فوق تخصص گردن و ستون فقرات

فوق تخصص گردن و ستون فقرات؛ تشخیص آسیب‌های ستون مهره‌ های گردن و کانال نخاعی

در طول سالیان متمادی، گردن تحت‌فشار مکرر و آسیب جزئی قرار می‌گیرد که احتمالاً در زمان آسیب ایجاد درد نکنند. بااین‌حال، آسیب‌های مکرر اضافه می‌شوند و در نهایت می‌توانند منجر به انحطاط ستون مهره‌های گردنی و درد گردن شوند. به‌طورکلی، گردن درد احتمالاً ناشی از تحلیل دیسک، تنگ شدن کانال نخاعی، آرتریت و در موارد نادر سرطان یا مننژیت باشد. برای تشخیص دقیق علت درد، جلوگیری از آسیب بیشتر و درمان مؤثر، باید دراسرع‌وقت به پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات مراجعه کنید.

فوق تخصص گردن و ستون فقرات

شایع‌ترین علل مراجعه به پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات

از دید متخصص ستون فقرات بسیاری از بیماری‌ها و شرایط ناشی از مشکلات در ستون مهره‌های گردنی و بافت‌های نرم و اعصاب اطراف آن است. این شامل:

 1. رادیکولوپاتی گردن: این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که عصب گردنی توسط مهره‌ های گردنی فشرده شود. علائم آن شامل احساس سوزن‌سوزن‌شدن، بی‌حسی، ضعف و درد است. علائم ممکن است موضعی باقی بمانند یا به کل بازو، دست و انگشتان شما سرایت کنند. رادیکولوپاتی دهانه رحم به عصب فشرده یا فشرده‌سازی عصب گردنی نیز گفته می‌شود.
 2. گردن درد مکانیکی: گردن درد مزمن که در آن، درد عمدتاً در گردن باقی می‌ماند، ممکن است در نتیجه بیماری دژنراتیو دیسک و آرتریت مفاصل فاست ستون فقرات گردنی باشد. پزشکان فوق تخصص گردن و ستون فقرات، گاهی از این نوع درد به‌عنوان درد مکانیکی یاد می‌کنند.

این اصطلاح به این دلیل استفاده می‌شود که وقتی بیشتر از گردن خود استفاده می‌کنیم بدتر می‌شود.

به نظر می‌رسد درد از مفاصل فاست ملتهب و از دیسک تحلیل رفته باشد. وقتی از گردن برای حرکت‌دادن سر خود استفاده می‌کنیم، مفاصل دیسک و فاست ملتهب‌تر می‌شوند، ماهیچه‌های اطراف ستون مهره‌های گردنی شروع به اسپاسم می‌کنند.

 1. بیماری دیسک دژنراتیو دهانه رحم: دیسک از بافت همبند تشکیل شده است که با افزایش سن، به طور معمول فرسوده می‌شود. بااین‌حال، بسیاری از مشکلاتی که باعث درد گردن می‌شود ناشی از ساییدگی و پارگی غیرطبیعی است.

به این فرایند دژنراسیون دیسک بین مهره‌ای می‌گویند. پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات معتقد است انحطاط اغلب ناشی از صدمات کوچکی است که ممکن است در زمان وقوع صدمات باعث ایجاد درد نشوند.

با گذشت زمان، این آسیب‌ها اضافه می‌شوند و سایش و پارگی غیرطبیعی می‌تواند بافت همبند تشکیل‌دهنده دیسک را ضعیف کند. هنگامی که بافت همبند ضعیف شود، استرس ناگهانی، مانند یک حرکت شلاقی، ممکن است راحت‌تر به دیسک آسیب برساند.

 1. آسیب نخاعی گردنی: آسیبی که به مهره‌ های گردن وارد می‌شود را آسیب نخاعی می‌گویند. اکثر آسیب‌های نخاعی در نتیجه یک ضربه ناگهانی و ضربه‌ای به مهره‌ها است.
 2. شکستگی ستون فقرات گردنی: شکستگی استخوان‌های ستون مهره‌های می‌تواند به علت وارد شدن زیاد فشار(مهره‌ای که در همه جهات له می‌شود) یا شکستگی – دررفتگی (بیشتر در اثر تصادف با وسیله نقلیه یا سقوط از ارتفاع) باشد.
 3. فشرده‌سازی طناب نخاعی گردن (میلوپاتی اسپوندیلوتیک گردنی): این وضعیتی است که در آن به نخاع شما در ناحیه گردنی ستون فقرات، فشار وارد می‌شود. یکی از شایع‌ترین دلایل، ساییدگی و پارگی استخوان‌های ستون مهره‌های است که به آن آرتروز می‌گویند.
 4. تنگی مجرای گردن: شاید جدی‌ترین مشکلات ناشی از انحطاط بخش نخاعی در ستون فقرات گردنی، وضعیت تنگی نخاع باشد. در مراحل پایانی انحطاط ستون فقرات، خارهای استخوانی ناشی از فرایند دژنراتیو می‌تواند باعث ایجاد شرایطی به نام تنگی نخاعی شود. با تشکیل خارهای استخوانی، اندازه کانال نخاعی کوچک‌تر می‌شود.

خارهای استخوانی به ریشه‌های عصبی شروع به فشار میاورند. فشار روی اعصاب نخاع می‌تواند باعث احساس گزگزی یا دردی ناراحت کننده در بازوها، دست‌ها و پاها شود. این وضعیت، گاهی اوقات میلوپاتی گردنی نامیده می‌شود و با مشکل ساده‌تر که در آن، تنها یک ریشه عصبی توسط فتق دیسک یا خار استخوانی تحت‌فشار قرار می‌گیرد، متفاوت است.

 1. مننژیت: عفونت مننژ را مننژیت می‌گویند. مننژها یک پوشش محافظ در اطراف مغز و نخاع شما هستند. به گفتة پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات، گاهی اوقات گردن درد و سفتی می‌تواند نشانه مننژیت باشد. التهاب غشاهای پایه مغز شما می‌تواند باعث این علامت و همچنین سردردهای شدید و مشکلات شناختی شود.

نحوه عملکرد مهره های گردن در ستون فقرات

هفت استخوان مهره هایC1-C7  ستون فقرات بخش گردنی را تشکیل می‌دهند که توسط دیسک‌های بین مهره‌ای از یکدیگر فاصله میگیرند. هر بخش ستون فقرات از دو مهره تشکیل شده است، دیسک بین مهره‌ای بین مهره‌ها و دو ریشه عصبی، یکی از هر طرف که “از ستون فقرات منشعب می‌شود”.

مهره های گردن کوچک‌ترین مهره های ستون فقرات هستند؛ زیرا عملکرد تحمل وزن مهره های پشت را ندارند. یک جفت اعصاب نخاعی از شکاف بین مهره‌ها در هر بخش خارج می‌شود. یکی از علل شایع درد ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی است که گاهی باعث درد و بی‌حسی در گردن یا پایین بدن می‌شود.

فضای بین دو مهره شامل یک دیسک گرد بزرگ از بافت همبند است که دیسک بین مهره‌ای نامیده می‌شود. با نگاه‌کردن به دیسک بین مهره‌ای از بالا، می‌توانیم یک حلقه بیرونی به نام حلقه و یک مرکز اسفنجی نرم به نام هسته پالپوس را ببینیم.

علائم هشدار برای مراجعه به پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات

اگر هر یک از انواع دردهایی که در زیر توضیح داده شده است را تجربه می‌کنید – به‌خصوص اگر بیش از چند روز آن را تجربه کرده‌اید – یک قرار ملاقات با پزشک فوق تخصص گردن و ستون مهره‌ها ترتیب دهید:

 • درد پشت یا گردن که شما را در شب بیدار نگه می‌دارد
 • کمردردی که باعث خم شدن شما می‌شود
 • ازدست‌دادن تعادل هنگام راه‌رفتن
 • گردن درد ناشی از تورم
 • گردن درد را سفت توصیف می‌کنید
 • بی‌حسی در ناحیه آسیب‌دیده
 • درد ناگهانی و شدید در ناحیه‌ای از پشت

اصلی‌ترین روش‌های پزشک فوق تخصص گردن و ستون مهره‌ها

یافتن علت گردن درد با  گرفتن شرح حال و  سپس معاینه فیزیکی توسط متخصص شروع می شود. سپس برای اطمینان از علت دقیق گردن درد، پزشک متخصص از آزمایش های تشخیصی استفاده کند. این آزمایش‌ها برای یافتن علت درد شما استفاده می‌شود نه برای بهبود درد. عکس‌برداری منظم با اشعه ایکس در مطب معمولاً اولین قدم برای بررسی هرگونه مشکل گردن است و به تعیین اینکه آیا آزمایش‌های بیشتری نیاز است یا خیر کمک می‌کند.

 1. گرفتن شرح‌حال: هرچه بیشتر بتوانید به پزشک خود بگویید، او سریع‌تر می‌تواند علت را تشخیص دهد و به تسکین درد شما کمک کند. پزشک از شما می‌خواهد که زمان شروع گردن درد و نوع دردتان را توضیح دهید. سؤالاتی که ممکن است یک پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات از شما بپرسد، عبارت‌اند از:
 • درد اولین‌بار از چه زمانی شروع شد؟
 • آیا سطح فعالیت خود را افزایش داده‌اید؟
 • آیا در هر زمانی گردن خود جراحت یا جراحی داشته‌اید؟
 • آیا درد به بازوها یا پاهای شما می‌رسد؟
 • چه چیزی باعث می‌شود گردن شما کم‌وبیش درد بگیرد؟
 • آیا مشکلی در روده یا مثانه خود داشته‌اید؟
 1. معاینة جسمی: هنگامی که بیشتر اطلاعات جمع‌آوری شد، پزشک شما را معاینه فیزیکی کامل می‌کند. در طول معاینه، پزشک به گردن شما نگاه می‌کند تا بفهمد که چقدر خوب عمل می‌کند. این شامل:
 • میزان چرخش مهره های گردن
 • چقدر خوب می‌توانید گردن را تکان بدهید و زاویه های متفاوتی را ببینید
 • بررسی حساسیت در اطراف گردن
 • بررسی اسپاسم عضلات در اطراف گردن و شانه وجود دارد
 1. آزمایش‌هایی که برای تحریک اعصاب ستون فقرات انجام می‌شوند نیز مهم هستند. این شامل:
 • تست بی‌حسی در بازوها و دست‌ها
 • تست رفلکس‌ها
 • تست قدرت عضلات در بازوها، دست‌ها و پاها
 • آزمایش برای علائم تحریک عصبی
 1. دیسکوگرافی: در طی این آزمایش، با استفاده از فناوری سی تی یا فلوروسکوپی (اشعه ایکس پویا) تحت هدایت تصویر، داخل دیسک(های) بیمار تزریق انجام می‌شود. دکتر فوق تخصص گردن و ستون فقرات این کار را برای تحریک هرگونه درد و/یا پاسخ غیرطبیعی انجام می‌دهد. این می‌تواند مسیرهای عصبی غیرطبیعی را نشان دهد که باعث ایجاد درد در داخل دیسک آسیب‌دیده/دژنره شده می‌شود.

بکارگیری مؤثرترین روش‌های درمانی پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات

گزینه‌های درمان غیر جراحی

پزشک شما ممکن است ابتدا روش‌های کمتر تهاجمی را برای گردن درد که ناشی از تروما یا تومور نیست توصیه کند. برخی از گزینه‌های رایج درمان غیر جراحی عبارت‌اند از:

 • استراحت.
 • یخ یا گرما.
 • اجتناب از فعالیت بدنی شدید یا تشدیدکننده.
 • یقه گردنی نرم. یقه به حمایت و بی‌حرکت کردن گردن شما کمک می‌کند.
 • فیزیوتراپی.
 • داروها، از جمله شل‌کننده‌های عضلانی، مسکن‌ها (مانند استامینوفن) و ضدالتهاب‌ها (مانند ایبوپروفن و ناپروکسن).
 • تزریق استروئید: پزشکان فوق تخصص گردن و ستون مهره‌ها دو نوع خاص از تزریق استروئید را ممکن است برای درد گردن و/یا بازو در نظر بگیرند. بلوک اپیدورال گردنی روشی است که در آن استروئید به فضای اپیدورال (فضای کنار پوشش نخاع شما) تزریق می‌شود.

بلوک مفصل فاست گردنی روشی است که در آن استروئید به کپسول (پوشش بافت همبند) مفصل فاست (مفصل کوچک در بالا و پایین هر مهره که مهره‌ها را برای اجازه حرکت به هم متصل می‌کند) تزریق می‌شود.

 • بلوک شاخه پزشکی و فرسایش رادیو فرکانسی: این روش در برخی موارد گردن درد مزمن در نظر گرفته می‌شود. ابتدا یک بی‌حس‌کننده موضعی به عصب که مفصل فاست مهره‌ها را تأمین می‌کند تزریق می‌شود.

اگر درد شما تسکین یافت، قدم بعدی این است که تسکین درد را دائمی کنید. این کار با آسیب رساندن به عصب شما با تکنیکی به نام فرسایش رادیویی انجام می‌شود. تسکین درد ماه‌ها طول می‌کشد. اگر عصب شما بازسازی شود، درد ممکن است بازگردد.

روش‌های رایج جراحی عبارت‌اند از:

 • جراحی رفع فشار ستون فقرات گردنی: جراحی رفع فشار ستون فقرات گردنی یک اصطلاح کلی است که به روش‌های مختلفی اشاره دارد که پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات برای تسکین علائم ناشی از فشار یا فشار بر روی نخاع یا ریشه‌های عصبی استفاده می‌کند. ریشه‌های عصبی اولین بخش از یک عصب هستند که از طریق حفره‌های کوچک بین مهره‌ها از نخاع خارج می‌شود. تکنیک‌های جراحی رایج برای رفع فشار عبارت‌اند از:
 • دیسککتومی گردن: در این روش، جراح شما بخشی از دیسک را برای کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی مجاور برمی‌دارد.
 • لامینوتومی گردن یا لامینکتومی: در این روش‌ها، جراح قسمت کوچکی از قوس‌های استخوانی کانال نخاعی را که لامینا نامیده می‌شود، برمی‌دارد.
 • فورامینوتومی دهانه رحم یا فورامینکتومی: هر دوی این روش‌ها برای باز کردن دهانه‌های ریشه‌های عصبی برای خروج از نخاع با برداشتن مقداری استخوان در آن ناحیه انجام می‌شوند. در فورامینکتومی مقدار زیادی از استخوان برداشته می‌شود.
 • کورپکتومی گردن: در این جراحی، جراح بدن مهره (قسمت بزرگ جلویی مهره) و همچنین دیسک را برای کاهش فشار روی نخاع برمی‌دارد.
 • جراحی تعویض دیسک گردن: جراحی تعویض دیسک گردن شامل برداشتن دیسک گردن بیمار و جایگزینی آن با دیسک مصنوعی است. شایع‌ترین دلیل این روش تحلیل رفتن دیسک گردن است.
 • همجوشی ستون فقرات گردنی: فیوژن ستون فقرات گردنی جراحی است که به طور دائم به یک یا چند مهره گردنی متصل می‌شود. جراحی حرکت بین مهره‌ها را از بین می‌برد.

توصیه‌های پیشگیرانه فوق تخصص گردن در تهران برای پیشگیری از مشکلات گردنی

موارد زیر  به توصیه دکتر فوق تخصص گردن در تهران ممکن است به جلوگیری از مشکلات ستون فقرات گردنی کمک کند:

 • به طور منظم تمرین کن. تمرینات مخصوص تقویت پشت را یاد بگیرید تا عضلات پشت خود را قوی نگه دارید. قبل از انجام حرکات کمر با حرکات کششی بدن خود را گرم کنید.
 • ورزش‌هایی را انجام دهید که تعادل شما را بهبود می‌بخشد.
 • از سیگارکشیدن خودداری کنید.
 • وزن سالم را حفظ کنید
 • استرس عاطفی را کاهش دهید که ممکن است باعث تنش عضلانی شود.
 • اطمینان حاصل کنید که ویتامین D و کلسیم کافی در رژیم غذایی خود دارید.

مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین دکتر ستون فقرات

بهترین دکتر ستون فقرات، دانش عمیقی از علل گردن درد و کمردرد دارد. متخصصان ستون فقرات از پیشرفته‌ترین فناوری‌های تشخیصی استفاده می‌کنند که به آنها این امکان را می‌دهد تا یک برنامه درمانی هدفمند منحصربه‌فرد برای شما بسازند. یک پزشک به‌عنوان بهترین دکتر ستون فقرات متعهد به ارائه جدیدترین و پیشرفته‌ترین گزینه‌های درمانی جراحی و غیر جراحی از جمله جراحی ترمیمی است.

او می‌داند درحالی‌که جراحی گاهی اوقات بهترین راه‌حل درمانی برای یک بیمار است، اما همیشه گزینه درمانی مناسب برای هر بیمار نیست، زیرا ممکن است گزینه غیر جراحی دیگری وجود داشته باشد که برای آن بیمار مفیدتر باشد؛ بنابراین فوق تخصص گردن در تهران باید در انجام روش‌های کم تهاجمی برای ازبین‌بردن گردن درد تخصص داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال، گاهی اوقات یک پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات می‌تواند دارویی را تجویز کند که وضعیت شما را بدون نیاز به جراحی ستون فقرات بهبود بخشد یا فیزیوتراپی را توصیه کند که می‌تواند باعث بهبود تدریجی شود و به مدیریت درد کمک کند. بهترین دکتر ستون فقرات ضمن درک نیازهای فردی شما تلاش می‌کند بهترین  گزینه درمانی را برای شما توصیه کنند.

علاوه بر این، اگر بهترین دکتر ستون فقرات بر این باور است که یک نوع جراحی ستون فقرات مانند تعویض دیسک یا جراحی ترمیمی بهترین گزینه برای شماست، به شما در مورد روند جراحی و آنچه در طول دوران نقاهت انتظار دارید، توضیح خواهند داد.

سخن پایانی

درد و سفتی در گردن، پشت و ستون فقرات می‌تواند مربوط به استرس یا سبک زندگی باشد که به دلیل وضعیت بد بدن هنگام کار، تماشای تلویزیون یا خواب ایجاد می‌شود. درد گردن و ستون فقرات نیز می‌تواند از علائم یک بیماری عمیق‌تر باشد.

اگر درد یا سایر علائم اختلال ستون فقرات گردنی دارید، دراسرع‌وقت برای تشخیص علت به یک پزشک فوق تخصص گردن و ستون فقرات مراجعه کنید. متخصصان باتجربه مجموعه ما ضمن تشخیص دقیق علت درد، یک برنامه درمانی شخصی طراحی می‌کنند تا شما را زودتر به حرکت درآورد و به فعالیت‌های عادی بازگردید.