی

 

اسکولیوز یک وضعیت پزشکی است که زدر پی یک انحنای جانبی در ستون فقرات فرد بروز می‌کند. این عارضه معمولاً در اوایل دوران کودکی یا نوجوانی خود را نشان می‌دهد و می‌تواند یک بیماری مزمن باشد که بسته به شدت آن و اینکه آیا قابل درمان است، می‌تواند سال‌ها یا کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که انداختن کوله پشتی سنگین یا خوابیدن به پهلو می تواند باعث اسکولیوز شود، اما در واقعیت اینطور نیست.

برای تشخیص دقیق و درمان درست مشکلات مرتبط با انحراف ستون مهره‌ها ضروری است به یک دکتر متخصص انحراف ستون فقرات مراجعه نمایید.

چشم انداز بلند مدت اسکولیوز به شدت انحنا بستگی دارد. برای موارد خفیف تا متوسط، این وضعیت با فعالیت‌ها و عملکردهای روزمره تداخلی نخواهد داشت. افراد مبتلا به اشکال شدید اسکولیوز ممکن است محدودیت های فیزیکی داشته باشند.

زندگی با اسکولیوز می تواند دشوار باشد. اگر به دنبال کمک برای مدیریت اسکولیوز خود هستید، ممکن است بخواهید به دنبال بهترین کلینیک ستون فقرات در تهران باشید.

گروه‌های حمایتی برای شما این امکان را فراهم می‌کنند تا با سایر افرادی که تجربه‌های مشابهی دارند، ملاقات کنید و بتوانید توصیه‌هایی در مورد مقابله با این وضعیت به صورت روزانه پیدا کنید.