عمل دیسک کمر با لیزر

سال‌ها است که عمل دیسک کمر با لیزر، جایگزین برخی از جراحی‌های باز ستون فقرات شده است. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، درصد ابتلا به دیسکوپاتی کمر نسبت به گذشته رشد داشته، طبعاً جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر نیز رواج زیادی پیدا کرده است. جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، یک روش کم تهاجمی برای درمان دیسک کمر است که علی رغم برخورداری از ده‌ها مزیت، عوارض چندانی ندارد. برای دستیابی به نتایج شگفت انگیز آن ضروری است به بهترین دکتر لیزر دیسک کمر در تهران مراجعه کنید.

Lumbar-disc-operation-laser

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

همه چیز درباره عمل دیسک کمر با لیزر

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات، بیرون زدگی دیسک است. منظور از دیسک برآمده یا بیرون زده، دیسکی بوده که بد شکل شده و فرم طبیعی خود را از دست داده است. برخی بیماران مبتلا به دیسکوپاتی کمر، علائم واضح این عارضه را ندارند و نمی‌دانند حالا که دیسک بیرون زده و بد شکل شده، می‌تواند به ریشه‌های عصبی و نخاع فشار بیاورد و آسیب زننده باشد! با این حال، ضعف عضلانی، بی‌حسی و درد از علائم رایج دیسک کمر است.

برای درمان دیسکوپاتی کمر، روش‌های مختلفی (جراحی و غیر جراحی) وجود دارد که البته اولویت با روش‌های غیر جراحی است. جراحی دیسک کمر، به ویژه عمل باز، خالی از عوارض نبوده و دوره نقاهت آن کمی طولانی است. به همین دلیل تنها زمانی تجویز می‌شود که درمان‌های غیر جراحی بی‌نتیجه بوده باشد.

اگر شما نیز به دیسکوپاتی کمر مبتلا هستید و پزشک تنها راه درمان شما را جراحی می‌داند، لازم نیست نگران باشید! زیرا در سال‌های اخیر، یک روش جایگزین بسیار عالی برای جراحی باز دیسکوپاتی کمر پیدا شده که با کمترین عارضه، بیرون زدگی دیسک را از بین می‌برد. این روش، عمل دیسک کمر با لیزر است که بیشترین تاثیر را در درمان این عارضه دارد.

عمل دیسک کمر با لیزر چگونه است؟

همانطور که می‌دانید لیزر، یک نور تقویت شده است که با آن می‌توان اجسام سنگی، موزاییکی و فلزی را برش داد. بسیاری از برش‌های ظریفی که بر روی اجسام سخت می‌بینید و از آن متعجب می‌شوید، در واقع با کمک لیزر انجام شده است. پیدایش لیزر، انقلابی در صنایع مختلف به ویژه پزشکی ایجاد کرد.

 امروزه لیزر در جراحی به ویژه عمل ستون مهره‌ها کاربرد دارد. در سال ۱۹۹۱، سازندگان لیزر موفق به اخذ گواهینامه FDA شدند و مجوز درمان دیسک کمر با لیزر را دریافت کردند. جراحان آمریکایی، تا به امروز میلیون‌ها بیمار مبتلا به دیسکوپاتی کمر را با لیزر جراحی نموده اند.

اما لیزر چگونه به درمان دیسکوپاتی کمر کمک می‌کند؟ آنطور که از نتیجه مطالعات پیداست، اگر حفره‌ای کوچک (به اندازه یک میلی متر در یک میلی متر) درون دیسک یک انسان ایجاد شود، فشار درونی دیسک، تا ۳۱۲ کیلوپاسکال کاهش خواهد یافت.

در عمل دیسک کمر با لیزر، جراح با استفاده از لیزر، حفره‌ای کوچک را داخل دیسک ایجاد می‌کند تا فشار داخل دیسک، به نصف میزان اولیه کاهش پیدا کند؛ با این کار فشار از روی عصب برداشته می‌شود و خونرسانی بهبود می‌یابد.

به عبارت بهتر، جراح با قرار دادن سوزن در درون دیسک کمر، عمل دیسکوگرافی را انجام داده و با استفاده از دستگاه رادیولوژی (همان اشعه ایکس یا فلوروسکوپی) مطمئن می‌شود که دیسک را یافته است. حالا با فشردن یک پدال، اشعه لیزر به شکل پالس وارد بدن بیمار می‌شود. در واقع هر دفعه که جراح پدال را فشار می‌دهد، ۱۰ وات از انرژی، وارد فضای دیسک خواهد شد. البته اگر بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد، جراح فشار وارده را کاهش می‌دهد؛ به گونه‌ای که با هر پدال به جای ۱۰ وات، ۵ وات انرژی به فضای دیسکی وارد می‌شود.

درصد موفقیت جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر

برای سنجش درصد موفقیت جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، تجربه ده‌ها بیمار مورد بررسی قرار گرفته است. آنطور که نتایج نشان می‌دهد، ۶۰ درصد از بیمارانی که تحت عمل جراحی دیسک کمر با لیزر قرار گرفته اند، به طور دائمی درمان می‌شوند و دیگر علائم این بیماری به سراغشان نمی‌آید.

اما ۴۰ درصد از این بیماران، ممکن است مجدداً احساس درد در ناحیه کمر داشته باشند که در این مواقع، احتمالاً پزشک از بیمار می‌خواهد که مجدداً عمل لیزری انجام دهد و یا خود را برای انجام عمل جراحی باز آماده نماید.

هر آنچه از مزایای عمل دیسک کمر با لیزر باید بدانید

جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، کارایی بسیار بالایی در درمان دیسک دارد؛ البته به شرط آنکه به دست یک جراح زبده ستون فقرات یا متخصص درد در فضای بیمارستانی انجام شود. اگرچه جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر، هزینه بیشتری روی دست بیماران می‌گذارد، اما مزایای آن به اندازه‌ای هست که مبتلایان به دیسک را برای انتخاب آن، مجاب نماید!

مهمترین مزیت جراحی دیسک کمر با لیزر در این است که لیزر دیسک، در مقایسه با دیگر روش‌های درمان دیسکوپاتی کمر، کم تهاجمی‌تر است و طبعاً هر اندازه اقدامات تهاجمی حین عمل کمتر باشد، دوران نقاهت بیمار کوتاه‌تر خواهد شد.

لیزر دیسک، یک عمل سرپایی است و پزشک با بی‌حسی موضعی آن را آغاز می‌کند. این عمل که به صورت بسته انجام می‌شود، عوارض چندانی برای بیمار ندارد و بیمار با گذشت تنها چند ساعت از عمل، از بیمارستان مرخص خواهد شد.

مزایای جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر:

 • دوره نقاهت آن کوتاه است.

 • بیهوشی عمومی لازم نیست.

 • نیازی به بستری بیمار نیست.

 • در طی درمان برش انجام نخواهد شد.

 • نسبت جراحی باز، هزینه کمتری دارد.

 • هیچ زخمی ایجاد نمی‌شود و بخیه نیاز نیست.

عمل دیسک کمر با لیزر برای چه کسانی مناسب است؟

با مزایای جراحی دیسک کمر با لیزر آشنا شدید. اما ذکر این نکته را نباید از قلم بیندازیم که این روش محدودیت‌هایی دارد و همه بیماران نمی‌توانند از آن برای درمان دیسکوپاتی کمر استفاده نمایند.

این ۳ گروه، مجاز به انجام جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر هستند:

 1. کسانی که دچار بیرون زدگی دیسک یا به اصطلاح فتق دیسک شده اند.

 2. افرادی که با دردهای ارجاعی از قسمت کمر به پا و یا دردهای رادیکولار دست و پنجه نرم می‌کنند.

 3. عزیزانی که دردهایشان طی مدت ۶ هفته بهبود نیافته و درمان‌های دارویی نتوانسته آن را برطرف نماید.

و اما چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر نیستند؟

 1. کسانی که با بدشکلی‌های ستون فقرات دست و پنجه نرم می‌کنند و دچار دفورمیتی شده اند. (بدفرمی ستون فقرات، یا ارثی است و یا در اثر لیز خوردن مهره‌ها روی یکدیگر ایجاد می‌شود.)

 2. افرادی که مفاصل بین ستون فقرات دارند و به مشکلات فاست دچارند.

 3. بیمارانی که سابقه جراحی ستون فقرات در همان سطح را دارند.

 4. خانم‌هایی که دوران بارداری را سپری می‌کنند.

 5. کسانی که از تنگی کانال نخاعی رنج می‌برند.

 6. افرادی که مشکل طناب نخاعی دارند.

آیا عمل دیسک با لیزر دردناک است؟

عمل دیسک با لیزر، روشی نوین برای درمان دیسک کمر است. در واقع یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های درمان دیسکوپاتی کمر محسوب می‌شود که بدون نیاز به بیهوشی، انجام خواهد شد.

جراح برای آغاز عمل دیسک با لیزر، ابتدا با استفاده از داروهای بی‌حس کننده موضعی (مثل گزیلوکایین)، نقطه ورود سوزن را بی‌حس خواهد کرد؛ سپس بدون هیچ گونه برشی، عمل دیسک کمر با لیزر را آغاز می‌کند. بنابراین در پاسخ به کسانی که می‌پرسند آیا لیزر دیسک دردناک است یا نه باید بگوییم که خیر؛ این روش از درمان دیسک، درد زیادی به همراه ندارد. خوشبختانه پزشک برای به حداقل رساندن درد در بیمار، حتماً موضع عمل را بی‌حس خواهد کرد.

درد پس از عمل دیسک کمر با لیزر، چقدر طول می‌کشد؟

بر خلاف هر جراحی دیگری، در عمل دیسک با لیزر، از چاقوی جراحی باز استفاده نخواهد شد. کافیست فقط چند ساعت از عمل دیسک با لیزر بگذرد تا کمر درد و درد پا کاهش یابد. آنطور که تجربه نشان داده، با گذشت یک هفته از جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، درد بیمار به طور کامل از بین خواهد رفت. البته برای برخی بیماران، درد تا یک ماه نیز به طول انجامیده که این دوره یک ماهه، حداکثر زمانی است که برای بهبود بیمار می‌بایست طی شود. اگر تا یک ماه درد از بین نرفت، احتمالاً عمل دیسک با لیزر موفقیت‌آمیز نبوده و احتمالاً لازم است که بیمار عمل باز را برای جراحی دیسک تجربه کند.

مدت زمان بهبودی پس از عمل دیسک کمر با لیزر

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، بستگی به بیمار و روشی که پزشک برای عمل انتخاب کرده دارد. گاهی اوقات، بیمار پس از مدت کوتاهی به فعالیت‌های عادی بازمی گردد و کارهای روزمره را از سر می‌گیرد و این در حالی است که بیمار دیگر، تا یک ماه نیاز به استراحت دارد. با همه این ها، از آنجایی که عمل دیسک کمر با لیزر، جزو روش‌های کم تهاجمی درمان دیسک کمر است و به شکل سرپایی انجام می‌شود، می‌توان امیدوار بود که دوران نقاهت کوتاهی داشته باشد و مدت زمان لازم برای بهبود بیمار، خیلی طول نکشد.

مراحل بهبود بیمارانی که عمل دیسکوپاتی کمر با استفاده از لیزر را انجام داده اند:

بیمار، یک روز پس از جراحی می‌تواند به دستور پزشک، تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهد.

با گذشت یک هفته از عمل، بازگشت به مشاغل غیر فیزیکی، بلامانع است.

ملاقات با پزشک، با گذشت چند هفته از عمل، لازم و ضروری است.

تقریباً ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل، به بیماران اجازه از سر گرفتن مشاغل سنگین داده می‌شود. با سپری شدن این چند هفته، بیمار می‌تواند طیف وسیعی از فعالیت‌های بدنی همیشگی را از سر بگیرد.

عوارض لیزر دیسک کمر

جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، روشی مطمئن برای درمان دیسک کمر است که البته برخی از بیماران، به بهانه عوارض احتمالی، به سراغ آن نمی‌روند. عوارض لیزر دیسک کمر به اندازه‌ای نیست که موجب نگرانی شما شود! جراحان تا به امروز، عوارض خاصی از جراحی دیسک با لیزر گزارش نکرده اند.

 با این حال، در برخی موارد جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، عفونت دیسک گزارش شده که دلیل آن ورود سوزن به فضای دیسکی بوده است. همچنین ممکن است به دلیل برخورد سوزن با ریشه عصبی، آسیب‌هایی در این نقطه پدید آمده باشد که چندان جدی نیست.

سوال پرتکراری که شاید به ذهن شما نیز رسیده باشد، این است که آیا اگر کسی یک بار جراحی دیسک کمر با لیزر را تجربه کرده، می‌تواند مجدداً از این روش استفاده کند؟ پاسخ مثبت است. چنانچه بیماری برای بهبود دیسکوپاتی کمر، عمل لیزر را انجام داده و به مدت یک الی دو سال وضعیت مطلوبی داشته است، در صورت تمایل می‌تواند دوباره دیسک خود را با لیزر جراحی نماید.

اما در مواردی دیده شده که یک بیمار پس از عمل دیسک کمر با لیزر، با گذشت ۶ ماه، مجدداً به دیسک مبتلا شده که احتمالاً پزشک برای بهبود او، این بار جراحی باز را پیشنهاد خواهد داد.

از مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر با لیزر چه می‌دانید؟

توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر، در دو هفته نخست پس از عمل، بسیار مهم است. این مراقبت ها، روند بهبود بیماران را تسریع خواهند کرد.

محدودیت‌های مراقبت بعد از جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، به شرح ذیل است:

سعی کنید نچرخید و تا جایی که امکان دارد کمرتان را خم نکنید.

هرگز وسایل سنگین را بلند نکنید و از جابجایی اجسام سنگین بپرهیزید.

تا زمانی که پزشک‌تان اجازه نداده، پشت فرمان ننشینید و رانندگی با وسایل نقلیه را به پس از بهبود کامل موکول نمایید.

انجام کارهای خانه، تمرینات ورزشی و حتی فعالیت جنسی تا بهبود کامل و تا زمانی که پزشک‌تان اجازه دهد، ممنوع است.

در مراحل اولیه بهبودی، به هیچ عنوان نباید از الکل استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف الکل در کنار داروهای مسکن مخدر، عوارض زیادی دارد.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای سرعت بخشی به روند بهبودی، به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. فیزیوتراپی، در مواردی واقعاً کمک کننده است؛ پس حتما از دستور پزشک پیروی کنید.

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر

بیمارانی که به تازگی جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر را انجام داده اند، حتماً باید مراقب خواب خود باشند. خواب خوب در این دوران، خوابی است که بدن در آن در بهترین وضعیت خود باشد و فشار به کمر به حداقل برسد.

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر، خوابیدن به پشت است. معمولاً در این وضعیت، کمترین فشار بر ستون فقرات وارد می‌شود. بسیاری از افراد، خوابیدن به پشت را نمی‌پسندند و وقتی علت را از آن‌ها می‌پرسید، می‌گویند که در این وضعیت دردشان بیشتر می‌شود.

ما علت تشدید کمر درد موقع خوابیدن به پشت را، بد خوابیدن در این حالت می‌دانیم و کماکان معتقدیم که بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر، خوابیدن به پشت است.

برخی عادت دارند موقع خوابیدن به پشت، بالشتی را زیر زانوهای خود بگذارند که با این کار، زیر زانوها خالی نمی‌ماند و در نتیجه فشار کمتری به مفاصل این بخش و نیز مفاصل کمر و لگن وارد خواهد شد. توصیه ما این است که ترجیحاً از یک بالشت که ابعاد آن بسته به فرم بدنی فرد انتخاب شده استفاده شود. (این بالش باید زیر هر دو زانو قرار گیرد تا فشار وارده به کمر کاهش یابد.)

خوابیدن به پشت به عنوان بهترین روش راحت خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر با لیزر است که به کاهش گودی کمر کمک می‌کند و حتی در آزادتر شدن مفاصل نیز تاثیر دارد؛ چرا که زانوها کاملاً در یک وضعیت استراحت قرار می‌گیرند و این موجب کاهش درد و رنج بیمار خواهد شد.

هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر

هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر، دغدغه بسیاری از کسانی است که این روش را برای درمان دیسک کمر برگزیده اند. هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر، از پارامترهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد که مهمترین آن، کلینیک و پزشک است.

 به عبارت دیگر هزینه جراحی دیسکوپاتی کمر با لیزر، بستگی به این دارد که کدامین کلینیک را برای دریافت خدمات انتخاب کرده‌اید و چه پزشکی قرار است شما را عمل کند. اگر هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر را با مخارج دیگر روش‌های درمان دیسک مقایسه کنید، متوجه گران‌تر بودن آن خواهید شد؛ البته بهای آن در قیاس با عمل باز دیسکوپاتی کمر، آنقدرها هم بالا نیست.

جمع‌بندی

به پایان این مقاله رسیدیم. از شما مخاطبان عزیز بی‌نهایت سپاسگزارم که با صبر و حوصله همراهمان بودید. امیدواریم آنچه در اینجا گفته شد، توانسته باشد به بخشی از پرسش‌های ذهنی شما پاسخ دهد و اطلاعاتی درباره عمل دیسک کمر با لیزر، چگونگی آن، مزایا، هزینه، عوارض لیزر دیسک کمر و… در اختیارتان بگذارد.

همانطور که گفتیم دیسکوپاتی کمر در برخی افراد با لیزر قابل درمان خواهد بود. مزایای این روش از درمان دیسک را نباید دست کم گرفت. تجربه نشان داده که عمل دیسک با لیزر، نتایج بسیار خوبی دارد؛ به شرطی که بهترین جراحان دیسک کمر با معاینه دقیق و ارزیابی وضعیت بیمار، امکان عمل با لیزر را تایید کنند و با تکیه بر تجربه و تخصص خود، لیزر درمانی را انجام دهند.

اگر شما هم مبتلا به دیسکوپاتی کمر هستید و نمی‌توانید کارهای روزمره خود را به درستی انجام دهید، می‌توانید به کلینیک تخصصی ما مراجعه نمایید و زیر نظر کارشناسان سلامت این مجموعه، روند درمان خود را آغاز کنید. برای کسب مشاوره و راهنمایی بیشتر، هم اینک با ما تماس بگیرید.