دکتر کمردرد

فتق دیسک کمر که به آن دیسک کمر می‌گوییم به مشکلاتی اشاره دارد که در آن یکی از نواحی بالشتک‌های بین مهره‌های ستون فقرات دچار بیرون‌زدگی شده باشد. امروزه با توجه به کم تحرکی در شیوه زندگی اغلب افراد، مشکلات فتق دیسک ستون فقرات به بیماری بسیار متداولی تبدیل شده است. ولی دکتر کمردرد یا متخصص ستون فقرات توسط پیشرفت‌های علم پزشکی در چند دهه اخیر تاکنون توانسته است به میزان بسیار زیادی بیماران دردهای مزمن ناحیه کمری و گردنی را بهبود یابد.

در کلینیک فوق تخصصی، متخصص درد کمر و پا چه خدماتی ارائه می‌دهد

در کلینیک های فوق تخصصی دیسک کمر و گردن شما می‌توانید انواع مختلف دردهای ستون فقرات کمری و گردنی که به علت مشکلات مختلف، بویژه بیرون زدگی دیسک است را درمان کنید.

 همانگونه که مطلع هستید یکی از اصلی ترین دلایل شروع درد در قسمت کمر، عارضه فتق دیسک بین مهره‌های ستون فقرات است. توسط بهترین دکتر کمردرد در تهران می‌توانید بهترین دکتر برای کمر درد و مناسب‌ترین روش درمانی را برای رفع بیماری هایی همانند آرتروز و دیسک را انتخاب نمایید.

در مجموعه کلینیک های تخصصی درمان کمر درد توسط دکتر کمردرد با معرفی بهترین دکتر کمردرد در تهران و متخصص درد کمر و پا به مراجعه کنندگان و بیماران ارائه می شود. دکتر کمردرد در زمینه‌های گوناگونی از جمله درمان بیماری دیسک کمر بدون جراحی، دیسک کمر، درمان دیسک کمر با لیزر، درمان آرتروز کمر و درمان آرتروز گردن به به مراجعه کنندگان خدمت‌رسانی می‌کند.

همچنین می‌توانید با مشاوره‌های تخصصی توسط دکتر کمردرد در زمینه عمل های دیسک کمر توسط لیزری بهره‌مند شوید.

روش های درمانی فتق دیسک توسط دکتر کمردرد

ناحیه دیسک ستون فقرات دارای یک قسمت داخلی ژله‌ای نرم و یک ناحیه بیرونی سفت‌ است. به قسمت نرم دیسک ، هسته و به ناحیه سفت بیرونی ، اصطلاحا آنولوس گفته می‌شود. تحت فشار قرار گرفتن دیسک و یا پارگی دیسک زمانی رخ می دهد که قسمتی از بخش هسته توسط پارگی و آسیب ایجاد شده در لایه بیرونی از قسمت حلقوی ستون فقرات بیرون زده باشد.

عارضه فتق دیسک می‌تواند در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود و عصب های اطراف خود را درگیر و تحریک کند. به نسبت محلی که دیسک دچار عارضه فتق شده است ،احساس بی حسی و یا ضعف در قسمت بازو یا ، احساس درد رخ می‌شود. همچنین اکثر افراد مبتلا به بیماری دیسک کمر هیچگونه علامت خاصی ندارند.
خوشبختانه برای درمان این بیماری معمولا به جراحی نیازی نیست. در کلینیک های تخصصی دکتر برای کمر درد و درمان بیماری های مربوط به کمر و دیسک ، استفاده از تکنیک‌ها و روش های درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی را به اغلب بیماران توصیه می کند.

ناحیه ستون فقرات از مجموعه‌ای از استخوان‌های متصل شده به یکدیگر به اسم مهره‌ها ساخته تشکیل شده است. دیسک کمر ترکیبی از انواع بافت‌های همبند قوی است که یک مهره را بر روی مهره دیگر نگه می‌دارد و به عنوان بالشتک بین مهره‌ها عمل می‌کند.

هر اندازه که بیشتر عمر می کنید، ناحیه  مرکز دیسک احتمالا مقداری از آب خود را از دست می دهد و خشک‌تر شود. عامل خشکی دیسک موجب می‌شود این بالشتک ها در کنترل نیروهای وارده برروی ستون فقرات عملکرد ضعیفتری داشته باشد.

  • ادامه فتق دیسک ستون فقرات و روش های درمانی توسط دکتر کمردرد

این ضعف در بعضی موارد موجب ایجاد پارگی در قسمت خارجی دیسک و جابه‌جایی قسمت مرکزی آن می‌شود. به این وضعیت ، عارضه فتق دیسک و یا پارگی دیسک گفته می‌شود.

 بیماری دیسک کمر می‌تواند برروی عصب های ستون فقرات فشار زیادی وارد کرده و یکی از علل احساس درد، سوزن سوزن شدن ، بی حسی و یا ضعف پا شود. معمولا بین 1 الی 2 درصد از همه افراد، بین 30 الی 50 سالگی دچار بیماری به نام سیاتیک نیز می‌شوند.

در اغلب موارد بین 80 تا 90 درصد از بیماران مبتلا به عارضه فتق دیسک، بدون نیاز به جراحی بصورت کامل درمان می شوند. دکتر کمردرد معمولا در هفته های اول ، استفاده از درمان‌های بدون نیاز به جراحی را پیشنهاد می‌کند. اگر احساس درد بعد از پایان این روش درمانی کماکان ادامه داشته باشد و روند زندگی روزمره بیمار را دچار تاثیر قرار دهد ، با مشورت دکتر کمردرد احتمالا عمل جراحی کمر پیشنهاد می شود. 

بهترین دکتر کمردرد در تهران چه روش‌هایی را برای درمان توصیه می‌کنند؟

درمان‌های غیر جراحی

دکتر کمردرد احتمالا در مرحله اول برای درمان عارضه های دیسک کمر و دردهای ناشی از بیماری فتق دیسک از روش‌های درمانی غیر جراحی همانند استراحت های کوتاه مدت، استفاده از داروهای ضد درد برای کنترل درد، استفاده از داروهای ضد التهابی، ورزش درمانی، فیزیوتراپی و یا تزریق استروئید اپیدورال را تجویز کند.

اگر به شما توسط دکتر کمردرد پیشنهاد شده است شده است كه استراحت كنید، حتما دستورالعمل های دکتر خود را در مورد زمان استراحت در رختخواب را به دقت رعایت كنید. استراحت بیش از میزان نیز احتمالا موجب ایجاد سفتی در قسمت مفاصل و ضعیف تر شدن عضلات بشود.

 این عوامل موجب می‌شوند که انجام فعالیت‌های روزانه بسیار دشوارتر بشود. در ضمن دکتر کمردرد در کلینیک های فوق تخصصی دیسک کمر و گردن به کمک فیزیوتراپیست‌های باتجربه به شما آموزش های لازم را خواهند داد که چگونه از فشار و استرس اضافی بر روی کمر بکاهید.

از اهداف اصلی درمان‌های غیر جراحی کاهش درگیری های عصبی و بهبود شرایط جسمی حرکتی بیمار برای محافظت از قسمت ستون فقرات و افزایش کارکرد عمومی بدن است. در حقیقت اغلب افراد مبتلا به بیماری فتق دیسک با رعایت یک برنامه درمانی مراقبتی دقیق که مجموعه ایی از روش‌های درمانی مختلف است می‌توانند به زندگی عادی روزمره خود باز گردند.

ادامه درمان های غیر جراحی

بعضی از راه های درمانی که توسط دکتر کمردرد احتمالا به عنوان مرحله اول درمانی پیشنهاد می شود ، تحریک های الکتریکی و استفاده از کمپرس گرم و سرد می باشد که برای بهبود و کاهش درد و گرفتگی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند. انجام این روش‌های مراقبتی حمایتی باعث می‌شود که شروع برنامه های ورزشی کششی آسان تر شود. حرکات کششی احتمالا برای بعضی از بیماران کاهش درد اندکی را داشته باشد.
در مراحل مقدماتی انجام تمریناتی به بیمار آموزش داده می‌شود که شامل حرکات کششی ملایم هستند.

 ولی پس از مدتی که احسساس درد بیمار کاهش یافت ، احتمالا از تمرینات و حرکات شدیدتر و سنگین تری جهت بهبود میزان انعطاف‌پذیری ، استقامت و توانایی بازگشت به زندگی روزمره عادی استفاده می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که باید انجام تمرینات ورزشی را بلافاصله شروع کرده و با پیشرفت بازیابی بدن، آنها را تغییر دهید. آموزش و ادامه ورزش در خانه و انجام برنامه های کششی قسمت مهمی از این روش درمانی است.

درمان‌های دارویی

داروهایی که برای کنترل و کاهش میزان درد مورد استفاده قرار می گیرند همان داروهای ضد درد یا مسکن هستند. اکثر دردهای تاثیرگذار بر روی ناحیه ستون فقرات را می‌توان توسط داروهایی همچون آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن و یا استامینوفن درمان کرد.

اگر احساس درد بصورت مداوم و بسیار شدیدی باشد، دکتر کمردرد احتمالا برای مدت بسیار کوتاهی از داروهای مخدر و مسکن قوی برای شما تجویز کند. در بعضی موارد هم ، دکتر کمردرد از داروهای شل کننده‌ عضلانی استفاده می‌کند.

باید به این مورد بسیار توجه داشته باشید که تنها باید از داروهای مورد نیاز و تجویز شده توسط متخصص درد کمر و پا را استفاده نمایید. بعلت آنکه مصرف بیشتر از دوز تجویز شده این داروها به بهبودی سریعتر عارضه کمر درد کمکی نخواهد کرد و حتی احتمال اینکه موجب عوارض جانبی ناخواسته ایی همانند خواب آلودگی، یبوست شدید و اعتیاد بشود.

 بنابراین تمام داروهای تجویز شده را باید دقیقا طبق دستورالعمل مصرف کنید. حتما در مورد هر گونه دارویی که مصرف می‌کنید حتی داروهای بسیار ساده و بدون نسخه با دکتر کمردرد خود مشورت کنید.

انواع مختلف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همان تاثیر مسکن‌ها را دارند و برای بهبود و کاهش تورم و التهاب هایی که به علت عارضه فتق دیسک ایجاد می‌شوند بسیار مفید هستند. این داروها شامل ایبوپروفن ،آسپرین ، ناپروکسن و انواع مختلف قرص ها و داروهای تجویزی دیگر می‌باشند.

 اگر دکتر کمردرد برای شما انواع داروی ضد التهابی تجویز کرده است ، باید برای عوارض احتمالی آن دارو مانند ناراحتی های معده آماده باشید. جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات احتمالی که بهمراه مصرف طولانی مدت این داروها ایجاد می‌شوند  باید داروهای خارج از نسخه را حتما تحت نظر دکتر کمردرد استفاده کنید.

ادامه توضیحات درمان دارویی

انواع مختلف داروهای دیگری نیز وجود دارند که خاصیت ضد التهابی دارند و برای درمان انواع دیسک کمر و کمر درد بسیار مفید می باشند.

 داروهای کورتیکواستروئیدی که بصورت خوراکی و یا تزریقی استفاده می‌شوند به علت تاثیرات ضدالتهابی بسیار قوی خود، در بعضی موارد برای احساس درد بسیار شدید کمر و پا تجویز می‌شوند. کورتیکواستروئیدها می‌توانند عوارض جانبی مختلفی داشته باشند. پس باید در مورد خطرات احتمالی و همچنین محاسن مصرف این قبیل داروها با دکتر کمردرد مشورت کنید.

در زمان ابتلا به دردهای شدید کمر و پا، احتمالا تزریق اپیدورال تجویز می شود. این نوع روش درمانی به معنای تزریق کورتیکواستروئید به قسمت اپیدورال است که باید بوسیله دکتر کمردرد انجام شود.

عمل جراحی

هدف انجام عمل دیسک کمر این است که دیسک مبتلا به فتق ، از تحت فشار خارج شود و عصب های فشرده شده به حالت طبیعی خود بازگردند. رایج ترین روش درمان دیسک کمر روش دیسککتومی یا دیسککتومی جزئی است که در این روش قسمتی از دیسک آسیب دیده  مبتلا به عارضه فتق برداشته می‌شود.

جهت مشاهده واضحتر دیسک در بعضی موارد لازم است که تکه ایی کوچک از استخوان پشت دیسک برداشته شود. بعضی از پزشکان و جراحان در مواردی از روش آندوسکوپ نیز استفاده می‌کنند.

اگر نشانه های اصلی در بدن شما به جای احساس کمر درد، احساس درد در قسمت پا می باشد ، می‌توانید انتظار نتایج خوبی از جراحی داشته باشید. پیش از عمل جراحی، دکتر کمردرد آزمایش های تشخیصی مخصوصی را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که فتق دیسک موجب ایجاد فشار بر روی عصب و عامل اصلی احساس درد می باشد.

بررسی و معاینه فیزیکی باید آزمایش مثبت افزایش میزان حساسیت قسمت کف پای راست را نشان دهد. این افزایش میزان حساسیت به صورت درد سیاتیک و احتمالا احساس ضعف عضلانی بروز می کند .

آزمایش‌های مختلف دیگری که می‌توانند به تشخیص دقیق تر عارضه کمک کند و بصورت دقیق فشرده شدن عصب را نشان دهند شامل :

سی تی اکسن

تصویربرداری ام آر آیی

تصویر برداری سی تی مایلوگرافی

اگر نتیجه همه این آزمایش ها مثبت باشد و دکتر کمردرد مطمئن بشود که مشکل فشرده شدن عصب دارید ،  احتمال بهبود قابل توجه احساس درد بعد از عمل جراحی تقریبا حدود90 درصد می باشد. هرچند که بعد از انجام عمل نباید انتظار این را داشته باشید که سریعا احساس دردتان تسکین یابد ، ولی باید بتوانید با مرور زمان این درد را مهار کنید و یک روش زندگی طبیعی و نرمال را شروع کنید.

اغلب بیماران پس از عمل دیسککتومی عوارض خاصی نخواهند داشت ، ولی احتمالا بعضی از بیماران اندکی خونریزی، عفونت و یا آسیب های عصبی را بهمراه داشته باشند. همچنین احتمال اینکه دیسک مجددا دچار پارگی بشود هست ولی این مورد به میزان کمتر از پنج درصد بیماران اتفاق می افتد و  بسیار نادر است.

مراقبت‌های بعد از عمل

پیشنهاد می شود که از دکتر کمردرد در مورد محدودیت‌ها و ممنوعیت های حرکتی پس از عمل جراحی دستوراتی را بخواهید. در بیشتر موارد دکتر کمردرد توصیه می‌کند که سریعا بعد از فرایند ریکاوری از بیهوشی از تخت بلند شوید و چند قدمی در داخل اتاق راه بروید. اغلب بیماران طی 24 ساعت پس از عمل از بیمارستان مرخص می‌شوند.

ولی تا چهار هفته بعد از مرخص شدن از بیمارستان باید از فعالیت هایی همچون نشستن‌های طولانی مدت، رانندگی کردن، بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن به سمت جلو خودداری کنند. بعضی از بیماران پس از انجام عمل باید از یک برنامه دقیق توانبخشی و فیزیوتراپی تحت نظارت متخصص درد کمر و پا استفاده کنند.

همچنین بهتر است از دکتر کمردرد در مورد اینکه آیا می‌توان از انجام حرکات ورزشی برای تقویت عضله های کمر و جلوگیری از بازگشت مجدد دیسک کمر و گردن استفاده کنید ، سوال کنید .

روش های تشخیص نیاز به معاینه و عمل اورژانسی توسط دکتر کمردرد

بسیار کم اتفاق می افتد که عارضه فتق دیسک برروی عصب های قسمت کنترل‌کننده مثانه و روده فشاری وارد کرده و موجب از دست دادن اختیار دفع مثانه و یا روده بشود. این حالت گاهی با احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در قسمت کشاله ران و یا دستگاه تناسلی همراه می باشد.

همچنین این عارضه یکی از معدود نشانه هایی است که نشان می‌دهد شما نیازمند درمان سریع  دیسک کمر می باشید و باید بسرعت تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار بگیرید. در زمان بروز چنین عارضه ایی با بهترین دکتر کمردرد در تهران و متخصصین کلینیک های فوق تخصصی دیسک کمر و گردن تماس بگیرید و مشورت های لازم را درخواست نمایید.

درمان عارضه دیسک گردن و دیسک کمر با لیزر توسط دکتر برای کمر درد

همانگونه که در این مطلب مطرح شد، زمانیکه برروی عصبی در داخل بدن فشاری وارد شود ، ناخودآگاه احساس درد و بی‌حسی در بدن رخ می دهد.

در مورد ستون فقرات مشکلاتی همچون عارضه فتق دیسک و یا تشکیل زائده استخوانی معمولا موجب ایجاد چنین وضعیتی می‌شود. بیماری عصب سیاتیک مثالی از چنین وضعیتی است. در این وضعیت عصب سیاتیک تحت فشار قرار گرفته و باعث احساس درد کمر و پا می‌شود.

یکی از به روز ترین روش‌های درمان بیماری فتق دیسک، جراحی دیسک کمر و گردن توسط لیزر است. در این روش درمانی دکتر کمردرد به منظور تسکین و کاهش درد از لیزر برای کمک به از بین بردن فشار وارده بر روی عصب استفاده می‌کند. انجام عمل لیزر دیسک کمر تنها توسط بی‌حسی سطحی انجام می‌شود.

یعنی تنها برای انجام این عمل فقط پوست و ماهیچه‌های اطراف کمر بی‌حس خواهند شد. در بعضی موارد احتمالا به غیر از بی‌حسی سطحی و موضعی نیاز باشد که بصورت همزمان برای بیمار داروی آرامبخش نیز استفاده بشود.

یکی دیگر از روش‌های مورد مطالعه در مورد درمان عارضه دیسک کمر توسط لیزر، کاهش فشار دیسک از طریق پوست بوسیله اشعه لیزر (PLDD) است. در این روش توسط لیزر قسمتی از بافت دیسک که بیرون زده و عامل اصلی ایجاد فشار بر روی عصب شده است حذف می‌شود.

در زمان انجام عمل  PLDD یک پروب بسیار کوچک دارای لیزر توسط پوست به داخل بدن وارد شده و توسط تکنولوژی جدید تصویربرداری به سمت مرکز دیسک آسیب دیده منتقل می شود. در مرحله بعدی با استفاده از انرژی پرتوهای لیزر بافت‌هایی که علت اصلی ایجاد فشار بر روی عصب هستند حذف می‌شوند.

هزینه‌های درمان دیسک کمر و گردن توسط دکتر کمردرد

درمان بیماری دیسک گردن و کمر به نسبت روش مورد استفاده درمانی می‌تواند هزینه‌های مختلفی داشته باشد. معمولا درمان‌های بدون نیاز به جراحی دارای هزینه‌های بسیار کم  ولی بصورت متوالی هستند و مجموع هزینه ها بستگی به تعداد جلسات و روش مورد نظر دکتر کمردرد دارد.

این در حالی است که هزینه انجام عمل های دیسک کمر و گردن معمولا بسیار بیشتر است ، اما هزینه هدر رفتن زمان ، بسیار کمتر خواهد بود. استفاده از انواع مختلف بیمه‌های درمانی نیز در تعیین میزان هزینه ها تاثیر گذار می باشد.

مهمترین عوامل در انتخاب بهترین دکتر کمردرد در تهران

برای انتخاب دکتر کمردرد در تهران باید معیارهای زیر را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید و در زمان مثبت بودن تحقیقات ، دکتر کمردرد مورد نظر را به عنوان بهترین متخصص درد کمر و پا انتخاب کنید.در غیر این صورت پیشنهاد می شود که بدون تحقیقات کافی ، دکتری را انتخاب نکنید.زیرا باعث از بین رفتن زمان و هزینه های درمان می شود و بهبودی حاصل نمیشود.

در ادامه به چند عامل مهم در انتخاب دکتر کمردرد آشنا بشوید.

داشتن تخصص و دانش کافی

اولین و اصلی ترین معیار داشتن تخصص کافی می باشد. در اولین قدم تخصص پزشک را بررسی کنید.ابتدا جهت یافتن تخصص پزشک ، در اینترنت جست و جو نمایید و یا به بیمارستان های محل کار دکتر کمردرد مراجعه نمایید و از صحت ادعای دکتر مورد نظر اطمینان کافی کسب نمایید.پس از مثبت بودن تحقیقاتتان به بررسی عوامل بعدی بروید.

تجربه و مهارت

دومین علت برای انتخاب بهترین دکتر کمردرد بررسی میزان تجربه و مهارت پزشک می باشد.برای مطمئن شدن از صحت این عامل از بیماران و مراجعه کنندگان تحت نظر آن پزشک میزان رضایتمندیشان را سوال نمایید و در صورت داشتن رضایت کامل از درمان به بررسی عامل بعدی بپردازید.

تکنولوژی و تکمیل درمان و انجام تست های تشخیصی

تکنولوژی همیشه باعث سرعت بخشیدن و دقیق تر شدن مراحل انجام کارها میشود.استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین آزمایش های تشخیصی و راهکارهای درمانی موجب تشخیص و درمان سریعتر و دقت بالاتر در درمان میشود. از این رو پیش از انتخاب یک متخصص به عنوان بهترین دکتر کمردرد در تهران این عوامل را در نظر بگیرید.

سخن آخر

همانگونه که مطلع می باشید قسمت کمر و ستون فقرات از اصلی ترین قسمت های اسکلتی در بدن هر شخصی می باشد و رسیدگی و توجه به آنها موجب افزایش میزان کیفیت و سلامت زندگی روزمره شده  و بی توجهی نسبت به آنها باعث بروز عوارض حاد و خطرناک و حتی ناتوانی میشود.

از این رو پیدا کردن و مراجعه به بهترین دکتر کمردرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در کل باید توجه داشته باشید که در مورد سلامتی خود بر طبق هزینه‌های احتمالی تصمیمی نگیرید و اجازه دهید که دکتر کمردرد و یا جراح دیسک کمر بر اساس تشخیص تخصصی خود ، روش درمانی پیشنهادی برای درمان درد کمر را ارائه کند.

برای تاثیر بهتر روش های بدون جراحی، بیمار باید فقط از دستورات دکتر متخصص درد کمر و پا و همچنین دکتر کمردرد پیروی کند. برای مشکلات و عوارض مربوط به مفصل و ستون فقرات، این روش درمانی شامل ترکیب ورزش های کششی مخصوصی می شود که موجب بازسازی عضلات می شود و در نتیجه دیگر نیازی به جراحی نمی باشد.

ورزشکاران به خوبی به چگونگی  انجام ورزش های کششی و مزایا و همچنین دردهای مرتبط با آن آشنایی دارند، ولی دیگر افراد در مورد این مسائل اطلاعات کافی ندارد.

برای اکثر افراد انجام حرکات کششی یک مرحله جدیدی است ولی اگر می خواهید با روش های مختلف درمانی غیر جراحی مشکل و عارضه کمر درد خود را برطرف کنید، انجام این حرکات کششی و درمانی تحت نظر یک دکتر کمردرد با تجربه بسیار ضروری است.