دیسک کمر و درد پای راست

دیسک کمر و درد پای راست می‌توانند یکی از سخت‌ترین و اذیت‌کننده‌ترین دردها برای افراد مختلف باشند؛ به‌این‌ترتیب که راه‌رفتن، نشستن و حتی غذا خوردن روزانه را برای افراد سخت و مشکل‌ساز می‌کنند؛ به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در ادامة این مطلب به ارائة مطالبی در راستای درد پا راست و کمر، درمان دیسک کمر در پاها و علائم دیسک کمر بپردازیم؛ پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

Lumbar-disc-right-leg-pain

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

دیسک کمر و درد پای راست راهکارهایی برای درمان این عارضه

پیش از هر چیزی لازم می‌دانیم در ارتباط با دیسکوپاتی کمر و درد در پا اطلاعاتی را ارائه بدهیم و سپس به درمان آن بپردازیم؛ باید بگوییم بیماری دیسکوپاتی کمر که در اثر فشار زیاد و سایش مهره‌های خاصی در کمر به وجود می‌آید می‌تواند گاهی باعث ایجاد درد، احساس سوزن‌سوزن شدن، خواب رفتن، بی‌حسی، اسپاسم، ضعف عضلانی و مواردی ازاین‌قبیل شود؛ خوب است بدانید این درد اغلب پس از چندین هفته التیام خواهد یافت اما لازم است در صورت اتفاق افتادن هم‌زمانی دیسک کمر و درد پا راست حتماً به پزشک مراجعه شود و این عارضه درمان گردد.

لازم است، ذکر کنیم درمان‌های متعددی می‌تواند برای دیسکوپاتی کمر در پاها وجود داشته باشد که در ادامه هر یک از این درمان‌ها را ذکر خواهیم کرد اما باید بگوییم که بهترین درمان برای دیسکوپاتی کمر استراحت است و پس از انجام آن باید به درمان‌های ثانویه پرداخت.

 

مصرف دارو برای درمان دیسک کمر در پاها

پس از استراحت، بهترین راه برای درمان دیسک کمر در پاها مصرف داروهای مختلف است. این داروها می‌توانند شامل داروهای بدون نسخه ضد درد، مواد ضد درد، داروهای  ضدتشنج، داروهای شل‌کننده عضلانی، داروهای کورتون و تزریق استروئید اپیدورال باشد که برحسب نوع درد، میزان وسعت عارضة دیسکوپاتی کمر و همچنین تشخیص پزشک از این داروها برای درمان دیسک کمر در پاها توصیه می‌شوند؛ در ادامه توضیحاتی در ارتباط با مهم ترین این دارو ها ارائه خواهیم داد.

دارو های مسکن بدون نسخه و ضد درد ها

باید ذکر کنیم این دارو ها تنها می توانند درد دیسکوپاتی کمر فرد را بهبود دهند و دارو های ضد درد برای زمانی است که درد فرد با مسکن های ساده از بین نمی رود.

دارو های شل کنند های عضلانی

این دارو ها به از بین بردن انواع گرفتگی ها و اسپاسم های عضلانی در ناحیه ی دیسکوپاتی کمر کمک می کنند؛ که در صورت وجود اسپاسم پزشک آن ها را نجویز می کند.

دارو های ضد التهاب

این دارو ها دسته ای دیگر از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری یا عارضه ی دیسکوپاتی کمر هستند، که با تمرکز بر روی ریشه های عصبی به درمان دیسک کمر و دردر پای راست یا چپ کمک می کند.

دارو های ضد تشنج

همانطور که از نامش بر می آید این دارو ها مخصوص بیماری و حالت تشنج طراحی شده اند اما می توانند از طریق اثر بر اعصاب دیسکوپاتی کمر را التیام دهند؛ پس از آن ها در درمان دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و چپ نیز کمک گرفته می شود.

 

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر و درد پا راست

فیزیوتراپی یکی دیگر از بهترین روش‌های درمان دیسکوپاتی کمر و درد پا راست است. در این روش درمانی افراد تحت مراقبت‌های طولانی‌مدت، از دستگاه‌های فیزیوتراپی برای درمان خود استفاده می‌کنند.

در بسیاری از موارد درمان دیسکوپاتی کمر با این روش موفقیت‌آمیز است و در برخی از موارد این درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود و بیماری دیسکوپاتی کمر تا اتفاق افتادن مواردی مثل بی‌حسی، عدم کنترل مثانه، مشکل در ایستادن و راه‌رفتن و مواردی از این ‌قبیل پیش خواهد رفت که در این مرحله افراد نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.

 

عمل جراحی برای درمان دیسک کمر و درد پا راست

در قسمت‌های قبلی به این نکته اشاره کردیم که در صورت وجود آمدن برخی از عوارض دیسکوپاتی کمر مانند عملکرد نادرست روده یا مثانه، بی‌حسی و مشکل در راه‌رفتن و ایستادن افراد نیاز به انجام عمل جراحی برای دیسکوپاتی کمر خود خواهند داشت که با انجام این عمل می‌توانند دیسکوپاتی کمر خود را درمان کرده و تا حدودی آن را به حالت اولیه برگردانند.

 

ورزش دیسک کمر برای درمان دیسک کمر و درد پای راست

خوب است بگوییم یکی دیگر از راه‌های درمان دیسکوپاتی کمر در پاها ورزش‌کردن است. به طور معمول این نوع ورزش‌ها با تمرکز بر عضلات پشتی بدن  افراد را قوی می‌کنند. خوب است بدانید ورزش نمی‌تواند دیسکوپاتی کمر تخریب شده را درمان کند اما باعث بهبود این عارضه می شود.  

 از جمله ورزش‌هایی که می‌تواند به درمان دیسکوپاتی کمر در پاها کمک کند می‌توان به ورزش کشش دیسک بین مهره‌ای، یوگا، شنا، پیلاتس، تایچی، تنیس، گلف دویدن، پیاده‌روی و وزنه‌برداری اشاره کرد,

 همچنین خوب است بدانید با استفاده از روش ورزش برای درمان دیسکوپاتی کمر خود، با یک تیر دو نشان خواهید زد. به‌این‌ترتیب که با انجام ورزش هم مستقیماً به درمان پرداخته‌اید و هم به‌صورت غیرمستقیم وزن شما کاهش پیدا می‌کند و کاهش وزن می‌تواند به بهبود دیسکوپاتی کمر شما کمک کند.

 

سرمادرمانی (یخ درمانی) برای دیسک کمر و درد پای راست

سرمادرمانی یا یخ درمانی یکی از جدیدترین روش‌ها برای درمان دیسک کمر و درد پای راست به شمار می‌رود. در این روش افراد از کیسه‌های یخ برای درمان دیسک و آسیب‌دیدگی‌های بافت نرم استفاده می‌کنند.

 به‌این‌ترتیب که کمپرس یخ و یا ‌بسته‌های ژل یخ را بر روی ستون فقرات فرد قرار می‌دهند و کاهش درد و التهاب‌ها در اطراف سلول‌های عصبی ستون فقرات می‌تواند باعث تحریک اعصابی شود که تا قبل از این تحریک مسئول ایجاد درد در ناحیة کمر بوده‌اند.

 

گرمادرمانی برای دیسک کمر و درد پای راست

باید بگوییم گرمادرمانی یکی دیگر از روش‌هایی است که ما می‌توانیم برای درمان دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و چپ از آن استفاده کنیم. امروزه این گرمادرمانی بیشتر در فیزیوتراپی‌ها با استفاده از شبکه‌های ماورا بنفش و مادون‌قرمز صورت می‌گیرد اما شما می‌توانید در خانه با گرم‌کردن کمر یا هر عضو دردناک دیگری از این روش استفاده کنید و به التیام درد دیسکوپاتی کمر خود بپردازید.

 

استفاده از کمربندهای طبی برای درمان دیسک کمر و درد پای راست

زمانی که افراد دچار دیسکوپاتی کمر می‌شوند با حرکتی در کمر آنها درد به وجود می‌آید. به همین خاطر یکی از روش‌های درمان دیسکوپاتی کمر در پاها استفاده از کمربندهای طبی برای جلوگیری از حرکت کمر است که به بهبود دیسکوپاتی کمر کمک می کند.

 

تزریق به مفاصل ستون مهره‌ها برای درمان دیسک کمر و درد پای راست

باید بگوییم در شرایطی که درمان فرد به مواردی مثل فیزیوتراپی یا سایر درمان‌های طبی پاسخ مناسبی ندهد، باید از این روش برای درمان دیسک کمردرد پاها استفاده کرد. به‌این‌ترتیب که در سوراخ‌های بین مهره‌ای فرد نوعی مادة ضدالتهاب مانند کورتون یا مواد ضدالتهاب دیگر، تزریق می‌شود که به درمان ریشه‌های عصبی کمک می‌گردد.

خوب است بدانید در این نوع درمان به دلیل اینکه داروهای ضدالتهاب نزدیک ریشه قرار دارند، افراد بیمار جواب بیشتری نسبت به مصرف داروهای ضدالتهاب به‌صورت خوراکی خواهند گرفت.

 

استفاده از اشعه لیزر برای درمان دیسک کمر و درد پای راست

یکی از روش‌های دیگر که برای درمان دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و چپ از آن استفاده می‌شود، کم‌کردن فشار دیسک با ایجاد سوراخ توسط اشعه لیزر است. هنگامی که یک سوزن همراه با اشعه لیزر وارد فضای دیسک می‌شود و در این فضا یک سوراخ کوچک ایجاد می‌کند. این سوراخ سبب کاهش فشار در داخل دیسک می شود. بنابراین به کاهش درد بیمار کمک زیادی می‌کند.

 

اصلاح سبک زندگی و آموزش اصول ارگونومی

باتوجه ‌به اینکه بسیاری از دیسک‌های کمر به دلیل نداشتن سبک زندگی مناسب و ندانستن اصول ارگونومی اتفاق می‌افتد یا به مراحل حاد می‌رسند، توصیه می‌شود پس از انجام درمان یا در حین آن آموزش اصول ارگونومی و صحیح نشستن برای افراد صورت بگیرد.

 زیرا هر چقدر درمان‌ها هم سازگار باشد و به دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و چپ جواب بدهد، اگر فرد دوباره نتواند اصول درست نشستن را رعایت کند بیماری برمی‌گردد، اما با آموختن این اصول از پیشرفت روند بیماری جلوگیری و به درمان آن کمک خواهد شد.

 

روش‌های متفرقه برای درمان دیسک کمر و درد پا راست

در قسمت‌های قبلی با ذکر روش‌های متنوع و متفاوت برای درمان دیسک کمر در پاها پرداختیم؛ اما خوب است بدانید روش‌های دیگری نیز برای درمان این مسئله وجود دارد که چندان متداول نیست؛ اما طبق گفتة برخی از افراد  می‌تواند برای درمان دیسک کمر در پاها کارساز باشد. از جمله این روش‌ها می‌توان به مصرف داروهای ضدالتهابی، طب سوزنی،ماساژ، یوگا و مراقبت‌های کایروپراکتیک اشاره کرد.

 

درد پای راست و کمر

در قسمت‌های قبلی در ارتباط با دیسکوپاتی کمر، علائمی که می‌تواند در پاها ایجاد کند. درمان دیسک کمر در پاها و مواردی از این ‌قبیل زیاد با یکدیگر صحبت کردیم؛ اما خوب است بدانید برخی از مواقع افراد دیسکوپاتی کمر و درد پا راست به دلیل مشکل کمری فرد نیست و می‌تواند نشانه‌ای از سیاتیک بیمار باشد که در بسیاری از مواقع هم با دیسکوپاتی کمر اشتباه گرفته می‌شود. در ادامة این قسمت در ارتباط با دیسکوپاتی کمر و درد پا راست با یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

 

از کجا بفهمیم درد پای راست و کمر ما به سیاتیک مربوط است؟

درد پای راست و کمر بسیاری مواقع مربوط به بیماری سیاتیک است و نمی توان گفت که درد به دلیل دیسکوپاتی کمر اتفاق افتاده است؛ اما سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توانیم بفهمیم که فرد به دیسکوپاتی کمر مبتلاست یا به سیاتیک؟ در پاسخ به این سؤال باید بگم راه‌های متفاوتی برای تشخیص دیسکوپاتی کمر و سیاتیک وجود دارد که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

نوع شروع درد

نکته‌ای که می‌تواند در ارتباط با تشخیص درست زمانی که فرد با درد در پای راست و کمر مراجعه می‌کند به ما کمک کند این است که درصورتی‌که درد به دلیل اتفاق افتادن سیاتیک باشد این مسئله به‌صورت تدریجی شروع شده است و به یکباره افزایش‌یافته است، اما اگر درد به‌صورت ناگهانی آغاز شده باشد تشخیص می‌تواند به دلیل دیسکوپاتی کمر و درد در پای راست باشد.

معاینه

نکته دیگری که می‌تواند به ما کمک کند، معاینه فیزیکی فردی است که با درد مراجعه کرده است باید بگوییم فردی که به دیسکوپاتی کمر و درد در پای راست مبتلا است هنگام حرکت ستون مهره‌ها حرکت نمی‌دهد اما فردی که بسیار کم مبتلا است انجام حرکت ستون مهره‌های خود را حرکت می‌دهد.

همچنین کسانی که دیسکوپاتی کمر و درد در پای راست دارند پس از بالاآوردن پای‌شان بیش از ۳۰ درجه درد وحشتناک خواهند داشت ما در صورت ابتلا به سیاتیک این‌چنین نیست و افراد می‌توانند زمانی که به پشت بر روی سطح صافی خوابیده‌اند پای خود را تا 90 درجه نیز بالا بیاورند.

نوار عصب عضله (الکترومیوگرافی)

راه دیگری که به تشخیص سیاتیک از دیسکوپاتی کمر با کمک می‌کند، انجام نوار عصب عضله است. پروسة گرفتن نوار عصب و عضله به این صورت انجام می‌پذیرد که پزشک سوزن‌هایی را داخل عضله‌های خاصی از بدن افراد وارد می‌کند و از روی سرعت هدایت عصبی و فشار روی ریشه‌ها می‌توان تشخیص بدهد که آیا فرد به دیسکوپاتی کمر و درد در پای راست مبتلا است یا خیر.

سی‌تی‌اسکن

همان‌طور که می‌دانید، سیتی اسکن یکی دیگر از راه‌های افتراق دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و سیاتیک است که تعداد زیادی از پزشکان از این روش برای تشخیص استفاده می‌کنند.

ام‌آرآی

از سایر روش‌های که می‌تواند مشخص کند که فرد به دیسکوپاتی کمر و درد پا راست مبتلا است یا اینکه سیاتیک او عود کرده است، انجام ام آر آی است. اما یکی از قدیمی‌ترین و بهترین  راه‌ها برای تشخیص و افتراق این دو بیماری از یکدیگر نیز همین روش است.

 

علائم دیسک کمر خفیف

در قسمت‌های قبل در ارتباط با دیسکوپاتی کمر و درد پا راست، راه‌های درمان آن، نحوه افتراق دیسکوپاتی کمر از سیاتیک، ارتباط دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و مواردی از این ‌قبیل  با یکدیگر زیاد صحبت کردیم؛ اما به‌عنوان آخرین مطلب در این قسمت لازم می‌دانیم در ارتباط با نشانه دیسکوپاتی کمر خفیف با یکدیگر صحبت کنیم پس در ادامة این قسمت نیز همراه ما باشید.

 البته پیش از شروع ذکر این علائم لازم می‌دانیم بگوییم منظور از دیسکوپاتی کمر خفیف، مرحله‌ای از این بیماری است که در آن ترک‌خوردگی التهاب مهره‌ها آغاز شده اما بیماری هنوز به مراحل حاد خود نزدیک نشده است.

علامت اول: داشتن احساس ضعف در کمر و پاها

درد در ناحیة دیسکوپاتی کمر و درد پا راست یا حتی پای چپ، غالباً با یکدیگر و به‌صورت هم‌زمان اتفاقی می‌افتد به همین دلیل می‌توان از داشتن احساس ضعف در کمر را به‌عنوان یکی از علائم دیسک کمر خفیف یادکرد.

علامت دوم: بیشتر شدن درد در زمان راه‌رفتن و ایستادن

یکی از کارهایی که برای دیسکوپاتی کمر بسیار مضر محسوب می‌شود راه‌رفتن و ایستادن است. بنابراین طبیعی است زمانی که دیسکوپاتی کمر هنوز به مراحل پیشرفته نرسیده است افراد در زمان راه‌رفتن یا ایستادن احساس درد داشته باشند، بنابراین به این نکته توجه کنید.

علامت سوم: تشدید در هنگام سرفه یا عطسه

بدیهی در زمانی که دیسکوپاتی کمر هنوز خفیف است هر حرکت ناگهانی مانند عطسه یا سرفه می‌تواند باعث حرکت ناحیة کمر و تشدید یا شروع درد در ناحیه دیسکوپاتی کمر و درد پا راست و چپ شود.

علامت چهارم: کاهش درد در هنگام استراحت

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به این نکته اشاره کردیم، اولین و بهترین درمان برای دیسک کمر و درد در پای راست استراحت است؛ زیرا این عمل می‌تواند باعث کاهش درد تا حد بسیار زیادی شود. بنابراین باید گفت یکی دیگر از علائم دیسک کمر خفیف کاهش درد در زمانی است که فرد دراز کشیده و دارد استراحت می‌کند.

علامت پنجم: ایجاد احساس سوزش و خارش

 یکی دیگر از علائمی که می‌تواند در تشخیص بیماری دیسکوپاتی کمر خفیف به افراد کمک کند؛ ایجاد احساس سوزش، خارش و حتی درد خفیف در ناحیة ران، پشت ران و کمر فرد است.

 خوب است بدانید افراد زیادی در ابتدا نسبت به چنین علامت‌هایی دقت به خرج نمی‌دهند به همین دلیل بیماری آن‌ها شکل حاد به خود می‌گیرد.

علامت ششم: احساس بی‌حسی در کمر و پاها

اگر بخواهیم علامت دیگری از نشانه دیسکوپاتی کمر خفیف ذکر کنیم باید به احساس بی‌حسی، مورمور شدن و خالی‌شدن یکبارة کمر و پاهای فرد بیمار اشاره کنیم.

 

علل دیسک کمر خفیف

پس از ذکر نشانه دیسکوپاتی کمر خفیف و معرفی آن لازم می‌دانیم؛ با توجه ‌به این نکته که دیسکوپاتی کمر خفیف می‌تواند مشکلات ثانویه و زیادی را برای افراد به وجود بیاورد، علل این دیسکوپاتی را نیز ذکر کنیم.

 از جمله علت‌های دیسکوپاتی کمر خفیف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن زیاد

  • نشستن نامناسب بر روی صندلی‌ها

  • فشارهای عضلانی

  • رگ‌به‌رگ شدن کمر

  • جا به ‌جا کردن اشیا سنگین

  • مصرف دخانیات

  • بالارفتن سن

  • ایجاد ترک‌خوردگی در ناحیه کمر افراد

پس با دانستن این علل توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید خود را در معرض چنین شرایطی قرار ندهید، زیرا ابتلا به این نوع دیسک می‌تواند زمینه‌ساز دیسکوپاتی کمر حاد باشد و مشکلات متعددی را به وجود بیاورد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به ارائه مطالب و مختلفی در ارتباط با درمان دیسک کمر در پاها و دیسک کمر و درد پای راست بپردازیم تا توانسته باشیم شما را هر چه بیشتر با عارضة دیسکوپاتی کمر، علل ایجادکننده آن و روش‌های مختلف درمان‌های آن آشنا کنیم.

 لازم به ذکر است برای انتخاب روش درمانی و مطمئن شدن از اینکه علت کمردرد و پا درد شما چیست به پزشک مراجعه کرده و به درمان کامل خود بپردازید.