cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

برای تنگی کانال نخاع به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای تنگی کانال نخاع به چه دکتری مراجعه کنیم؟ بسیاری از بیماران پس از مشاهده علائم درد و بی‌حسی ستون فقرات این سؤال را از خود می‌پرسند. مراجعه زودهنگام به پزشک متخصص است که از بروز عوارض جانبی گوناگون جلوگیری کرده و حفظ کیفیت زندگی کمک کند.

از عوامل موثر در تشدید این عارضه می‌توان سن، انجام فعالیت‌های سنگین و شرایط محیطی اشاره کرد. متخصص تنگی مجرای نخاعی برای انتخاب راهکار درمانی مناسب، ابتدا وضعیت بیمار را با انجام آزمایش‌های تشخیصی لازم بررسی می‌کند.

عمل جراحی آخرین راهکاری است که برای درمان تنگی مجرای نخاعی وجود دارد که باید توسط بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع انجام شود. در ادامه مهم‌ترین عوامل در ایجاد این بیماری، عادات مناسب و راه‌حل‌های موثر برای درمان تنگی کانال نخاعی را بررسی می‌کنیم.

برای تنگی کانال نخاع به چه دکتری مراجعه کنیم؟

دلایل اهمیت مراجعه به پزشک برای درمان تنگی کانال نخاع

درمان زودهنگام این عارضه باعث حفظ توانایی لازم جهت انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود و در افزایش کیفیت زندگی بیمار تاثیر بسزایی دارد. مراجعه زودهنگام به پزشک متخصص از پیشرفت این عارضه نخاعی جلوگیری می‌کند؛ زیرا بسیاری از بیماران در صورت پیشرفت تنگی مجرای نخاعی دچار ناتوانی همیشگی برای انجام فعالیت‌های حرکتی خود می‌شوند.

موقعیت شغلی بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی مجرای نخاعی شدید در صورت عدم مراجعه به یک پزشک متخصص در معرض خطر قرار می‌گیرد.

حفظ توانایی لازم برای انجام فعالیت‌های ورزشی موردعلاقه از دیگر دلایل اهمیت مراجعه به متخصص برای درمان این عارضه است. همچنین، جلوگیری از آسیب به عملکرد دیگر دستگاه‌های بدن و پیشگیری از اختلال حسی در دستگاه عصبی را می‌توان از مهم‌ترین دلایل اهمیت درمان زودهنگام تنگی مجرای نخاعی در نظر گرفت. این سؤال برای افراد دارای بیماری خاص مانند دیابت و فشار خون مزمن اهمیت بسیار بالایی دارد تا از بروز عوارض جدی‌تر جلوگیری شود.

کوتاه‌شدن فرایند درمان تنگی مجرای نخاعی را می‌توان از دیگر دلایل اهمیت مراجعه زودهنگام به متخصص در نظر گرفت. همچنین انتخاب راهکار درمانی مناسب برای این عارضه از بروز مشکلات روحی-روانی جلوگیری می‌کند و احتمال افسردگی در فرد را کاهش می‌دهد. در انتها، مدیریت هزینه‌های درمانی از دیگر فواید مراجعه به متخصص و درمان زودهنگام تنگی مجرای نخاعی است.

پزشک تنگی کانال نخاع چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

برای درمان این عارضه نخاعی باید به یک پزشک جراح اعصاب باتجربه مراجعه کنید تا روند درمان شما به شکل طبیعی طی شود. مهارت کافی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که برای مراجعه به یک متخصص تنگی مجرای نخاعی باید در نظر داشته باشید.

یک پزشک ماهر می‌تواند انواع عارضه‌های نخاعی را به‌صورت دقیق تشخیص دهد و راهکار درمانی مناسبی را انتخاب کند. تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی از دیگر ویژگی‌های یک جراح متخصص تنگی مجرای نخاعی است؛ بنابراین پزشکی را انتخاب کنید که مدرک تحصیلی خود را از مراکز معتبر دریافت کرده باشد.

یک پزشک ماهر و باسواد توانایی بالایی جهت تفسیر تست‌های تصویربرداری مانند MRI و CT اسکن به‌منظور تشخیص دقیق تنگی مجرای نخاعی را دارد. استفاده از ابزارهای مدرن جراحی توسط یک پزشک متخصص، عوارض ناشی از این عمل را کاهش می‌دهد.

همچنین، داشتن یک تیم پرسنل مجرب از دیگر مشخصات یک جراح تنگی مجرای نخاعی است که برای درمان این عارضه باید در نظر داشته باشید. وجود یک تیم پرسنل باتجربه کیفیت عمل جراحی و موفقیت آمیز بودن آن را تضمین می‌کند.

صبوری از دیگر ویژگی‌هایی است که در یک متخصص تنگی مجرای نخاعی باید وجود داشته باشد. در این حالت جراح برای مدیریت فرایند جراحی، پرسنل خود را به شیوه صحیح کنترل می‌کند. از طرفی، دلسوزی از دیگر ویژگی‌های مهم برای انتخاب یک متخصص درمان تنگی مجرای نخاعی است که سلامتی بیمار را در الویت قرار دهد.

با مشاهده چه علائمی باید برای درمان تنگی کانال نخاع اقدام کرد؟

در ادامه رایج‌ترین نشانه‌هایی همراه با بیماران مبتلا به تنگی نخاعی را بررسی می‌کنیم.

⦁ انتشار درد ستون فقرات به دست (درگیرشدن مهره‌های گردنی) و پا (درگیرشدن مهره‌های کمری) از رایج‌ترین علائم تنگی مجاری نخاعی است.

⦁ ضعف عضلانی به دنبال کاهش تحرک بیمار از دیگر نشانه‌های این عارضه است که در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کند.

⦁ اختلال در درک توانایی که این بیماران تجربه می‌کنند و به‌صورت احساس گزگز، سوزش و داغی ستون فقرات گزارش می‌‌شود.

⦁ بسیاری از بیماران مبتلا به تنگی مجاری نخاعی از اختلال در قدرت حرکتی و کاهش توانایی لازم جهت حفظ تعادل خبر می‌دهند.

⦁ تنگی مجاری نخاع می‌تواند منجر به مشکلات در کنترل ادرار و مدفوع شود که تعاملات اجتماعی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

⦁ برخی افراد مبتلا به این عارضه از کاهش قدرت جنسی به دلیل آسیب به اعصاب نخاعی خبر می‌دهند که به زندگی زناشویی فرد آسیب وارد می‌کند.

⦁ کاهش روحیه مثبت به دلیل ازدست‌دادن موقعیت‌های شغلی و ورزشی از رایج‌ترین نشانه‌های همراه با تنگی مجاری نخاعی است.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک برای درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی شدید کانال نخاعی به پیگیری جدی توسط یک پزشک متخصص نیاز دارد تا از بروز عوارض خطرناک آن جلوگیری شود. در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، برای درمان زودهنگام این عارضه نخاعی اقدام کنید.

⦁ درد ستون فقرات به شکل ناگهانی افزایش می‌یابد و شما را از ادامه فعالیت موردنظر باز می‌دارد.

⦁ دارای سابقه خانوادگی تنگی کانال نخاعی هستید و یکی از افراد خانواده شما از درد ستون فقرات رنج می‌برد.

⦁ احساس درد و بی‌حسی ستون فقرات به دیگر اندام‌های بدن انتشار می‌یابد و ضمن مصرف قرص‌های خوراکی نیز کنترل نمی‌شود.

⦁ دارای دیگر بیماری‌های زمینه‌ای مانند: فشار خون و دیابت هستید یا داروهای خوراکی خاصی را مصرف می‌کنید.

⦁ سابقه انجام جراحی ستون فقرات را دارید یا طناب نخاعی شما در گذشته به شکل جدی آسیب‌دیده است.

⦁ تنگی شدید کانال نخاع باعث اختلال در قدرت حرکتی شما شده است و در حین راه‌رفتن تعادل کمی دارید.

⦁ در دیگر قسمت‌های بدن مانند دست و پاها از اختلالات حسی مانند سوزش یا گزگز شکایت می‌کنید‌.

⦁ برخی بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید می‌توانند به تنگی مجاری نخاع منجر شوند. درصورتی‌که سابقه ابتلا به عارضه‌های التهابی مفاصل را دارید، تحت‌نظر یک متخصص قرار بگیرید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید.

⦁ ابتلا به دیگر بیماری‌های زمینه‌ای یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر جهت مراجعه به متخصص درمان تنگی نخاع است.

⦁ درصورتی‌که به دلیل شرایط شغلی یا موقعیت ورزشی سابقه انجام فعالیت‌های سنگین را دارید؛ احتمال ابتلا به تنگی مجاری نخاعی در شما افزایش می‌یابد. بنابراین ورزشکاران تمرینات قدرتی باید به علائم تنگی کانال نخاعی اهمیت دهند.

⦁ واردشدن آسیب‌های ناگهانی و شدید به ستون فقرات یک عامل تهدیدکننده برای تنگی مجاری نخاعی محسوب می‌شود. بسیاری از بیماران دارای سابقه تصادف یا زمین‌خوردگی شدید از تنگی مجاری نخاعی خبر می‌دهند.

⦁ مادران باردار از دیگر گروه‌های پرخطر برای ابتلا به تنگی مجاری نخاعی هستند. جهت بررسی و شناخت عوامل خطر برای این عارضه، تحت‌نظر یک متخصص اعصاب قرار بگیرید.

نحوه تشخیص علت تنگی نخاع توسط پزشک متخصص

تشخیص صحیح علت ایجاد این عارضه به مهارت بالای پزشک متخصص نیاز دارد تا احتمال بروز عوارض جبران‌ناپذیر کاهش یابد. در ابتدا، پزشک با بیمار مصاحبه می‌کند و تاریخچه بیماری وی را مورد بررسی قرار می‌دهد که شامل ارزیابی نشانه‌های مشکوک و مدت زمان بروز عارضه است.

همچنین متخصص عوامل خطر برای ابتلا به این عارضه در زندگی فرد را بررسی می‌کند و در مورد سابقه وجود دیگر بیماری‌های زمینه‌ای سؤال می‌پرسد‌. امکان دارد که متخصص سابقه انجام عمل جراحی ستون فقرات یا انجام فعالیت‌های سنگین را نیز مورد ارزیابی قرار دهد.

در مرحله بعدی پزشک وضعیت جسمانی بیمار بررسی می‌کند تا از ضعف عضلانی فرد آگاه شود. بررسی تغییرات حسی در دیگر اندام‌های بدن و اختلال در کنترل دفع مدفوع و ادرار از دیگر مواردی است که متخصص معاینه می‌کند.

برای بررسی علت تنگی مجاری نخاع معمولاً از تصویربرداری تشخیصی مانند MRI (تصویربرداری مغناطیسی) یا CT اسکن (تصویربرداری کامپیوتری) استفاده می‌شود. این تصاویر تشخیصی اطلاعات دقیقی در مورد نخاع و هر تغییر در فضای آن را ارائه می‌دهند. پزشک از این تصاویر به‌منظور تشخیص تنگی کانال نخاعی و تعیین موقعیت و شدت آن استفاده می‌کند.

ارزیابی عملکرد دستگاه عصبی از دیگر راهکارهای پزشکی برای تشخیص بهتر علت تنگی نخاعی است‌. متخصص ضمن بررسی این تست‌های تشخیصی، سرعت هدایت انتقال پیام‌های عصبی را بررسی می‌کند و شدت پیشرفت تنگی مجاری نخاعی را تخمین می‌زند.

درصورتی‌که متخصص علت تنگی مجاری نخاعی را ناشی از وجود ترکیبات التهابی در خون تشخیص دهد، انجام آزمایش‌های خون را تجویز می‌کند. در این حالت ضمن کاهش فاکتورهای التهابی ستون فقرات، می‌توان از پیشرفت تنگی مجاری نخاعی جلوگیری کرد.

داروهای خوراکی مناسب برای تنگی کانال نخاع

مصرف قرص‌های خوراکی برای درمان تنگی مجاری نخاعی به‌عنوان یکی از روش‌های معمول در مدیریت این وضعیت استفاده می‌شود. این داروها به تسکین درد، کنترل التهاب و تورم، و حفظ عملکرد نخاع کمک می‌کنند.

پیش از شروع دوره مصرف هر داروی خوراکی برای کنترل تنگی مجاری نخاعی از یک متخصص مشورت بگیرید. پزشک با درنظرگرفتن علت این عارضه و شرایط جسمانی شما، داروی خوراکی مناسب را تجویز می‌کند. درصورتی‌که تنگی مجاری نخاعی باعث درد شدید در ناحیه پشتی یا سایر نواحی بدن شده است، پزشک مصرف داروهای ضددرد را پیشنهاد می‌دهد.

داروهای مسکن شامل مورفین یا ناپروکسن هستند و نشانه‌های درد ستون فقرات را به‌صورت موقتی کاهش می‌دهند. التهاب در نخاع باعث تشدید علائم تنگی کانالل نخاعی می‌شود؛ داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا دیکلوفناک به تخفیف این التهاب کمک می‌کنند. پزشک ممکن است داروهای

کورتیکواستروئیدی (مانند پردنیزولون) را برای التهاب و تورم ستون فقرات پیشنهاد دهد. درصورتی‌که تنگی مجاری نخاعی با کمبود برخی ترکیبات ضروری مرتبط باشد، پزشک مصرف قرص‌های تقویتی را تجویز می‌کند. مصرف مکمل‌های مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی، در بهبودی و تقویت عملکرد نخاع مؤثر است.

آنتی‌دپرسانت‌ها (ضدافسردگی) دیگر گروه دارویی هستند که در درمان تنگی مجاری نخاعی تجویز می‌شوند. این داروها به بهبود خلق و روحیه، کاهش درد و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند. برخی از آنتی‌دپرسانت‌ها برای تسکین درد و افزایش تولید سروتونین (هورمون شادی) استفاده می‌شوند‌.

تمرینات ورزشی موثر برای درمان تنگی کانال نخاع

متخصص برای کنترل علائم تنگی کانال نخاعی، انجام ورزش‌های مخصوص را تجویز می‌کند که در تقویت عضلات کمر نقش مهمی دارند. حرکات اصلاحی ضمن افزایش دامنه حرکتی ستون فقرات باعث کاهش دردهای مزمن می‌شوند.

انجام منظم ورزش در طول روز از بروز چاقی جلوگیری می‌کند و در افزایش سرعت بهبودی بیمار نقش دارد. ورزش‌های هوازی یکی از بهترین تمریناتی هستند که پزشک برای درمان تنگی کانال نخاعی و کاهش درد ستون فقرات تجویز می‌کند. پیاده‌روی آهسته یک تمرین هوازی مناسب برای تمام افراد مبتلا به تنگی مجاری نخاعی است.

پزشک متخصص اعصاب برای کنترل آسیب‌های دستگاه عصبی بیمار مبتلا به تنگی کانال نخاعی، انجام تمرینات ورزشی در آب را تجویز می‌کند. شناکردن یک ورزش مناسب برای تسکین دردهای ستون فقرات است که باعث کاهش فشار موجود بر روی طناب نخاعی می‌شود. یوگا نیز یکی دیگر از تمرینات ورزشی است که پزشک برای مدیریت تنگی مجراهای نخاعی در بیماران تجویز می‌کند.

انجام منظم حرکات یوگا در طولانی‌مدت باعث افزایش انعطاف‌پذیری بدن می‌شود و دامنه حرکتی فرد برای انجام فعالیت‌های روزانه را افزایش می‌دهد. تقویت آرامش روانی یکی از مهم‌ترین فواید انجام تمرینات ورزشی تنگی کانال نخاعی است که از افسردگی بیمار جلوگیری می‌کند. همچنین مبتلایان به این عارضه ضمن انجام این حرکات ورزشی می‌‌توانند تسلط خود را برای دفع ادرار یا مدفوع افرایش دهند.

بسیاری از افراد دارای تنگی مجراهای نخاعی مانند زنان باردار و بیماران مسن، برای انجام این حرکات ورزشی باید تحت‌نظر متخصص باشند. همچنین، درصورتی‌که درد شما ضمن انجام حرکت ورزشی افزایش یافت، ادامه ورزش را متوقف کنید و موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

اهمیت به رژیم غذایی برای مدیریت بهتر تنگی کانال نخاعی

دکتر متخصص برای افزایش سرعت بهبودی تنگی کانال نخاعی در بیماران، کنترل رژیم غذایی را توصیه می‌کند. گنجاندن ترکیبات غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها باعث کاهش التهاب ستون فقرات می‌‌شود و در تسکین دردهای نخاعی نقش دارد. مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ از دیگر نکاتی است که برای رعایت درمان تنگی کانال نخاعی با کنترل رژیم غذایی باید در نظر داشته باشید.

ویتامین‌‌های ضروری از دیگر ترکیبات مفیدی هستند که برای درمان این عارضه باید مصرف کنید. درصورتی‌که میزان دریافت این ترکیبات در رژیم غذایی شما پایین باشد، متخصص مصرف قرص‌های خوراکی تقویتی را تجویز می‌کند.

نوشیدن کافی آب از دیگر نکاتی است که در دوران بهبودی تنگی کانال نخاعی باید در نظر داشته باشید تا سلامت ستون فقرات شما حفظ شود. مصرف پروتئین‌های گیاهی و حیوانی یک نکته بسیار مهم برای تقویت استحکام ستون فقرات و افزایش سرعت روند بهبودی این عارضه است.

افزایش انرژی در طول روز برای انجام فعالیت‌های روزانه از مهم‌ترین فواید اهمیت به رژیم غذایی در بیماران دارای تنگی کانال نخاع است. همچنین کنترل برنامه تغذیه‌ای در دوران بهبودی این عارضه از اضافه‌وزن غیرطبیعی جلوگیری می‌کند و باعث حفظ سلامت عمومی فرد می‌شود.

چه زمانی باید جراحی تنگی کاتال نخاعی انجام شود و مراحل آن

درصورتی‌که شدت تنگی کانال نخاعی با به کارگیری دیگر راهکارهای پزشکی مانند مصرف داروهای خوراکی کاهش پیدا نکرد، پزشک متخصص عمل جراحی را تجویز می‌کند. جراحی تنگی کانال نخاعی اغلب به دلیل خطرات مرتبط با آن یک مرحله بسیار مهم است و باید توسط یک جراح بسیار ماهر انجام شود.

پزشک پیش از انجام جراحی تنگی مجراهای نخاعی، ابتدا نتایج آزمایش‌ها و نتایج عکس‌برداری را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از ضروری بودن انجام این روش اطمینان حاصل کند.

⦁ در صورت تجویز جراحی تنگی مجراهای نخاعی توسط پزشک، پیش از انجام عمل باید به مدت چند روز در بیمارستان بستری شوید. همچنین پیش از انجام عمل تنگی کانال نخاعی باید به نکات پزشک متخصص اهمیت دهید تا پروسه جراحی به شکل صحیح طی شود.

⦁ خودداری از غذاها یا نوشیدن مایعات پیش از شروع عمل (8 تا 12 ساعت) نکته‌ای است که باید در نظر داشته باشید. همچنین لیست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید تا از عدم تداخل میان این قرص‌ها و عمل جراحی مطمئن شوید.

⦁ در مرحله بعدی، پزشک پوست بیمار در قسمت ستون فقرات را برش می‌زند و با درنظرگرفتن شدت پیشرفت عارضه و محل بروز آن، راهکار جراحی مناسب را انتخاب می‌کند.

⦁ در نهایت پوست بیمار به روش استریل پانسمان می‌‌شود و بیمار به واحد مراقبت ویژه منتقل می‌شود تا تحت مراقبت‌های تخصصی قرار بگیرد. این مراقبت‌ها شامل اندازه‌گیری فشار خون، علائم حیاتی و… است.

⦁ بیمار پس از مرخص شدن باید به توصیه‌ها پزشک اهمیت دهد تا عوارض عمل جراحی کاهش یابد.

⦁ انجام حرکات اصلاحی مناسب و استراحت کافی مهم‌ترین نکته برای کنترل عوارض جراحی تنگی کانال نخاعی است.

⦁ پیش از انجام جراحی تنگی مجراهای نخاعی تمام جنبه‌های این فرایند را در نظر بگیرید و به یک کلینیک درمانی معتبر مراجعه کنید‌.

سخن پایانی

برای تنگی کانال نخاع به چه دکتری مراجعه کنیم؟ پزشک متخصص که برای درمان عارضه نخاعی خود انتخاب می‌کنید باید مهارت بسیار بالایی در تشخیص و درمان این عارضه داشته باشد. مراجعه زودهنگام به یک متخصص ماهر از بروز آسیب‌های خطرناک به دستگاه عصبی جلوگیری می‌کند و باعث افزایش توانایی فرد جهت انجام فعالیت‌های روزانه خود می‌شود.

پزشک متخصص پس از تشخیص علت اصلی این عارضه، مصرف داروهای خوراکی لازم را تجویز می‌کند. همچنین انجام حرکات اصلاحی مناسب و مصرف ترکیبات غذایی مفید، نقش مهمی در کاهش علائم و درد آن دارند.

برای درمان تنگی مجراهای نخاعی به یک کلینیک درمانی تخصصی مراجعه کنید که کادر پرسنل بسیار ماهری داشته باشد. کلینیک درمانی ما یکی از بهترین مراکز درمانی در زمینه درمان تنگی مجراهای نخاعی است که متخصصان بسیار ماهری در آن حضور دارند.