دست درد صبحگاهی

آیا دست درد صبحگاهی نشان از مشکل جدی است؟

تصور کنید صبح زود از خواب بیدار می‌شوید و می‌خواهید یک روز پرانرژی را پشت سر بگذارید که متوجه می‌شوید دستتان با درد مواجه شده است. این درد ممکن است به‌صورت لحظه‌ای و ناشی از خوابیدن نادرست باشد که معمولا پس از چند دقیقه برطرف خواهد شد.

البته در همه مواقع این‌طور نیست و درد دست اگر شدت بالایی داشته باشد و یا  ناگهانی آغاز شده باشد، ممکن است نشان از یک خطر جدی باشد. از مشکلات قلبی گرفته تا مشکلات عضلانی استخوانی، مشکلات مربوط به عصب دست، بیماری‌های داخلی، تنش و اضطراب همگی می‌توانند از عوامل اصلی بروز درد دست باشند.

می‌توان گفت سندرمی با نام تونل کارپال در مچ دست وجود دارد و در بعضی مواقع که بسیاری از افراد دچار دست درد صبحگاهی می‌شوند به این سندرم مبتلا شدند.

دست درد صبحگاهی

آنچه در این مقاله می خوانید :

بروز ناگهانی دست درد صبحگاهی خطرناک است؟

قطعا دست درد صبحگاهی می‌تواند باعث نگرانی شما شده باشد که این امر موجب تنش بیشتر و در نتیجه درد بیشتر دست می‌شود. اگر در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن دچار درد دست شده‌اید، در اولین گام باید استرس خود را کنترل کنید و اقداماتی که در این مطلب به آن اشاره می‌شود را دنبال کنید.

اگر روز قبل فعالیت سنگینی انجام داده‌اید، اشیاء سنگین جابجا کرده‌اید و یا به هر دلیلی از دست‌های خود بیش از حد استفاده کرده‌اید، احتمال این‌که درد دست صبحگاهی به‌خاطر این مسئله باشد بسیار زیاد است. اگر شب هنگام و قبل از خواب دچار استرس و فشار روحی بوده‌اید نیز درد کردن دست می‌تواند به‌خاطر این موضوع رخ داده باشد که باید بدانیم برای درد دست به چه دکتری مراجعه کنیم.

زمانی که ما افقی می‌خوابیم، مایعات در قسمت بالاتنه و دست جمع می‌شوند و این تجمع مایعات می‌تواند باعث ایجاد تورم مچ دست شود که موجب فشار روی رشته‌های عصبی شده و درد دست موقع صبح هنگام بیدار شدن از خواب رخ خواهد داد.  ما در این مطلب قصد داریم به‌طور جامع به این موضوع بپردازیم و نکاتی را به شما ارائه دهیم که علاوه بر درک صحیح دست درد صبحگاهی، بتوانید آن را مدیریت و درمان کنید.

معمولا زمانی که شدت درد دست‌ها در صبح کم باشد و شما هیچ علائم دیگری جز این نداشته باشید، اصلا نگران نباشید زیرا این درد نمی‌تواند خطرناک باشد و شما تنها در صورتی باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید که با گذشت چندین روز، درد دست بهبود پیدا نکرده باشد.

و اما زمانی که درد دست‌‌ها در صبح به‌طور ناگهانی آغاز شود و به شکل مداوم ادامه داشته باشد و یا شدن زیادی گذاشته باشد، این‌جاست که این درد طبیعی نیست و ممکن از نشانه‌ای از مشکلات جدی باشد. اگر شما به همراه علائم جدی، دچار اختلالات حرکتی یا ضعف عمومی شده باشید، در اسرع وقت باید به پزشک مراجعه کنید.

خطرناک‌ترین درد دست که نیاز به درمان اورژانسی دارد، دردی است که ناشی از مشکلات قلبی از جمله حمله قلبی باشد. در چنین شرایطی شما به همراه درد دست، تجربه تنگی نفس، درد قفسه سینه، تپش بالای قلب، ضربان نامنظم، بی‌حسی و بی‌حالی گیجی خواهید داشت و شما اگر حتی یکی از این علائم را به همراه دست درد صبحگاهی تجربه کردید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر در اعضای خانواده خود، فردی در صبح چنین تجربه‌ای داشت، ممکن است جان او در خطر باشد و شما نباید اقدام به خوددرمانی کنید بلکه باید در اولین فرصت و به نزدیک‌ترین پزشک مراجعه کنید تا مشکل مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد.

 

چند مورد از شایع‌ترین علت درد دست در صبح

درد صبح‌گاهی دست در بیشتر مواقع به‌خاطر فشاری است که بر روی دست و در طول شب وارد شده است. اگر شما بر روی دست خود خوابیده باشید به‌طوری که تمام طول شب یکی از دست‌هایتان وزن بدن را تحمل کرده باشد، عصب‌های دست دچار فشار و گرفتگی می‌شوند و شما در هنگام بیدار شدن، تجربه درد، بی‌حسی و یا مورمور شدن دست را خواهید داشت که با تکان دادن دست و افزایش گردش جریان خون در میان دست، این مشکل بعد از چند دقیقه برطرف خواهد شد.

اصطلاحاً این مشکل با نام دیگر خواب رفتن دست شناخته می‌شود که نیازی به درمان خاصی ندارد. البته در برخی مواقع، علت درد دست‌ها در صبح به موارد دیگری مربوط می‌شود که شامل مشکلات زیر است:

 

  1. مشکلات اسکلتی عضلانی

دردهایی که در بخش‌های مختلف دست و به‌خاطر مشکلات عضلانی اسکلتی ایجاد شده باشند، ناشی از فشاری است که به هر دلیل بر روی دست وارد شده است. این فشار می‌تواند در روز قبل و یا هنگام شب بر روی عضلات دست وارد شده باشد و باعث درد دست شود که این نوع درد معمولا موقتی است.

 

  1. سندرم تونل کارپ

به احتمال قوی بارها نام این سندرم را شنیده باشید و شاید هم برای بار اولی است که این نام را می‌شوند. این سندرم در افرادی دیده می‌شود که بیش از حد معمول از دست‌های خود استفاده می‌کنند و یا حرکات تکراری با دست انجام می‌دهند. عصب محیطی کارپال زمانی که دچار تورم و فشار شده باشد، فرد تجربه درد و بی‌حسی دست خواهد داشت.

 

  1. بیماری آرتریت

هنگامی که مفاصل دست به‌ هر دلیلی دچار التهاب شوند، درد و سفتی دست در هنگام صبح دور از انتظار نیست. در بیماری آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی به اشتباه به مفاصل دست حمله می‌کند و همین امر باعث درد و ناراحتی دست می‌شود.

 

  1. بیماری‌های عصبی

بیماری‌های عصبی نیز از موارد شایع درد دست صبحگاهی است و زمانی که عصب‌های دست دچار گرفتگی یا فشار می‌شوند، چنین تجربه‌ای دور از انتظار نیست. در چنین شرایطی، کاهش درد دست در صورت برداشته شدن فشار عصبی برطرف خواهد شد.

 

  1. کیست و تومور

در برخی موارد نادر وجود کیست و یا تومورهای دست، جزو علت‌های اصلی درد دست در صبح هستند که باید توسط متخصص ارتوپد مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرد.

 

  1. کمبود ویتامین‌ها

کمبود ویتامینی از دلایل دیگر دست درد صبحگاهی است و معمولا کسانی دچار چنین مشکلاتی خواهند شد که غذاهای سالم و مفید کمتری نسبت به دیگران مصرف می‌کنند. برای مثال ویتامین‌های گروه (B) نقش حیاتی در سلامت مفاصل و اعصاب دارند و زمانی که بدن با کمبود این ویتامین مواجه شود، درد، تورم و مشکلات عضلانی از جمله درد دست دور از انتظار نیست.

 

ارتباط میان فشار خون و دست درد صبحگاهی

بسیاری از مخاطبان ما ممکن است دچار فشار خون بالا باشند و این سوال در ذهنشان به‌وجود آمده باشد که آیا دست درد صبحگاهی می‌تواند ارتباطی به این موضوع داشته باشد؟ در پاسخ به این کاربران باید بگوییم بله البته.

فشار خون بالا جزو عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی است که گاه در طول روز و یا هنگام صبح می‌تواند رخ دهد که یکی از نشانه‌های آن درد دست است. زمانی که خون‌رسانی با اختلال مواجه شود و ما شاهد این باشیم که خون به اندازه کافی به دست و بازو نرسد، قطعا دست دچار درد و یا بی‌حسی خواهد شد.

 

اگر فشار خونتان بالاست و دچار درد دست شده‌اید، احتمال این‌که این موضوع به‌خاطر فشار خون بالا رخ داده باشد بالاست علی‌الخصوص زمانی که علائم دیگری را شاهد باشید.

فشار خون بالا خطر بیماری‌های قلبی را افزایش خواهد داد و در صورت عدم درمان و یا در موارد شدید می‌تواند منجر به سکته قلبی یا مغزی شود. بالا رفتن فشار خون، می‌تواند بیماری‌های کلیوی نیز ایجاد کرده و همچنین مشکلاتی در عصب به‌وجود بیاورد که با درد اندام‌ها از جمله درد دست همراه است و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

لازم به ذکر است که فشار خون بالا در صبح هنگام به ندرت باعث درد دست می‌شود و معمولا این اتفاق بیشتر به‌خاطر مشکلات عضلانی اسکلتی و یا فشرده شدن عصب دست است.

در کل با تمامی این تفاسیر، درد دست و فشار خون به یکدیگر مرتبط هستند و شما اگر از قبل دچار فشار خون بالا بوده‌اید و یا احساس می‌کنید این اتفاق به‌خاطر این مشکل رخ داده، برای تشخیص دقیق‌تر و سنجش میزان فشار خون و همچنین جلوگیری از مشکلات جدی‌تر و تهدید کننده حیات، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و پروسه درمانی را طی کنید.

 

آیا رژیم غذایی بد در دست درد صبحگاهی نقش دارد؟

اگر جزو کسانی هستید که رژیم غذایی سالم و سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی ندارید، امکان دارد در صبح دچار درد و تنش عضلانی شوید و این مشکل تا زمانی که نیاز ویتامینی بدن برطرف نشود، با شما همراه خواهد بود.

کمبود ویتامین‌ها، به جز درد دست، ممکن است موجب درد شانه، گردن و بازو شوند. چند گروه ویتامینی برای جلوگیری از دست درد صبحگاهی از جانب پزشکان توصیه می‌شود که شامل ویتامین‌های گروه (B)، ویتامین‌ D، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است. شما همواره باید سعی کنید غذاهایی را مصرف کنید که شامل این نوع ویتامین‌هاست.

 

موضوع ما در این بخش به رژیم غذایی بد مربوط می‌شود که گاهی در دردهای عضلانی نقش مهمی را ایفا می‌کند. اما منظور از رژیم غذایی بد چیست؟ معمولا کسانی که در غذاهای خود از مواد قندی زیاد، چربی، نمک و یا افزودنی‌‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، بیشتر از افرادی که غذاهای سالمی مصرف می‌کنند در معرض بروز مشکلات عضلانی هستند که یکی از آن‌ها دست درد صبحگاهی است.

غذاهای ناسالم در این زمینه شامل مصرف الکل و کافئین بالا نیز می‌باشد که تنش عضلانی ایجاد خواهد کرد و بهتر است با غذاهای سالم و مفید جایگزین شود.

کسانی که رژیم غذایی سالمی را در پیش نگرفته‌اند، ممکن است دچار چاقی شوند و این‌جاست که دردهای عضلانی در طول شبانه‌روز اتفاق خواهد افتاد و تنها محدود به صبح نمی‌شود.

اگر بیشتر از دیگران دچار دردهای عضلانی می‌شود، بهتر است از مصرف مواد غذایی که ایجاد التهاب می‌کنند پرهیز کنید. این غذاها شامل تمام فرآورده‌های حاوی گلوتن است که مصرف آن باید به حداقل ممکن برسد. اگر شما به لاکتوز یا گلوتن حساسیت داشته باشید، علاوه بر تجربه دردها و مشکلات گوارشی، تجربه دردهای مفصلی و عضلانی خواهید داشت.

 

خواب بد یک علت درد دست راست در صبح

یک خواب باکیفیت باعث بازیابی عضلات در طول شب می‌شود اما زمانی که شما به هر دلیلی خواب بد را تجربه کنید، درد دست راست در صبح و یا دست چپ دور از انتظار نیست که قطعا این امر باعث نگرانی شما خواهد شد و یا حتی در مواردی باعث می‌شود آن روز تا شب نتوانید امور عادی روزانه خود را انجام دهید.

در این‌جا منظور از خواب بد، خوابیدن در وضعیت نادرست است. شما باید بستر مناسبی برای خواب داشته باشید و از تشکل‌های نرم و استاندارد استفاده کنید تا فشاری بر روی دست و پاها وارد نشود. یکی از دلایلی که موجب دست درد صبحگاهی می‌شود، خوابیدن در محلی سفت و یا بدون زیرانداز است.

قبل از خوابیدن شما باید سعی کنید دستان خود را در وضعیت مناسبی قرار دهید یعنی به‌گونه‌ای نخوابید که دست دچار تنگی و فشار شود. زمانی که شما در وضعیت بدی می‌خوابید، فشار روی دست باعث کشیدگی و درد خواهد شد.

زمانی که در طول شب فشاری بر روی دست وجود داشته باشد، علاوه بر تحریک عصب‌های دست، خون‌رسانی به درستی به تمامی نقاط دست انجام نمی‌شود و همین امر باعث مشکلاتی در صبح خواهد شد. به همان اندازه که انجام فعالیت‌های مناسب روزانه برای جلوگیری از درد و ناراحتی دست در طول شب یا صبح اهمیت دارد، درست خوابیدن نیز برای جلوگیری از درد و بی‌حسی دست جزو مواردی است که باید رعایت شود.

به جز بد خوابیدن، خواب کافی نداشتن نیز ممکن است باعث تنش و مشکلات عضلانی شود و به‌همین خاطر شما علاوه بر این‌که باید عادت به خوابیدن در بهترین وضعیت داشته باشید، باید سعی کنید خواب کافی در طول شب داشته باشید تا در آینده شاهد ظهور بیماری‌های عضلانی نباشیم.

معمولا دردهایی که ناشی از بد خوابیدن در دست تجربه می‌شود، به‌طور ناگهانی رخ نمی‌دهند و یا با علائم جدی همراه نیستند. در چنین موقعیتی امکان دارد تغییر رنگ پوستی، سوزش، گزگز و موارد اینچنینی را به همراه درد دست شاهد باشیم.

ورزش کردن و تجربه دست درد صبحگاهی

اگر اهل ورزش هستید، همیشه در حین ورزش‌ کردن باید مراقب عضلات خود باشید چون هر لحظه ممکن است دچار کشیدگی، دررفتگی، شکستگی و مشکلاتی از این قبیل شود. اگه شما دست درد صبحگاهی دارید با وجود این‌که روز قبل فعالیت ورزشی داشته‌اید و از دست خود زیاد استفاده کرده‌اید، به‌خاطر کشیدگی عضلات و یا کوفتگی دست، تجربه درد دست‌ها در صبح دور از انتظار نیست.

تجربه نشان داده کسانی که بیشتر ورزش می‌کنند و یا در حین ورزش‌ اقدام به حرکات ناگهانی دست می‌کنند، بیشتر از هر فرد دیگری تجربه درد دست در روز بعد خواهند داشت که معمولا درد به‌صورت موقتی و گذراست.

برای این‌که ورزش کردن باعث دست درد صبحگاهی نشود، باید ورزش‌هایی را انجام دهید که باعث کشش عضلات دست، تنش و مواردی از این قبیل نشود. اگر در هر شرایطی هر چند ورزش‌های ساده نیز دچار درد دست می‌شوید، بهتر است برای مدتی ورزش کردن را متوقف کنید و یا تمرینات ورزشی را انجام دهید که از جانب پزشک توصیه می‌شود.

به جز این موارد، شما باید برای مدت طولانی ورزش نکنید و به دست‌های خود استراحت دهید تا بازیابی شود. برخی از تمرینات ورزشی به‌گونه‌ای هستند که تمام وزن بدن بر روی دست قرار می‌گیرد که گاهی مشکلاتی همچون درد و ناراحتی ایجاد خواهد کرد که در هنگام صبح و یا شب قبل از خواب بیشتر احساس می‌شود.

 

درد دست در هنگام صبح می‌تواند بخاطر بیماری قلبی باشد؟

درباره این‌که آیا درد دست می‌تواند به‌خاطر بیمار ی‌های قلبی رخ داده با‌شد باید گفت بله گاهی اوقات و زمانی که جریان خون به قلب دچار اختلال شود و یا قلب نتواند به درستی خون را به رگ‌های بدن منتقل کند، احساس درد در نواحی مختلف دست‌ها را تجربه خواهیم کرد.

بیماری‌های قلبی بسیار خطرناک هستند و گاهی نه تنها در هنگام صبح بلکه در طول روز و یا شب نیز می‌توانند به‌طور ناگهانی رخ دهند که نیاز به درمان اورژانسی دارد. علت درد دست در هنگام صبح همیشه به‌خاطر مشکلات قلبی نیست و معمولا زمانی که فرد بیماری‌های قلبی را تجربه می‌کند، دچار علائمی همچون تنگی تنفس، درد قفسه سینه، بی‌حالی، ضعف و مشکلاتی از این قبیل نیز خواهد شد.

شما اگر از قبل سابقه بیماری قلبی داشته‌اید، جراحی قلب انجام داده‌اید و یا سابقه ژنتیکی بیماری‌های قلبی دارید، بیش از افراد عادی باید به درد دست خود اهمیت دهید زیرا ممکن است حمله قلبی، گرفتگی عروق و مشکلاتی از این قبیل برایتان رخ داده باشد.

البته علت درد دست در هنگام صبح لزوما به‌خاطر بیماری‌های قلبی نیست و این نباید باعث نگرانی و استرس شما شده باشد. مشکل درد دست معمولا به‌خاطر کشش عضلات، آسیب عصبی، آرتریت، کوفتگی و یا کبود ویتامین بروز می‌دهد و شما تنها زمانی باید از بابت این موضوع یعنی درد دست به‌خاطر مشکلات قلبی نگران باشید که این مشکل با علائم قلبی همراه باشد. معمولا دردهایی که ناشی از مشکلات قلبی باشند، به‌جز درد دست، در قفسه سینه، ناحیه پشتی ستون فقرات، شانه، فک و یا گردن نیز احساس می‌شوند.

زمانی که حتما باید برای دست درد صبحگاهی نزد پزشک بروید

اگر در هنگام صبح از خواب بیدار شدید و احساس کردید که درد دست دارید، اگر درد خفیف باشد و هیچ نشانه‌ دیگری را مشاهده نکنید، اصلا نگران نباشید زیرا ممکن است مشکل جزئی همچون کوفتگی دست، فشار رگ، فشار عصب دست، کشیدگی عضلات و مواردی از این قبیل به‌وجود آمده باشد که نیازی به درمان خاصی نیست و شما در منزل با راه‌کارهای ساده‌ای همچون ماساژ، گرما و سرما درمانی، حرکات ملایم کششی و انعطاف‌پذیری و مواردی از این قبیل می‌توانید درد دست را به حداقل برسانید و معمولا نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید.

در موارد درد شدید دست، مشاهده علائم جدی و یا زمانی که با درمان‌های ساده نمی‌توانید درد را کنترل کنید، این‌جاست که مراجعه به پزشک الزامی است و شما حتما باید برای ارزیابی دقیق این مشکل نزد متخصص ارتوپد بروید.

پزشک ارتوپد در مراجعه اولیه، ارزیابی بالینی برای یافتن علت دست درد صبحگاهی را انجام خواهد داد و ممکن است برخی از سوالات در خصوص بیماری‌های قبلی، داروهای مصرفی و مواردی از این قبیل از شما خواهد پرسید. در مواردی که شدت درد دست بالا باشد، پزشک توصیه می‌کند که آزمایش‌های خاصی همچون آزمایش تصویربرداری، آزمایش خون و یا آزمایش‌های هورمونی انجام داده شود.

اگر شما تنها تجربه درد دست چپ و یا دست راست در صبح را دارید، و در طول روز کمتر چنین دردهایی را احساس می‌کنید، احتمال این‌که این مشکل به‌خاطر ضعف سیستم ایمنی، رماتیسم و یا التهابات مفصلی به‌وجود آمده باشد بالاست.

به جز این موارد، دست درد صبحگاهی می‌تواند به‌خاطر اختلالات عصبی، خستگی زیاد، مشکلات ناخن، مشکلات پوستی و موارد این‌چنینی نیز رخ داده باشد که در این شرایط نیاز به درمان اورژانسی نیست اما نسبت به درد نیز نباید بی‌تفاوت باشید و در اولین فرصت بهتر است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

درمان‌های رایج و مهم برای درد دست چپ در صبح

گرچه دردهای خفیف و جزئی درد دست چپ در صبح نیاز به درمان خاصی ندارد اما دردهایی که پیشرونده هستند، شدت بالایی دارند و یا با علائم دیگری هستند نیاز به درمان دارند.

در هر صورت درد دست چپ از آن‌جایی که ممکن است نشان از مشکل جدی برای قلب و بیماری‌های داخلی باشد، نباید نادیده گرفته شود و شما در صورت چنین تجربه‌ای باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و پروسه درمانی را تحت نظر پزشک انجام دهید. اگر پزشک ارتوپد تشخیص دهد که مشکل خاصی برای درد دست چپ وجود ندارد، به شما توصیه خواهد کرد استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های شدید که ضربه و آسیب بیشتری به دست وارد می‌کنند خودداری نمایید.

در صورت لزوم شما می‌توانید از کمپرس سرد با گرم برای کاهش درد، ورم و التهاب دست چپ استفاده کنید و یا اگر پزشک داروهای خاصی از جمله انواع مسکن‌ها را برایتان تجویز کرده، آن‌ها را در زمان مناسب مصرف نمایید.

جهت کمتر شدن درد دست چپ از روش فیزیوتراپی که شامل مجموعه‌ای از تمرینات کششی، انعطاف‌پذیری، تقویتی و استقامتی است نیز می‌توان بهره برد تا عملکرد دست بهبود پیدا کرده و درد آن نیز کاهش یابد.

البته این روش‌های درمانی در شرایطی که مشکل خاصی برای درد دست چپ در صبح وجود نداشته باشد از جانب پزشک توصیه خواهد شد و در موارد شدید شاید نیاز به لیزردرمانی، جراحی و یا سایر روش‌های درمانی پیچیده‌تر باشد.

 

آیا دست درد صبحگاهی بخاطر دیابت است؟

در پاسخ به این سوال که آیا دست درد صبحگاهی می‌تواند ناشی از دست درد صبحگاهی باشد یا نه باید گفت در تمامی موارد این درد به‌خاطر دیابت رخ نخواهد داد اما افرادی که دچار دیابت شده‌اند، بیشتر از هر فرد دیگری چنین تجربه‌ای را خواهند داشت که باید پروسه درمانی دیابت را برای تسکین درد دست طی کنند.

شاید برایتان سوال شده باشد که چطور دیابت می‌تواند باعث دردهای عضلانی از جمله درد دست شود؟ در پاسخ باید بگوییم افزایش سطح قند خون ممکن است به عروق و عصب‌ها آسیب برساند و در چنین شرایطی، فرد بیمار به‌جز تجربه درد، احساس سختی در دستان و انگشتان دست و یا تورم نیز خواهد داشت.

افرادی که دیابت دارند و اقدام خاصی  برای کنترل دیابت خود انجام نداده‌اند، بیش از هر فرد دیگری ممکن است دچار چنین مشکلاتی یعنی دردهای دست و پا شوند که در هنگام صبح آغاز می‌شود.

دیابت جزو بیماری‌های مزمنی است که در موارد متوسط یا شدید، می‌تواند اختلالات عصبی یا همان نوروپاتی ایجاد کند که این امر نه تنها موجب درد دست صبحگاهی بلکه باعث سوزش و مشکلات دیگری نیز در دست‌ها خواهد شد و گاهی تا زمانی که بیماری دیابت کنترل و درمان نشود، درد و ناراحتی‌های به‌وجود آمده در دست همراه فرد خواهد بود.

سخن پایانی

دست درد صبحگاهی هم می‌تواند خطرناک باشد و هم ناشی از فشار و کوفتگی در طول شب که در این صورت نیازی به نگرانی نیست. اگر شما از خواب بیدار شدید و حس کردید یک و یا دو دستتان دچار درد شده، اگر درد خفیف بود و هیچ علائم دیگری نداشت، معمولا پس از چند دقیقه یا نهایتا چند ساعت درد برطرف خواهد شد اما اگر شاهد رفع درد به‌خودی خود نبودید و احساس کردید هر لحظه به درد آن افزوده می‌شود، شدت درد بالاست، علائم جدی همچون بی‌حالی، درد قفسه سینه، بی‌حسی، تنگی نفس و مواردی از این قبیل وجود دارد، با گذشت چند ماه هیچ اتفاق مثبتی در کاهش درد رخ نداده، این‌جاست که باید درد را جدی گرفته و با اورژانس تماس بگیرید.

درد ایجاد شده در دست می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین، فشار عصبی، استرس، مشکلات پوستی، التهابات مفصلی، ضعف سیستم ایمنی و مواردی از این قبیل ایجاد شده باشد که باید توسط پزشک ارتوپد ارزیابی و درمان شود زیرا گاهی در صورت عدم درمان آسیب‌های عصبی مزمن رخ خواهد داد که با درمان‌های معمولی قابل رفع نیست و حتی ممکن است باعث آسیب جدی دست شود  و شما برای جلوگیری از این اتفاق باید به کلینیک‌های ما که شامل مجموعه پزشکی حرفه‌ای است مراجعه کنید.

در مبحث فوق سعی شد به شما مخاطبین عزیز گفته شود که  بروز ناگهانی دست درد صبحگاهی خطرناک است یا نه، شایع‌ترین علت درد دست در صبح چیست، ارتباط میان فشار خون و دست درد در صبح چه چیزی می‌تواند باشد، آیا رژیم غذایی بد در دست درد صبح نقش دارد، خواب بد و ارتباط آن با درد دست راست در صبح، ورزش کردن و تجربه درد دست صبحگاهی، آیا درد دست در هنگام صبح می‌تواند بخاطر بیماری قلبی باشد، زمانی که حتما باید برای دست درد صبحگاهی نزد پزشک بروید چه زمانی است، چند مورد از درمان‌های رایج و مهم برای درد دست چپ در صبح و آیا دست درد صبحگاهی بخاطر دیابت است؛ که امیدواریم توانسته باشیم پاسخ جامعی در این زمینه به شما داده باشیم.