متخصص کمر و ستون فقرات

متخصص کمر و ستون فقرات؛ بهترین گزینه جهت تشخیص و درمان این نوع عارضه‌

گاهی اوقات مشکلاتی که برای کمر و ستون مهره‌ها ما به وجود می‌آیند، غیر قابل تحمل هستند. زندگی با درد کمر و ستون فقرات بسیار سخت و دشوار است و حتی برداشتن یک قدم نیز با درد و رنج فراوانی همراه است. خوشبختانه پزشکانی هستند که با دانش و تجربه خویش، می‌توانند به ما در این شرایط کمک فراوانی نمایند. یکی از آن‌ها، متخصص کمر و ستون فقرات است. با ما همراه باشید تا در مورد تخصص، ویژگی‌ها و بیماری‌هایی که توسط متخصص ستون فقرات درمان می‌شود، نکاتی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

متخصص کمر و ستون فقرات

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

متخصص کمر و ستون فقرات چه کسی است؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه به این سوال جواب دهیم باید بگوییم، متخصص کمر و ستون فقرات، کسی است که تمرکز اصلی خود را بر روی درمان بیماری‌های مرتبط با کمر و ستون مهره‌ها قرار داده است. خوشبختانه پزشکان و متخصصان بسیار زیادی داریم که در این زمینه به فعالیت مشغول هستند. از جمله آن‌ها می توان به متخصص جراح ارتوپدی، جراح مغز و اعصاب، متخصص عمل جراحی، فیزیوتراپیست، متخصص طب فیزیکی و حتی متخصصان روماتولوژی اشاره نمود.

اصلی‌ترین هدفی که این متخصصان دنبال می‌کنند این است که ریشه بیماری‌های ستون مهره‌ها را پیدا کرده و سپس نسبت به درمان آن اقدام نمایند. این متخصصان ابتدا سعی می‌کنند با روش های غیر جراحی و ایجاد تغییر در سبک زندگی بیمار، به درمان بیماری او کمک کنند. در صورتی که این درمان‌ها پاسخگو نبودند، در آخرین مرحله جراحی کمر و ستون مهره‌ها پیشنهاد می شود.

علت درد ستون فقرات چیست؟

این روزها بسیاری از افراد در سراسر جهان، با درد در قسمت کمر و ستون مهره‌ها خود مواجه هستند. بدون شک بهترین کسی که می‌تواند برای درمان تمامی این دردها به این افراد کمک کند، متخصص کمر و ستون فقرات است. اما پیش از این که مبحث خود را در این زمینه ادامه دهیم، بیایید به این سوال پاسخ دهیم که علت درد ستون فقرات چیست؟ پارامترهای زیر اصلی‌ترین علل درد ستون مهره‌ها به شمار می‌روند و شاید برخی از آن‌ها، برای شما آشنا باشند:
1- آرتروز:

آرتروز یکی از بیماری‌هایی است که با افزایش سن و همچنین انجام برخی از حرکات تکراری، افراد به آن مبتلا می‌شوند. در این بیماری برای بافت‌های مفاصل، مشکلاتی به وجود می‌آید که درد فراوانی با خود به همراه دارد. آرتروز علائم خود را با درد در ستون مهره‌ها و ایجاد محدودیت حرکتی نشان می‌دهد.
2- سرخوردگی مهره:

سرخوردگی مهره، نه تنها باعث تنگی کانال نخاعی می‌شود، بلکه ممکن است با ایجاد آسیب به دیسک کمر، باعث بی ثباتی ستون مهره‌ها گردد. این مشکل در افرادی که به صورت حرفه‌ای در رشته بدنسازی به فعالیت مشغول هستند، بیش از سایرین مشاهده می‌شود. با کمک تصاویر رادیولوژی، می‌توان شدت و میزان این آسیب را بررسی نمود و سپس برای درمان آن اقدام کرد.
3- شکستگی‌ها:

اگر بخواهیم به متداول‌ترین علت درد ستون فقرات اشاره کنیم، بدون شک از شکستگی مهره‌های ستون فقرات نام خواهیم برد. شکستگی مهره‌های ستون مهره‌ها را نمی‌توان گچ گرفت، به همین سبب متخصص کمر و ستون فقرات، با استفاده از روش‌هایی مانند آتل، بی حرکت نگه داشتن ستون فقرات و یا عمل جراحی، به درمان این بیماری کمک می‌کند.
4- بیماری‌های عفونی:

گاهی اوقات عواملی مانند ویروس، باکتری و یا قارچ، باعث ایجاد عفونت در استخوان ستون مهره‌ها می‌گردد. این عفونت‌ها ممکن است در قسمت‌های دیگری از بدن وجود داشته باشند، اما خون آن‌ها را به سمت ستون مهره‌ها هدایت می‌کند. این عفونت اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند باعث تخریب کامل استخوان ستون مهره‌ها گردد. علائم این بیماری شامل درد شدید در قسمت ستون مهره‌ها، تب، لرز، گرفتگی های عضلات، احساس گزگز و علائمی شبیه به بیماری سیاتیک هستند.
5- تنگی کانال نخاعی:

یکی دیگر از مواردی که به عنوان علت درد ستون فقرات مطرح شده است، تنگی کانال نخاعی می‌باشد. این بیماری گاهی اوقات به صورت مادرزادی بروز پیدا می‌کند؛ البته در بسیاری از موارد نیز عوامل دیگری مانند تومور، زائده‌های استخوانی، بیرون زدگی دیسک کمر و… می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. یک متخصص کمر و ستون فقرات می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

معرفی کوتاه تخصص‌های یک متخصص کمر و ستون فقرات

به طور کلی جراحان مغز و اعصاب، در طول دوران آموزشی خود، درمان بسیاری از بیماری‌های مربوط به ستون مهره‌ها را آموزش می‌بینند. اما در میان این پزشکان، افرادی وجود دارند که علاقمند هستند به صورت تخصصی، در مورد ستون مهره‌ها و جراحی‌های پیرامون آن، اطلاعات و آگاهی لازم را پیدا کنند. در بسیاری از مواقع آن‌ها، دو سال از عمر و زندگی خود زیر نظر اساتید برجسته ستون مهره‌ها در داخل و یا خارج از کشورمان آموزش می‌بینند. پس از آن که دوره آموزشی این افراد به پایان رسید، به عنوان متخصص کمر و ستون فقرات شروع به فعالیت می‌نمایند.

بسیاری از این پزشکان، از توانایی درمان بیماری‌های پیچیده و سخت ستون فقرات برمی‌آیند. همچنین آن‌ها در زمینه جراحی‌های ستون فقرات نیز مهارت و تجربه بالایی دارند و می توانند به خوبی به بیمارانی که با این مشکلات مواجه هستند، کمک کنند.

متخصص کمر و ستون فقرات چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

ممکن است برای شما عزیزان نیز این سوال به وجود آید که برای درمان چه بیماری‌هایی، باید به متخصص کمر و ستون فقرات مراجعه نمود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، هر مشکل و آسیبی که به کمر و ستون مهره‌ها شما مربوط می شود، در حیطه تخصص چنین پزشکانی قرار دارد. در کل شما می‌توانید برای درمان بیماری هایی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم، به چنین متخصصان ماهر و با تجربه‌ای مراجعه کنید:
 دیسک کمر و دیسک گردن
 تنگی کانال نخاعی
 انحراف ستون مهره‌ها
 شکستگی مهره‌های ستون مهره‌ها
 انواع تومورها و همچنین سرطان نخاع
 سیاتیک
 آسیب‌های عضله و رباط
 آسیب دیدگی نخاعی
 پوکی استخوان
 درد میوفاسیال

چگونه بهترین متخصص ستون فقرات در تهران را پیدا کنیم؟

حال که متوجه شدیم برای درمان چه بیماری‌هایی می‌توان به متخصص کمر و ستون فقرات مراجعه نمود، باید به این سوال پاسخ دهیم که چگونه بهترین متخصص ستون فقرات در تهران را پیدا کنیم؟ خوشبختانه در کشورمان ایران و به خصوص شهر تهران، متخصصان حاذق و با

تجربه‌ای وجود دارند که می توانند در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های ستون مهره‌ها، به شما کمک فراوانی نمایند. اما پیدا کردن بهترین آن‌ها، قطعاً کار سخت و دشواری است.
در ادامه مطلب به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانند در این زمینه به شما کمک فراوانی نمایند:
مراجعه به وب سایت و شبکه‌های اجتماعی

این روزها بسیاری از پزشکان و متخصصان، در فضای آنلاین نیز به فعالیت مشغول هستند. شما می‌توانید با یک جستجوی ساده، بهترین متخصص ستون فقرات در تهران را پیدا کرده و در مورد او اطلاعات جامع و کاملی به دست آورید. بسیاری از آن‌ها وب سایت و شبکه اجتماعی دارند و آگاهی‌های بسیار خوبی در دسترس مخاطبان خویش قرار داده‌اند.
تحقیق در مورد تخصص‌ها و مدارک آموزشی

پس از آن که یک دکتر متخصص خوب برای خود در نظر گرفتید، شروع به تحقیق در مورد مدرک آموزشی، تخصص ها و دوره‌های حرفه ای که گذرانده است نمایید. علاوه بر این، یک متخصص خوب و ماهر، دارای سال‌ها تجربه در زمینه درمان بیماری‌های کمر و ستون مهره‌ها است. پس به این موضوع نیز توجه فراوانی نمایید.
پرس و جو از دوستان و آشنایان

شاید در میان دوستان و آشنایان شما افرادی وجود داشته باشند که برای تشخیص و درمان بیماری‌های خود به یک متخصص کمر و ستون فقرات مراجعه نموده باشند. آن ها بهترین کسانی هستند که می‌توانند تجارب ارزشمند خود را با شما در میان بگذارند.
بررسی نتایج بیماران قبلی

یکی از اصلی‌ترین معیارهای موفقیت یک پزشک، رضایت بیماران قبلی از خدمات ارائه شده توسط اوست. شما می‌توانید با مراجعه حضوری به کلینیک و یا مطب بهترین متخصص ستون فقرات در تهران و یا گشت و گذار در سایت های اینترنتی، به این موضوع پی ببرید. نظرات تمامی بیماران را بخوانید و بشنوید و سپس تصمیم نهایی خود را برای مراجعه به پزشک مورد نظر خویش بگیرید.

با مشاهده این علائم به متخصص کمر و ستون فقرات مراجعه کنید

برخی از علائم وجود دارند که با مشاهده هر کدام از آن‌ها، باید به بهترین متخصص ستون فقرات در تهران و یا شهر خود مراجعه نمایید. اگر این علائم را نادیده بگیرید، ممکن است به مرور زمان شدیدتر شوند؛ آن زمان است که درمان آن‌ها نیاز به طی کردن پروسه ای سخت و طولانی دارد. همچنان با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا برخی از این علائم را برای شما عزیزان ذکر کنیم:
• دردی که در هنگام خم شدن و یا انجام امور روزانه، شدیدتر می شود.
• احساس درد در قسمت کمر و گردن
• گزگز و بی حسی دست‌ها، پاها و کمر
• احساس ضعف شدید عضلانی به خصوص در قسمت ران پا
• به وجود آمدن هر گونه ناهماهنگی در حرکات دست و بازوها
• ناتوانی در ایستادن روی پاها

علت درد ستون فقرات و علائمی که برای شما عزیزان ذکر کردیم، ممکن است به سبب بروز بیماری هایی مانند دیسک کمر، دیسک گردن، تنگی کانال نخاعی، شکستگی و… به وجود آید.

عوارض عدم مراجعه به موقع به متخصص کمر و ستون فقرات

این روزها پزشکان ماهر و با تجربه‌ای به عنوان متخصص ستون فقرات و فوق تخصص دیسک کمر در تهران، به فعالیت مشغول هستند. بنابراین با مشاهده کوچک ترین علائمی در قسمت کمر، ستون مهره‌ها و یا گردن خویش به یکی از این پزشکان مراجعه نموده و به سرعت روند درمانی خود را آغاز کنید. در صورتی که علائم خود را نادیده گرفته و به موقع پزشک خود را در جریان قرار ندهید، ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای شما به وجود آید.

همان گونه که می‌دانید، ستون مهره‌ها مهم‌ترین بخش تشکیل دهنده سیستم اسکلتی ما به شما می‌رود. ستون فقرات در واقع ستون بدن ماست و هرگونه آسیب و بیماری برای آن، باعث کاهش دامنه حرکتی ما و ناتوانی در انجام امور روزانه گردد. برخی از بیماری های ستون مهره‌ها وجود دارند که باید به سرعت درمان شوند، در غیر این صورت ممکن است عوارضی مانند بی اختیاری در کنترل ادرار و مدفوع و حتی فلج شدن و از دست دادن توان حرکتی را برای انسان به همراه آورد.

همچنین برخی از بیماری‌های ستون مهره‌ها هستند که اگر در همان قدم‌های اولیه تشخیص داده شوند، می‌توان به راحتی و با درمان‌های غیر جراحی،‌ آن‌ها را درمان نمود. اما اگر به موقع به یک متخصص مراجعه نکنید، ممکن است دیگر درمان های غیر جراحی پاسخگو نباشند. در چنین شرایطی باید به سراغ درمان های جراحی بروید که هزینه بالا و عوارضی را برای جسم شما به همراه می آورند.

اطلاعاتی در مورد فوق تخصص دیسک کمر در تهران

فوق تخصص دیسک کمر در تهران (همان گونه که از نام آن پیداست) در زمینه درمان بیماری‌های مربوط به دیسک کمر، مهارت و تجربه بالایی دارد. شما می‌توانید برای درمان بیماری‌های دیسک کمر، مشکلات ستون مهره‌ها، تنگی کانال نخاعی، لیز خوردگی مهره و… به چنین متخصصی مراجعه نمایید. حتی بسیاری از ناهنجاری‌های مادرزادی مانند کیفوز و اسکولیوز نیز توسط چنین پزشکانی درمان می‌شوند.

علاوه بر تمامی این موارد، یک فوق تخصص دیسک کمر در تهران، می‌تواند در زمینه جراحی‌ تومورهای به وجود آمده در قسمت داخلی نخاع و تومورهای استخوانی متاستاز به بیماران خویش کمک کند. درمان برخی از عفونت‌های ستون مهره‌ها مانند تب مالت، عفونت به وجود آمده در اثر سل و سایر عفونت‌های چرکی، در حیطه تخصصی چنین پزشکی قرار دارد.

این متخصصان نه تنها در زمینه درمان بیماری‌های کمر و ستون مهره‌ها مهارت‌ و تجارب ارزشمندی دارند، بلکه با جدیدترین متدهای دنیا در زمینه درمان بیماری‌های ستون مهره‌ها و دیسک کمر آشنا هستند. آن‌ها می‌توانند به راحتی مشکلات دیسک کمر شما را تشخیص داده و به سرعت اقدامات درمانی را برای آن آغاز کنند.

قبل از مراجعه به متخصص کمر و ستون فقرات به موارد زیر توجه کنید

ممکن است از زمانی که شما به یکی از مشکلات کمر و یا ستون فقرات مبتلا شدید، تا زمانی که به یک پزشک مراجعه نمایید، وقفه کوتاهی حاصل شود. در این زمان باید اقدامات مهمی را انجام دهید که ما در این قسمت، برخی از مهم‌ترین آن‌ها را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم:
 فعالیت‌های سنگین که موجب تشدید درد کمر شما می‌شوند را به کل کنار بگذارید.
 اگر درد شما زیاد است، می توانید با استفاده از قرص‌های مسکن بدون نسخه و سبک، درد خود را کاهش دهید.
 کمپرس یخ یکی از بهترین گزینه‌هایی است که برای کاهش درد کمر و ستون مهره‌ها، تاثیرات شگفت انگیزی دارد. در واقع شما با قرار دادن یخ بر روی مفاصل خویش، می‌توانید به کاهش التهاب آن نیز کمک فراوانی نمایید.
 اگر فکر می‌کنید درد کمر شما به سبب اسپاسم‌های عضلانی ایجاد شده است، بر روی آن کمپرس گرم قرار دهید. به طور کلی گرما، برای کاهش گرفتگی عضلات، بسیار مفید و موثر است.

پس از انجام اموری که ذکر شد، در اسرع وقت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. تمامی روش‌هایی که ما برای شما عزیزان ذکر کردیم، تنها می‌توانند درد و التهاب شما را به صورت موقت کاهش دهند. اما متخصصان برای درمان اساسی و برطرف کردن ریشه‌ای مشکل، به شما کمک خواهند کرد.

ویژگی‌های متخصص کمر و ستون فقرات

فردی که به عنوان بهترین متخصص ستون فقرات در تهران به فعالیت مشغول است، ویژگی‌‌های خاص خود را دارد. بیماران با مشاهده این ویژگی‌ها در متخصص خویش، به او دلگرم می‌شوند و درمان بسیاری از دردهای کمر و ستون مهره‌ها خود را به او می‌سپارند. از جمله این ویژگی‌ها، می‌توان به پارامترهای زیر اشاره نمود:
• یک پزشک متخصص، مهارت، آگاهی و تجربیات ارزشمندی در زمینه درمان بیماری‌های دیسک کمر دارد.
• بسیاری از عمل‌های جراحی ستون مهره‌ها که برای بیماران خویش انجام می‌دهد، با موفقیت به پایان می‌رسند.
• با جدیدترین دانش و تکنیک‌های دنیا برای درمان بیماری‌های ستون مهره‌ها آشنایی دارد.
• قدرت تشخیص بسیار خوبی دارد و می‌تواند با مشاهده دقیق آزمایشات و عکسبرداری‌ها، به علت دقیق مشکل بیماری خویش پی ببرد.
• ارتباط بسیار خوبی با بیمار خویش قرار می‌کند؛ این موضوع سبب می‌شود که بیمار بتواند به او اعتماد نموده و استرس و نگرانی از او دور شود.
ه صبور است و نظم کاری بالایی دارد؛ همچنین در برخورد با بیماران خویش، وجدان کاری را سرلوحه امور خویش قرار می‌دهد.
• روحیه چنین پزشکی، شجاع و جسور است و می‌تواند در مواقعی که یک اتفاق غیر قابل پیش بینی رخ داده است، بهترین تصمیم را بگیرد.

چه زمانی متخصص کمر و ستون فقرات، جراحی را به بیمار خویش پیشنهاد می‌نماید؟

بسیاری از مشکلاتی که برای کمر و ستون فقرات به وجود می‌آیند را می توان با استفاده از روش‌های غیر جراحی درمان نمود. اما زمانی که این درمان‌ها رضایت بخش نبودند و بیمار همچنان از درد و ناراحتی در این قسمت از جسم خویش رنج می‌برد، پزشک جراحی ستون مهره‌ها را توصیه می‌کند. از جمله نشانه‌هایی که پزشک از طریق آن‌ها متوجه می شود که سایر درمان‌ها جواب نداده و بیمار باید جراحی شود عبارتند از:
1. اگر درمان‌هایی مانند مصرف دارو، تزریق کورتیکواستروئید، فیزیوتراپی و تجویز استراحت برای بیمار جواب نداده باشند.
2- اگر نشانه‌هایی وجود داشته باشد مبنی بر این که عصب تحت فشار است. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به ضعف عضلانی و بی حسی اشاره کرد.
3- زمانی که درد کمر مقاوم و آزار دهنده است و انجام بسیاری از امور روزانه مانند راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، خم و راست شدن و ایستادن را برای بیمار سخت کرده است.
4- زمانی که فتق دیسک بیمار عود نموده و سرخوردگی دیسک هیچ نوع بهبودی پیدا نکرده باشد.
5- اگر بیمار به سبب آسیب دیدن یا تحت فشار قرار گرفتن عصب‌های ستون مهره‌ها خویش با مشکلات جدی مانند اختلال در کنترل ادرار و مدفوع شده باشد.

تمامی این نشانه‌ها، بیانگر آن هستند که زمان جراحی ستون مهره‌ها و کمر بیمار فرا رسیده است. این روزها شیوه های مدرنی برای جراحی این قسمت از جسم وجود دارد و متخصصانی هستند که در این زمینه می‌توانند به بیماران کمک کنند؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست.

آشنایی با انواع روش‌های جراحی ستون فقرات

همان گونه که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، برخی از مشکلات ستون فقرات وجود دارند که تنها می‌توان از طریق جراحی آن ها را برطرف نمود. معمولاً بهترین متخصص ستون فقرات در تهران از شیوه‌های مختلفی برای جراحی بیماران خویش استفاده می‌کنند که ما در این قسمت شما را با آن آشنا می‌کنیم:
جراحی دکمپرشن

این جراحی معمولاً با هدف برطرف نمودن تنگی کانال نخاعی و جلوگیری از فشار بر روی نخاع انجام می‌پذیرد. متخصص در این شیوه از جراحی، ممکن است قسمتی از لامینا و یا تمام آن را به طور کامل بردارد؛ زیرا این لامینا است که باعث ایجاد فشار به ستون فقرات شده و درد فراوانی با خود به همراه می‌آورد.
جراحی فتق دیسک کمر

در این شیوه از جراحی دیسک کمر، متخصص قسمتی از دیسک کمر که دچار آسیب دیدگی شده است و یا همه آن را برمی‌دارد. البته این عمل ممکن است عوارضی برای بیمار به همراه داشته باشد. بنابراین حتماً باید از طریق متخصصان بسیار با تجربه و ماهر انجام پذیرد.
جراحی فیوژن ستون فقرات

در این شیوه از جراحی، متخصص دو مهره مجاور را از طریق جراحی فیوژن به همدیگر وصل می‌کند. معمولاً میله‌ها و پیچ‌های کوچکی وجود دارند که از طریق آن‌ها می توان مهره‌های ستون مهره‌ها را به همدیگر متصل نمود. این موضوع به مهره‌ها کمک می‌کند تا به صورت کاملاً طبیعی، به همدیگر جوش بخورند. این نوع جراحی باعث از بین رفتن دردی می‌شود که بیمار در هنگام حرکت مهره‌های ستون مهره‌ها خویش بر روی همدیگر احساس می‌کند.
دیسککتومی کمر

زمانی که یکی از دیسک‌ها در قسمت ستون مهره‌ها کمری آسیب دیده باشد، از عمل دیسککتومی استفاده می‌نمایند. این عمل به دو روش بسته یا کم تهاجمی و باز انجام می‌شود. در این عمل، آن بخشی از دیسک که با آسیب دیدگی مواجه بود، با استفاده از یک ابزار بسیار ریز و کوچک جراحی برداشته می‌شود. این موضوع از ایجاد فشار بر روی نخاع جلوگیری به عمل می‌آورد.
ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

این عمل معمولاً برای ترمیم شکستگی مهره‌های ستون مهره‌ها انجام می‌پذیرد. برخی از بیماری‌ها مانند پوکی استخوان، باعث می شوند که این مهره‌ها دچار آسیب دیدگی شوند. در این زمان سیمان استخوانی که خاصیت چسبندگی دارد را به بدن بیمار تزریق می‌نمایند. این سیمان پس از آن که به طور کامل سفت شد، باعث تقویت استخوان و مهره‌های ستون مهره‌ها می‌شود.

سوالاتی که متخصص کمر ستون فقرات از شما می‌پرسد

زمانی که شما به بهترین متخصص ستون فقرات در تهران مراجعه کنید، در ابتدا سوالاتی از شما می‌پرسد تا به صورت دقیق علت بیماری را شناسایی نماید. از جمله این سوالات، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
1. آیا در قسمت کمر یا گردن خود احساس درد دارید؟
2. آیا درد تنها در قسمت کمر و گردن احساس می‌شود و یا به شانه‌ها، بازو، لگن و یا پاها نیز گسترش پیدا می‌کند؟
3. شیوه درد به چه صورت است؟ آیا تیز است؟ یا ضربان دار؟ یا گرم؟ یا مبهم؟
آی تناوب درد شما چگونه است؟ آیا همواره و به صورت مستمر آن را احساس می‌کنید یا تنها در برخی از مقاطع درد به سراغ شما می‌آید؟
5. آیا این درد پس از انجام حرکات ورزشی و یا راه رفتن و ایستادن بیشتر می‌شود؟
6. زمان شروع درد چه موقعی است؟ آیا در هنگام صبح بیشتر این درد را تجربه می‌کنید یا شب؟
7. علاوه بر درد چه علائم دیگری دارید؟ آیا در برخی از قسمت‌های بدن خود با بی حسی، گزگز یا ضعف مواجه هستید؟
8. آیا داروهای بدون نسخه و درمان‌هایی مانند کمپرس یخ یا کمپرس گرم، به کاهش درد کمک می‌کنند؟
پس از آن نوبت به معاینه فیزیکی می‌رسد؛ در این قسمت متخصص با لمس ستون فقرات به مشکلاتی مانند تراز نبودن استخوان، اسپاسم‌های عضلانی و… پی می‌برد. البته بسیاری از متخصصان برای این که بتوانند به یک نتیجه قطعی و کامل برسند، انجام برخی از آزمایشات و عکسبرداری‌ها را نیز برای بیمار خویش تجویز می‌نمایند. ستون مهره‌ها یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن انسان است، بنابراین نباید هیچ گونه اشتباهی در تشخیص بیماری‌های آن رخ دهد.

سخن پایانی

مقاله‌ای که مطالعه نمودید، تحقیقی جامع و کامل در مورد متخصص کمر و ستون فقرات بود. ما با ارائه این مطالب تلاش کردیم شما را با تخصص‌ها و ویژگی‌های چنین متخصصی آشنا کنیم. همچنین به شما بگوییم که درمان چه بیماری‌هایی در حیطه تخصصی چنین پزشکی قرار دارد.

در ادامه شما را با علت درد ستون فقرات و روش‌های متداول جراحی آن آشنا نمودیم. در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که هر گونه درد و ناراحتی در کمر و ستون مهره‌ها خود را کاملاً جدی بگیرید. به خصوص اگر با مصرف قرص‌های مسکن و درمان‌های متداول خانگی بهبودی حاصل نشد. در چنین شرایطی، بهترین کسی که می‌تواند به شما کمک کند، یک متخصص ستون مهره‌ها ماهر و با تجربه است.