مهم‌ترین و شایع‌ترین علل سوزش کف پا هنگام راه رفتن و درمان آن

سوزش کف پا هنگام راه رفتن یکی از شکایات رایجی است که می‌تواند در اثر فعالیت‌های مختلف از جمله پیاده‌روی طولانی بروز کند. این مشکل علاوه بر ایجاد ناراحتی، می‌تواند باعث اختلال در راه رفتن و کاهش توانایی حرکتی فرد شود.

تصور کنید دارید در یک فضای باز، زیر آسمانی آبی و کنار دریاچه‌ای آرام قدم می‌زنید. یک تصویر آرام‌بخش و لذت بخش. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر در همین لحظات آرام، یک سوزش ناگهانی در کف پای شما شروع شود؟ راه رفتن که باید لذت‌بخش باشد، به یک تجربه دردناک تبدیل می‌شود.

اگر با این مشکل روزمره روبرو هستید یا کسی را می‌شناسید که این مشکل را تجربه کرده، این مقاله را از دست ندهید. در این راهنما قصد داریم ضمن بررسی دلایل اصلی بروز درد، راهکارها و درمان‌های مؤثر برای کاهش یا از بین بردن سوزش کف پا هنگام راه رفتان را معرفی کنیم.

مهم‌ترین  و شایع‌ترین علل سوزش کف پا هنگام راه رفتن و درمان آن

منظور کلی از سوزش کف پا هنگام راه رفتن

سوزش کف پا موقع راه رفتن به احساس ناراحتی، سفتی و یا حس درد در ناحیه زیر پا اشاره دارد. این احساس معمولاً در پی عواملی مانند فشار زیاد بر کف پا، اصطکاک نامناسب زیر پا با کفش، ترک یا خشکی پوست، تشدید عفونت پوستی می‌باشد. تشخیص علت و علائم آن به پزشک متخصص مربوط است.

علت سوزش کف پا موقع راه رفتن

سوزش زیر پا حین راه رفتن می‌تواند دلایل متعددی از جمله بیماری‌های عصب پا، استفاده کفش نامناسب، ضعف عضلات پا و… داشته باشد. شناخت دقیق علل به‌وجودآورنده سوزش زیر پا، کلید موفقیت در درمان و رفع این مشکل است. در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر در مورد علل سوزش کف پا هنگام راه رفتن و همچنین راهکارهای درمان آن خواهیم پرداخت.

بیماری لایم و احساس سوزش در پا

بیماری لایم یک عفونت باکتریایی ناشی از باکتری بورلیا بورگدورفری و به‌ندرت بورلیا مایونی است. کنه‌های آلوده می‌توانند هنگام گزیدن این باکتری‌ها را منتقل کنند. سپس این باکتری‌ها از طریق جریان خون در بدن حرکت خواهند کرد. احتمال ابتلا به بیماری لایم در اثر گزش کنه به نوع کنه، محل گزیده شدن و مدت‌زمان متصل بودن آن بستگی دارد.

نوروپاتی و التهاب کف پا

سوزش زیر پا ممکن است بر اثر نوروپاتی ایجاد شود. نوروپاتی که ناشی از آسیب به عصب‌هاست، می‌تواند بر اثر علل متعددی همچون دیابت، التهاب، عفونت، ضربه و سایر اختلالات عصبی به وجود بیاید.

نوروپاتی با تخریب اعصاب حسی کف پا که مسئول انتقال احساس درد هستند، منجر به کاهش دقت و ارسال پیام‌های اشتباه شده و در نتیجه فرد دچار سوزش  زیر پا هنگام راه رفتن می‌‌شود.

بیماری پای ورزشکار و سوزش پا

عفونت قارچی موسوم به‌پای ورزشکار یکی از عوامل شایع سوزش کف پا موقع راه رفتن است که بیشتر در میان ورزشکاران و افراد فعال دیده می‌شود. علت اصلی آن نیز رطوبت و اشتراک محیط می‌باشد.

سندرم درد منطقه‎ای پیچیده

التهاب کف پا در هنگام راه رفتن می‌تواند یکی از نشانه‌های سندرم درد منطقه‌ای پیچیده (CRPS) باشد که معمولاً بر روی یک عضو خاص از بدن مثل دست یا پا اتفاق می‌افتد. این بیماری که علت اصلی آن در بسیاری موارد نامشخص است، ممکن است پس از آسیب‌های جزئی مانند شکستگی یا عمل جراحی رخ دهد. سوزش و درد کف در پا در اثر این بیماری می‌تواند بسیار شدید بوده و کیفیت زندگی فرد را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد.

تغییرات هورمونی دوران بارداری

سوزش کف در پا موقع راه رفتن می‌تواند یکی از عوارض شایع دوران بارداری باشد که ناشی از تغییرات گسترده هورمونی در بدن زنان باردار است. افزایش سطح هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون باعث تحریک‌پذیری بیشتر پوست می‌شود.

همچنین افزایش وزن و فشار بر روی پاها در دوران بارداری می‌تواند منجر به التهاب و سوزش کف در پا شود.

الکل و سوزش زیر پا

مصرف مداوم و طولانی‌مدت الکل منجر به سوزش کف پا موقع راه رفتن شود، زیرا الکل باعث آسیب و التهاب اعصاب و کاهش جریان خون به اندام‌ها می‌گردد. بروز التهاب در اعصاب محیطی، ناتوانی در انتقال حس، درد و سوزش از پیامدهای کم‌شدن جذب ویتامین B با مصرف الکل است.

همچنین الکل با کاهش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و خشک‌کردن پوست، زمینه‌ساز آسیب عصبی و حساسیت بیشتر زیر پا است؛ بنابراین قطع یا کاهش مصرف الکل و مراقبت از اعصاب و پوست می‌تواند در درمان این مشکل مؤثر باشد.

کم‌کاری تیروئید و التهاب کف پا

التهاب کف پا در هنگام راه رفتن همچنین می‌تواند از علائم کم‌کاری تیروئید باشد. تیروئید، مسئولیت ترشح هورمون‌های تنظیم‌کننده متابولیسم بدن را بر عهده دارد.

سوءتغذیه و سوزش پا

سوزش کف پا موقع راه رفتن می‌تواند ناشی از سوءتغذیه و کمبود مواد مغذی باشد.

  • دهیدراته شدن و کم‌آبی پوست در اثر فقدان ویتامین A
  • ناتوانی در هماهنگ‌کردن عضله‌ها و سوزش و درد زیر پا در اثر کم‌بودن ویتامین B
  • کم‌خونی ناشی از کمبود آهن و تأثیر منفی روی عملکرد بدن و التهاب کف پا

سوزش زیر پا به دلیل عفونت

سوزش کف پا موقع راه رفتن می‌تواند بر اثر عفونت‌هایی همچون سفلیس، زونا و ایدز ایجاد شود. این عفونت‌ها از طریق انتقال مستقیم ویروس‌ها و باکتری‌ها به بافت‌های پا، سبب التهاب، تحریک و آسیب به اعصاب و عروق زیر پا شده و بدین ترتیب منجر به خشکی، سوزش، تشکیل زخم و درد در این ناحیه می‌گردند.

کبد بیمار و سوزش کف در پا

سوزش کف پا هنگام راه رفتن می‌تواند ناشی از مشکلات کبدی و تجمع سموم در بدن باشد:

  • مشکلات کبدی و تجمع سموم باعث اختلال در تصفیه و دفع صحیح مواد زائد می‌شود.
  • در نتیجه سموم در بدن تجمع یافته و به پوست و اعضایی مثل زیر پا آسیب می‌رسانند.
  • این آسیب منجر به خشکی، سوزش و التهاب در نواحی مختلف پوست از جمله کف پا می‌شود.

التهاب کف پا به دلیل دیابت

سوزش زیر پا یکی از عوارض شایع دیابت است که ناشی از آسیب عصبی و عروقی به پاهاست. افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت، منجر به آسیب اعصاب محیطی پا (نوروپاتی) می‌شود. در نتیجه این نوروپاتی، انتقال حس دما و درد به مغز مختل شده و فرد احساس صحیحی از وضعیت پای خود ندارد.

از سوی دیگر، افزایش قند خون باعث آسیب به عروق خونی کوچک‌پا و کاهش جریان خون به بافت‌های پا می‌گردد. کم‌خونی ناشی از این مسئله باعث خشکی و ترک‌خوردگی پوست کف در پا می‌شود. در نهایت، ترکیب خشکی و آسیب‌های حسی ناشی از دیابت، منجر به سوزش و درد مزمن و آزاردهنده زیر پا هنگام راه رفتن در این بیماران می‌گردد. پایش مرتب قند خون و مراقبت‌های پیشگیرانه از پا در این شرایط حائز اهمیت است.

سندرم تونل تارسال

التهاب کف پا در هنگام راه رفتن می‌تواند از علائم سندرم تونل تارسال باشد که بر اثر فشردگی عصب تارسال در ناحیه مچ پا رخ می‌دهد. علل متعددی از جمله التهاب، تورم، و فشارهای مکانیکی ناشی از به‌کارگیری طولانی‌مدت کفش‌های نامناسب و تنگ، می‌توانند موجب فشردگی و آسیب به عصب تارسال شوند.

در نتیجه فشار بر روی این عصب، علائمی همچون سوزش در ته پا ایجاد می‌شود که ممکن است به مناطق دیگر پا و انگشتان نیز گسترش یابد. شدت این علائم از خفیف تا شدید متغیر بوده و در برخی موارد سبب درد و ناراحتی قابل‌توجهی می‌گردد.

شارکو ماری توث و سوزش کفی پا

سوزش ته پا می‌تواند یکی از علائم بیماری ژنتیکی Charcot-Marie-Tooth (CMT)  باشد که با آسیب به اعصاب حسی و حرکتی همراه است.

CMT باعث ضعف عضلات پا می‌شود که فشار بیشتری بر مفاصل و بافت‌های نرم وارد می‌کند و سبب سوزش می‌گردد. کاهش حس کفی پا در اثر آسیب عصبی نیز منجر به احساس سوزش و خشکی می‌شود.

کلیه بیمار و سوزش کف پا موقع راه رفتن

التهاب کف پا در هنگام راه رفتن می‌تواند ناشی از بیماری کلیوی و تجمع سموم در بدن باشد. کلیه‌ها با تصفیه خون و تنظیم مواد شیمیایی بدن، نقش مهمی در حذف سموم دارند. در صورت اختلال عملکرد کلیه‌ها، سموم دفع نشده و در بدن تجمع می‌یابند.

التهاب و آسیب به بافت‌ها در نتیجه انتقال سموم از طریق جریان خون به اندام‌ها و تجمع سموم در عروق و بافت‌های پوستی کفی پا موجب خشکی و سوزش در این ناحیه می‌گردد.

همچنین اختلال در تنظیم مایعات بدن توسط کلیه‌ها، منجر به تورم در مچ و قوزک پا شده که خود زمینه‌ساز درد و سوزش بیشتر در هنگام راه رفتن است. درمان بیماری کلیوی و بهبود عملکرد این عضو، کلید اصلی رفع سوزش ناشی از تجمع سموم محسوب می‌شود.

سوزش کف در پا و اریتروملالژی

سوزش کف پا هنگام راه رفتن می‌تواند یکی از علائم اریتروملالژی باشد، بیماری نادری که با تغییر رنگ و دمای پوست همراه است:

  • علت اصلی اریتروملالژی هنوز مشخص نیست؛ اما معمولاً با سوزش، درد و احساس گرما در دست‌ها و پاها ظاهر می‌شود.
  • این درد و سوزش می‌تواند چندین ساعت طول بکشد؛ اما با تماس با آب سرد یا بالابردن اندام‌ها کاهش می‌یابد.

چربی خون بالا و سوزش پا

سوزش کفی پا می‌تواند ناشی از افزایش سطح چربی‌های خونی از جمله کلسترول و تری‌گلیسرید باشد. افزایش این چربی‌ها در خون، سبب آسیب و التهاب پوست به‌ویژه در نواحی حساس مانند زیر پا می‌شود. علل افزایش چربی خون عبارت‌اند از: تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی، چاقی، عوامل ژنتیکی و برخی بیماری‌ها مثل دیابت.

التهاب کف پا بر اثر شیمی‌درمانی

سوزش کف پا هنگام راه رفتن یکی از عوارض جانبی شیمی‌درمانی است که علل متعددی دارد. برخی داروهای شیمی‌درمانی باعث آسیب مستقیم به اعصاب شده و التهاب و درد عصبی ایجاد می‌کنند. همچنین شیمی‌درمانی با کاهش ایمنی بدن، زمینه‌ساز بروز عفونت‌های قارچی و باکتریایی در پوست و ناخن‌هاست که خود عاملی برای سوزش و التهاب کف به شمار می‌رود.

علاوه بر این، خشکی و ترک‌خوردگی پوست ناشی از شیمی‌درمانی و همچنین کمبود ویتامین‌ها به دلیل تهوع و ازدست‌دادن اشتها می‌تواند سوزش پا را تشدید کند؛ بنابراین مراقبت‌های ویژه پوستی و جبران کمبودهای غذایی می‌تواند در کاهش علائم این عارضه مفید باشد.

سارکوئیدوز و سوزش کف در قسمت پا

سارکوئیدوز بیماری التهابی است که چندین ارگان در بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، اما بیشتر ریه‌ها و غدد لنفاوی درگیر می‌شوند. در افراد مبتلا به سارکوئیدوز، توده‌ها یا گره‌های غیرطبیعی (بنام گرانولوم) متشکل از بافت‌های التهابی در برخی از اندام‌های بدن تشکیل می‌شوند. این گرانولوم‌ها ممکن است ساختار و احتمالاً عملکرد اندام درگیر را تغییر داده و در مواردی باعث ایجاد سوزش در پاها شوند.

سایر علائم سارکوئیدوز می‌توانند بسته به اینکه کدام ارگان‌ها درگیر شده‌اند بسیار متفاوت باشد. اکثر بیماران در ابتدا از سرفه خشک مداوم، خستگی و تنگی نفس شکایت دارند.

سندرم گیلن باره

سندرم گیلن باره (GBS) نوعی نوروپاتی محیطی است که عامل ضعف عضلانی، ازدست‌دادن رفلکس‌ها و احساس بی‌حسی یا خواب‌رفتگی در بخش‌هایی از بدن می‌شود. علاوه بر احساس سوزش کف پا هنگام راه رفتن، این بیماری می‌تواند منجر به فلج شود که معمولاً موقتی است.

اکثر افراد بهبود پیدا می‌کنند، حتی کسانی که مبتلا به شکل شدید این بیماری هستند. در واقع ۸۵٪ افراد مبتلا به سندرم گیلن باره ظرف ۶ تا ۱۲ ماه بهبودی کامل پیدا می‌کنند. پس از بهبودی، احتمال بازگشت بسیار کم است.

سندرم گیلن باره می‌تواند برای هر فردی اتفاق بیفتد، اما  در افراد بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. احتمال این وجود دارد که ابتلا به برخی بیماری‌ها، سلول‌های عصبی را تغییر داده و باعث شوند سیستم ایمنی آن‌ها را به‌عنوان تهدید در نظر بگیرد.

این بیماری معمولاً چند روز یا هفته پس از سرماخوردگی، ویروس معده یا آنفولانزا ظاهر می‌شود. در موارد نادر، جراحی یا واکسیناسیون می‌تواند آن را برانگیخته کند.

علائم مرتبط با سوزش کف پا هنگام راه رفتن

لایم

در صورت عدم درمان بیمار در اولین مرحله بروز بیماری، عفونت ممکن است به یک وضعیت التهابی تبدیل شود که چندین قسمت از بدن از جمله پوست، مفاصل و سیستم عصبی را تحت‌تأثیر قرار داده و منجر به بروز علائمی همچون احساس گزش و سوزش کف پا هنگام راه رفتن شود.

نوروپاتی

در کنار علامتی مثل سوزش، نوروپاتی با علائمی همچون درد، تغییر در احساس درد و گزگز شدن زیر پا نیز قابل‌تشخیص است.

بیماری پای ورزشکار

عفونتی قارچی با علائمی مثل خارش، سوزش، خشکی، ترک‌خوردگی و تغییر رنگ پوست پا همراه است.

کم‌کاری تیروئید

در تیروئید کم‌کار، ترشح هورمون‌ها کاهش‌یافته و این مسئله منجر به اختلالاتی مثل تغییر سطح رطوبت پوست، تورم مچ پا و فشار روی اعصاب و در نتیجه سوزش و درد کف در پا می‌شود.

بهترین‌ راهکارهای درمان سوزش کف پا هنگام راه رفتن

انواع درمان‌های مرتبط با سوزش زیر پا حین راه رفتن شامل موارد ذیل است:

نوروپاتی

درمان اصلی باید متمرکز بر علت بروز نوروپاتی باشد. مراقبت و مدیریت علائم نیز حائز اهمیت است. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، رعایت بهداشت پا، استفاده از کفش مناسب و مشاوره با پزشک، راهکارهای مؤثری برای کنترل سوزش ته پا محسوب می‌شوند.

بیماری پای ورزشکار

برای درمان این عفونت باید به حفظ تمیزی و خشکی پاها توجه نموده و از کرم‌ها و قطره‌های ضدقارچ استفاده کرد. همچنین پوشیدن کفش‌های تنفس‌پذیر و مراجعه به پزشک در صورت عدم بهبودی توصیه می‌شود.

سندرم درد منطقه‌ای پیچیده

درمان این سندروم نیازمند رویکردی چندوجهی و مشارکت چندین تخصص پزشکی از جمله ارتوپدی، فیزیوتراپی و متخصص درد است تا بتوان به بهبود علائم و کیفیت زندگی بیمار کمک کرد.

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری

برای پیشگیری و درمان این مشکل باید به مراقبت‌های پوستی، تغذیه سالم، کنترل وزن، استفاده از کفش مناسب و جلوگیری از فشار مداوم بر روی پاها توجه کرد. مصرف آب کافی و مکمل‌هایی مانند امگا 3 نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. مشاوره با پزشک در خصوص راهکارهای درمانی مؤثر نیز توصیه می‌شود.

کم‌کاری تیروئید

درمان این وضعیت بستگی به علت و شدت آن دارد؛ اما معمولاً شامل تجویز دارو و تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید است. با درمان صحیح، می‌توان سوزش زیر پای ناشی از کم‌کاری تیروئید را برطرف کرده و کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشید.

سوءتغذیه

برای رفع این مشکل باید تغذیه را اصلاح کرد. مصرف ویتامین‌ها، مواد معدنی، روغن‌های سالم و آب کافی توصیه می‌شود.

عفونت

درمان این عفونت‌ها نیازمند استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدویروس است. همچنین رعایت بهداشت و پیشگیری از ابتلا به این عفونت‌ها، بهترین راه برای جلوگیری از سوزش ناشی از آنها در زیر پا محسوب می‌شود. مراجعه به پزشک و درمان سریع عفونت‌های مقاربتی و ویروسی، کلید پیشگیری و درمان این معضل است.

مشکلات کبدی

درمان، مستلزم تشخیص و درمان مشکل اصلی کبد و تجمع سموم است. همچنین رعایت یک سبک زندگی سالم برای بهبود عمومی وضعیت کبد توصیه می‌شود.

سندرم تونل تارسال

درمان این سندرم بستگی به علت اصلی و شدت علائم دارد و ممکن است نیازمند مصرف داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، استفاده از کفش مناسب یا حتی در موارد شدید جراحی باشد. مشورت با متخصص اعصاب و جراح ارتوپد، کلید تشخیص و درمان صحیح این سندرم است.

شارکو ماری توث

درمان CMT شامل فیزیوتراپی، مصرف داروهای تسکین‌دهنده، استفاده از کفش ارتوپدیک و توان‌بخشی است تا از سوزش زیر پا و سایر علائم پیشگیری شود. همکاری با متخصص اعصاب، ارتوپد و فیزیوتراپ برای درمان هدف‌مند CMT ضروری است.

اریتروملالژی

درمان شامل تسکین علائم با استفاده از آب سرد و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است. مشاوره با پزشک برای تشخیص و درمان صحیح اریتروملالژی حائز اهمیت است تا از سوزش و درد کفی پا پیشگیری شود.

چربی خون بالا

برای درمان التهاب کف پا ناشی از چربی خون بالا، باید رژیم غذایی سالم رعایت شود، ورزش منظم انجام گیرد، وزن کنترل شود، از پوست مراقبت صورت گیرد و در صورت لزوم، درمان‌های دارویی تحت‌نظر پزشک آغاز گردد. کنترل سطح چربی خون کلید اصلی درمان التهاب کف پای ناشی از هایپرلیپیدمی است.

 

سخن پایانی

سوزش کف پا هنگام راه رفتن می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌ها و اختلالات متعددی باشد. علل زمینه‌ای این عارضه می‌تواند شامل مواردی متعددی باشد که در این مقاله به آن اشاره کردیم و تشخیص صحیح عامل بیماری برای درمان سوزش کف در پا حائز اهمیت است.

معاینات بالینی و آزمایشات پزشکی ضروری هستند تا علت اصلی شناسایی و درمان مناسب آغاز شود؛ بنابراین توصیه می‌شود در صورت بروز سوزش کف پا هنگام راه رفتن، حتماً به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده تا با انجام معاینات و آزمایش‌های لازم، علت این عارضه تشخیص داده شود و درمانی مناسب و هدف‌مند برای رفع آن آغاز گردد.