رگ گیری سیاتیک چگونه انجام می شود؟

آیا تابه‌حال افرادی را دوروبر خودتان دیده‌اید که به دلیل درد زیاد در ناحیه کمر نتوانند اقدامات روزانه و معمولی خود را انجام دهند! شاید شنیده باشید که این افراد به کلینیک‌های مختلف مراجعه کرده و رگ گیری سیاتیک انجام می‌دهند و وضعیت آنها بهبود پیدا می‌کند.

احتمالاً شما هم می‌خواهید در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید. شاید خیلی از شما مشکلات سیاتیک داشته و بخواهید بدانید که رگ‌گیری در ناحیه سیاتیک دقیقاً چیست و چه کمکی به درمان سیاتیک شما و ازبین‌بردن دردتان می‌کند. چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید؛ این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

Sciatic-vein-grafting

همه چیز درباره درد سیاتیک و رگ گیری سیاتیک

قبل از اینکه بخواهیم پروسه رگ گیری سیاتیک را برایتان توضیح دهیم، بهتر است که ابتدا یک تعریف راجع به درد سیاتیک داشته باشیم. سیاتیک یا همان عصب سیاتیک به دردی گفته می‌شود که از ناحیه کمر آغاز می‌گردد. این درد به‌مرورزمان از قسمت کمر به نواحی دیگر؛ مثلاً کف یا ساق پا می‌رسد. در چنین حالتی بدن به‌شدت تیر می‌کشد یا عضلات حالت گرفتگی به خودشان می‌گیرند و شما در انجام کارهای روزانه دچار سختی و مشکل می‌شوید.

نکته‌ای که در ابتلا به درد سیاتیک باید به ذهنتان بسپارید، این است که به هر کسی برای رگ گیری سیاتیک مراجعه نکنید. یعنی اول‌ازهمه باید نزد پزشک متخصص بروید تا او وضعیت بدن شما را بررسی ‌کند. اگر نیازی باشد، رگ‌گیری را داخل مطب به‌صورت تخصصی برایتان انجام می‌دهد. پس به سراغ افرادی که فقط بر اساس تجربه، بدون علم و آگاهی این کار را انجام می‌دهند، نروید.

اگر رگ‌گیری به طور دقیق و درست انجام شود، به طور کامل از شر گرفتگی، درد و اسپاسم عصب سیاتیک خلاص خواهید شد. دقت داشته باشید در صورت رگ گیری غیراصولی، ممکن است تاوان سختی را پس دهید!

توضیحاتی در مورد گرفتگی رگ سیاتیک

حال که متوجه شدید درد سیاتیک چیست؛ احتمالاً برایتان این سؤال پیش می‌آید که چه چیزی می‌تواند باعث گرفتگی رگ در این ناحیه شود. شاید شما هم این اصطلاح را به‌دفعات از زبان دیگران شنیده باشید.

زمانی که گرفتگی رگ اتفاق می‌افتد، یعنی عصب سیاتیک تحریک شده است. ‌ عصب سیاتیک در ناحیه کمر قرار گرفته و پنج شاخه اصلی به آن متصل است. همه این شاخه‌ها به یکدیگر اتصال پیدا کرده و باعث تشکیل عصب می‌شوند و  در نتیجه همگی به اندام‌های تحتانی بدن می‌رسند‌.

اگر به هر دلیلی مانند ضربه و آسیب به این پنج شاخه فشار وارد گردد، شما متوجه درد در ناحیه سیاتیک یا عصب سیاتیک می‌شوید که شاید در بعضی از این موارد پزشک رگ گیری سیاتیک را توصیه کند.

در بعضی از موارد هم هست که مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاعی یا پارگی دیسک کمر هم می‌تواند چنین اتفاقاتی را رقم بزند. یعنی ممکن است ریشه‌های عصب سیاتیک تحت‌فشار قرار گرفته و مشکلاتی مانند بی‌حسی خفیف انگشتان کوچک‌پا یا سوزش در ناحیه پاشنه پا اتفاق بیفتد.

این روزها آن‌قدر تحقیقات گسترش پیدا کرده و علم پیشرفت داشته که ما راهکارهای طبیعی بسیار زیادی برای ازبین‌بردن درد سیاتیک داریم که یکی از آنها رگ گیری سیاتیک است

این نوع روش جزو مواردی است که در طب سنتی خیلی آن را پیشنهاد می‌کنند. خیلی از افرادی هم که نزد فرد متخصص این کار را انجام دادند، نتیجه بسیار خوبی از آن گرفتند. در واقع یک راهکار سریع و راحت است که می‌تواند خیلی زود درد سیاتیک شما را برطرف کرده و باعث شود که به روال طبیعی زندگی خود برگردید.

رگ گیری سیاتیک یا جراحی ستون فقرات؟

بدون شک سؤال اصلی اینجاست که در چنین حالتی باید کدام راه را انتخاب کرد؟ آیا باید به سراغ روش‌های علمی‌تر مانند جراحی رفت یا به روش‌های سنتی مانند رگ گیری سیاتیک اکتفا کرد؟! قطعاً روش‌های درمان که از طریق راه‌های طبیعی باشد، گزینه مناسب‌تری است. زیرا مصرف داروهای شیمیایی یا عمل‌های جراحی متعدد می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

در واقع جراحی برای سیاتیک خودش یک روش مؤثر با امنیت بسیار بالاست؛ اما برای اینکه سختی جراحی را تحمل نکنید، می‌توانید به سراغ روش‌های سنتی بروید.

بالاخره داروهای بیهوشی و بی‌حسی عوارضی دارند که با درمان‌های طبیعی شاهد این عوارض نخواهید بود. از طرفی یک سری خطرات هم برای این نوع جراحی در ناحیه ستون فقرات گزارش شده که شامل موارد زیر است:

بعضی از افراد بعدازاین جراحی نمی‌توانند روده یا مثانه را کنترل کنند.

احتمال لختگی خون بعدازاین جراحی برای بعضی‌ها وجود دارد.

ممکن است که بعد از جراحی؛ فرد آسیب عصبی ببیند.

گاهی اوقات عفونت و خونریزی بیش از حد نرمال اتفاق می‌افتد و همین می‌تواند عاملی برای کم‌خونی و ضعیف‌شدن بدن بعد از جراحی باشد.

در نتیجه اگر می‌خواهید رگ گیری سیاتیک را انجام ندهید و به سراغ جراحی بروید، حتماً راجع به خطرات جراحی، ریسک‌ها و تأثیرات و عوارض داروهای شیمیایی تحقیق کرده و با متخصص خود مشورت کنید. همچنین می‌توانید به یک متخصص مجرب طب سنتی هم مراجعه کنید تا آنها توضیحات بیشتری را برایتان ارائه دهند.

چگونگی تأثیرگذاری رگ گیری سیاتیک

بالاتر برایتان توضیح دادیم که اگر شما به درد سیاتیک مبتلا شدید و رگ‌هایتان در این ناحیه دچار فشردگی شده، می‌توانید از طریق رگ گیری سیاتیک مشکل را برطرف نمایید

حال سؤال اینجاست که چگونه از این طریق مشکل برطرف می‌شود؟ یعنی رگ‌گیری چه تأثیر مثبتی می‌تواند روی سیاتیک داشته باشد؟ اگر عصب سیاتیک شما به دلایل مختلف از جمله ضربه، آسیب و تصادف و غیره دچار گرفتگی و فشردگی شده، قبل از جراحی می‌توانید به سراغ طب سنتی بروید.

طب سنتی رگ‌گیری را برایتان انجام می‌دهد و درد برطرف می‌شود. در واقع رگ‌گیری عاملی برای آزادکردن یک سری محرک‌هاست. زمانی که رگ‌گیری به‌صورت تخصصی، اصولی و باتجربه کافی انجام شود، یک سری تریگر پوینت‌ها یا محرک‌های اصلی را در مسیر عصب آزادسازی می‌کند. همین باعث ازبین‌بردن درد و حالت نرمال و طبیعی عصب سیاتیک خواهد شد.

رگ گیری سیاتیک در دوران بارداری

زمانی که خانم‌ها باردار می‌شوند، در ماه‌های پنجم به بعد افزایش وزن قابل‌توجهی دارند. این افزایش وزن می‌تواند تغییراتی را در سبک زندگی آنها ایجاد کند و باعث تجربه یک سری سختی‌ها و مشکلات شود. گاهی اوقات بعضی از خانم‌ها به‌اشتباه تصور می‌کنند که به بیماری سیاتیک مبتلا شده‌اند؛ اما در واقعیت این چنین نیست.

سیاتیک بارداری با بیماری عصب سیاتیک متفاوت است. علت سیاتیک در دوران بارداری می‌تواند یک سری تغییرات هورمونی در این دوران باشد که باعث شل‌شدن رباط‌های بدن می‌شود. رباط‌ها وظیفه این را دارند که ستون فقرات را ثابت نگه دارند و از دیسک‌ها محافظت کنند.

اگر ربات داخل بدن به هر دلیلی شل شده و دیسک لغزش پیدا کند، فرد با مشکلاتی مانند جابه‌جایی ستون فقرات مواجه می‌شود. البته لازم به ذکر است که سنگین بودن کودک و وزن او هم می‌تواند تأثیراتی در این اختلال داشته و فشار وارد شده به عصب را بیشتر کند.

در چنین حالتی ممکن است که پزشک رگ گیری سیاتیک را پیشنهاد کند؛ اما بعضی از پزشکان برای خانم‌های باردار این روش را درست نمی‌دانند و توصیه می‌کنند که شما فقط ماساژدرمانی برای سیاتیک را انجام دهید.

به‌هرحال هر دو روش توسط طب سنتی انجام می‌شود که می‌تواند درد سیاتیک را تا حد زیادی تسکین داده و آرام کند. فقط بهتر است که شما زیر نظر پزشک باشید تا او دقیقاً برایتان توضیح دهد که چه نوع درمانی را انجام دهید و چه نکاتی را رعایت کنید تا درد تشدید پیدا نکند.

پیشگیری و درمان درد سیاتیک

بالاتر هم برای شما توضیح دادیم که شما می‌توانید از طریق رگ گیری سیاتیک یا از طریق عمل جراحی مشکل خود را بهبود ببخشید. یعنی از طریق این دو روش کاری کنید که درد سیاتیک کمتر احساس شود. اما رعایت‌کردن یک سری نکات نه‌تنها به پیشگیری از این مشکل؛ بلکه به درمان آن هم کمک خواهد کرد.

درد سیاتیک می‌تواند به‌خاطر استرس و اضطراب شدید، ‌ ضربه خوردن، تغییر شکل در ناحیه دیسک، ورم و درد عصب سیاتیک اتفاق بیفتد. راهکارهای مختلفی وجود دارد که شما بتوانید از این مشکلات پیشگیری کرده یا احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان را بالا ببرید که شامل موارد زیر هستند:

حواستان باشد که قبل و بعد از رگ گیری سیاتیک اجسام سنگین را بلند نکرده و هرگز به طور ناگهانی به بدن فشار وارد نکنید.

حتماً وزن خود را در حالت متناسب و متعادل خودتان نگه دارید. یعنی وزن بدنتان باید متناسب باسن‌وسال و قدتان باشد.

حتماً هنگام نشستن و ایستادن پوزیشن بدن خود را درست و متعادل نگه دارید.

اگر سیگاری هستید، مصرف آن را کاهش دهید یا به طور کامل آن را ترک کنید.

حواستان به پوزیشن بدن هنگام خواب باشد که به ناحیه ستون فقرات فشار زیادی وارد نکنید.

بعد از رگ گیری سیاتیک با اجازه پزشک اقدام به انجام ورزش‌هایی کنید که می‌تواند عضلات کمر را تقویت کند. انجام این کار برای پیشگیری از درد سیاتیک هم بسیار مؤثر است.

می‌توانید تمرینات مربوط به انعطاف‌پذیری یا تمرینات ایروبیک و یا قدرتی را به انجام برسانید.

اگر با وجود راهکارهای بالا باز هم به هر دلیلی درد سیاتیک به سراغتان آمد، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. خوشبختانه درمان‌های طبیعی از طریق طب سنتی وجود دارد که می‌تواند مشکلاتتان را بهبود ببخشد که یکی از مهم‌ترین آنها همین رگ گیری سیاتیک است.

عوامل تحریک‌کننده درد سیاتیک

اکنون که با رگ‌گیری آشنا شدید و متوجه شدید که چگونه می‌توانید از طریق طب سنتی این مشکل را برطرف کنید، ما می‌خواهیم توضیحات بیشتری راجع به این قضیه برایتان ارائه دهیم. می‌خواهیم بگوییم که چه عواملی باعث تحریک درد سیاتیک می‌شود. یعنی چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این مشکل هستند. عوامل تحریک‌کننده یا به‌اصطلاح عوامل خطر ابتلا به درد سیاتیک شامل موارد زیر است:

کم‌تحرکی یا فعالیت کمِ بدنی می‌تواند عامل ابتلا به این مشکل باشد.

بارداری و افزایش وزن بی‌سابقه به کمر فشار وارد کرده و درد سیاتیک را تحریک می‌کند.

سن بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی بیشترین خطر را برای ابتلا به درد سیاتیک دارد.

ابتلا به بیماری دیابت یا قند خون می‌تواند اعصاب این ناحیه را تخریب کرده و مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

شغل افراد می‌تواند عاملی برای مشکل باشد، مثلاً رانندگی در مدت‌زمان طولانی یا حمل بارهای سنگین می‌تواند نیاز بدنتان به رگ گیری را بالا ببرد.

مصرف دخانیات و سیگار هم می‌تواند عاملی برای ابتلا به درد سیاتیک باشد.

پس همان‌طور که ذکر شد، سبک زندگی غلط می‌تواند عاملی برای تحریک درد و مشکل در این ناحیه باشد.

 

فواید رگ گیری سیاتیک

اینکه شما به درد سیاتیک مبتلا شده‌اید و می‌خواهید برای درمان به سراغ رگ‌گیری بروید؛ یک کار بسیار عالی و تأثیرگذار است؛ اما به شرطی که به متخصص مراجعه کنید. رگ گیری سیاتیک می‌تواند فواید بی‌شماری برایتان داشته باشد که بهتر است قبل از انجام این روش با چند مورد از آنها آشنا شوید تا باانگیزه بیشتر و حال بهتری این کار را به انجام برسانید:

رگ گیری یا به‌اصطلاح ماساژدرمانی در طب سنتی می‌تواند از خیلی از روش‌های درمان درد سیاتیک بهتر و مؤثرتر واقع شود. زیرا کمترین عوارض را برای فرد به وجود نمی‌آورد. البته همه این‌ها نیازمند این است که فرد متخصص این کار را انجام دهد و یک روش و شیوه صحیح را به کار بگیرد تا شما کمترین عارضه‌ای را تجربه نکنید و مشکلتان خیلی سریع‌تر و راحت‌تر برطرف شود.

از طرفی این روش محدودیت جنسیتی یا سنی برای افراد ندارد. درصورتی‌که اگر قرار باشد، شما جراحی ستون فقرات انجام دهید، قطعاً یک سری محدودیت‌ها وجود دارد. یعنی افراد در سن پایین یا سن خیلی بالا شاید نتوانند چنین جراحی‌هایی را انجام دهند؛ اما در رگ گیری سیاتیک چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد.

زمانی که رگ‌گیری و ماساژدرمانی انجام می‌شود، نه‌تنها درد سیاتیک برطرف می‌گردد، بلکه شما می‌توانید حس آرام‌بخشی و نشاط و سرحالی را در دیگر بخش‌های بدن هم تجربه کنید.

جالب است بدانید که در این روش انرژی از طریق دست‌وپا به دیگر اعضای بدن وارد می‌شود و ازآنجاکه پا قلب دوم است، با جریان خون بهتر در کل بدن از جمله قلبتان حس سبکی و بهتری خواهد داشت.

انجام رگ گیری سیاتیک می‌تواند عوارض مربوط به فعالیت‌های ورزشی و کاری را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

تشخیص نیاز به رگ‌گیری سیاتیک

زمانی که به درد سیاتیک مبتلا می‌شوید و نیاز به رگ گیری دارید، یعنی پزشک متخصص این موضوع را برایتان تشخیص داده است. در نتیجه خودتان نمی‌توانید از روی حدس و گمان متوجه این مشکل بشوید. شما باید به فرد متخصص در زمینه طب سنتی یا طب مدرن مراجعه کنید. بعد از اینکه معاینه‌ها و آزمایشات روی شما انجام شده و پزشک تشخیص می‌دهد که به رگ‌گیری نیاز دارید، اگر درمانگر بتواند محل درست رگ سیاتیک را متوجه شود، قدرت تشخیص برای جابه‌جایی آن را دارد.

یعنی کافی است که رگ سیاتیک را پیدا کند و مطمئن شود که جابه‌جایی در آن اتفاق افتاده است یا خیر. همچنین می‌تواند هر گونه ورم یا گره را در این رگ‌ها تشخیص دهد. در واقع از طریق معاینه‌ای که روی رگ سیاتیک انجام می‌شود، متوجه می‌شوند که باید چه درمانی را برای شما به مرحله اجرا برسانند. اینگونه ماساژ یا رگ‌گیری به طور کامل انجام خواهد شد.

اینکه شما به کجا مراجعه می‌کنید تا رگ گیری را برایتان انجام دهند هم اهمیت بسیار زیادی دارد. ما دکتر میر کلینیک را پیشنهاد می‌کنیم؛ یکی از مراکز ارتوپدی و فوق‌تخصصی که پزشکان مجرب می‌توانند شما را معاینه کنند، مشکلتان را تشخیص داده و درمان موردنیاز را اعمال کنند.

تمام راهنمایی‌ها و اطلاعات لازم را می‌توانید داخل این کلینیک به دست بیاورید. حتی اگر نیاز به رگ‌گیری سیاتیک هم داشته باشید، خیالتان راحت است که یک پزشک متخصص این موضوع را برایتان تشخیص داده است. در نتیجه خیلی راحت می‌توانید مراحل درمان را پیگیری کنید، بدون اینکه دچار مشکل شوید یا شاهد عوارضی باشید. همچنین تست‌های آزمایشی و تشخیصی هم داخل خود مطب انجام می‌شود. اینگونه نیاز به مراجعه به‌جای دیگری نخواهید داشت. کافی است که وارد صفحه اصلی سایت شوید، با کلینیک تماس بگیرید، وقت معاینه و مشاوره برای شما مشخص گردد و بعد از آن بتوانید درمان را تا مرحله آخر پیش ببرید.

 

سخن پایانی

درد سیاتیک یکی از دردهای رایجی است که افراد در شرایط مختلف و به دلایل متفاوت ممکن است آن را تجربه کنند. نحوه مقابله و رفتار شما با این درد اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا اگر بتوانید از طریق راه‌های سریع‌تر اما تأثیرگذارتر مشکلتان را برطرف کنید، نه‌تنها در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود، بلکه می‌توانید به نتایج بهتری هم در زمینه درمان برسید. بدین منظور ما رگ‌گیری سیاتیک را پیشنهاد کردیم و از فواید آن برایتان توضیح دادیم. همچنین خودِ درد سیاتیک و راه‌های درمان و پیشگیری را نیز به طور کامل برایتان توضیح دادیم تا با اطلاعات کافی بتوانید با این مشکل مقابله کنید.