بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک؛ روشی در دسترس برای درمان این عارضه

عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب بدن انسان است که تقریباً در انتهای ستون فقرات است و خود از مجموعه‌ای از رشته‌های عصبی تشکیل می‌شود که در دو شاخه اصلی به پا‌ها تا نوک انگشتان عصب دهی می‌کنند.

به همین دلیل وقتی این عصب به خاطر عوامل مختلف از جمله فتق دیسک، ضایعات استخوانی، تنگی کانال نخاعی، پوزیشن‌های نامناسب هنگام انجام فعالیت‌های روزانه و … دچار فشار می‌شود می‌تواند علائم درد یا پارستزی مانند بی‌حسی را به پا‌ها انتقال دهد.

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک به عنوان درمان سیاتیک تحت نظر متخصص ارتوپد امکانپذیر است. اگر می‌خواهید در مورد چه دارویی برای رگ سیاتیک خوب است پاسخی بیابید، در ادامه با ما همراه شوید.

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

آنچه در این مقاله می خوانید :

نگاهی کلی به سیاتیک قبل از معرفی بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

به‌طورکلی خط اول درمان سیاتیک معمولاً شامل روش‌های غیرجراحی است که اغلب در خانه قابل استفاده است و نیازی به تجویز پزشک ندارد. بااین‌حال اگر انتخاب‌های بی‌شماری از دارو‌های تسکین‌دهنده شما را گیج کرده است، در اینجا راهنمایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بفهمید کدام دارو‌ها برای تسکین درد عصب سیاتیک بهتر عمل می‌کنند و بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک است.

سیاتیک که از نظر پزشکی به‌عنوان رادیکولوپاتی کمری نیز شناخته می‌شود، در اثر فشار یا تحریک ریشه‌های عصب سیاتیک واقع در قسمت تحتانی ستون فقرات کمری ایجاد می‌شود.

این فشار بسته به اندازه‌ای که دارد می‌تواند باعث درد شدید، بی‌حسی و ضعف شود که از کمر شروع می‌شود و به پایین تابش می‌کند و باعث درد پا می‌شود. همچنین می‌تواند باعث کمردرد مزمن شود. احتمال ابتلا به سیاتیک هم در مردان و هم زنان به یک اندازه است.

درمان‌های کلی نیز شامل ترکیبی از فیزیوتراپی، درمان‌های خانگی و دارو است و به‌ندرت ممکن است برای بهبود و درمان علائم سیاتیک نیاز به جراحی باشد.

پس اگر پزشکی از همان اول برای شما جراحی تجویز کرد بهتر است کمی شک کنید و نظر چند متخصص باتجربه دیگر را نیز قبل از جراحی جویا شوید تا مطمئن شوید که چاره‌ای جز جراحی برای درمان شما یا بیمارتان وجود ندارد؛ زیرا در اکثر مواقع بخصوص اگر در زمان درستی به پزشک مراجعه کرده باشید سیاتیک با روش‌های غیرتهاجمی به‌خوبی بعد از چند هفته الی چند ماه بهبود پیدا می‌کند.

درد سیاتیک میتواند از خفیف تا بسیار شدید متفاوت باشد و با اینکه در اکثر مواقع روشهای مراقبتی محافظه‌کارانه در خانه میتواند درد سیاتیک را بهبود دهد ولی گاهی رهایی از درد سیاتیک تنها با استفاده از با توجه به اینکه آسیبهای عصبی میتوانند پیش‌رونده باشند و در صورت سهل‌انگاری احتمال فلج اندام وجود دارد مهم است که دردهای سیاتیکی که به‌صورت رفت و برگشتی یا ادامه‌دار هستند و یا بعد از چند روز مراقبت حتی بدتر میشوند را جدی بگیرید و در اسرع وقت به کمک یک متخصص ارتوپد خوب درمان را آغاز کنید.

تشخیص سیاتیک جهت تجویز بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

هر دارویی برای ر‌هایی از درد سیاتیک اگر به‌درستی تجویز شود می‌تواند بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک در مورد شما باشد ولی اگر تشخیص درستی انجام نشود نمی‌توان داروی مناسبی هم توصیه کرد.

از طرفی اگر دارو به‌درستی تجویز نشود حتی اگر از نظر ساخت و ترکیب بهترین دارو در دنیا هم باشد نمی‌تواند نتایج خوبی به شما بدهد. پس برای انتخاب بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک مهم است که تشخیص توسط یک متخصص ارتوپد خوب انجام شود.

اگرچه ممکن است در هر سنی به سیاتیک مبتلا شوید، اما اغلب علائم این بیماری در دهه 40 سالگی خود را نشان می‌دهد. بر اساس نتایج چند مطالعه، یکی از دلایل احتمالی، استعداد ژنتیکی است، اگرچه مطالعات دیگر این موضوع را قابل توجه نشان نداده‌اند.

عوامل خطر متداول شناخته شده برای ایجاد سیاتیک شامل عوامل شخصی (به‌عنوان‌مثال، سیگار کشیدن، استرس، قد و گروه سنی) است. بر اساس گزارشی که در برخی مجلات پزشکی منتشر شده است، برخی از علل شایع سیاتیک عبارت‌اند از:

⦁ تنگی کانال نخاعی کمری

⦁ بیماری دژنراتیو دیسک

⦁ فتق دیسک کمری

⦁ اسپوندیلولیستزیس

⦁ تنیدگی عضلانی در ناحیه کمر یا باسن

⦁ آسیب نخاعی

برخی از زنان نیز در دوران بارداری علائم سیاتیک را به دلیل وارد شدن فشار زیاد به اطراف، ناشی از رحم در حال رشد تجربه می‌کنند. از طرفی برخی مشاغل می‌توانند خطر ابتلا به سیاتیک را افزایش دهند. به‌عنوان‌مثال، نشستن برای مدت طولانی بدون استراحت در بین آن می‌تواند بر روی اعصاب نخاع، مانند رانندگان کامیون و اپراتور‌های ماشین (که ارتعاش طولانی‌مدت کل بدن را تجربه می‌کنند) فشار وارد کند.

اگر درمان‌های خانگی مانند استفاده از گرما و مسکن‌های بدون نسخه، به کاهش علائم کمک نکند، بسیاری از مردم برای تسکین درد سیاتیک به دنبال مشاوره پزشکی هستند. متخصص برای تشخیص، ابتدا شرح‌حالی از شما می‌گیرد، یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهد و بعد در صورت نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تأیید تشخیص نهایی ممکن است آزمایش‌هایی مانند ‌ام آر ای، سی‌تی‌اسکن یا الکترومیوگرافی را نیز برایتان تجویز نماید.

گزینه‌های درمان درد سیاتیک و ر‌هایی از درد سیاتیک

درمان درد عصب سیاتیک معمولاً شامل ترکیبی از مراقبت‌های خانگی دارو‌های بدون نسخه است که برخی از آن‌ها به‌عنوان داروی گرفتگی رگ سیاتیک نیز شناخته می‌شوند. طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) در حدود 80 تا 90 درصد از مبتلایان به سیاتیک حاد، علائم در عرض چند هفته با همین اقدامات مراقبتی برطرف می‌شوند.

اما سیاتیک مزمن یک بیماری مادام‌العمر است و پزشکان ممکن است در این شرایط درمان‌های تهاجمی‌تری را برای ر‌هایی از درد سیاتیک پیشنهاد کنند. اگرچه درد سیاتیک مزمن معمولاً خفیف‌تر است، اما ممکن است نیاز به درمان در هنگام شعله‌ور شدن داشته باشد.

در این شرایط بهترین درمان‌ها شامل مراقبت در منزل، دارو‌ها، تزریق کورتیکواستروئید، فیزیوتراپی و جراحی است. چندین بیماری که می‌توانند باعث سیاتیک شوند مانند فتق دیسک، تنگی نخاع، اسپوندیلولیستزیس و تومور در ستون فقرات با جراحی بهبود می‌یابند. با این‌حال، جراحی به‌طورکلی آخرین راه حل است.

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک کدام است؟

همان‌طورکه در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره شد، بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک تنها توسط متخصص ارتوپد شما بعد از انجام ارزیابی‌های کامل با توجه به شرایط سلامتی شما و میزان علائم و پیشروی بیماری مشخص می‌شود و ممکن است بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک برای شما با فردی دیگر کاملاً متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی برخی از بهترین دارو‌هایی که به‌عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک توسط پزشکان تجویز می‌شوند، عبارت‌اند از:

⦁ دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی خوراکی (NSAIDs)

⦁ فیزیوتراپی

⦁ دارو‌های مسکن قوی با تجویز پزشک

⦁ تزریق کورتیکواستروئید

⦁ تزریق اوزون یا اوزون تراپی

⦁ شل کننده‌های عضلانی

⦁ داروهای ضد تشنج

⦁ کورتیکواستروئید‌های خوراکی

⦁ پلاسما درمانی یا همان پی آر پی

⦁ عمل جراحی

دقیقاً چه دارویی برای رگ سیاتیک خوب است؟

باز هم تأکید می‌کنیم تا زمانی که شما مورد بررسی و معاینه توسط پزشک قرار نگیرید نمی‌توان گفت دقیقاً چه دارویی برای رگ سیاتیک خوب است که شما مصرف کنید و این موضوع باید فقط توسط متخصص مشخص شود و نباید از تجربه مشابه دوستان خود به‌صورت خودسرانه استفاده کنید؛ زیرا این کار نه تنها ممکن است درد شما را تسکین ندهد بلکه ممکن است علائم را تشدید کند. به‌طورکلی نیز پنج نوع دارو برای درمان سیاتیک استفاده می‌شود. آن‌ها عبارت‌اند از:

استامینوفن و داروهای NSAID‌:

مسکن‌های بدون نسخه و دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن که برای بسیاری از بیماران نتایج خوبی را ایجاد می‌کنند و در دوز‌های تجویز شده توسط پزشک می‌توانند درد‌های حاد را تسکین دهند.

این دارو‌ها باید به مدت کوتاه مصرف شوند، زیرا دارای عوارض جانبی هستند و اگر برای دوره‌های طولانی‌تری نیاز به تسکین درد دارید، با پزشک خود صحبت کنید. عوارض جانبی شامل احساس ناراحتی در معده و تحریک بافت گوارشی است.

همچنین در مورد دردهای شدید و تکرارشونده توصیه می شود که از دارویی که قبلا برای بیماران روماتیسم استفاده می‌شد (این قرص ملوکسیکام نام دارد و تحت نام تجاری ملوکسیفار در دوزهای 7.5 و 15 میلی گرم در ایران موجود می باشد) می‌توانید طبق تجویز پزشک، مصرف نمایید. لازم به ذکر است که داروی ملوکسیفار از جمله داروهایی است که نباید به صورت خودسرانه مصرف شود و دوز حداکثری روزانه این قرص، 15 میلی گرم است.
شل کننده‌های عضلانی:

زمانی که علت اصلی سیاتیک، اسپاسم عضلانی باشد، دارو‌های شل کننده‌های عضلانی به‌عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک می‌توانند کمک کنند. این‌ها شامل کاریزوپرودول (سوما)، سیکلوبنزاپرین (Fexmid) و متوکاربامول (Robaxin، Robaxin-750) هستند.

شل کننده‌های عضلانی می‌توانند باعث سردرگمی در بیماران مسن شوند. عوارض جانبی دیگر این دارو‌ها نیز شامل خستگی، سرگیجه، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، کاهش فشارخون است که باید به آن‌ها توجه داشت تا خطری برای بیمار ایجاد نشود.

تجربه و تحقیقات ثابت کرده‌اند که قرص متوکاربامول هیچ تاثیری در بهبود دردهای سیاتیک ناشی از اسپاسم عضلات ندارد و حتما باید از روش تزریق عضلانی استفاده شود. همچنین از تزریق موضعی دیگری مانند کورتیکواستروئیدها (دگزامتازون، بتامتازون) در عضلاتی که دچار اسپاسم و در مجاور ستون فقرات هستند، استفاده می‌شود.

دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه‌ای:

ممکن است برای برخی بیماران دارو‌های ضدافسردگی بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک باشد که می‌توانند به کاهش درد عصبی کمک کنند. البته هنگامی که این دارو‌ها برای کمک به کنترل درد استفاده می‌شود، پزشکان آن‌ها را با دوز‌های کمتری نسبت به درمان افسردگی تجویز می‌کنند.

از جمله مهم‌ترین این دارو‌ها می‌توان به آمی تریپتیلین (Elavil) و نورتریپتیلین (Pamelor) اشاره کرد. عوارض جانبی شامل خشکی دهان، یبوست، افزایش یا کاهش وزن، فشارخون پایین، بثورات پوستی و افزایش ضربان قلب است.

دارو‌های ضد تشنج:

این نوع دارو‌ها سیگنال‌های درد را به‌خوبی در اعصاب ضعیف می‌کنند که درد ناشی از سیاتیک را کاهش می‌دهد. ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد تا اثرات کامل را بعد از مصرف این دارو احساس کنید و شما باید به مصرف آن‌ها ادامه دهید، حتی زمانی که دردی را تجربه نمی‌کنید.

از مهم‌ترین دارو‌های این دسته می‌توان به گاباپنتین (Gralise، Neurontin، Horizant) و پره گابالین (Lyrica) اشاره نمود. عوارض جانبی شامل خستگی، حالت تهوع، بثورات پوستی سرگیجه، لرزش، خواب‌آلودگی و افزایش وزن است.

دارو‌های استروئیدی:

داروی پردنیزون یک داروی خوراکی است که می‌تواند به‌عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک برای کاهش التهاب ایجاد شده ناشی از فشرده شدن عصب سیاتیک استفاده ‌شود.

عوارض جانبی شامل فشارخون بالا، بی‌خوابی، افزایش اشتها، افزایش رشد مو‌های بدن و تاری دید است. برای کاهش تورم و التهاب حاد و جواب‌دهی سریع‌تر در صورت صلاحدید پزشک می‌توان استروئید‌ها را مستقیماً نیز به کمر تزریق کرد.

تزریق، دوز قوی‌تری را مستقیماً به تاندون‌های ناحیه مشکل‌دار می‌دهد. تسکین تزریق استروئید می‌تواند چندین ماه ادامه داشته باشد. عوارض جانبی شامل آسیب غضروف، عفونت مفاصل، ضعیف شدن تاندون‌ها و نازک شدن استخوان، پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق است.

تزریق اوزون و پلاسما درمانی:

اوزون‌تراپی و پلاسما درمانی دو روش نوین برای تسکین درد‌های حادی مانند سیاتیک است که علاوه بر کاهش سریع التهاب و بهبود علائم می‌تواند نقش‌ترمیم کنندگی نیز داشته باشد. از طرفی عوارض جانبی تزریق دارو‌های استروئیدی را به همراه نداشته و نتایج ماندگارتری برایتان ایجاد خواهند کرد.

بهترین دارو‌ها برای سیاتیک:

گزینه‌های مختلفی برای درمان سیاتیک وجود دارد و “بهترین” دارو وجود ندارد. چیزی که برای یک نفر جواب می‌دهد ممکن است برای دیگری جواب ندهد. واکنش هر فردی به دارو‌ها متفاوت است و گاهی اوقات برای یافتن داروی مناسب و دوز مناسب برای شما زمان می‌برد. پزشک وضعیت پزشکی، سابقه پزشکی و سایر دارو‌هایی را که هنگام پیشنهاد درمانی برای شما در نظر می‌گیرید، بررسی می‌کند.

عوارض جانبی دارو‌های سیاتیک حتی در بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

در زیر لیستی از برخی عوارض جانبی رایج برای دارو‌های سیاتیک حتی دارو‌هایی که به‌عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک شناخته می‌شوند، آورده شده است.

البته این یک لیست جامع نیست و عوارض می‌تواند برای هر بیمار بسته به شرایط سلامتی و واکنش بدنی او متفاوت باشد. به همین دلیل قبل از مصرف هر دارو، باید حتما با پزشک متخصص در مورد تمام عوارض جانبی احتمالی و تداخلات با سایر دارو‌ها مشورت کنید.

⦁ استامینوفن و NSAID‌ها

⦁ ناراحتی معده

⦁ تمایل به خونریزی بیشتر

⦁ احساس صدای زنگ در گوش

⦁ سردرد

⦁ سرگیجه

⦁ مشکلات کبدی یا کلیوی

⦁ شل کننده‌های عضلانی

⦁ خستگی

⦁ ضعف

⦁ خواب‌آلودگی

⦁ دهان خشک

⦁ افسردگی

⦁ کاهش فشارخون

⦁ دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه‌ای

⦁ تاری دید

⦁ دهان خشک

⦁ یبوست

⦁ افزایش وزن

⦁ فشارخون پایین

⦁ افزایش ضربان قلب

⦁ کهیر

⦁ ضد تشنج

⦁ سرگیجه

⦁ خواب‌آلودگی

⦁ خستگی

⦁ حالت تهوع

⦁ لرزش

⦁ افزایش وزن

⦁ کهیر

⦁ استروئید‌ها – خوراکی و تزریقی

⦁ بی‌خوابی

⦁ تغییرات خلق‌وخوی

⦁ افزایش وزن

⦁ آکنه

⦁ نازک شدن پوست و کبودی

⦁ سردرد

⦁ سرگیجه

⦁ بیماری قلبی

⦁ نارسایی آدرنال

⦁ پوکی استخوان

بهترین پماد برای درد سیاتیک کدام است؟

پماد‌ها نیز دارو‌هایی هستند که به‌صورت موضعی برای درد‌های حاد سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و در حال حاضر انواع آن‌ها چه با نسخه و چه بدون نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. اگر بخواهیم بهترین پماد برای درد سیاتیک را معرفی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

⦁ کپسایسین

⦁ منتول

⦁ کانابیدیول (CBD)

⦁ متیل سالیسیلات

⦁ ترولامین سالیسیلات

⦁ پنترکس(Penetrex)

⦁ پیور ساینس(Pure Sciences)

⦁ کرم ژل آرنیکا (Dulàc)

⦁ اولترا پوریا (Puriya Ultra)

⦁ Sombra Warm Therapy؛ ژل ضد درد طبیعی مناسب برای دوران بارداری

اکثر این پماد‌ها به‌عنوان بهترین پماد برای درد سیاتیک دارای ترکیبات بی‌حس‌کننده هستند که به‌صورت موقت التهاب و درد‌های ناشی از سیاتیک را کاهش می‌دهند و میزان اثرگذاری آن‌ها در افراد مختلف کاملاً متفاوت است.

بهترین روش‌های درمان سیاتیک در خانه

مراقبت در منزل برای سیاتیک حاد یا در صورت تشدید سیاتیک مزمن شامل موارد زیر است:

⦁ استفاده از بسته‌های گرم/سرد برای کاهش درد حاد

⦁ اجتناب از ایستادن طولانی‌مدت یا نشستن زیاد بدون استراحت

⦁ ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی یا شنا

⦁ کشش‌های ملایم در ستون فقرات کمری و همسترینگ

⦁ NSAID‌های بدون نیاز به نسخه

⦁ استراحت در بستر به‌صورت متوسط و اجتناب از استراحت مطلق بخصوص بیش از دو روز (زیرا منجر به ضعیف شدن عضلات و شدت یافتن علائم خواهد شد)

همچنین برخی از تغییرات در شیوه زندگی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به جلوگیری از درد و تشدید بیماری ایجاد کنید:

⦁ ورزش‌های هوازی کم تأثیر را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

⦁ وضعیت بدن را خوب حفظ کنید.

⦁ اشیاء را به‌درستی بلند کنید.

⦁ اگر اضافه‌وزن دارید وزن خود را کاهش دهید.

⦁ در محدوده درد خود فعال بمانید، از فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند اجتناب کنید.

⦁ از نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید.

⦁ از پوشیدن مداوم کفش‌های پاشنه‌بلند خودداری کنید.

⦁ روی یک تشک سفت و مناسب بخوابید.

سؤالات متداول در مورد بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

در اینجا به برخی از مهم‌ترین سؤالات در مورد سیاتیک و تأثیر دارو‌های مورد استفاده برای آن‌ها خواهیم پرداخت که عبارت‌اند از:

آیا درد عصب سیاتیک خودبه‌خود از بین می‌رود؟

به گفته مرکز پزشکی UT Southwestern، بیشتر اوقات، سیاتیک خودبه‌خود از بین می‌رود. برای بسیاری از افراد، سیاتیک حاد ظرف چند هفته خودبه‌خود برطرف می‌شود. استفاده از دارو‌های ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه و فعال ماندن تا حد امکان می‌تواند به شما در عبور از عود سیاتیک کمک کند.

چه مدت طول می‌کشد تا سیاتیک از بین برود؟

سیاتیک می‌تواند حاد یا مزمن باشد. یک دوره حاد معمولاً ظرف چند هفته خودبه‌خود برطرف می‌شود. برخی افراد سالانه چندین دوره سیاتیک شدید را تجربه می‌کنند. سیاتیک مزمن مادام‌العمر است و شما می‌توانید به‌طور منظم درد را تجربه کنید، اگرچه درد معمولاً خفیف‌تر از دوره حاد است.
سیاتیک مزمن به درمان‌های عادی مانند مصرف مسکن‌های ساده پاسخ نمی‌دهد. تغییرات سبک زندگی، مانند ورزش روزانه، تمرین یوگا و کاهش وزن می‌تواند به کاهش ناراحتی ناشی از سیاتیک مزمن کمک کند. اگر هیچ درمان دیگری تسکین کافی نداشته باشد و درد و ناراحتی در فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد کند، جراحی آخرین راه حل است.

بهترین مسکن برای سیاتیک چیست؟

واکنش هر فرد به دارو‌ها متفاوت است، بنابراین یک دارو به‌عنوان “بهترین مسکن” وجود ندارد. برای سیاتیک مزمن، برخی دارو‌های ضدافسردگی سه حلقه‌ای یا ضد تشنج را بهترین گزینه می‌دانند و گاهی بهترین دارو همان مسکن‌های تجویزی است. در کل ممکن است مدتی طول بکشد تا پزشک بهترین درمان را برای شما پیدا کند.

آیا دارو‌های ضدالتهاب به سیاتیک کمک می‌کنند؟

دارو‌های ضدالتهابی مثل NSAID‌ها به تسکین علائم در بسیاری از افراد مبتلا به سیاتیک کمک کرده است. شما فقط باید این‌ها را به صورت محدود و تحت نظر متخصص ارتوپد مصرف کنید.

بخصوص هنگام مصرف طولانی‌مدت، بسیار مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. برخی از دارو‌های ضدالتهاب، مانند استروئید‌ها، فقط از طریق پزشک، به صورت خوراکی یا تزریقی در دسترس هستند. ازآنجایی‌که التهاب به عصب سیاتیک شما فشار می‌آورد، تسکین التهاب اغلب به کاهش درد کمک می‌کند.

گرما برای درد سیاتیک بهتر است یا سرما؟

برای دوره‌های حاد، کمپرس سرد یا یخ می‌تواند التهاب را کاهش داده و مقداری از درد را کاهش دهد. بسته‌های سرد بهتر است برای دو تا هفت روز اول یک دوره حاد استفاده شود. هنگامی که درد حاد فروکش کرد، می‌توان از بسته‌های حرارتی برای افزایش جریان اکسیژن به ناحیه استفاده کرد.

سخن پایانی

همان‌طورکه ملاحظه کردید اگرچه دارو‌های زیادی را می‌توان به‌عنوان بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک معرفی کرد، یک دارو برای همه بیماران بهترین دارو نیست و برای ر‌هایی از درد سیاتیک مهم است که درصورتی‌که بعد از چند روز مراقبت‌های خانگی درد کاهش پیدا نکرد یا حتی بیشتر شد در اسرع وقت به یک متخصص ارتوپد خوب مراجعه کنید تا بعد از معاینه و ارزیابی‌های کامل بهترین دارو را برای ر‌هایی از درد سیاتیک برایتان تجویز نماید. استفاده خودسرانه از دارو‌هایی که نمی‌دانید برای شما خوب است یا بد می‌تواند شرایط را بدتر و درمان را طولانی‌تر کند.

شما می‌توانید جهت کاهش هرچه سریع‌تر درد‌های حاد و مزمن آزاردهنده ناشی از سیاتیک با بهترین دارو‌های مناسب برای شرایط خودتان به متخصصان به نام و باتجربه مرکز ما نیز مراجعه کنید. راه‌های ارتباطی این مرکز نیز در سمت چپ صفحه برایتان قرار داده شده است.