بهترین فوق تخصص دیسک گردن

بهترین فوق تخصص دیسک گردن، گزینه ای مناسب برای جلوگیری از بی حسی دست و پا و فلج دست

دیسک گردن به دلایل مختلف مانند مشاغلی مثل جراحی، انجام کارهای هنری یا افزایش سن، ضربات شدید در تصادفات و… دچار آسیب شود. اگر درد گردن و علائم آن تا هفته‌ها ادامه داشت و با انجام مراقبت‌هایی مانند استراحت، استفاده از یخ و گرما و … بهبود پیدا نکرد، باید در اسرع وقت به بهترین فوق تخصص دیسک گردن خود مراجعه کنید.

با توجه به پیشرونده بودن فتق دیسک و آسیب‌های ستون فقرات و ریسک بالای جراحی برای درمان آن مهم است که هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده و درمان آغاز گردد. تشخیص به موقع متخصص ستون فقرات، سرعت پیشروی را کاهش داده و نیازمند درمان‌هایی مانند جراحی را مرتفع می‌کند.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن

آنچه در این مقاله می خوانید :

بهترین فوق تخصص دیسک گردن کیست؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم اسکلتی و عضلانی هر فرد ستون فقرات او می‌باشد که وزن بدن را تحمل می‌کند و مثل یک تکیه‌گاه محکم عمل خواهد کرد.

شاید تا زمانی که آسیبی به این بخش وارد نشود، واقعاً اهمیت آن در انجام کارهای روزانه از ساده‌ترین کارها تا کارهای سخت و حرفه‌ای را ندانیم. یک پزشک عمومی یا کایروپراکتیک اغلب اولین پزشکانی هستند که می‌توانند در درمان کمردرد یا گردن درد به شما کمک کنند.

این پزشکان اگرچه می‌توانند در صورت بروز علائم موقت ولی حاد با تجویز برخی مسکن‌ها و راهکارهای درمانی به شما کمک کنند ولی نمی‌توانند تشخیص دقیق و درمان تخصصی برای شما انجام دهند. لذا درصورتی‌که تجویز این افراد برای شما کارساز نبود و علائم بیش از چند روز یا چند هفته ادامه داشت شما باید به یک متخصص ستون فقرات و در مورد گردن درد بهتر است بگوییم به بهترین فوق تخصص دیسک گردن مراجعه کنید.

این پزشکان علاوه بر آموزش‌های دقیقی که در ارتباط با دانش ارتوپدی گذرانده‌اند، به‌صورت تخصصی روی دیسک گردن کار کرده‌اند و مهارت و تجربه بیشتری در این امر دارند. از طرفی معمولاً دارای فلوشیپ‌های تخصصی از مراکز معتبر هستند که می‌تواند اطمینان شما برای تشخیص و درمان مناسب را ایجاد کند.

آنچه اهمیت زیادی دارد این است که شما حتماً بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن را شناسایی کنید تا تشخیص درست ‌و درمان صحیحی به شما ارائه دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم بهترین فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران چه ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌تواند به شما در درمان دیسک گردن کمک کند.

چطور می‌توانم بهترین فوق تخصص دیسک گردن را پیدا کنم؟

اگر یک جستجوی اینترنتی سریع برای متخصصان ستون فقرات در منطقه خود انجام دهید، احتمالاً به لیستی بلند بالا از پزشکان دست خواهید یافت و اگر در یک منطقه بزرگ و پرازدحام مانند پایتخت زندگی می‌کنید، این لیست احتمالاً بسیار طولانی‌تر خواهد بود؛ بنابراین، اگر زمانی فرا برسد که نیاز به انتخاب بهترین فوق تخصص دیسک گردن یا جراح دیسک گردن در تهران داشته باشید، قطعاً پیدا کردن آن‌ها سخت می‌شود.

ما در این قسمت ویژگی‌های مهم بهترین فوق تخصص دیسک گردن را برایتان خواهیم گفت که می‌توانید بعد از کوچک کردن لیست انتخابی خود با توجه به مکان فعالیت پزشک، نظرات آنلاین بیماران دیگر و … به سراغ پزشک رفته و ارزیابی‌های زیر را انجام دهید و اگر موارد زیر صدق می‌کردند می‌توانید او را به‌عنوان بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن انتخاب نمایید:

اولین انتخاب درمانی بهترین فوق تخصص دیسک گردن ، جراحی نخواهد بود.

جراحی برای درمان دیسک گردن بسیار پرخطر است و ریسک بالایی دارد. کوچک‌ترین بی‌احتیاطی می‌تواند بیمار را برای یک عمر فلج نماید. به همین دلیل حتی بهترین جراح دیسکوپاتی گردن در تهران این روش را به‌عنوان اولین روش درمانی انتخاب نمی‌کند و ابتدا روش‌های غیرجراحی را اعمال خواهد کرد.

تنها زمانی که حادثه شدیدی مانند تصادف رخ داده باشد و احتمال فلج زیاد باشد یا زمانی که درمان‌های دیگر پاسخگو نباشند، بهترین فوق تخصص دیسک گردن از روش جراحی برای درمان استفاده خواهد کرد.

تجربه و مهارت‌های پزشک خود را کاملاً بسنجید.

شما می‌توانید با پرسش از بیماران دیگرِ متخصص مورد نظر، بررسی نظرات بیماران قبلی در فضاهای مجازی، تعداد مراجعان متخصص مورد نظر، پرسش از دوستان و آشنایانی که تجربه مشابه داشته‌اند، طرز صحبت کردن خود پزشک و نحوه معاینه و رفتار با بیمار از طرف او میزان تجربه و مهارت او را تا حدی بسنجید.

با توجه به اینکه فتق دیسک گردن پیش‌رونده است و هرچه شدیدتر شود می‌تواند آسیب‌های عصبی مختلفی ایجاد کند و حتی ممکن است منجر به فلج اندام شود، مهم است که متخصص شما تجربه و مهارت بالایی در تشخیص و انجام روش‌های درمانی مختلف داشته باشد.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن

بهترین فوق تخصص دیسک گردن با یک تیم برای درمان شما اقدام خواهد کرد.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن می‌داند که هرچند ممکن است از برخی جهات در رتبه بالایی قرار داشته باشد ممکن است در برخی شرایط نتواند همه نیازهای بیمار را رفع کند. به همین دلیل معمولاً با تعدادی از متخصصان دیگر مانند متخصص مغز و اعصاب، متخصص کایروپراکتیک، فیزیوتراپ و … به‌صورت تیمی به درمان بیماران خود کمک خواهد کرد.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن یادگیری را رها نمی‌کند.

یک فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران که تجربه کافی در این زمینه داشته باشد هیچ‌گاه به دانش قبلی خود اکتفا نمی‌کند و همیشه سعی می‌کند خودش را با علم روز دنیا همراه کند.

این متخصصان از تمام روش‌های درمانی بروز دنیا اطلاع دارند و حتی سریعاً مهارت‌های مورد نیاز برای انجام آن را کسب می‌کنند تا بتوانند هرچه سریع‌تر و بهتر به درمان بیمار خود کمک کنند.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن رفتار کاملاً حرفه‌ای و محترمانه‌ای با بیمار دارد.

یک فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران ضمن دانش، مهارت و تجربه‌ای که باید برای تشخیص و درمان مشکلات بیمار خود داشته باشد باید رفتاری کاملاً حرفه‌ای و محترمانه نسبت به بیمار اعمال کند. به‌عنوان‌مثال باید درک کند که بیمار مانند او از اصطلاحات تخصصی سر در نمی‌آورد و موارد ایجاد شده را طوری ساده و شفاف توضیح دهد که بیمار به‌راحتی بتواند آن را بفهمد.

از طرفی در عین مهربانی و دلسوزی نباید بیمار را نسبت به واقعیت ایجاد شده ناآگاه نگه دارد. همچنین بهترین فوق تخصص دیسک گردن همیشه در دسترس است و بیمار می‌تواند به‌راحتی بدون دغدغه مشکلات خود را با او مطرح کرده و روند درمانی بهتری را سپری نماید یا در صورت نیاز اورژانسی مشکلی برایش ایجاد نشود.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن با جان بیمار خود بازی نمی‌کند.

حتی بهترین دکتر دیسکوپاتی گردن در تهران همیشه مراقب است که کاری نکند که جان و سلامتی بیمار به خطر بیفتد. متأسفانه بسیاری از پزشکانی که وجدان کاری ندارند ممکن است از بیماران خود برای افزایش تجربه، یادگیری یک روش جدید و … سوءاستفاده کنند.

به همین دلیل شما باید مراقب باشید متخصصی را برای درمان دیسک گردن انتخاب کنید که اعتبار کافی داشته باشد و مطمئن باشید روشی را برای درمان شما انتخاب می‌کند که به نفع شما باشد.

چه زمانی باید به فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران مراجعه کرد؟

معمولاً بیماران دارای علائم دیسک گردن نیاز ندارند در ابتدا به بهترین جراح دیسک گردن در تهران مراجعه کنند ولی اگر درمان‌های اولیه توسط ارتوپد کارساز نبود توصیه می‌شود به بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن مراجعه نمایند.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن اگر نیاز به جراحی ببیند درصورتی‌که خودش این مهارت را نداشته باشد که اغلب دارد، بیمار را به بهترین جراح دیسکوپاتی گردن در تهران ارجاع می‌دهد. به‌طورکلی نیز زمانی باید به بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن مراجعه کنید که شرایط زیر ایجاد شود:

 • درد گردن بیشتر از دو هفته طول بکشد.
 • درد به قدری شدید است که به درمان‌های اولیه یا خانگی مانند استفاده از مسکن‌های بدون نسخه واکنش مناسبی نشان نمی‌دهد.
 • علاوه بر درد علائم پارستزی مانند سوزن‌سوزن شدن، گزگز، بی‌حسی و … در شانه و بازو در حال گسترش است.
 • گردن درد با تحرک اولیه مانند چرخاندن سر، ایستادن، راه رفتن یا سایر حرکات روزمره تداخل ایجاد می‌کند، به‌طوری‌که فعالیت‌های روزانه بسیار دشوار می‌شود.

بهترین جراح دیسک گردن در تهران کیست؟

هم یک جراح ارتوپد و هم یک جراح مغز و اعصاب ممکن است به‌طور گسترده آموزش دیده باشند و به‌عنوان بهترین جراح دیسکوپاتی گردن در تهران بتوانند اکثر انواع جراحی ستون فقرات را انجام دهند.

درحالی‌که یک جراح ارتوپد احتمالاً آموزش فلوشیپ را در جراحی ارتوپدی ستون فقرات و یک جراح مغز و اعصاب در جراحی مغز و اعصاب گذرانده است، اکثر دوره‌های آموزش رزیدنتی برای هر دو تخصص مشابه است.

در بیشتر موارد، صلاحیت جراح برای انجام جراحی ستون فقرات بیشتر به میزان آموزش در جراحی ستون فقرات و میزان ارتباط درمان مربوطه با تخصص جراح ارتوپد و مغز و اعصاب بستگی دارد.

شاید بتوان گفت بهترین جراح دیسکوپاتی گردن در تهران متخصصی است که تنها در زمینه‌ای که خودش تجربه و مهارت کافی دارد اقدام می‌کند و اگر نیاز ببیند که متخصصان دیگر نیز باید در درمان بیمار کمک کنند از آن‌ها یاری می‌طلبد.

فتق دیسک گردن از نظر بهترین فوق تخصص دیسک گردن چگونه است؟

فتق دیسک گردن می‌تواند انواع مختلفی از دردها را در ناحیه گردن و شانه ایجاد کند یا اصلاً علائمی نداشته باشد. درد می‌تواند از درد در گردن، بازو و یا دست تا دردهای شوک دهنده که به همان نواحی منتشر می‌شود، متغیر باشد. گاهی اوقات بی‌حسی یا ضعف در بازو یا دست نیز ممکن است به دلیل فشردگی عصب‌های مجاور دیسک فتق شده وجود داشته باشد.

درحالی‌که فتق دیسک گردن ممکن است از نوعی تروما یا آسیب گردن مانند ضربه شدید در ورزش یا تصادف منشأ بگیرد، گاهی به دلیل کار بیش‌ازحد بخصوص در برخی از فعالیت‌ها و افزایش سن این اتفاق رخ می‌دهد.

درد فتق دیسک گردن و علائم مرتبط با آن اغلب یک بازو یا دست را درگیر خواهند کرد. بسته به اینکه کدام دیسک دچار فتق شده است و کدام ریشه عصبی گیر کرده یا ملتهب شده است، علائم می‌تواند متفاوت باشد.

به‌ندرت، درد، سوزن‌سوزن شدن، بی‌حسی و یا ضعف می‌تواند به هر دو بازو برسد یا در صورت آسیب دیدن نخاع اندام تحتانی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. از دست دادن کنترل در روده و یا مثانه هم نتایج نادری است که ممکن است رخ دهد و معمولاً در صورت پیشروی زیاد و عدم پیگیری درمان رخ خواهد داد.

عواقب عدم مراجعه به بهترین فوق تخصص دیسک گردن

شما می‌توانید برای تشخیص و درمان فتق دیسک گردن خود به هر متخصص ستون فقراتی مراجعه کنید ولی اگر متخصص مورد نظر نتواند تشخیص درستی را انجام دهد، عواقب بدی در انتظارتان است.

اولین مشکل این است که شما زمان مناسب برای انجام درمان‌های غیرجراحی مناسب را از دست می‌دهید و بیماری پیشروی می‌کند. از طرفی پول شما تلف شده است و با توجه به پیشروی بیماری نیاز به درمان‌های سخت‌تر و قطعاً با هزینه بالاتر خواهید داشت.

همچنین بی‌دلیل باید برای مدت طولانی درد و رنج بیماری را تحمل کنید یا نتوانید فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهید. این در حالی است که اگر از همان ابتدا به بهترین فوق تخصص دیسک گردن مراجعه کنید می‌توانید بدون تلف کردن وقت و هزینه با درمان‌های آسان‌تر به نتیجه بسیار مناسبی دست پیدا کنید و حتی ممکن است تا آخر عمر نیاز به جراحی نداشته باشید.

فتق دیسک گردن چطور اتفاق می‌افتد؟

6 دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات گردنی وجود دارد. هر دیسک گردن بین دو مهره در مجاور هم (یکی در بالا و دیگری در پایین) قرار گرفته است تا بدنه مهره‌ها را تحت فشار قرار دهد و به توزیع بار از گردن و سر کمک کند. یک دیسک دارای 2 جزء اصلی است که عبارت‌اند از:

آنولوس فیبروزوس:

این لایه قسمت بیرونی و محکم دیسک است که از الیاف کلاژن متحدالمرکز تشکیل شده است و دیسک را قوی می‌کند تا بتواند از لایه داخلی نرم و ژل‌مانند آن محافظت کند. حلقه فیبروزوس می‌تواند بارهای سنگین وارد شده به ستون فقرات را تحمل کند و ضربه‌های وارد شده را جذب خواهد کرد.

هسته پالپوزوس

این فضا قسمت داخلی ژل‌مانند دیسک است که یک شبکه شل از الیاف است و به‌صورت معلق در مرکز دیسک توسط لایه بیرونی محافظت می‌شود. این ماده انعطاف مناسبی را برای انجام حرکات ستون فقرات فراهم خواهد کرد.

فتق دیسک زمانی رخ خواهد داد که بخشی یا تمام لایه بیرونی محافظ آن ترک بخورد و مقداری از ماده درونی هسته پالپوزوس به داخل پارگی و بیرون آن نشت کند. فتق دیسک معمولاً زمانی بیشترین درد را ایجاد خواهد کرد که مواد نشت کرده روی ریشه عصبی مجاور بریزد و آن‌ها را درگیر کند.

علائم و نشانه‌های رایج که نیاز به مراجعه به بهترین فوق تخصص دیسک گردن را نشان می‌دهد

همان‌طورکه قبلاً هم به آن اشاره کردیم، فتق دیسک گردن می‌تواند باعث دردی شود که در سرتاسر گردن، شانه‌ها، بازوها و دست‌ها انتشار پیدا خواهد کرد. مهم‌ترین نشانه‌هایی که باید جهت مراجعه به بهترین دکتر دیسک گردن در تهران به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارت‌اند از:

درد در ناحیه گردن

این درد اغلب در کنار گردن یا پشت آن احساس خواهد شد. می‌تواند از یک درد خفیف که تنها در هنگام لمس احساس می‌شود تا یک درد تیز و تیر کشنده و حتی همراه با سوزش همراه باشد.

درد رادیکولار

این درد به دلیل فشردگی عصب یا عصب‌های مجاور دیسک فتق شده در شانه، بازو، دست و یا انگشتان ایجاد می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند احساس گرما یا شوک الکتریکی نیز به وجود آورد.

دردهای رادیکولوپاتی

گرفتگی عصب یا التهاب ریشه عصبی به دلیل نشت مواد از درون دیسک آسیب دیده به بیرون بسته به عصب درگیر می‌تواند باعث بی‌حسی و یا ضعف شود که به شانه، بازو، دست و یا انگشتان انتشار می‌یابد. درد رادیکولار نیز ممکن است در برخی موارد همراه با علائم رادیکولوپاتی رخ دهد.

علائم با موقعیت‌ها یا فعالیت‌های خاص در سر بدتر می‌شود.

درد فتق دیسک گردن معمولاً در صورت پیشروی در حین فعالیت‌هایی ازجمله فعالیت های سنگین ورزشی یا بلند کردن وزنه سنگین، شدت می‌یابد و فرد احساس بدتری خواهد داشت. همچنین برخی از موقعیت‌های سر مانند چرخش به یک طرف یا کج کردن سر به جلو ممکن است درد را تشدید کند.

سفتی گردن

درد و التهاب ناشی از فتق دیسک گردن می‌تواند برخی از حرکات گردن را محدود کرده و دامنه حرکت گردن را کاهش دهد.

دلایل ایجاد فتق دیسک گردن چه مواردی هستند؟

شما می‌توانید با شناخت دلایل ایجاد فتق دیسک گردن تا حدی از آن‌ها جلوگیری کنید که عبارت‌اند از:

تخریب دیسک در طول زمان

به‌طور طبیعی با افزایش سن، دیسک‌ها رطوبت خود را از دست می‌دهند و انعطاف‌پذیری و دوام کمتری دارند. احتمال ایجاد ترک و پارگی در دیسکی که به اندازه کافی هیدراته نیست نیز بیشتر است.

تروما

ضربه مستقیم به ستون فقرات در حوادث مختلف مانند حوادث ورزشی، سقوط، تصادف و … می‌تواند باعث پارگی یا فتق دیسک و علائم ناشی از آن شود.

سایر علل کمتر شایع فتق دیسک نیز وجود دارد که ازجمله می‌توان به اختلالات بافت همبند یا سایر ناهنجاری‌ها در ستون فقرات اشاره نمود.

بهترین فوق تخصص دیسک گردن

تشخیص فتق دیسک گردن توسط بهترین فوق تخصص دیسک گردن

بهترین فوق تخصص دیسک گردن ابتدا سابقه پزشکی و سلامتی بیمار را بررسی می‌کند و اطلاعات مورد نیاز در این حوزه را جمع‌آوری خواهد کرد. سپس یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهد که مواردی مانند تورم، حساسیت یا درد را بررسی می‌کند.

بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن در معاینه فیزیکی همچنین دامنه حرکتی گردن و هرگونه نشان‌هایی از نقص عصبی در بازوها مانند مسائل مربوط به رفلکس‌ها، بی‌حسی و یا ضعف را بررسی خواهد کرد.

درصورتی‌که موارد مشکوک وجود داشته باشد و بهترین فوق تخصص دیسک گردن تشخیص دهد که نیاز به بررسی‌های جزئی‌تری وجود دارد، برخی از آزمایشات را برایتان تجویز خواهد کرد که در بخش بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چه زمانی بهترین دکتر دیسک گردن در تهران آزمایش‌های تشخیصی را لازم می‌داند؟

بسته به شرایط بیمار ممکن است برای تأیید تشخیص نهایی نیاز به انجام برخی آزمایشات باشد که برای هر فرد متفاوت است. تخصص و تجربه پزشک نیز در انتخاب صحیح این آزمایشات تأثیر بسزایی دارد. برخی از آزمایشاتی که ممکن است برای بیماران مشکوک به دیسک گردن یا بیماران با پیشرفت آسیب تجویز ‌شوند، عبارت‌اند از:

 • اسکن اشعه ایکس یا تصویر رادیو گرافیک دوبعدی از استخوان‌ها و مفاصل
 • سی‌تی‌اسکن یا سی تی با میلوگرام که از اشعه ایکس برای ایجاد مجموعه‌ای از تصاویر استفاده می‌کند که سپس پردازش می‌شود تا تصویری دقیق و مقطعی از استخوان‌ها ارائه دهد. اگر میلوگرام انجام شود، یک رنگ در اطراف ستون فقرات تزریق می‌شود تا جزئیات بیشتری بر روی نخاع و اعصاب ارائه شود.
 • اسکن به روش توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن به روش MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) که تصویری جزئی ئ دقیق از داخل ستون فقرات ایجاد خواهد کرد و می‌تواند جزئیات نخاع، ریشه‌های عصبی و بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها، رباط‌ها و دیسک‌های ستون فقرات را ارائه دهد.
 • آزمایش‌های تزریقی که عمدتاً برای تأیید محل منبع درد استفاده می‌شود و شامل تزریق یک بی‌حس‌کننده و یا استروئید در ناحیه دردناک ستون فقرات است.

آزمایشات تشخیصی معمولاً فقط برای تأیید علت مشکوک درد مانند فتق دیسک، تنگی یا آرتریت ضروری است. اگر جراحی برای درمان درد در نظر گرفته شود، آزمایشات تصویربرداری برای تأیید تشخیص و برنامه‌ریزی روش جراحی ضروری خواهد بود.

بهترین دکتر دیسک گردن در تهران از چه روش‌های درمانی استفاده می‌کند؟

بسته به شرایط سلامتی هر بیمار و شدت بیماری، درمان‌های متفاوتی می‌توان برای فتق دیسک گردن انجام داد. درمان‌های اولیه عموماً شامل یک دوره کوتاه از استراحت، استفاده از داروهای ضد درد و انجام جلسات فیزیوتراپی برای بهبود قدرت، انعطاف‌پذیری و همچنین بهتر شدن وضعیت گردن هستند. در مراحل بعدی بهترین دکتر دیسکوپاتی گردن در تهران از روش‌های درمانی زیر استفاده خواهد کرد:

اصلاح فعالیت

فتق دیسک گردن معمولاً زمانی که اولین بار علائم خود را ایجاد می‌کند یا در هنگام شعله‌ور شدن متناوب، مثل زمان فعالیت، بیشترین درد را دارد.

اگر درد گردن بسیار شدید است و یا به بازو یا دست کشیده شده است، یک دوره کوتاه استراحت و یا اصلاح فعالیت توسط فوق تخصص گردن و ستون فقرات در تهران توصیه می‌شود. برخی از نمونه‌های اصلاح فعالیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خودداری کردن از فعالیت‌های سنگین، مثل کار بدنی یا ورزش
 • اجتناب از انجام حرکات خاصی که درد را تشدید می‌کند، مانند چرخاندن سر به یک سمت
 • تغییر وضعیت خواب، مثل تعویض بالش و یا خوابیدن به پشت به جای پهلو یا شکم

بهترین فوق تخصص دیسک گردن

داروهای مناسب برای فتق دیسک

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌توانند به کاهش التهاب در بدن و درد ناشی از آن‌ها کمک کنند. ازآنجایی‌که برخی از بدترین دردهای ناشی از فتق دیسک ناشی از التهاب ریشه‌های عصبی و سایر بافت‌ها است این داروها اولین داروهایی هستند که توسط بهترین دکتر دیسک گردن در تهران تجویز می‌شوند.

اگر این داروها نتوانند نتیجه مناسبی ایجاد کنند، بهترین دکتر دیسکوپاتی گردن در تهران معمولاً مسکن‌های قوی‌تری تجویز می‌کند و حتی ممکن است از شل کننده‌های عضلانی برای کاهش سفتی و گرفتگی گردن استفاده نماید.

فیزیوتراپی

تقویت و کشش گردن با انجام حرکات مناسب و دستگاه‌های خاص در فیزیوتراپی می‌تواند درد را کاهش داده و عملکرد گردن را بهبود دهد. برخی از تمرینات، مانند حرکت چانه، ممکن است به سر و گردن برای حفظ وضعیت بهتر کمک کند. ضعیف شدن عضلات گردن به‌احتمال‌زیاد منجر به وضعیت سر به جلو و گردن درد می‌شود.

هنگامی که سر به جای آن در راستای خنثی با گوش‌ها که مستقیماً بالای شانه‌ها قرار می‌گیرد، فشار کمتری به ستون فقرات گردنی و دیسک‌های آن وارد می‌شود.

تزریقات

اگر داروهای خوراکی و فیزیوتراپی به اندازه نیاز تسکین درد برای فتق دیسک گردن ایجاد نکنند، ممکن است برخی تزریق‌ها مانند تزریق داروهای استروئیدی، اوزون‌تراپی، پی آر پی یا پلاسما درمانی برای کاهش سریع درد و التهاب تجویز شود. این تزریق‌ها کمک می‌کند تا درد و التهاب ناشی از فتق دیسک سریعاً فروکش کند و بیمار بتواند با شرکت در جلسات فیزیوتراپی به درمان خود و جلوگیری از عود مجدد علائم کمک نماید.

بیشتر تزریقات برای درد گردن به کمک فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) و رنگ‌های کنتراست انجام می‌شود تا محل دقیق قرارگیری سوزن در ستون فقرات برای بهترین فوق تخصص دیسک گردن مشخص شود.

هدف از تزریق برای فتق دیسک گردن این است که داروی مسکن قوی را مستقیماً در جایی که مورد نیاز است بدون آسیب رساندن به ساختارهای مهم در ستون فقرات مانند ریشه‌های عصبی، رگ‌های خونی یا نخاع قرار دهیم.

این درمان‌ها به‌صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند و ممکن است درد تا چند روز بعد از تزریق همچنان وجود داشته باشد یا به دلیل تحریک عصب‌ها هنگام ورود سوزن به داخل کمی هم بیشتر شود ولی کم‌کم آرام خواهد شد.

درمان‌های دیگری برای درد فتق دیسک گردن نیز ممکن است انجام شود که می‌توان به درمان با تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)، مراقبات ذهنی، طب سوزنی و … اشاره کرد.

اگر هیچ‌کدام از این روش‌ها نتوانند درد را به‌خوبی کاهش دهند و یا درد و علائم تشدید شود و احتمال بروز مشکلاتی مانند فلج اندام وجود داشته باشد ناچار بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن بیمار را به بهترین جراح دیسکوپاتی گردن در تهران ارجاع می‌دهد تا جراحی صورت پذیرد.

سخن آخر

فتق دیسک گردن ممکن است بر اثر کار بیش‌ازحد بخصوص در فعالیت‌های خاص مانند آرایشگری، تایپ، جراحی و … یا بر اثر افزایش سن، ورزش نادرست، ضربه و … ایجاد شود. آنچه مهم است این است که برای تشخیص و درمان به موقع و مناسب به بهترین فوق تخصص دیسک گردن مراجعه نمایید تا تشخیص درست ‌و درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

عدم مراجعه به بهترین دکتر دیسکوپاتی گردن در تهران نه تنها پول و وقت شما را به هدر می‌دهد بلکه ممکن است خطرات جدی‌تری مانند فلج اندام را به همراه داشته باشد.

شما می‌توانید برای پیدا کردن بهترین فوق تخصص دیسکوپاتی گردن به مرکز تخصصی و مجهز ما نیز مراجعه کنید و در محیطی عالی به بهترین شکل به درمان خود بپردازید. برای مراجعه حضوری می‌توانید از شماره تلفن‌های درج شده در بخش تماس با ما جهت هماهنگی استفاده نمایید.