دکتر ستون فقرات

ستون فقرات وظیفه نگهداری بدن را به عهده دارد. ستون مهره‌ها، متشکل از مهره هایی است که از رشته عصبی و نخاع محافظت می کنند. این عضو از انحنا و انعطاف زیادی برخوردار است. شایع ترین اتفاقات و عارضه های موجود در ستون مهره‌ها، دیسک کمر و گردن می باشد، این مشکلات توسط علائمی مانند درد، خشکی و گرفتگی، تورم و التهاب، قرمزی، حساسیت به لمس و… پدیدار می شوند. شما برای درمان دیسک کمر و گردن می بایست، به بهترین دکتر ستون فقرات یا متخصص ستون فقرات مراجعه کنید.

spine-doctor

ستون فقرات و دیسک کمر

دیسک کمر، اختلالی است که از فشار وارد شده به کمر به وجود می آید و یا در برخی مواقع با بالا رفتن سن افراد، ستون مهره‌ها ضعیف شده و دچار مشکلاتی همچون دیسک و اختلالات دیگر می شود. این عارضه بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد به عبارت دیگر فرد نمی تواند، مانند قبل زندگی نرمال و عادی داشته باشد.

دیسک میان دو مهره در کمر وجود دارد، با رعایت نکردن برخی موارد مانند پوشیدن کفش پاشنه بلند، چاقی، بلند کردن وسایل سنگین، نشستن و ایستادن طولانی مدت، به ستون مهره‌ها فشار وارد شده و دیسک بیرون می زند. این عارضه بیشتر در زنان گزارش شده است.

انواع زیادی از درمان، برای ستون فقرات و دیسک گردن و کمر وجود دارند. بهترین راه حل برای درمان ستون مهره‌ها مراجعه به دکتر ستون فقرات می باشد. شما کاربر گرامی می توانید، با فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران برای درمان این عارضه، در ارتباط باشید.

درمان ستون مهره‌ها

بسیاری از افراد جامعه، مبتلا به دیسک کمر یا گردن می شوند. این افراد با جراحی و گاهی اوقات بدون جراحی توسط دکتر ستون فقرات درمان می شوند.

جراحی برای بسیاری از افراد ترسناک می باشد اما در بعضی مواقع برای درمان، باید به جراحی بپردازند زیرا زیرا عدم اقدام به جراحی، ممکن است منجر به پیامدهای ناگواری همچون ناقص شدن رشته عصبی، فلج شدن قسمت های تحتانی بدن، همچنین عدم کنترل در ادرار و مدفوع شود.

برای جلوگیری از این موارد باید به درمان پرداخت و پیشنهاد دکتر ستون فقرات برای جراحی را پذیرفت.

بهترین دکتر ستون فقرات، از عوارض عمل، حدالامکان جلوگیری می کند. بهترین زمان برای جراحی که باعث می شود تا نتیجه عمل مثبت باشد، یک یا دو ماه اول پس از وقوع درد و دیسک می باشد.

 اگر بیمار با روش غیرجراحی، درمان نشود، نباید این زمان طلایی را از دست بدهد و هرچه سریع تر به جراحی بپردازد تا روند درمان سریع تر انجام شود، بیماری بهبود یابد و فرد سلامتی خود را به دست آورد. در ادامه این مقاله روش های درمان با جراحی و بدون جراحی را شرح می دهیم.

درمان های غیر جراحی

داروهای خوراکی:

داروهای ضد التهابی (استروئیدی) یا همان مسکن که در ایران به نام کورتون شناخته شده اند عبارت اند از: پردینوزولون، دگزامتازون، متیل پردینوزولون، بتامتازون و تریامسینولون. دکتر ستون فقرات می تواند، این داروها را به صورت خوراکی و تزریقی برای تسکین درد و کاهش التهاب تجویز کند.

داروهای ضدتورم و التهابی غیراستروئیدی شامل دیکلوفناک، بروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و ملوکسیکام هستند.

پماد:

ژل و پماد پیروکسیکام برای تسکین درد و التهاب موجود در کمر و گردن تجویز می شوند.

فیزیوتراپی:

یکی از بهترین روش های غیرجراحی برای درمان مشکلات ستون مهره‌ها همچون آرتروز ستون مهره‌ها، تنگی کانال نخاعی، آسیب دیسگ کمر و گردن، درد سیاتیک، فیزیوتراپی می باشد. فیزیوتراپی از انواع مختلفی برخوردار است که ما در این بخش قصد داریم که کاربرد 3 نمونه از آن ها را شرح دهیم.

مانیپولاسیون:

مانیپولاسیون، یک روش تخصصی در فیزیوتراپی می باشد. این روش برای درمان ستون مهره‌ها، بسیار مناسب است. انجام این روش باید توسط دکتر ستون فقرات صورت گیرد. با درمان معجزه آسای مانیپولاسیون، بیمار از مشکلات و اختلال های موجود در ستون مهره‌ها رهایی می یابد.

ماساژ:

ماساژ درمانی نیز روش مناسبی برای کاهش درد و التهاب می باشد که روش های آن باید تحت نظر فیزیوتراپ انجام شود.

کشش کمری:

کشش ستون مهره‌ها، یک روش مفید برای درمان ستون مهره‌ها در فیزیوتراپی می باشد. افراد می توانند، با انجام این روش، آسیب دیدگی های دیسک کمر و گردن را به دلیل فشارهای وارد شده، درمان کنند.

تزریق مواد ضد التهابی:

برای درمان ستون مهره‌ها و کاهش درد، ماده ای ضد التهابی را به درون ستون فقرات تزریق می کنند.

درمان با جراحی

لامینکتومی:

در روش جراحی لامینکتومی، می توان از دو روش بی حسی موضعی و بیهوشی استفاده نمود. در انجام این جراحی، بیمار به صورت دمر می خوابد و پزشک مجری با ایجاد برشی بر پشت کمر یا گردن بیمار، عمل را انجام می دهد. در جراحی دیسک گردن و کمر دکتر ستون فقرات با رویت دیسک آسیب دیده و برداشتن آن، جراحی را به پایان می رساند.

میکروسکوپی:

در این نوع جراحی، برش کوچکتری بر روی پوست ایجاد می شود. دیسک آسیب دیده توسط میکروسکوپ خارج می گردد. فواید این عمل ایجاد برش کوچکتر و صدمه ندیدن استخوان های دیگر می باشد و نتیجه استفاده از میکروسکوپ، کاهش آسیب به رشته های عصبی است.

آندوسکوپی:

برای از بین بردن یا خارج کردن دیسک کمر و گردن شدید، این روش مناسب نیست. زیرا دکتر ستون فقرات، دید کامل و دقیقی نسبت به دیسک آسیب دیده ندارد و همین امر موجب می شود که دیسک کمر و گردن، عود کند اما در کل گاهی اوقات برای درمان دیسک های سطحی، پیشنهاد دکتر ستون فقرات آندوسکوپی می باشد.

عمل جراحی بسته:

در عمل جراحی بسته، از دستگاهی به نام نوکلئوتوم استفاده می کنند که از لوله نازکی تشکیل شده است. فشار آب موجود در این لوله باعث می شود که دیسک معیوب خرد شود و همچنین با وارد کردن سوزن نازک و ظریف از راه میکروموتور، دیسک های آسیب دیده و خرد شده، خارج می شوند. لازم به ذکر است برای درمان دیسک کوچک و بدون پارگی، عمل جراحی بسته مناسب می باشد.

انواع تخصص های دکتر ستون فقرات

اقسام مختلف اختلالات موجود در ستون مهره‌ها ، نیاز به تخصص های فراوانی دارد. شما عزیران می بایست، بعد از شناخت مشکل خود، به دکتر ستون فقرات مراجعه کنید و به درمان بیماری بپردازید. گاهی افراد از مشکل موجود در ستون مهره‌ها خود، آگاه نیستند. بنابراین برای آگاهی از این عارضه، بهتر است به پزشک داخلی مراجعه کنند تا توسط وی به متخصص ستون مهره‌ها، ارجاع شوند. در ادامه انواع تخصص های دکتر ستون فقرات را شرح می دهیم.

جراح مغز و اعصاب:

این جراحان در بسیاری از بیماری های اعصاب محیطی و مرکزی تخصص دارند. افراد باید برای درمان مشکلاتی همچون خلل در ستون مهره‌ها و دیگر بیماری های مربوط به سیستم عصبی و مغز، نخاع، عروق داخلی و خارجی جمجمه به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنند.

جراح ارتوپدی:

جراحان ارتوپدی، متخصص یا پزشکی عمومی هستند که با طی دوره چند ساله می توانند به جراحی و درمان مشکلات اسکلتی بدن بپردازند. تخصص کلی این جراحان تشخیص و درمان آرتریت، شکستگی و صدمه های استخوانی بر اثر ورزش می باشد.

جراح ستون فقرات:

جراحی ستون مهره‌ها توسط متخصصان و جراحان مغز انجام می شود. زمانی که به دکتر ستون فقرات مراجه می کنید، از شما درباره محل درد، میزان درد و… سوال می کند. شما با آگاهی به درد خود، به درمان سریع تر و بهبود بیماری کمک به سزایی می نمایید. دکتر ستون فقرات از انواع جراحی های زیر بنا به نیاز فرد بهره می گیرد.

جراحی تومور مغزی و نخاعی: در درمان تومور مغزی و نخاعی از سه روش جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی استفاده می کنند که شایع ترین این درمان ها جراحی می باشد.

جراحی دیسک کمر و گردن: در جراحی کمر و گردن و درمان سیاتیک، روش هایی به نام لامینتکوم، میکروسکوپ، آندوسکوپ، دستگاه دکمپرسیو، نوکلئوتومی، کوبلیش را مورد استفاده قرار می دهند.

جراحی به منظور کاهش فشار: با کم شدن فضای میان استخوان های تشکیل دهنده نخاع، فشار زیادی به این ناحیه تحمیل می شود که باعث به وجود آمدن تنگی در کانال نخاع می گردد و با علائمی مانند درد، بی حسی و… ظاهر می شود. جراح با روش های جراحی بسیاری این فشارها را از روی نخاع بر می دارد و موجب کاهش درد و درمان ستون مهره‌ها می شود.

وظایف دکتر ستون فقرات

وظایف جراح ستون مهره‌ها، طبق نیاز بیمار انجام می شود. همچنین متخصص ارتوپد با تشخیص درد و برآورد آسیب از طریق آزمایشاتی مانند اشعه ایکس، آزمایش خون و بررسی آرتریت روماتوئید می تواند، درد افراد را درمان کند.

امروزه با این که روش های جراحی زیادی برای درمان ستون مهره‌ها وجود دارد، پزشکان متخصص ارتوپد درمان های غیرتهاجمی را پیشنهاد می کنند. به طور کلی 50 درصد عارضه های ستون مهره‌ها بدون جراحی و با استفاده از مکمل، داروها و فیزیوتراپی بهبود می یابند.

البته در برخی شرایط دکتر ستون فقرات، جراحی را ضروری می داند. زیرا ممکن است استخوان شکسته باشد که در این روش استخوان های شکسته را توسط روکش فلزی به هم می چسباند. همچنین ممکن است مفصل از بین رفته باشد که در این شرایط مفصل مصنوعی جایگزین می کند.

درمان ستون مهره‌ها با طب سنتی

زمانی که میکروب در جریان خون پخش می شود باعث می شود که ستون مهره‌ها در معرض عفونت قرار بگیرد. انتقال ویروس ها دو عامل دارد. عامل درونی عفونت پروستات، روده، ریشه دندان و سینوس ها است که از راه خون به ستون مهره‌ها، انتقال پیدا می کنند.

 عامل بیرونی نیز لز طریق سانحه رانندگی و وارد شدن صدمه شدید به ستون مهره‌ها می باشد. امروزه افراد زیادی با روش سنتی، بسیاری از بیماری های خود را درمان می کنند. به همین منظور موارد مهم برای درمان ستون مهره‌ها را در اختیار شما قرار می دهیم. ( قبل از استفاده از موارد زیر با دکتر ستون فقرات مشورت نمایید)

طب سوزنی:

تفاوت مشخصی در طب سوزنی و سنتی وجود ندارد. هدف طب سوزنی از بین بردن درد می باشد. با جلوگیری از ارسال سیگنال های درد به مغز، این هدف به وجود می آید. زیرا با تحریک مغز، مواد شیمیایی ترشح می شود، این امر باعث تسکین درد و از بین رفتن درد می گردد.

همچنین این سوزن ها را در قسمت دردناک ستون مهره‌ها ، فرو می کنند تا از این طریق جریان خون را بهبود سازند. این موضوع به راحتی می تواند، در درمان قسمت های صدمه دیده ستون فقرات و کاهش درد، به افراد کمک به سزایی کند.

مکمل برای درمان:

انواع زیادی از مکمل برای کاهش درد، التهاب و همچنین کمک به ستون مهره‌ها وجود دارد. این مکمل ها به شرح زیر می باشند.

ویتامینD3:

ویتامینD به رشد استخوان ها و همچنین استحکام آن ها نقش فراوانی دارد. افرادی که با کمبود این ویتامین رو به رو می شوند، آسیب های فراوانی از ناحیه استخوان ها می بینند.

منیزیم:

درصد بسیاری از بیماران که مبتلا به اسکولیوز می شوند، دچار کمبود منیزیم هستند. منیزیم برای سلامتی استخوان ها، ماهیچه ها و ستون مهره‌ها بسیار مورد نیاز می باشد. زیرا همین امر موجب جلوگیری از پوکی استخوان، شکستگی، اسپاسم عضلانی و انقباض درد می شود.

روغن ماهی امگا3:

امگا3 خاصیت ضدالتهابی دارد و با این ویژگی، باعث درمان و کاهش درد ستون مهره‌ها می شود.

روغن های اساسی:

روغن مایع یک نوع روغن ضدالتهاب می باشد. افراد می توانند این روغن را روی قسمت آسیب دیده ستون مهره‌ها، ماساژ دهند تا دردشان بهبود یابد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی مناسب برای بهتر شدن ستون مهره‌ها، بسیار حائز اهمیت می باشد. انواع مواد غذایی مهم در ذیل این بخش ذکر شده است.

غذای فیبر دار:

غذاهایی که داری فیبر فراوان هستند، باعث می شوند میکروب ها از روده پاک کنند. این موضوع در سلامت روده و روند درمان پراهمیت می باشد.

سبزیجات تازه:

سبزیجات نیز خاصیت ضد التهابی و سم زدایی دارند. بهتر است برای درمان ستون مهره‌ها و از بین بردن عفونت ها از سبزیجات تازه مصرف کنید.

میوه:

در وعده غذایی خود روزانه حداقل 4 بار میوه را قرار دهید تا با تامین ویتامین موجود در آن، به سلامت بدن خود کمک کنید.

گیاهان ضد التهاب:

گیاهان ضدالتهاب شامل ادویه، دمنوش ها، زردچوبه، زنجبیل، ریحان، آویشن، پونه کوهی، قهوه می باشند. این گیاهان برای درمان و کاهش درد مشکلات ستون مهره‌ها و درد استخوان ها بسیار مفید و مناسب هستند.

غذاهای پربیوتیک:

غذاهای پروبیوتیک مانند ماست و سبزیجات کشت شده، می توانند روده را سم زدایی کنند. این امر موجب می شود که التهاب موجود در بدن و ستون فقرات از بین برود.

پروتئین بدون چربی:

این پروتئین ها از خوردن ماهی های وحشی مانند (سالمون و قزل آلا)، تخم مرغ و گوشت که دارای اسید چرب امگا3 و ویتامین D هستند به دست می آیند و جزو پروتئین های بدون چربی می باشند. خوردن این تغزیه ها باعث می شود ویتامین مورد نیاز بدن جذب شده و همچنین درد کاهش یابد.

چربی های سالم:

چربی های سالمی که باعث تعادل هورمون و ازبین رفتن التهاب می شوند، از جمله کره حیوانی، روغن زیتون و نارگیل تصویه نشده، آجیل، دانه ها و… می باشند.

مغز استخوان:

مغز استخوان دارای کلاژن می باشد و قسمت چسبناک آن، برای تقویت مفاصل بسیار مفید است. افرادی که مشکلات استخوانی دارند بهتر است، پاچه مصرف کنند.

(به طور کلی افراد باید پس از رو به رو شدن با دردهای شدید، این عارضه را جدی بگیرند و به دکتر ستون فقرات در تهران ، مراجعه کنند سپس برای درمان این عارضه، اقدامات لازم را انجام دهند.)

روش درمان دیسک کمر با دکتر ستون فقرات

در موارد فوق روش های درمانی بسیاری را در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده ایم. همانطور که می دانید، درمان اختلالات ستون مهره‌ها مانند دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی، دیسک گردن و… روش درمانی بسیاری دارد که به صورت جراحی و بدون جراحی می باشد.

 نکته دیگری که حائز اهمیت است، مراجعه به دکتر ستون فقرات می باشد. شما با مراجعه به فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران می توانید این عارضه را درمان کنید.

مهم ترین اصل زندگی افراد، در وهله اول سلامتی می باشد. تصور کنید اگر دچار مشکلات ستون مهره‌ها شوید و به درمان نپردازید، چه مشکلات جبران ناپذیری گریبان گیر شما می شوند که این امر از بین برنده کیفیت زندگی شما است. شما می توانید با تحقیق در سایت حاضر، بهترین دکتر ستون فقرات در ایران را برای خود برگزینید.

هزینه بهترین فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران

هزینه یکی از مهم ترین عواملی است که تمام افراد باید قبل از عمل به آن توجه داشته باشند. هزینه یک دکتر ستون فقرات در تهران ممکن است با سایرین متفاوت باشد.

البته این تفاوت ها معیارهایی از جمله منطقه جغرافیایی، دستمزد جراح، انتخاب بیمارستان دولتی یا خصوصی، بیمه، پیچیدگی عمل، شهرت و تجربه پزشک را در بربگیرد. با مراجعه به این سایت با بهترین فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران آشنا می شوید.

مشاوره انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران

افراد باید برای انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران، ابتدا ملاک هایی را در نظر بگیرند زیرا در مرحله اول باید پزشکی را انتخاب کنند که در آن بیماری زمینه و تخصص داشته باشد. تحقیقات لازم درباره تعداد عمل هایانجام شده مربوط به بیماری توسط دکتر ستون فقرات و نتیجه مثبت این عمل ها ضروری و پراهمیت می باشد.

در کل نباید تعداد عمل های بیشتر را بنا به خوب و باتجربه بودن دکتر ستون فقرات گذاشت. بهتر است درصد موفقیت آمیز بودن عمل های انجام شده، معیار شما برای انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران باشد. قبل از عمل سعی کنید، از نحوه عمل و کار جراح جویا شوید تا بدون استرس و با خیال راحت، جهت انجام عمل اقدام نمایید.

پیشگیری و مراقبت از اختلالات ستون مهره‌ها

ستون مهره‌ها از ساختاری استخوانی و منعطفی تشکیل شده است که در نشستن، خم و راست شدن افراد، بسیار با اهمیت می باشد. اختلالات ستون مهره‌ها علائم آزار دهنده ای را به همراه دارد. همین امر موجب می شود تا افراد از پرداختن فعالیت های روزمره در زندگی باز بمانند.

همانطور که می دانید، همیشه راه های پیشگیری و مراقبت راحت تر از درمان می باشند، پس قبل از این که دچار خلل ستون مهره‌ها شوید، از قاعده هایی پیروی کنید تا سلامتی خود را از دست ندهید. در قسمت زیر به برخی از اقدامات پیشگیرانه اشاره می نماییم.

پیشگیری از درد گردن: گردن درد در ناحیه پشت گردن، پایین سر، بالای شانه و کتف، رخ می دهد. ممکن است این دردها تا بالای کمر یا قسمتی از بازو پیشرفت کنند و باعث محدودیت در تکان دادن سر وگردن شوند. اصولا درد گردن برای افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد که علت آن قرار گرفتن نامناسب گردن، اسپاسم عضلانی، در رفتگی یا آرتروز گردن می باشد. شما عزیزان می توانید با رعایت عوامل زیر از درد گردن پیشگیری کنید.

استفاده بالشت مناسب:

بهترین گزینه برای بهبود درد و مراقبت گردن، انتخاب بالشت مناسب می باشد. بالشت مناسب باید گردن و ستون مهره‌ها را در حالت تراز شده قرار دهد، به عبارت دیگر از انحنای گردن محافظت کند.

خوابیدن طاق باز:

بهترین نوع خوابیدن برای جلوگیری از درد گردن، به پشت خوابیدن است. تا حد امکان از دمر خوابیدن بپرهیزید. زیرا خوابیدن به این صورت، باعث می شود که به مرور زمان، دچار درد گردن بشوید.

ورزش:

کسانی که شغل های پشت میزی دارند و مجبور هستند تا ساعت های طولانی کارهای خود را به صورت نشسته انجام دهند، بیشتر در معرض گردن درد قرار دارند. بهترین گزینه مناسب برای جلوگیری، قدم زدن می باشد. این افراد می توانند، یک ساعت درمیان، چند دقیقه راه بروند و حرکات کششی ساده انجام دهند تا از مشکلات ستون مهره‌ها همچون گردن درد در امان بمانند.

عدم بلند کردن اجسام سنگین:

بلند کردن اجسام سنگین می تواند، فشار زیادی بر ستون مهره‌ها وارد کند اما گاهی اوقات افراد مجبور به بلند کردن برخی اجسام سنگین می شوند. بنا به توصیه دکتر ستون فقرات، بهتر است برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ستون مهره‌ها ، به طرز صحیحی این اجسام را بلند کنند.

پیشگیری از انحنا و گودی ستون فقرات: سه قسمت منحنی شکل در ستون مهره‌ها به نام اسکولیوز، لوردوز، کیفوز وجود دارند که هر کدام در جایگاه خاصی از ستون مهره‌ها قرار دارند. ممکن است گودی کمر در هر سنی رخ دهد اما شایع ترین این اتفاق در نوجوانان و سالمندان می باشد.

 بروز گودی کمر دلایل مختلفی دارد، این دلایل شامل قرار گرفتن وضعیت بدن در حالت نامناسب (نشستن، ایستادن یا خوابیدن غلط)، دیسک کمر، پوکی استخوان مادرزادی، چاقی و اضافه وزن، زایمان های متداوم هستند. همچنین از عوارض بروز گودی کمر، می توان به برآمدگی شکم، کوتاه شدن قد، فشار بر روی عصب، کم طاقتی، تنگی در فضای دیسک، تنگ شدن سوراخ بین مهره ای، نداشتن توانایی نام برد.

حرکات مناسب برای پیشگیری و درمان گودی کمر:

برای خوابیدن از تشک های سفت یا سطح سخت استفاده کنید.

هنگام خوابیدن بر روی کمر، زانوهایتان را خم کنید.

برای پایین آمدن از روی تخت به یک طرف بچرخید تا با بلند شدن ناگهانی، به کمر آسیب وارد نکنید.

برای نشستن از مبل های نرم، استفاده نکنید.

خانم ها بایستی اکیدا از پوشیدن کفش پاشنه بلند خود داری کنند.

از بلند کردن وسیله سنگین اجتناب کنید.

اضافه وزن را کاهش دهید تا وزنتان به تعادل برسد.

با مشورت مربی و دکتر ستون فقرات ورزش های مناسب برای درمان و پیشگیری از گودی کمر را انجام دهید.

پیشگیری از دیسک گردن و کمر: همانطور که در موارد فوق ذکر کرده ایم، عواملی خطرناک در به وجود آمدن دیسک گردن و کمر وجود دارند. این عوامل شامل بالا رفتن سن، شیوه نادرست زندگی، کم تحرکی یا فعالیت بیش ازحد، چرخش نامناسب و بلند کردن اجسام سنگین می باشند.

برای پیشگیری از دیسک یا فتق باید عواملی مانند صحیح نشستن، قرار ندادن بدن به طور ثابت در یک جا، صاف نگه داشتن گردن هنگام استفاده از گوشی یا کامپیوتر، محافظت از ضربه های احتمالی به ناحیه گردن و ستون مهره‌ها را رعایت کنید.

مراقبت از ستون مهره‌ها: اقدامات مهم و ضروری ای در مراقبت و پیشگیری خلل در ستون فقرات وجود دارد که این اقدامات به شرح زیر می باشند.

انجام حرکات کششی: بهترین اقدامی که فرد می تواند، در حفظ سلامتی بدن و ستون مهره‌ها خود انجام دهد، حرکات کششی می باشد. این حرکات باعث تقویت و افزایش مقاومت ستون مهره‌ها در برابر صدمات می شوند. از جمله حرکات کششی مفید را می توان دوچرخه سواری، شنا، یوگا و مدیتیشن نام برد.

پیاده روی: یکی از دردسترس ترین ورزش ها، پیاده روی می باشد. زیرا بدون امکانات خاصی می توانید با پیاده روی کردن استخوان و عضلات ماهیچه هایتان را تقویت کنید.

آب درمانی: ورزش در آب، فشار بر روی ستون مهره‌ها را کم می کند و با انجام تمرینات خاصی می توان به پیشگیری یا درمان مشکلات ستون فقرات پرداخت.

تعادل وزن: چاقی یکی از شایع ترین دلایل، برای اکثر بیماری ها می باشد که این موضوع در آسیب رساندن به ستون مهره‌ها نیز صدق می کند. بهتر است برای پیشگیری از مشکلات ستون مهره‌ها، وزن خود را طبق رژیم غذایی و ورزش مناسب، به تعادل برسانید.

سخن آخر

همانطور که در مقاله حاضر ذکر کرده ایم، سلامت ستون فقرات بر کیفیت زندگی افراد، تاثیر مثبت و به سزایی دارد. در افرادی که دچار عارضه های ستون مهره‌ها همچون دیسک کمر و گردن، آرتروز و… می شوند، بهترین گزینه، مراجعه به دکتر ستون فقرات می باشد.

 با مطالعه موارد فوق می توانید اقدامات لازم برای مشاوره انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در ایران و همچنین دکتر ستون فقرات در تهران را به راحتی انجام دهید.