آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است؛ سوالی جدی که بیماران مبتلا به دیسک کمر در صورت ضرورت جراحی با آن مواجه هستند. جراحی دیسک برای بسیاری از افراد ترسناک است و از همین رو جراحی با لیزر که روشی غیرتهاجمی است، گزینه مناسبی خواهد بود. برای اقدام به این جراحی شناخت بهترین دکتر لیزر دیسک کمر در تهران ضروری است.

پیش از صحبت در هر زمینه‌ای ضروری است با وظایف دیسک آشنا شویم. دیسک کمر از اجزای مهم در ستون فقرات است و بین هر دو مهره از ستون فقرات یک دیسک قرار گرفته است. این دیسک‌ها مانند بالشتک‌هایی عمل می‌کنند که از ایجاد فشار اضافی بر روی ستون فقرات جلوگیری کرده و به مهره‌ها اجازه می‌دهند به‌راحتی در جهات مختلف حرکت کنند.

عوامل مختلفی مانند افزایش سن، آسیب‌های شدید مانند تصادفات، برخی از بیماری‌های زمینه‌ای و … می‌توانند منجر به آسیب‌های دیسکی شوند و فتق دیسک معمولاً در ناحیه کمر بیشتر از قسمت‌های دیگر ستون فقرات اتفاق می‌افتد.

به دلیل عبور طناب نخاعی و رشته‌های عصبی درون آن از مجاورت ستون فقرات، عمل دیسک کمر با پلاتین خطراتی را به همراه دارد و پزشکان سعی می‌کنند در ابتدا با سایر روش‌ها مانند دارو، تزریق، ورزش و … به کنترل علائم کمک کنند؛ اما گاهی به دلیل خطر آسیب‌های عصبی دائمی که حتی می‌تواند منجر به فلج شود، جراحی لازم است.

در حال حاضر عمل لیزر دیسک یک شیوه نوین و عالی برای این نوع جراحی است؛ اما سؤالی که بیماران ما را نگران می‌کند این است که آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است یا خیر؟ آیا عمل دیسک کمر خوب است و نظرات در مورد جراحی دیسک با لیزر چگونه است؟

برای نتیجه بخش بودن درمان و پیشگیری از مبتلا شدن به عوارض گاه جدی حتما لیزر دیسک را در مراکز معتبر ارتوپدی و توسط متخصصین ارتوپد باتجربه و ماهر در این زمینه انجام دهید.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی که در مورد عمل لیزر دیسک باید بدانید و پاسخ به سؤال آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است و آیا عمل دیسک کمر خوب است و نظرات در مورد آن را برایتان توضیح دهیم.

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است

آنچه در این مقاله می خوانید :

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است؟

جراحی ستون فقرات با شیوه لیزر یک نوع جراحی کم تهاجمی ستون فقرات محسوب می‌شود که در آن از لیزر برای برش ساختارهای ستون فقرات جهت کاهش فشار عصبی برای کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از فتق دیسک یا پارگی آن استفاده می‌شود.

درحالی‌که روش‌های کم تهاجمی اغلب منجر به درد کمتر و آسیب بافتی پایین‌تر با زمان بهبودی سریع‌تر در مقایسه با جراحی‌های گسترده‌تر می‌شوند، جراحی لیزری ستون فقرات در درمان اختلالات ستون فقرات کاربرد محدودی دارد و با خطراتی همراه است.

درواقع نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر و یا با پلاتین این است که بسیار بهتر از جراحی باز باشد و بیمار بعدازآن خیلی کمتر اذیت می‌شود، اما حتماً باید توسط یک جراح مجرب و کاملاً متبحر در این زمینه که در مراکز تخصصی ارتوپدی مجهز فعال هستند، انجام شود.

در غیر این صورت کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند خطراتی مانند آسیب‌های عصبی دائمی را ایجاد کند و احتمال عود مجدد علائم بعد از عمل وجود دارد.

در پاسخ به سؤال آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است و یا آیا عمل دیسک کمر خوب است ، باید بگوییم جراحی ستون فقرات با لیزر ممکن است به از بین بردن فشارهای ایجاد شده بر روی رشته‌های عصبی کمک کند، اما خطر آسیب رساندن به ساختارهای مجاور را به دلیل قدرت زیاد لیزر افزایش می‌دهد.

خطرات مرتبط با عمل لیزر دیسک برای بیماران عبارت‌اند از:

 • عفونت احتمالی
 • خونریزی و لخته شدن خون
 • آسیب عصبی
 • آسیب به غشایی که اطراف طناب نخاعی قرار دارد.
 • نیاز به جراحی اضافی در صورت عدم درمان صحیح یا انجام لیزر توسط افراد بی‌تجربه
 • علائم باقی‌مانده یا عودکننده

پرتو لیزر منبع گرمای شدید و متمرکزی است که نسبت به سایر ابزارهای جراحی دقت کمتری دارد و برای جلوگیری از آسیب دائمی به نخاع و ریشه‌های عصبی به تسلط و کنترل زیادی نیاز دارد. به همین دلیل هرکسی نمی‌تواند این عمل را به‌طور صحیح و دقیق انجام دهد.

بسیار مهم است که در انتخاب جراح برای انجام روش‌های لیزری و یا عمل دیسک کمر با پلاتین وقت بگذارید و فردی را پیدا کنید که واقعاً صلاحیت این کار را داشته باشد.

نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر چیست؟

جراحی ستون فقرات یا دیسک کمر با لیزر یک جراحی کم تهاجمی محسوب می‌شود که در آن برش‌های کوچکی به طول کمتر از یک اینچ یا 5/2 سانتیمتر برای دسترسی به ساختارهای ستون فقرات و انجام درمان موردنظر ایجاد می‌شود.

در مقایسه با جراحی باز و یا عمل دیسک کمر با پلاتین برای دیسک که در آن یک برش بزرگ در پشت برای دسترسی به ستون فقرات ایجاد می‌شود، روش‌های کم تهاجمی مانند فناوری لیزر منجر به زخم و آسیب کمتری به ساختارها و بافت‌های اطراف می‌شوند و اغلب منجر به درد کمتر و زمان بهبودی کوتاه‌تر خواهند شد.

به همین دلیل هرچند این عمل می‌تواند خطراتی داشته باشد، اما بسیاری از بیمارانی که نیاز به جراحی برای عمل دیسک کمر دارند، دوست دارند از این روش استفاده کنند.

چیزی که جراحی دیسک با لیزر را از سایر روش‌های کم تهاجمی متفاوت می‌کند این است که از پرتو لیزر، به‌جای سایر ابزارهای جراحی، جهت برش ساختارهای ستون فقرات و دسترسی به مکان موردنظر برای درمان استفاده می‌شود. بااین‌حال، برش اولیه از طریق پوست در این روش نیز با یک اسکالپل جراحی سنتی انجام خواهد شد.

لیزر مخفف تقویت نور با انتشار طول‌موج‌های مشخص و تشعشعات قوی است. لیزر یک پرتو متمرکز از نور است که می‌تواند گرمای شدیدی را برای بریدن بافت‌های نرم ایجاد کند، به‌ویژه بافت‌هایی که محتوای آب بالایی درون خود دارند که دیسک‌های ستون فقرات نیز جزء آن‌ها محسوب می‌شود.

بااین‌حال لیزرها هنگام تماس با استخوان جرقه‌های فوری و سریع ایجاد می‌کنند که می‌تواند به ساختارهای اطراف آسیب برساند و نمی‌توان از آن برای بریدن استخوان مورد نیاز برای بسیاری از جراحی‌های ستون فقرات استفاده کرد.

جراحی ستون فقرات لیزری عمدتاً برای انجام دیسککتومی استفاده می‌شود که یک روش جراحی مخصوص دیسک کمر است که در آن بخشی از دیسک برآمده یا فتق شده را که به ریشه‌های عصبی اطراف فشار می‌آورد، برمی‌دارند و باعث کاهش فشرده شدن ریشه عصبی و بخصوص فشار ایجاد شده بر روی عصب سیاتیک و دردهای سیاتیکی می‌شوند.

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است یا جراحی باز مناسب ‌تر می‌باشد؟

هم بر مبنای مدرک علمی و هم نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر جراحی دیسک با لیزر نسبت به سایر اشکال جراحی ستون فقرات کم تهاجمی مانند جراحی با پلاتین برتری دارد.

در بسیاری از موارد، برای دقت بیشتر، استفاده از سایر ابزارهای جراحی که می‌توانند در زوایای مختلف و در گوشه‌های مختلف بر روی آسیب‌های دیسک کمر که نیاز به جراحی دارند کار کنند، کارآمدتر است. بخصوص اگر جراح و متخصص شما تشخیص دهد که برای یک نوع عمل خاص نیاز به برش استخوان وجود دارد، لیزر نمی‌تواند استخوان را برش دهد.

بااین‌حال همان‌طورکه قبلاً هم به آن اشاره کردیم به دلیل دوران نقاهت بسیار کوتاه‌تر نسبت به سایر عمل‌ها  مانند عمل دیسک کمر با پلاتین بسیاری از بیماران دوست دارند این روش را تجربه کنند.

بااین‌حال باید متخصص و جراحی را انتخاب کنید که کاملاً به او اعتماد داشته باشید و مطمئن شوید که در مورد تمامی خطرات احتمالی روش لیزر، اطلاعات کافی را به شما می‌دهد.

این خطرات احتمالی برای بیماران مختلف با توجه به سن، وضعیت سلامت فعلی و سابقه پزشکی بررسی‌ شده و متخصص شما باید قدرت تشخیص خوبی در انتخاب بهترین روش برای شما با توجه به شرایطی که دارید را داشته باشد.

هدف از عمل دیسک کمر با پلاتین یا لیزر چیست؟

به‌طورکلی از لیزر برای انواع جراحی ستون فقرات استفاده می‌شود که هدف آن برداشتن ساختارهایی است که باعث فشردگی ریشه عصبی در ستون فقرات می‌شوند و علائم آسیب‌های دیسکی مانند درد، علائم پاراستزی از جمله گزگز، مورمور شدن و … را ایجاد می‌کنند.

معمولاً در صورت بروز آسیب‌های زیر اگر متخصص نتواند با روش‌های محافظه کارانه غیرتهاجمی علائم را بهبود دهد، از روش لیزر یا جراحی باز، بسته به شرایط بیمار استفاده می‌کند:

 • تنگی کانال نخاعی
 • برآمدگی یا فتق دیسک
 • سیاتیک
 • تومورهای نخاعی

برای تأیید هر یک از این شرایط، متخصص ارتوپدی یا ستون فقرات شما آزمایش‌های تصویربرداری مختلفی که مورد نیاز است را از ستون فقرات شما جهت به دست آوردن تصویر واضحی از محل فشرده‌سازی ریشه عصبی و بررسی کامل جهت تشخیص علت اصلی آن انجام می‌دهد که مهم‌ترین این تصویربرداری‌ها عبارت‌اند از:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

جراحی ستون فقرات با لیزر همچنین می‌تواند برای انجام فرسایش‌های عصبی استفاده شود که در این صورت لیزر فیبرهای عصبی را که سیگنال‌های درد مزمن را به مغز می‌فرستد را می‌سوزاند و از بین می‌برد.

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است، نحوه انجام آن چگونه است؟

برای انجام این روش، تیم جراحی دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد کارهایی که باید در روزها و ساعات قبل از عمل انجام دهید، در جلسه مشاور قبل از عمل به شما ارائه می‌دهند.

به‌طورکلی نیز توصیه می‌شود قبل از هر عملی فعال بمانید، یک رژیم غذایی سالم مصرف کنید و حداقل از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید تا بهبودی بهینه حاصل شود.

ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از خونریزی زیاد یا جلوگیری تداخل با مواد مورد استفاده برای بیهوشی بعد از عمل، نیاز باشد از مدتی قبل از عمل مصرف برخی داروها را قطع کنید.

حتماً در جلسه مشاوره قبل از عمل لیزر دیسک کمر، در مورد تمام نسخه‌ها، داروهای بدون نسخه و مکمل‌هایی که برای ایمنی خود مصرف می‌کنید مشورت کنید.

جراحی ستون فقرات با لیزر، مانند سایر روش‌های کم تهاجمی مانند عمل دیسک کمر با پلاتین طبق نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر، اغلب به‌عنوان یک روش جراحی سرپایی در بیمارستان یا مرکز جراحی موردنظر در صورت مجهز بودن انجام می‌شود. احتمالاً در همان روز عمل به خانه می‌روید و مجبور نیستید در بیمارستان نیز بمانید.

طبق نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر قبل یا بعد از عمل جراحی اجازه رانندگی از خانه به بیمارستان یا برای برگشتن از بیمارستان به خانه را نخواهید داشت، بنابراین مطمئن شوید که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را در روز عمل به‌طور کامل همراهی می‌کند.

به حداقل رساندن استرس و اولویت دادن به سلامت روانی و عاطفی نیز برای کاهش سطح التهاب در بدن جهت کمک به بهبودی شما مهم است. هر چه با روحیه بهتری در روز عمل حاضر شوید، بهبودی و توان‌بخشی شما آسان‌تر خواهد بود.

جراحی ستون فقرات با لیزر توسط شما و متخصص شما تصمیم‌گیری می‌شود و از قبل در بیمارستان یا مرکز جراحی برنامه‌ریزی خواهد شد.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که حداقل یک ساعت قبل از زمان جراحی برنامه‌ریزی‌شده خود در محل حاضر شوید تا به خود فرصت دهید تمام مدارک لازم را تکمیل کنید و با آمادگی کامل عمل جراحی برایتان شروع شود.

قبل از جراحی لیزر دیسک کمر چه اتفاقی می‌افتد؟

در روز جراحی و قبل از شروع عمل لیزر، شما را به یک اتاق قبل از عمل می‌برند که در آنجا از شما خواسته می‌شود که لباس مخصوص بیمارستان یا مرکز را برای انجام عمل بپوشید.

سپس شما تحت معاینه فیزیکی مختصری قرار می‌گیرید که برخی از پارامترهای مهم مانند فشارخون نیز اندازه‌گیری می‌شود و به سؤالات تیم جراحی در مورد سابقه پزشکی خود پاسخ می‌دهید.

سپس روی تخت مخصوص بیمارستان دراز خواهید کشید و پرستار یک سرم را در بازو یا دست شما برای تزریق مایعات و داروهای مورد نیاز قرار می‌دهد. تیم جراحی از تخت بیمارستان برای انتقال شما به داخل و خارج اتاق عمل استفاده خواهد کرد.

سپس تیم جراحی به شما کمک می‌کند تا روی میز عمل برای جراحی بروید و داروی بیهوشی به شما تزریق خواهد شد.

بسته به شرایط شما از دو نوع بیهوشی عمومی یا بی‌حسی منطقه‌ای استفاده می‌کنند که در صورت بیهوشی عمومی در طول عمل کاملاً خواب هستید و چیزی متوجه نمی‌شوید؛ اما در صورت بیهوشی موضعی در طول عمل بیدار هستید ولی دردی را حس نخواهید کرد.

در مرحله بعد تیم جراحی پوست اطراف ناحیه ستون فقرات شما را که در آن برش ایجاد می‌شود، به‌طور کامل استریل می‌کنند.

محلول ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن باکتری‌ها و جلوگیری از خطر عفونت نیز استفاده می‌شود. پس از ضدعفونی کردن محل مورد جراحی، بدن شما با ملحفه‌های استریل شده پوشانده می‌شود تا محل جراحی برای انجام کار تمیز بماند.

در طول جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

برای دیسککتومی مربوط به درمان دیسک کمر، جراح شما یک برش کوچک به طول کمتر از یک اینچ یا 5/2 سانتیمتر را با یک چاقوی جراحی در امتداد ستون فقرات شما ایجاد می‌کند تا بتواند به ریشه‌های عصبی مشکل‌دار دسترسی پیدا کند.

سپس یک آندوسکوپ که یک ابزار جراحی مجهز به دوربین است، در برش ایجاد شده قرار داده می‌شود تا ستون فقرات شما را از داخل بر روی مانیتور نشان دهد.

هنگامی‌که بخش مشکل‌دار دیسک توسط جراح پیدا شد، یک لیزر کوچک در محل برش وارد می‌شود و برای برش ناحیه دیسکی که باعث فشرده شدن شده است، استفاده می‌شود. سپس قسمت بریده شده دیسک برداشته شده و محل برش با بخیه بسته می‌شود.

آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است؛ انتظارات بعد از آن چیست؟

پس از جراحی دیسک کمر با لیزر، شما را به اتاق ریکاوری می‌برند تا به هوش بیایید و در آنجا علائم حیاتی شما تحت نظارت قرار می‌گیرد، زیرا اثرات بیهوشی به تدریج شروع به از بین رفتن می‌کند.

شما معمولاً می‌توانید یک یا دو ساعت پس از عمل در صورت تثبیت شدن علائم حیاتی و عدم احتمال وجود خطر به خانه برگردید.

همان‌طورکه قبلاً هم تأکید کردیم، از قبل برای انجام این عمل برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید که قرار است یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما در این روز شما را به‌طور کامل همراهی کند. جراح شما تعیین خواهد کرد که چه زمانی می‌توانید مجدد به‌طور ایمن رانندگی کنید.

طبق نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر پس از دیسککتومی، معمولاً می‌توانید ظرف چند روز تا چند هفته بعد به سر کار خود بازگردید و دوران نقاهت بعد از عمل لیزر بسیار کوتاه‌تر از جراحی باز دیسک کمر است، اگرچه ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد تا بتوانید به‌طور کامل به فعالیت‌های عادی بازگردید.

طول دوره نقاهت می‌تواند از دو تا چهار هفته یا کمتر برای از سرگیری برخی فعالیت‌های ساده مانند یک کار بی‌تحرک متفاوت باشد، برای کارهای سخت‌تر که ازنظر جسمی نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارند، ممکن است دوران نقاهت تا 12 هفته طول بکشد.

در طول دو هفته اول بهبودی، احتمالاً چندین محدودیت برای تسهیل بهبودی ستون فقرات تا زمانی که پایدارتر شود، توصیه می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 • انجام حرکات مورد نیاز روزانه بدون خم شدن، بلند کردن یا پیچش

 • بلند کردن چیزی که بیش از 5 پوند یا 5/2 کیلوگرم وزن دارد، ممنوع است.

 • هیچ فعالیت فیزیکی شدید، از جمله ورزش، کارهای خانه و فعالیت جنسی نباید انجام شود.

 • هیچ‌گونه رانندگی یا استفاده از وسیله نقلیه‌ تا زمانی که با جراح خود مشورت نکنید، نباید انجام شود.

 • عدم مصرف الکل در مرحله اولیه بهبودی یا هنگام مصرف داروهای مسکن

جراح شما ممکن است برای کمک به بهبودی بهتر شما فیزیوتراپی را نیز بعد از مدتی تجویز کند. فیزیوتراپی معمولاً به‌صورت دو تا سه بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته بعد از عمل آغاز می‌شود.

فیزیوتراپ شما با پزشک شما به‌طور کامل در ارتباط است و مراقبت‌های شما را هماهنگ می‌کند تا تعیین کند که آیا بعد از نزدیک شدن به تکمیل دفعات اولیه، به ویزیت‌های بیشتری نیاز دارید یا خیر؟

برای بهبودی سریع‌تر بعد از انجام عمل لیزر دیسک کمر پیروی از تمام دستورالعمل‌های جراح و فیزیوتراپیست جهت ارتقاء بهبودی برای ایجاد بهترین نتیجه ممکن مهم است.

توصیه‌هایی که معمولاً برای بهبودی مطلوب به شما ارائه می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • اولویت دادن به خواب کافی در شب، حداقل به مدت هفت تا هشت ساعت، برای بهبودی بهتر

 • هیدراته ماندن بدن با نوشیدن مایعات زیاد بخصوص نوشیدن آب

 • حفظ دیدگاه مثبت و یادگیری نحوه و مدیریت استرس

 • انجام برنامه ورزشی به‌طور صحیح و طبق دستور فیزیوتراپیست

 • فعال ماندن و محدود کردن زمان نشستن در هر روز

 • حفظ وضعیت مناسب در حالت نشستن، ایستادن، راه رفتن و خوابیدن برای کاهش فشار به کمر

 • یادگیری تکنیک‌های مناسب جهت بلند کردن برای استفاده از عضلات مرکزی و ساق پا برای جلوگیری از افزایش فشار بر ستون فقرات

جراحی‌های احتمالی آینده بعد از انجام عمل لیزر کمر

جراحی ستون فقرات با لیزر نقش محدودی در درمان بیماری‌های ستون فقرات دارد؛ اما می‌تواند برای درمان فتق دیسک در صورت انجام آن توسط یک جراح ماهر بسیار عالی باشد.

ازآنجایی‌که عمدتاً برای انجام دیسککتومی برای برداشتن بخشی از دیسک آسیب‌دیده از این روش استفاده می‌شود، در صورت وجود مسائل دیگری که باعث فشرده شدن ریشه عصبی می‌شود، علائم شما ممکن است پس از جراحی همچنان وجود داشته باشد.

در این صورت به جراحی دیگری نیاز خواهید داشت. به همین دلیل تأکید می‌کنیم حتماً به متخصص و جراحی با تجربه مراجعه کنید تا مطمئن شوید که آیا عمل دیسک کمر خوب است و یا آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است یا خیر؟ که در صورت نیاز، بهترین روش را برای شما توصیه می‌کند.

تعدیل سبک زندگی؛ آیا عمل دیسک کمر خوب است

درحالی‌که باید از انجام برخی فعالیت‌ها بعد از عمل تا مدتی اجتناب شود، همچنین بسیار مهم است که مدت‌زمان نشستن یا دراز کشیدن در رختخواب را در هر روز به‌مرور محدود کنید.

فعال ماندن تحت نظر پزشک و یک برنامه مناسب برای بهبودی و جلوگیری از بی‌تحرکی ناشی از سبک زندگی بی‌تحرک، به‌ویژه پس از عمل جراحی بسیار مهم است. از جمله نکات دیگری که باید رعایت کنید، عبارت‌اند از:

 • از ماندن در یک وضعیت به مدت طولانی مانند دراز کشیدن، نشستن یا ایستادن خودداری کنید.
 • سعی کنید برای فعال ماندن و جلوگیری از لخته شدن خون که خطراتی مانند سکته را به همراه دارد، هر یک تا دو ساعت یک‌بار در روز از جای خود بلند شوید و پیاده‌روی کنید.
 • به خودتان فشار نیاورید که خیلی زود بخواهید به انجام فعالیت‌های روزانه بازگردید.تلاش بیش‌ازحد می‌تواند درد شما را افزایش دهد و بهبودی شما را به تأخیر بیندازد.
 • در تمام جلسات فیزیوتراپی که برای شما برنامه‌ریزی‌شده است، طبق توصیه پزشک خود شرکت کنید و یک برنامه ورزشی خانگی که توسط فیزیوتراپ شما تجویز شده است را دنبال کنید.

سخن آخر

همان‌طورکه در پاسخ به سؤال آیا عمل لیزر دیسک کمر خطرناک است توضیح دادیم، این عمل می‌تواند برای برخی افراد نتایج بسیار خوبی را ایجاد کند و در برخی افراد نیز ممکن است نتایج مطلوبی نداشته باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که جراحی که برای این کار انتخاب می‌کنید، تجربه کافی برای تشخیص بهترین روش جهت درمان شما را داشته باشد تا از عود مجدد علائم و نیاز به جراحی‌های بعدی جلوگیری شود.

شما می‌توانید جهت ارزیابی‌های کامل مشکلات دیسک کمر و تشخیص بهترین روش برای درمان آن و همچنین انجام عمل لیزر دیسک کمر به بهترین صورت توسط متخصصینی مجرب به مرکز تخصصی ما مراجعه نمایید. شماره تماس این مرکز در بخش تماس با ما برای شما عزیزان درج شده است.