ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک، روش بسیار مؤثر و کاربردی برای درمان و کم کردن اثرات درد

اگر درد شما از کمر به پایین و در امتداد یک پا تابیده می­شود و همچنین باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف می­شود؛ ممکن است شما یکی از 40 درصد افرادی باشید که در سراسر جهان از سیاتیک رنج می­برند. خوشبختانه درمان­های موثری برای کمک به کاهش درد و ناراحتی ناشی از سیاتیک وجود دارد که یکی از آن­ها درمان سیاتیک با ورزش و ماساژ است.

در واقع می­توان گفت ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک علاوه بر اینکه فواید زیادی برای سلامت عمومی دارد؛ روش بسیار مؤثر و کاربردی برای درمان سیاتیک و کم کردن اثرات درد به شمار می­رود. خواندن این مطلب به افرادی که به دردهای مزمن سیاتیک مبتلا هستند کمک شایانی خواهد کرد.

آیا ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک مؤثر است؟

در پاسخ به این سوال که چقدر ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک مؤثر است باید بگوییم؛ پژوهش­ها و آزمایشات بسیاری از پزشکان، نشان دهنده این نکته است که ماساژ درمانی روشی مؤثر برای تسکین درد است و به طور خاص می­تواند به کاهش درد کمر کمک کند.

در واقع هنگامی که عضلات مرکزی و پایین کمر شما سفت و منقبض هستند، می­توانند به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و یا ممکن است نقاط اطراف عصب را تحریک کنند. گفتیم که در سیاتیک، درد به صورت معمول از کمر به پاها و حتی کف پا تابیده می­شود.

بنابراین باید بدانید که ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک به تسکین عضلات منقبض و شل شدن گره­ها کمک می­کند. ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک موجب می­شود که فشار روی عصب کاهش پیدا کند.

یکی از شایع ترین دردها در بین افراد جامعه کمردرد است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که بین 60 تا 70 درصد از مردم کشورهای صنعتی در زندگی خود، به نوعی کمردرد را تجربه می کنند. ماساژ مناسب همچنین ترشح اندورفین را تحریک کرده که یک مسکن طبیعی در بدن است و می­تواند سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهد.

ترکیبی از این اثرات مثبت و مؤثر احساس راحتی را تقویت می­کند و با بالابردن میزان آرامش و انرژی بدن شما، باعث بهبودی و کاهش درد می­شود. بنابراین می­توان به صورت کاملا جدی ماساژ برای درمان سیاتیک را به عنوان یکی از درمان­های اصولی و مناسب در نظر گرفت. در این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر بحث در مورد ماساژ برای درمان سیاتیک، همچنین در مورد ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

ماساژ برای درمان سیاتیک چه انواعی دارد؟

قابل ذکر است که انواع مختلف ماساژ می­تواند به طرق مختلف روی بدن تأثیر بگذارد. در واقع ماساژ درمانی علاوه بر اینکه در طب سنتی به صورت ویژه­ای توصیه می­شود؛ امروز در علوم پزشکی نوین نیز مورد توجه بسیاری از پزشکان و متخصصان است. پزشکان بسیاری با مشاهده اثرات فوق العاده ماساژ درمانی در بسیاری از بیماری­ها، به دید یک درمان جدی و مؤثر و در اغلب اوقات درمان تکمیل کننده به تکنیک­های ماساژ درمانی نگاه می­کنند.

قابل ذکر است که ماساژ درمانگران می‌توانند درمان هدفمند و سفارشی را در نواحی خاص اطراف عصب سیاتیک برای کمک به کاهش استرس و درد ارائه دهند.

هرچند این نکته بسیار مهم است که مراجعه به یک درمانگر مناسب و حرفه­ای می­تواند از نظر هزینه برای شما چالش برانگیز و گران قیمت باشد؛ اما بهره بردن از انواع ماساژ­های توصیه شده برای سیاتیک و مورد استفاده صحیح قرار دادن تکنیک­ها می­تواند بسیار کمک کننده و مقرون به صرفه­ باشد. تکنیک­­ها و انواع مختلفی از ماساژ درمانی وجود دارند که به عنوان ماساژ برای درمان سیاتیک، می­توان آن­ها را مورد استفاده قرار داد. این تکنیک­ها شامل موارد زیر هستند:

 1. ماساژ بافت عمیق

این ماساژ برای درمان سیاتیک  میتواند مفید باشد و شامل ضربه های آهسته و فشار عمیق است. در واقع این ضربات به عمق ماهیچه­ها، تاندون­ها و بافت­ها می­رسد و موجب آزادسازی سفتی و انقباض گره­ها می­شود. این ماساژ به عنوان محبوب­ترین روش ماساژ برای درمان کمردرد در نظر گرفته می­شود.

 1. ماساژ سوئدی

این نوع ماساژ به بافت عمیق فشار کمتری وارد می­کند. ماساژ سوئدی پایانه‌های عصبی در بافت‌های همبند را تحریک می‌کند تا تنش را کاهش داده و آرامش را تقویت کند.

 1. رهاسازی میوفاشیال

هدف این سبک ماساژ تسکین درد در بافت‌های میوفاشیال است. بافت­های میوفیشیال در واقع غشایی است که عضلات را حمایت و احاطه می‌کنند. رهاسازی میوفاشیال با کشش نقاط ماشه­ای برای کاهش درد و انقباض عمل می­کند.

 1. ماساژ عصبی عضلانی

این تکنیک ماساژ درمانی نیز به عنوان درمان نقاط درد تحت عنوان نقاط ماشه­ای شناخته می­شود. این ماساژ فشار مستقیم شدیدتری را به گره­ها و نقاط تحت فشار تنش و درد اعمال می­کند. در واقع با هدف قرار دادن مستقیم این نواحی، عضلات شل می­شوند و درد کاهش می­یابد.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک اصطلاح کوتاهی برای هر نوع دردی است که در امتداد عصب سیاتیک گسترش می­یابد. سیاتیک در واقع یکی از طولانی‌ترین و نازک‌ترین اعصاب بدن شما است. عصب سیاتیک از بالای باسن در قسمت تحتانی کمر شروع شده و از پشت باسن و پایین هر پا امتداد می‌یابد و درست زیر زانو به پایین و انگشتان پا ختم می‌شود.

آسیب مستقیم به عصب سیاتیک نادر است؛ اما اصطلاح سیاتیک برای توصیف هرگونه درد و ناراحتی در آن ناحیه استفاده می­شود که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از شرایط عمومی و معمولی­تر که می­توانند باعث سیاتیک شوند؛ عبارت­اند از:

 1. تنگی ستون فقرات کمری

این اتفاق زمانی می­افتد که حفره استخوانی که نخاع را نگه می­دارد؛ شروع به پوسیدگی و باریک شدن می­کند. این نوع سیاتیک می­تواند در بیماران مسن شایع­تر باشد.

 1. سندرم پیریفورمیس

سفت شدن عضله پیریفورمیس که در عمق باسن قرار دارد؛ ریشه­های عصبی را فشرده کرده و عصب را تحریک می­کند.

 1. لغزش مهره یا اسپوندیلولیستزیس

این اتفاق زمانی می­افتد که با یک جابجایی به جلو یا بخش قدامی مهره، آن را از خط مهره‌های مستقیماً در بالا یا زیر آن خارج کند. در نتیجه استخوان ستون فقرات عصب سیاتیک را فشار می‌دهد.

 1. فتق دیسک مهره­ای

این مورد شایع­ترین علت درد سیاتیک است. بین هر مهره یک دیسک، به شکل بالشتکی با مرکز ژل مانند قرار دارد. وقتی چیزی باعث فتق دیسک بین مهره­ها یا لیز خوردن و بیرون آمدن آن شود؛ می­تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند. اگر این عارضه ژنتیکی نباشد؛ این شرایط اغلب در اثر ضربه ناشی از آسیب یا استرس فیزیکی در طول زمان ایجاد می­شوند. درد عصب سیاتیک می­تواند از خفیف تا حاد و شدید باشد، اما متمایز است زیرا معمولاً فقط یک طرف بدن را از قسمت پایین کمر تا طول یک پا درگیر می­کند. سایر علائم سیاتیک عبارت­اند از:

 1. دردی که با حرکت پاها بدتر می­شود یا از حرکت جلوگیری می­کند.
 2. بی حسی یا ضعف در ناحیه کمر، باسن، ساق پا یا پا.
 3. احساس سوزن سوزن شدن در پاها یا انگشتان پا.
 4. تداخل با فعالیت­های روزانه، به سختی ایستادن، راه رفتن یا نشستن.

ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک چگونه انجام می­شود؟

باید بگوییم که ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک به این دلیل مؤثر است که نقاط ماشه­ای بالقوه زیادی در پا وجود دارد که می­توانند باعث درد ارجاعی به عصب سیاتیک شوند. بسیاری از مردم از رها شدن نقطه ماشه پا به کمک ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک به طور کامل تسکین یافته‌اند.

چند ناحیه اصلی در پا وجود دارد که به نظر می‌رسد با درد عصب سیاتیک مرتبط است. با ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک می­توان به صورت مؤثر روی این نقاط اثرگذاری لازم را انجام داد. در زیر نوع ماساژی که بر روی این نواحی مؤثر هستند را توضیح داده­ایم:

 1. نقاط ماشه­ای فاشئیت کف پا

دو نقطه ماشه­ای بالقوه در کف پا وجود دارد که می­تواند درد را به عصب سیاتیک ارجاع دهد. اولی در پاشنه و دومی در پایین پا قرار دارد. ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک به خوبی این نقاط را تحت تأثیر قرار می­دهد.

برای رهاسازی این نقاط می­توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. توپ را زیر کف پای خود قرار داده و به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس به درد پیدا کنید. با فشار دادن 30 تا 60 ثانیه پا روی آن نقطه احساس تسکین درد را تجربه خواهید کرد.

 1. نقاط ماشه پاشنه

دو نقطه ماشه­ای بالقوه در پاشنه پا وجود دارد که می­توان اثرات عصب سیاتیک را در آن­ها یافت. نقطه اول درست در پشت توپ پا و دومی در لبه داخلی پاشنه قرار دارد. برای رهاسازی این نقاط نیز می­توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. به این صورت که توپ را زیر پای خود قرار داده و آن را به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس پیدا کنید.

هنگامی که یک نقطه حساس به درد پیدا کردید؛ فشار وارد کنید و فشار را برای 30 تا 60 ثانیه نگه دارید. ممکن است لازم باشد با مقادیر مختلف فشار آزمایش کنید تا احساس تسکین درد را تجربه کنید.

 1. نقاط ماشه­ای درد گلوت

دو نقطه ماشه­ای بالقوه نیز در باسن وجود دارد که می­تواند درد را به عصب سیاتیک ارجاع دهد. اولی در بالای باسن و دومی در کنار باسن قرار دارد. این ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک مؤثر است. برای رهاسازی این نقاط نیز می­توانید از توپ لاکراس یا توپ تنیس استفاده کنید. توپ را زیر باسن خود قرار دهید و آن را به اطراف بچرخانید تا جایی که یک نقطه حساس به درد پیدا کنید.

در این تکنیک نیز مانند تکنیک قبلی می­بایست هنگامی که یک نقطه حساس پیدا کردید؛ فشار وارد کرده و برای 30 تا 60 ثانیه نگه دارید. با امتحان کردن مقادیر مختلف فشار روی توپ می­توانید تسکین درد را به مرور تجربه کنید.

 1. نقاط ماشه­ای توپی پا

همچنین دو نقطه ماشه­ای بالقوه دیگر در قسمت نزدیک به انگشتان وجود دارد که می­تواند به درد عصب سیاتیک اشاره کند. اولی درست در پشت انگشت شست پا قرار داشته و دومی در قسمت بالا­تر از انگشتان پا قرار دارد. ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک در این مورد نیز مؤثر خواهد بود. برای رهاسازی این نقاط نیز می­توانید از توپ تنیس به همان روش­های چرخاندن و فشار دادن که عنوان کردیم؛ بهره ببرید.

چگونه بفهمیم که در معرض خطر سیاتیک هستیم و به ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک نیاز داریم؟

بسیار مهم است که بدانید همه در معرض خطر سیاتیک هستند؛ زیرا ساییدگی طبیعی و فعالیت بدنی احتمالاً در نهایت باعث جابجایی یا شکستگی و یا تحلیل استخوان‌ها، دیسک‌ها و رباط‌ها می‌شود و هرکدام ممکن است عصب سیاتیک را درگیر کنند. با این وجود جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا این نوع صدمات اغلب کوتاه مدت هستند و با استراحت و درمان خانگی بهتر می­شوند. شرایط ویژه­ای نیز وجود دارد که با قرار گیری در آن­ها، احتمال خطر درد عصب سیاتیک افزایش می­یابد. این شرایط شامل موارد زیر هستند:

 1. فرد بالای 30 سال بیشتر در معرض آسیب دیدگی یا ابتلا به بیماری­های دژنراتیو مانند آرتریت است.
 2. شرکت در فعالیت‌های سنگین به خاطر ورزش، تمرین و حتی کار که شامل بلند کردن اجسام سنگین می­شود.
 3. نشستن برای مدت طولانی می­تواند باعث سفت شدن و انعطاف ناپذیر شدن عضلات اطراف عصب شود.
 4. اضافه وزن فشار بیشتری بر ستون فقرات و عضلات پشت شما وارد می­کند.
 5. ابتلا به دیابت شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب­های عصبی قرار می­دهد که شامل عصب سیاتیک می­شود.
 6. سیگار کشیدن بافت ستون فقرات و استخوان­ها را ضعیف می­کند.
 7. در بارداری، هورمون­های خاصی ترشح می­شوند که باعث شل شدن رباط­ها شده و همچنین تلاش برای حمل نوزاد ممکن است بر ستون فقرات و عضلات کمر فشار وارد کند.

آیا درمان سیاتیک با ورزش امکان پذیر است؟

پزشکان علاوه بر تأثیر ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک ، به اثرگذاری مناسب درمان سیاتیک با ورزش پی برده­اند. به طور کلی، درد خفیف تا متوسط ​​عصب سیاتیک را می­توان با خود مراقبتی منظم در خانه درمان کرد. علاوه بر درمان سیاتیک با ورزش مراقبت­های خانگی و آسان دیگری نیز وجود دارند که برای درمان بسیار مؤثر واقع می­شوند. هنگامی که برای اولین بار درد سیاتیک را تجربه می­کنید، این سه درمان خود مراقبتی می­تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد:

 1. حرکات کششی ملایم و ماساژ هدفمند انجام دهید

سفتی عضلانی اطراف عصب سیاتیک یکی از دلایل رایج سیاتیک است، بنابراین هر گونه درمان فیزیکی که عضلات را شل کند به تسکین ناراحتی و بازگرداندن تحرک شما کمک می­کند. درمان سیاتیک با ورزش و انجام حرکات کششی مناسب به راحتی امکان پذیر است. توصیه می­شود که با یک فیزیوتراپ، ماساژدرمانگر یا پزشک متخصص ارتوپدی صحبت کنید و تکنیک­های کششی مناسب را بیاموزید. اگر بیش از حد به خودتان فشار بیاورید، خطر بدتر شدن شرایط وجود دارد.

 1. استفاده مناسب از کمپرس گرم و سرد

این نکته بسیار مهم است که بدانید؛ گرما به عضلات کمک کرده و سرما به کاهش تورم و درد کمک می‌کند. با قرار دادن یک کمپرس سرد به طور مستقیم روی ناحیه آسیب دیده حدود 20 دقیقه و سپس قرار دادن کمپرس گرم می­توان درد عصب را با این تغییر دما کاهش داد. البته در سه روز اول شروع علائم فقط از کمپرس سرد استفاده کنید. شما می­توانید تغییر دما را برای تسکین درد اعمال کنید و یا اینکه از هر کدام از کمپرس سرد یا گرم که بیشترین اثرگذاری را در تسکین درد شما دارند؛ بهره ببرید.

 1. داروهای بدون نسخه مصرف کنید

مسکن‌های بدون نسخه و ضدالتهاب‌ها به تسکین درد حاد کمک می‌کنند و به شما امکان حرکت می‌دهند. اگر به آسپرین حساس هستید، ایبوپروفن یا استامینوفن را امتحان کنید. به طور کلی نیز بدون مشورت با پزشک آسپرین مصرف نکنید. زیرا عوارض جانبی زیادی دارد و امروزه استفاده از آن به‌عنوان مسکن منسوخ شده است.

قابل توجه است که این پیشنهادات فقط برای موارد سیاتیک خفیف تا متوسط توصیه می­شود. اگر درد شدید را تجربه کردید یا اگر ناراحتی برای مدت طولانی (معمولا چند هفته) ادامه داشت؛ باید با یک پزشک ارتوپد باتجربه مشورت کنید. ممکن است شما دچار یک آسیب و یا عارضه جدی شده باشید که باعث سیاتیک می­شود. در این صورت برای درمان سیاتیک امکان دارد به درمان حرفه­ای یا حتی جراحی نیاز داشته باشید.

ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک چگونه انجام می­شود؟

با اثبات اثر گذاری ماساژ درمانی مناسب برای پزشکان، تکنیک­ها و انواع مختلفی از ماساژها توسط پزشکان بررسی شده­اند و در نهایت پزشکان انواع مختلفی از ماساژها را به عنوان درمان یا تکمیل کننده درمان برای بیماران توصیه می­کنند. انواع ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک موارد زیر را شامل می­شوند:

 1. ماساژ توپ تنیس

دو توپ تنیس را با چسب نواری به یکدیگر بچسبانید یا آن­ها را در یک جوراب قرار دهید. با هدف قرار دادن نواحی درد، توپ­ها را در زیر کمر یا قسمت بالای ران خود قرار دهید. در حالی که صاف روی زمین دراز کشیده‌اید؛ به آرامی بدن خود را روی توپ­ها حرکت دهید و روی نواحی آسیب دیده فشار دهید تا تنش عضلانی کاهش یابد. این نوع ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک در صورتی که از نوع خفیف یا متوسط باشند؛ مؤثر خواهد بود.

 1. ماساژ با توپ و صندلی

یک توپ تنیس را روی پشتی صندلی قرار دهید و قسمت پایین کمر خود را روی آن بالا و پایین بکشید. با صاف نگه داشتن پشتی، به پشت خم شوید و بر روی آن ناحیه فشار وارد کنید تا عضلات شل شوند.

 1. ماساژ کف دست و شست

دستان خود را در ارتفاع کمر قرار دهید، انگشتان خود را دور پهلوهای خود بپیچید و انگشتان شست را در لبه‌های بیرونی عضلات به سمت پایین ستون فقرات فشار دهید. ناحیه آسیب دیده را با انگشتان شست خود پیدا کنید و فشار محکمی وارد کنید و به آرامی به سمت ستون فقرات ماساژ دهید.

 1. کشش ستون فقرات در حالت نشسته

با پشت صاف و پاهای کشیده روی زمین بنشینید. پای راست خود را خم کرده و روی زانوی چپ خود ضربدری نگه دارید و پای راست خود را صاف روی زمین قرار دهید. به آرامی بالاتنه خود را به سمت راست بچرخانید، بازوی راست خود را مستقیماً پشت خود بکشید و کف دست را پشت سر خود روی زمین قرار دهید. بچرخانید تا آرنج چپتان با زانوی راستتان تماس پیدا کند و به مدت 30 ثانیه در این حالت بمانید. به حالت اول برگردید و سپس با پای چپ تکرار کنید.

علاوه بر ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک، می‌توانید پس از ماساژ یا کشش، از کرم‌ها و ژل‌های دارویی یا گرما روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کنید تا به تسکین بیشتر درد کمک کنند. اگر دسترسی به نواحی آسیب دیده به تنهایی دشوار است یا اگر مستعد ابتلا به سیاتیک مکرر هستید؛ خرید تجهیزات ماساژ خانگی با مشورت پزشک می­تواند مفید باشد.

سخن آخر

ماساژ درمانی می‌تواند بخش مهمی از برنامه درمان سیاتیک شما باشد. ارائه تسکین درد موقت اما مؤثر با ماساژ، باعث تحریک بدن شما برای تولید هورمون‌های مسکن طبیعی و افزایش توانایی‌های درمانی بدن می­شود. ماساژ همچنین می­تواند یک تجربه کلی آرامش بخش و لذت بخش باشد. ماساژهای درمانی معمولاً توسط متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده مانند ماساژ درمانگرها، فیزیوتراپیست­ها، متخصصان پزشکی ورزشی، کاردرمانگران و سایر پزشکان واجد شرایط انجام می­شود.

هرچند در خصوص ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک خود شما نیز می­توانید با یادگیری تکنیک­های حرفه­ای، این ماساژها را انجام دهید. در این مطلب سعی شد؛ مطالب مفیدی را در مورد ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک و همچنین درمان سیاتیک با ورزش در اختیار شما بگذاریم.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد ماساژهای اصولی نیاز دارید؛ مرکز ما با بهترین پزشکان در خدمت شماست تا پاسخگوی سوالات شما باشد. در صورتی که مایل به دریافت نوبت هستید در بخش تماس با ما با مرکز ما در ارتباط باشید.