cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

ورزش دیسک کمر مهره 4و5

آسیب‌های ستون فقرات و بخصوص دیسک کمر با افزایش سن و انجام مداوم کارهایی که بر مهره‌های ستون فقرات فشار زیادی وارد می‌کنند، رایج است. از سوی دیگر آسیب‌های مادرزادی و ناشی از حوادث نیز می‌تواند عامل بیرون زدگی دیسک باشد. ورزش دیسک کمر مهره 4و5 یکی از روش‌های غیرتهاجمی و عالی است که برای درمان این معضل توسط پزشک توصیه می‌شود، انجام ورزش برای دیسک کمر حتی ممکن است تا سالیان سال نیاز به سایر درمان‌ها و بخصوص جراحی نباشد یا به‌طورکلی این معضل را از بین ببرد.

4th-5th-lumbar-disc-exercise

منظور از ورزش دیسک کمر مهره 4و5 چیست؟

آسیب‌های دیسک مهره معمولاً در اثر انجام فعالیت‌هایی که فشار زیادی به ستون فقرات تحمیل می‌کند، بروز خواهد کرد. در سنین پایین ممکن است به دلایلی مانند آسیب‌های مادرزادی، حوادث ناگوار مانند تصادف یا سقوط و … فرد دچار آسیب‌های دیسک کمر به‌ویژه در مهره‌های 4و5 شود.

 بسته به شرایط بیمار و میزان حاد بودن آسیب دیسک کمر روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری و کنترل آن جهت جلوگیری از پیشروی وجود دارد.

برای آن دسته از افرادی از عوراض ناشی از جراحی واهمه دارند انجام رویکردهای غیرتهاجمی چون ورزش دیسک کمر مهره 4و5 می‌تواند روشی عالی باشد.

به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 را برایتان توضیح داده و اطلاعات بیشتری در مورد آسیب‌های دیسکی در این ناحیه به شما بدهیم.

توجه داشته باشید که بیان این روش‌ها تنها جنبه افزایش آگاهی را برای شما دارد و شما نباید در صورت وجود آسیب به‌صورت خودسرانه از این روش‌ها استفاده کنید. درواقع برنامه ورزش دیسک کمر مهره 4و5 شما تنها باید توسط متخصص ستون فقرات شما ارائه شود. در غیر این صورت ممکن است اشتباهاً حرکتی را انجام دهید که برای شما مناسب نیست و آسیب را تشدید کنید.

آشنایی با حرکات ورزش دیسک کمر مهره 4و5

دیسک‌های ستون فقرات مانند یک ضربه‌گیر عالی در پشت شما کار می‌کنند و فشار وارد شده بر ستون فقرات در طول فعالیت روزانه شما را جذب می‌کنند. همچنین با حالت انعطاف‌پذیری که دارند، حرکت در جهات مختلف را آسان خواهند کرد.

با این حال این دیسک‌ها می‌توانند با افزایش سن فرسوده شوند و این فرسایش در برخی افراد تنها باعث ناراحتی خفیف می‌شود، اما در صورت عدم مراجعه به موقع به یک مرکز تخصصی ارتوپدی، عدم تشخیص صحیح و سهل‌انگاری در درمان این شرایط، به‌طورجدی کیفیت زندگی شما را کاهش می‌دهد.

اگرچه دیسک‌های ستون فقرات پوسته بیرونی سختی دارند، اما داخل آن‌ها نرم و چکش‌خوار است و بیشتر از آب ساخته‌شده است. با گذشت زمان، ساییدگی مداوم به‌صورت روزانه می‌تواند باعث شود دیسک‌های ستون فقرات شکل اصلی خود و مایع درون خود را از دست بدهند.

در این صورت مهره‌های شما ممکن است مستقیماً به‌طور دردناکی روی یکدیگر ساییده شوند. این ساییدگی و پارگی دیسک اساس بیماری دژنراتیو دیسک است.

در میان انواع روش‌های درمانی که وجود دارد، انجام منظم حرکات ورزش دیسک کمر مهره 4و5 از بهترین و آسان‌ترین روش‌هاست که اگر در همان مراحل اولیه شروع آسیب، آغاز شود و به‌صورت مداوم انجام گردد تا حد قابل‌توجهی به کنترل بیماری و جلوگیری از پیشروی آن و درنتیجه خلاص شدن از نیاز به درمان‌های سخت مانند جراحی به شما کمک می‌کنند. ازجمله بهترین ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 عبارت‌اند از:

حرکت گربه

این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 برای تقویت ستون فقرات و به تعادل رسیدن شیب ایجاد شده در لگن بسیار مناسب است که به حالت یک گربه وحشی یا عصبانی انجام می‌شود. مراحل انجام این حرکت ورزشی به شکل زیر می‌باشد:

ابتدا به‌صورت چهار دست و پا دقیقا مانند گربه روی زمین قرار بگیرید.

سپس کمرتان را مانند کمان قوس دهید و شکم خود را به سمت داخل بکشید تا شیب جلویی لگن و همچنین پشت، دچار کشش مناسبی شوند.

اگر تازه کار هستید روزانه 10 بار این حرکت باید انجام شود و بعد به‌مرور تعداد حرکات را افزایش دهید و به 30 عدد در روز برسانید.

این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 می‌تواند مفاصل تحتانی را به‌خوبی به حرکت درآورد و برای تقویت دیسک‌های پایینی مانند مهره 4و5 بسیار مفید است. وقتی میزان تحرک مفاصل افزایش پیدا می‌کند، درواقع مایع بیشتری به سمت دیسک حرکت کرده و نگه‌داری رطوبت بیشتری در دیسک صورت می‌گیرد. درنتیجه منجر به افزایش سلامت دیسک‌ها می‌شود. از طرفی انجام منظم این حرکت تحت نظر متخصص می‌تواند میزان فشار و استرس‌های مرتبط با آسیب‌های دیسکی یا التهابات مهره‌های مورد نظر را کاهش دهد.

حرکت تعادل شیب لگنی

این حرکت نیز مانند حرکت قبل به ایجاد تعادل در شیب لگنی و تقویت مهره‌های ستون فقرات کمک می‌کند. برای انجام این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 باید از یک صندلی کمک بگیرید و به روش زیر عمل کنید:

روی لبه یک صندلی به‌طور کاملاً صاف و کشیده بنشینید.

سپس لگن خود را به سمت جلو و پشت حرکت دهید. در واقع باید لگن خود را به سمت جلو مانند اینکه شکمتان را به بیرون هل می‌دهید بکشید و بعد لگن را به عقب منحرف کرده و کمرتان را به عقب بکشید.

هرچقدر در این حرکت میزان کشش بیشتری احساس شود، می‌تواند فواید بیشتری برای شما داشته باشد؛ اما توجه داشته باشید که اگر متخصص این حرکت را برای شما تجویز کرده است تا جایی کشش را انجام دهید که پزشک به شما توصیه نموده یا دردی برایتان ایجاد نمی‌کند.

اگر انجام این حرکت به دلیل مشکلات ستون فقرات منجر به ایجاد ناراحتی می‌شود، می‌توانید دستان خود را روی کمر قرار داده و به این صورت میزان ناراحتی در حین حرکت را کاهش دهید.

ورزش مربوط به شیب لگن در حالت ایستاده

برای افرادی که ورزش فتق دیسک کمر قبلی را نمی‌توانند به‌صورت نشسته به‌راحتی انجام دهند، همین حرکت به‌صورت ایستاده برایشان تجویز می‌شود تا راحت‌تر صورت گیرد.

برای انجام این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 به‌صورت ایستاده کافیست به‌صورت کاملاً مستقیم و صاف بایستید و دست‌های خود را روی ناحیه لگن حائل کنید. سپس تا جایی که می‌توانید به کمرتان قوس دهید و به عقب خم شوید، طوری که سرتان به سمت سقف باشد. مراقب باشید این حرکت را به‌قدری شدید انجام ندهید که از پشت زمین بخورید.

انجام منظم و روزانه این حرکت بخصوص در میان ساعات کاری برای افرادی که به‌صورت طولانی پشت میز می‌نشینند یا کارهای دیگر را به‌صورت نشسته انجام می‌دهند، می‌تواند تا حد زیادی به تقویت مهره‌های ستون فقرات و کاهش دردهای ناشی از آن بخصوص دردهای سیاتیکی کمک کند.

 زیرا تعادل بسیار خوبی را در ناحیه لگن ایجاد می‌کند و منجر به نگه داشت رطوبت بیشتر در داخل دیسک‌ها می‌شود. همچنین میزان فشار کاری روزانه را کم می‌کند.

حرکت کششی زانو به سمت سینه

یکی دیگر از انواع حرکات ورزش دیسک کمر مهره 4و5 انجام حرکت کشش زانو به سمت قفسه سینه است. این حرکت می‌تواند تا حد زیادی تنش‌های ایجاد شده در ناحیه عضلات سرینی، ناحیه تحتانی کمر، باسن و اعصاب مرتبط با آن را که منجر به دردهای ناحیه تحتانی مانند پاها می‌شود را کاهش دهد.

 بنابراین انجام منظم آن می‌تواند برای کاهش علائم بیماری‌های دیسکی بخصوص دیسک‌های پایین مانند مهره 4و5 بسیار مفید باشد. انجام این حرکت بسیار ساده و طبق مراحل زیر است:

ابتدا به‌طور کاملاً کشیده روی زمین دراز بکشید.

سپس یکی از پاهایتان را بالا بیاورید و از زانو خم کنید.

بعد زانوی خم شده را تا حد مکان به قفسه سینه نزدیک کنید.

اگر انجام این کار بدون دست برایتان سخت است می‌توانید دست‌هایتان را پشت زانوی بلند شده قفل کنید و به کمک دست‌ها زانو را به سمت قفسه سینه بکشید.

سپس به مدت 10 ثانیه در این حالت بمانید و بعد به حالت ریلکس برگردید.

همین حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید و در هر پارت برای هر پا 3 بار این حرکت را انجام دهید.

می‌توانید همین حرکت را به‌صورت جفت با هر دو پا به شکل هم‌زمان انجام دهید که به‌ویژه برای کاهش دردهای سیاتیکی بسیار عالی می‌باشد. توجه داشته باشید که در صورت تجویز این حرکت توسط متخصص، کشش را تنها تا حدی انجام دهید که منجر به ایجاد درد برای شما نشود.

روش دیگری که می‌توانید در همین حرکت آن را امتحان کنید، حالت زاویه‌دار زانو است که باعث ایجاد کشش خوبی در ناحیه لگن و کمر می‌شود و به‌خوبی می‌تواند میزان فشار در ناحیه تحتانی کمر و علائم عصبی مانند مورمور، گزگز، سوزن‌سوزن شدن و … را کاهش دهد.

ورزش مکنزی

روش مکنزی نیز یکی از ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 است که می‌تواند میزان فشار ایجاد شده در دیسک‌ها را تا حد خوبی کاهش دهد. برای انجام این ورزش فتق دیسک کمر به شیوه زیر عمل کنید:

ابتدا به روی شکم خود به‌صورت کشیده دراز بکشید.

سپس دست‌ها را کنار بدن قرار داده و سعی کنید طوری سر، گردن و قفسه سینه را از بدن جدا کنید که آرنج‌ها تکیه‌گاه شما باشند و از زمین جدا نشوند.

برای رسیدن به کشش بهتر و بیشتر، سعی کنید بازوهای خود را بکشید.

کشش فلکشن پشت

این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 تمرینی است که باعث کشش عضلات پشت و همچنین عضلات ستون فقرات می‌شود. قبل از انجام آن، با پزشک خود در مورد موقعیت‌های مناسب مشورت کنید. برای انجام آن، مراحل عبارت‌اند از:

به پشت دراز بکشید.

سپس، وقت آن است که هر دو زانو را به سمت قفسه سینه نگه ‌دارید.

همچنین، سر خود را به سمت جلو حرکت دهید تا زمانی که با کشش در قسمت میانی و کمر احساس آرامش کنید.

این حرکت را چند ست در روز انجام دهید.

کشش عضله پیریفورمیس

این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 با تبدیل کردن باسن به نقطه کشش اصلی در عمق انجام می‌شود. شیوه انجام آن به شکل زیر است:

به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را در حالت خمیده قرار دهید.

سپس هر دو پاشنه پای خود را روی زمین نگه‌ دارید.

مچ یک پای خود را روی زانوی خمیده دیگر قرار دهید، طوری که یک پای خود را روی پای دیگر به‌صورت ضربدر قرار دهید.

سپس به آرامی زانوی ضربدری خود را به سمت قفسه سینه می‌کشید تا جایی که کشش روی باسن شما ایجاد شود.

در طرف دیگر نیز همین حرکت را تکرار کنید.

رفع فشار از روی ستون فقرات

اکثر مشکلات ستون فقرات به دلیل قرار گرفتن آن در وضعیت نامناسب و نشستن مداوم در یک وضعیت بدون تغییر پوزیشن است؛ بنابراین، یک موضع خنثی می‌تواند به خروج از این وضعیت سخت کمک کند. برای این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 به روش زیر عمل نمایید:

با یک وضعیت خوب بایستید.

از میله‌های نصب‌شده یا بالای در استفاده کنید.

   30 ثانیه بدن را به حالت آویزان قرار دهید و این کار را در 3 ست انجام دهید.

هر بار چند ثانیه در حالت کشش بمانید و بعد به آرامی بدن را رها کنید.

اگر احساس درد کردید، ورزش فتق دیسک کمر را متوقف کنید.

ژست نیمه کبری

یکی از ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 ژست نیمه کبری است. این تمرین کششی باعث بهبود علائم دیسکوپاتی کمر می‌شود. این ورزش دیسک کمر مهره 4و5 با هدایت مواد دیسک به سمت موقعیت مناسب کار می‌کند و فشار ایجاد شده بر روی عصب‌های محیطی را کاهش می‌دهد. برای انجام آن گام‌های زیر را دنبال کنید:

روی زمین دراز بکشید.

باسن خود را در تماس با زمین نگه ‌دارید.

درحالی‌که این حالت را حفظ می‌کنید، خود را به‌صورت منقبض نگه ‌دارید.

بعد از 15 تا 30 ثانیه به آرامی به سمت پایین حرکت کنید.

    10 تکرار از این حرکت در هر پارت، بهترین حالت و نتایج را به شما می‌دهد.

فتق دیسک کمر چیست؟

قسمت پایینی بدن بخصوص در ناحیه ستون فقرات و لگن حداکثر وزن بدن را تحمل می‌کند. هرکدام از مهره‌های ستون فقرات نام خاص خودشان را دارند.

مهره‌ها توسط ضربه‌گیرهایی به نام دیسک‌های بالشتکی از هم جدا می‌شوند تا از ساییدگی استخوان‌ها جلوگیری شود و مهره‌ها بتوانند به‌راحتی در جهات مختلف حرکت کنند. قسمت خارجی دیسک‌ها یک دیواره سخت و قسمت داخلی آن‌ها از یک ماده ژل‌مانند تشکیل شده است که بخش بیشتر آن را رطوبت تشکیل می‌دهد.

هنگامی‌که در اثر افزایش سن، کار مداوم، حادثه و … دیواره سخت خارجی دیسک ترک می‌خورد یا دچار پارگی می‌شود، مایع ژل‌مانند درون آن به بیرون نشت کرده و بر ریشه‌های عصبی که از مجاورت دیسک‌ها می‌گذرند، فشار وارد می‌کند.

درنتیجه علائمی مانند دردهای کمری، دردهای عصبی مانند دردهای سیاتیک که تا باسن و حتی تا نوک انگشتان پا کشیده می‌شوند را ایجاد می‌کند. به این شرایط فتق دیسکوپاتی کمر می‌گویند که در مهره‌های 4و5 بسیار شایع است. فشاری که به دلیل فتق دیسک بر روی اعصاب مجاور وارد می‌شود باعث درد، التهاب و تورم خواهد شد که در نهایت منجر به محدودیت دامنه حرکت می‌شود.

دلایل ایجاد فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر یا دیسک‌های گردنی به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شوند؛ اما برخی از رایج‌ترین دلایل ایجاد فتق دیسک کمر بخصوص در مهره‌های 4و5 عبارت‌اند از:

افزایش سن

با افزایش سن، استخوان‌های شما و دیسک‌ها انعطاف‌پذیری خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند و ممکن است به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند آرتروز یا پوکی استخوان شرایط حادتری داشته باشند که در این شرایط حتی با فشار یا پیچ‌خوردگی جزئی دچار پارگی و فتق می‌شوند. به این حالت انحطاط دیسک نیز می‌گویند.

بلند کردن اجسام سنگین

زمانی که اجسام سنگینی را به‌صورت مداوم و ناصحیح بلند می‌کنید که خارج از ظرفیت توان شما هستند و نمی‌توانید بار آن را تحمل کنید، می‌تواند بعد از مدتی منجر به فتق دیسک کمر شود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث می‌شود جریان خون سالم و دارای اکسیژن مناسب به ناحیه کمر محدود شود. درنتیجه میزان رطوبت در دیسک‌ها کاهش یافته و انعطاف دیسک‎ها را کاهش خواهد داد که منجر به فتق می‌شود.

حوادث ناگهانی

بسیاری از فتق دیسک‌ها بخصوص در سنین پایین به دلیل سقوط یا تصادفات ناگهانی است که منجر به آسیب‌های دیسکی می‌شوند. معمولاً در این شرایط اگر وضعیت بیمار حاد باشد و احتمال بروز آسیب‌های عصبی وجود داشته باشد دیگر متخصص از ورزش دیسک کمر مهره 4و5 برای درمان استفاده نمی‌کند و در این شرایط بیشتر جراحی توصیه می‌شود.

علائم فتق دیسک کمر چیست؟

علائم فتق دیسکوپاتی کمر بسته به میزان پاره شدن دیواره سخت دیسک، نشت ماده ژل‌مانند درون آن، نحوه تماس آن با ریشه‌های عصبی و اینکه روی کدام یک از ریشه‌های عصبی اثر می‌گذارد، متفاوت است. شایع‌ترین علائم فتق دیسک کمر بخصوص در مهره‌های 4و5 عبارت‌اند از:

کمردرد مداوم (حرکت ناگهانی از طریق سرفه، عطسه یا ایستادن نیز می‌تواند آن را بدتر کند که حتی گاهی غیر قابل تحمل است.)

انقباض عضلات پشت

درد در ناحیه نشیمنگاهی

سیاتیک (دردی که از پشت یا باسن شروع می‌شود و از ساق پا به داخل پا و تا نوک انگشتان می‌رسد و معمولاً یک طرف بدن را درگیر می‌کند.)

علائم پاراستزی یا عصبی مانند ضعف، بی‌حسی یا گزگز در ساق یا پا

تغییرات در عملکرد و توانایی کنترل مثانه یا روده

خمش محدود تنه

بی‌حسی در ناحیه آسیب‌دیده

کاهش واکنش یا عکس‎العمل در زانو و یا مچ پا

فتق دیسک کمر در مهره 4و5 چه عوارضی دارد؟

فتق دیسک کمر به‌طورکلی یک بیماری بسیار خطرناک است که اگرچه به‌مرور پیشرفت می‌کند، اما سهل‌انگاری در پیگیری و درمان آن می‌تواند این پیشرفت را تسریع کند و می‌تواند حتی باعث ضعف یا فلج دائمی شود. گاهی اوقات، کل سیستم عصبی ستون فقرات را تحت‌فشار قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به موقعیت‌های خطرناک شود.

در شرایط زیر شما حتماً باید برای جلوگیری از عوارض فتق دیسک و آسیب مهره‌های 4و5 در اسرع وقت به یک مرکز تخصصی ارتوپدی مجهز مانند مرکز ما که دارای کادر درمان مجرب باشد، مراجعه کنید و تحت ارزیابی‌های کامل قرار بگیرید:

علائم بدتر می‌شود. طوری که درد می‌تواند باعث محدودیت حرکت بدن شود یا فعالیت‌های روزمره زندگی را مختل کند.

اختلال عملکرد مثانه یا روده مانند مشکل در ادرار کردن ایجاد شده است.

بی‌حسی زینی نوعی علامت است که می‌تواند باعث انسداد در ستون فقرات شود. این حالت حتی می‌تواند بی‌حسی را در قسمت پایین بدن یعنی پاها ایجاد کند.

 

چرا ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 از بهترین روش‌های درمان است؟

 

درصد زیادی از افرادی که با مشکل فتق دیسک کمر مواجه هستند و درد در نواحی مختلف کمر را احساس می‌کنند، درصورتی‌که به موقع به متخصص مراجعه کنند می‌توانند به‌راحتی با ورزش فتق دیسک کمر، علائم خود را بهبود بخشند و این بیماری را مدیریت کنند.

به‌طورکلی نیز به دلیل عبور طناب نخاعی از مجاورت ستون فقرات، جراحی‌های دیسکوپاتی کمر و گردن ریسک بالایی دارند. به همین دلیل متخصصان باتجربه و دلسوز در این زمینه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا بتوانند تا جای ممکن با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی یا غیر جراحی به بیمار خود کمک کنند؛ اما در برخی از شرایط که احتمال آسیب‌های عصبی دائمی وجود دارد، تنها چاره انجام جراحی است.

یکی از درمان‌های بسیار عالی نیز ارائه یک برنامه ورزش فتق دیسک کمر توسط متخصص است که اگر به آن پایبند باشید و به درستی حرکات را انجام دهید می‌توانید تا حد زیادی به کاهش و مدیریت علائم خود کمک کنید.

انواع حرکات ورزش دیسک کمر مهره 4و5 که در قسمت‌های قبل به آن‌ها اشاره کردیم، مهم‌ترین و مؤثرترین ورزش‌هایی است که فرد می‌تواند در خانه انجام دهد تا از شر دردهای دیسکوپاتی کمر خلاص شود و به زندگی عادی بازگردد.

ورزش های ملایم و کششی به عنوان ورزش دیسک کمر مهره 4و5 نقش زیادی در بهبود و تقویت انعطاف‌پذیری ستون فقرات دارند. این ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 به‌خوبی فشار روی ناحیه ستون فقرات را کاهش می‌دهند. بهترین فعالیت‌های ملایم نیز در کنار این حرکات انجام یوگا، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و شنا هستند.

تمام تمرینات باید به‌صورت آهسته و کنترل شده تحت نظر متخصص انجام شود. توجه داشته باشید که اگر بعد از انجام هرکدام از این ورزش‌ها درد شروع شد، باید انجام آن را متوقف کرد و با پزشک مشورت نمود تا ورزش فتق دیسک کمر دیگری را در برنامه شما قرار دهد.

روش‌های پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر

شما می‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی روزانه خود تا حد زیادی از ایجاد دیسکوپاتی کمر یا تشدید علائم آن جلوگیری کنید. این تغییرات عبارت‌اند از:

انجام ورزش منظم

انجام ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 منظم و روزانه از سیستم ستون فقرات پشتیبانی می‌کند و به آن کمک می‌کند تا با کارایی بیشتر برای شما عمل کند. به‌طور خلاصه، ورزش تا حد زیادی از هر نظر باعث بهبود و افزایش عملکرد بدن می‌شود.

حفظ وضعیت خوب بدن

هنگام انجام فعالیت‌های روزانه که ستون فقرات را درگیر می‌کند، پشت خود را صاف نگه ‌دارید. حفظ وضعیت بدنی خوب به خصوص در هنگام نشستن طولانی‌مدت و استفاده از صندلی‌های طبی مناسب برای این کار، فشار وارده بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

حفظ وزن سالم و ایده آل

ستون فقرات وزن بدن را تحمل می‌کند و اگر وزن شما زیاد باشد، به خصوص به ناحیه کمر فشار می‌آورد. هنگامی‌که وزن افزایش می‌یابد، بدیهی است که فشار روی ستون فقرات نیز بیشتر افزایش می‌یابد؛ بنابراین، حفظ وزن مناسب احتمال فتق دیسک را کاهش می‌دهد.

ترک سیگار

همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم یکی از دلایل ایجاد فتق دیسک سیگار کشیدن است. سیگار منجر به بسیاری از بیماری‌ها و کاهش جریان خون مناسب در ناحیه ستون فقرات می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات فتق دیسک بهتر است همین الان تصمیم بگیرید که به کمک پزشک مربوطه سیگار را ترک کنید.

از کدام ورزش فتق دیسک کمر باید اجتناب کرد؟

فرد ممکن است از طریق بلند کردن اجسام سنگین، فشار ناگهانی به کمر یا فعالیت‌های شدید مکرر دچار فتق دیسک شود. افراد مبتلا به فتق دیسک باید از انجام فعالیت‌های شدید که منجر به افزایش علائم آن‌ها می‌شود، در طول دوره نقاهت اجتناب کنند.

همچنین شما باید تنها طبق برنامه ورزشی که متخصص ارتوپدی بعد از انجام معاینات لازم به شما ارائه می‌دهد، عمل کنید. از طرفی افراد باید از تمام ورزش‌هایی که باعث درد می‌شوند یا احساس می‌کنند که درد را بدتر می‌کنند اجتناب کنند.

هنگام تجربه سیاتیک نیز از تمرینات همسترینگ خودداری کنید. به‌علاوه باید از فعالیت‌های پرتحرک مانند دویدن یا هنرهای رزمی اجتناب کنید. این ورزش‌ها در طول ایجاد علائم فتق دیسک می‌توانند ستون فقرات را متلاشی کنند.

شروع ورزش های کم و ملایم که باعث ایجاد کشش‌های مناسب در ستون فقرات می‌شوند، ایمن‌ترین راه برای کاهش علائم فتق دیسک است. گفتنی است، شروع زودهنگام تمرینات و حرکات کششی نیز می‌تواند به بهبود نتیجه کمک کند. به‌طورکلی نیز شما باید در مورد بهترین رژیم ورزشی برای نیازهای خاص خود با پزشک صحبت کنید.

سایر درمان‌های غیر جراحی جایگزین ورزش دیسک کمر مهره 4و5

درمان‌های غیر جراحی جایگزین ورزش دیسک کمر مهره 4و5 عبارت‌اند از:

دارو

هم داروهای تجویزی و هم داروهای بدون نسخه (OTC) برای کمک به تسکین درد ناشی از فتق دیسک مهره‌های L4-L5 استفاده می‌شود. به‌طورمعمول، ابتدا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) آزمایش می‌شوند. برای دردهای شدیدتر، ممکن است از ترامادول و یا کورتیکواستروئیدها به‌عنوان مسکن‌های قوی نیز برای بیمار استفاده شود.

فیزیوتراپی

ورزش دیسک کمر مهره 4و5 و فیزیوتراپی را می‌توان به‌گونه‌ای تغییر داد که به‌طور خاص درد ناشی از L4-L5 و کمر را کاهش دهد. این درمان‌ها به تثبیت کمر و ستون فقرات کمک می‌کنند و ماهیچه‌ها و مفاصل را به‌خوبی آماده می‌کنند و تسکین طولانی‌مدت را ایجاد خواهند کرد.

دست‌کاری کایروپراکتیک

تنظیم کایروپراکتیک ستون فقرات کمری به معنی تغییراتی در ستون فقرات به کمک روش‌های دستی ممکن است تا حدی به تسکین درد ناشی از بخش حرکتی L4-L5 کمک کند.

مراقبت از خود

برای ارتقاء بهبود و یا جلوگیری از بدتر شدن آسیب مهره‌های L4-L5، چند نکته مراقبت از خود وجود دارد که شامل اجتناب از موارد زیر است:

خم شدن مکرر ستون فقرات

حرکات ناگهانی مانند پریدن

ورزش با شدت بالا و بلند کردن وزنه‌های سنگین

استفاده از وضعیت صحیح در هنگام ایستادن، نشستن، راه رفتن، دراز کشیدن و بلند کردن وسایل از روی زمین برای حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات و به حداقل رساندن فشارهای وارده بر ستون فقرات نیز بسیار مهم است.

علاوه بر موارد گفته شده، فعال ماندن، پیروی از یک برنامه ورزش فتق دیسک کمر و ترک سیگار و از طرفی کاهش وزن در افراد دارای اضافه‌وزن می‌تواند تا حد زیادی به کاهش خطر مشکلات ناشی از L4-L5 کمک کند.

درمان‌های تزریقی برای دیسک کمر مهره L4-L5

انواع مختلف درمان‌های تزریقی درصورتی‌که در مراکز تخصصی ارتوپدی مجهز مانند مرکز ما توسط افراد ماهر انجام شود، می‌توانند به کاهش التهاب و یا توقف تکانه‌های درد L4-L5 به مغز کمک کنند. ازجمله این تزریق‌ها عبارت‌اند از:

تزریق استروئید اپیدورال کمری

استروئیدهایی که مستقیماً به فضای اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شوند می‌توانند به کاهش التهاب و کاهش فشار ایجاد شده بر رشته‌های عصبی که منجر به درد شده‌اند، کمک کنند و سیگنال‌های درد کمتری به وجود آورند.

 این تزریق‌ها در درمان علل التهابی درد مانند درد ناشی از فتق قطعات دیسک به‌صورت سریع مؤثرتر هستند و معمولاً برای کاهش علائم حاد و شدید در مدت‌زمان کوتاه انجام می‌شوند و تأثیر آن‌ها بسته به واکنش بدن فرد و میزان آسیب می‌تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد.

تزریق اوزون و کورتون

اوزون‌تراپی نیز یکی از شیوه‌های نوین کاهش سریع دردهای حاد ناشی از فتق دیسک کمر است که در برخی مراکز مجهز مانند مرکز ما توسط افراد ماهر انجام می‌شود. این روش می‌تواند درد را سریعاً و برای چند ماه کاهش دهد تا به فرد کمک کند برنامه ورزش دیسک کمر مهره 4و5 را در خانه یا در جلسات فیزیوتراپی به‌راحتی انجام دهد.

انجام این روش عوارض احتمالی مانند تزریق استروئیدها را ندارد، اثر آن طولانی‌تر است و حتی در بسیاری از بیماران نیاز به جراحی را از بین برده است. گاهی نیز به جای اوزون از تزریق کورتون استفاده می‌شود.

فرسایش بسامد رادیویی (RFA)

استفاده از این روش نیز ممکن است برای درمان درد ناشی از مفاصل فاست مهره L4-L5 به کار گرفته شود. در این روش بخشی از عصب ناقل درد با سوزن فرکانس رادیویی گرم می‌شود تا ضایعه گرمایی ایجاد گردد. این ضایعه ایجاد شده از ارسال سیگنال‌های درد توسط عصب به مغز جلوگیری می‌کند.

هنگام انجام درمان‌های تزریقی، معمولاً از هدایت فلوروسکوپی (اشعه ایکس) با رنگ کنتراست رادیو پ برای قرار دادن صحیح سوزن در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. راهنمای فلوروسکوپی به بهبود دقت تشخیصی کمک می‌کند و خطرات رویه‌ای را کاهش می‌دهد.

درمان‌های تزریقی معمولاً پس از آزمایش روش‌های غیر جراحی به مدت چند هفته که درد را تسکین نداده‌اند یا دردهای بسیار شدید و حاد در نظر گرفته می‌شوند. این تزریق‌ها باید توسط افراد ماهر انجام شود تا اثر مناسبی را ایجاد کنند و از خطراتی مانند خونریزی و یا آسیب‌های عصبی جلوگیری شود.

درمان‌های جراحی برای آسیب به مهره‌های L4-L5

زمانی که نقص‌های عصبی مانند بی‌حسی و یا ضعف علیرغم چندین هفته درمان غیر جراحی بدتر می‌شوند، ممکن است جراحی توسط متخصص در نظر گرفته شود. در صورت آسیب‌های ناگهانی و شدید مانند تصادف که احتمال فلج و آسیب عصبی دائمی وجود دارد نیز سریعا جراحی انجام می‌شود.

برای یک نتیجه جراحی موفقیت‌آمیز، یک وضعیت ساختاری که به درمان جراحی پاسخ می‌دهد باید وجود داشته باشد. همچنین ممکن است در موارد تشخیص تومور یا عفونت، جراحی توصیه شود.

جراحی‌های ستون فقرات کمری برای تسکین فشار ایجاد شده بر روی ریشه‌های عصبی و یا دم‌اسبی معمولاً با استفاده از تکنیک‌های کم تهاجمی انجام می‌شود و شامل موارد زیر است:

میکرودیسککتومی

در این جراحی قسمت کوچکی از مواد دیسک نزدیک ریشه عصب که باعث ایجاد فشار شده است، خارج می‌شود. همچنین ممکن است بخشی از استخوان مجاور ریشه عصب جهت تسکین فشار ایجاد شده کوتاه شود.

لامینکتومی

در این روش بخشی یا تمام لامینا (ناحیه استخوان در پشت مهره) برداشته می‌شود تا فضای بیشتری برای ناحیه دم‌اسبی فراهم شود.

فورامینوتومی دهانه ریشه عصب نخاعی (فورامن بین مهره‌ای)

در این روش با کوتاه کردن استخوانی که بیش‌ازحد رشد پیدا کرده است و باعث ایجاد فشار بر روی ریشه‌های عصبی مجاور شده است، فشار را کاهش می‌دهند.

فاستکتومی فشردگی ریشه عصبی

در این شیوه جراحی با کوتاه کردن و یا برداشتن بخشی از مفاصل فاست، علائم تسکین می‌یابد.

تعویض دیسک مصنوعی کمر

این جراحی چندان رایج نیست و شامل جایگزینی کامل دیسک بین مهره‌ای برای رفع فشار ایجاد شده بر روی ریشه عصبی و جایگزینی آن با ایمپلنت مصنوعی است.

همجوشی L4-L5

بسته به وسعت جراحی و مقدار استخوان برداشته شده، بخش جراحی ممکن است با بخش حرکتی مجاور ترکیب شود تا ثبات بیشتری ایجاد شود. یعنی چند مهره به هم جوش می‌خورند و ثابت می‌شوند.

جراحان ممکن است بیش از یک عمل را در یک زمان انجام دهند. به‌عنوان‌مثال، عمل لامینکتومی ممکن است همراه با فورامینوتومی انجام شود و جراحی لامینوفورامینوتومی نامیده می‌شود. مانند هر عمل جراحی، همیشه خطر عوارض جدی مانند عفونت، آسیب عصبی، خونریزی بیش‌ازحد یا واکنش آلرژیک شدید وجود دارد.

قبل از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی، مهم است که در مورد خطرات، جایگزین‌های جراحی و همچنین عوارض احتمالی در صورت عدم انجام جراحی با چندین متخصص باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید ورزش های مناسب دیسک کمر مهره 4و5 بسیار متفاوت هستند. اینکه کدام یک از انواع ورزش فتق دیسک کمر می‌تواند برای شما کارساز باشد و به کاهش علائم شما کمک کند، به نظر متخصص شما بستگی دارد.

متخصص بعد از انجام معاینات و بررسی‌های لازم و همچنین نتایج برخی از آزمایشات مانند ام آر آی به شما خواهد گفت که میزان آسیب در چه حدی است و در صورت ابتدایی بودن علائم و بیماری یک رژیم ورزشی مناسب را به شما ارائه می‌دهد. همچنین ممکن است از یک برنامه ورزش دیسک کمر مهره 4و5 به‌صورت ترکیبی همراه با روش‌هایی مانند دارودرمانی یا تزریق برای بهبود شما استفاده کند.

شما می‌توانید جهت ارزیابی‌های کامل ستون فقرات و اخذ بهترین برنامه ورزش دیسک کمر مهره 4و5 برای مدیریت بیماری دیسکوپاتی کمر به مرکز تخصصی ارتوپدی ما مراجعه کنید. متخصصان ما تجربه و دانش بسیار خوبی در این زمینه دارند و می‌توانند با تجهیزات مدرن این مرکز بهترین شیوه‌های درمان را به شما ارائه دهند. جهت گرفتن نوبت و انجام مشاوره کافیست از طریق لینک‌های سمت چپ صفحه با ما در ارتباط باشید.