آب درمانی برای سیاتیک؛ یک راهکار غیرتهاجمی برای رفع فشار از روی اعصاب درگیر و بهبود درد بیمار

در صورت تجربه سیاتیک دردناک خبر خوب این است که گزینه‌های درمانی مؤثر زیادی برای کمک به شما وجود دارد. اولین قدم این است که به متخصص ارتوپد خوب در مرکز تخصصی ارتوپدی معتبر مراجعه نمایید تا تشخیص سیاتیک شما تأیید شود و بتوان بر اساس میزان پیشروی آسیب و درگیری عصب‌ها بهترین درمان‌های غیرتهاجمی را به شما ارائه داد.

از بهترین درمان‌ها برای این مشکل آب درمانی برای سیاتیک است که می‌تواند فشار را از روی عصب‌های درگیر شده بردارد و به درمان سیاتیک پای راست و یا چپ شما کمک کند.

آب درمانی برای سیاتیک؛ یک راهکار غیرتهاجمی برای رفع فشار از روی اعصاب درگیر و بهبود درد بیمار

آیا آب درمانی برای سیاتیک واقعاً مؤثر است؟

بله آب درمانی برای سیاتیک اگر طبق یک برنامه صحیح و ارائه شده توسط متخصص ارتوپد یا فیزیوتراپ انجام شود می‌تواند تا حد قابل توجهی به بهبودی بیمار کمک کند.

البته میزان نتیجه‌ای که از درمان درد سیاتیک با آب حاصل می‌شود تا حد زیادی به میزان پیشروی بیماری و شرایط سلامتی بیمار نیز وابسته است و قطعاً برای همه بیماران نتیجه درمان درد سیاتیک با آب یکسان نیست.

درواقع باید با مشاوره صحیح با متخصصان باتجربه در این زمینه نسبت به نتایجی که قرار است از درمان سیاتیک با آب برای شما حاصل شود مطلع شده و یک دید واقع‌گرایانه به آن داشته باشید. معمولاً تنها روش درمان شما آب درمانی برای سیاتیک نخواهد بود و پزشکان متخصص از آب درمانی سیاتیک به‌عنوان یک درمان مکمل در کنار سایر روش‌های درمان این بیماری اعم از دارودرمانی، فیزیوتراپی و … استفاده می‌کنند.

فیزیوتراپی می‌تواند برای کاهش التهاب و درد مربوط به سیاتیک بسیار مفید باشد. درواقع فیزیوتراپی می‌تواند عملکرد فیزیکی شما را بهبود بخشد و همچنین می‌تواند خطر بازگشت علائم سیاتیک شما را کاهش دهد.

بااین‌حال، فیزیوتراپی نیز به دلیل تمرینات واردکننده فشار بر مفاصل شما می‌تواند باعث ایجاد درد شود و زمانی که شما از آب درمانی دیسک کمر و سیاتیک استفاده می‌کنید فشار و درد کمتری را متحمل خواهید شد و این یعنی شما می‌توانید راحت‌تر درمان را انجام داده و علائم را کنترل کنید.

بنابراین، آب درمانی برای سیاتیک خوبه، زیرا حتی اگر باز هم نیاز داشته باشید در کنار آن فیزیوتراپی انجام دهید تأثیر انجام تمرینات فیزیوتراپی از نظر علائمی مانند درد بر روی مفاصل کمتر خواهد شد.

درمان درد سیاتیک با آب که تحت نظارت PT یا فیزیوتراپی شما انجام می‌شود، از مقاومت ملایم آب برای کمک به تقویت عضلات شما که از مفاصل شما حمایت می‌کنند، استفاده می‌کند. همچنین از مزایای شناوری در آب درمانی برای کاهش بار سنگین روی ستون فقرات خود بهره‌مند خواهید شد.

مهم‌ترین فواید آب درمانی برای درمان سیاتیک پای راست کدام‌اند؟

همان‌طورکه دانستید درمان درد سیاتیک با آب می‌تواند بسیار مؤثر باشد. البته درمان درد سیاتیک با آب با شنای ساده در استخر متفاوت است. آب درمانی برای سیاتیک معمولاً در یک استخر آب با دمای کمی گرم‌تر از یک استخر معمولی، معمولاً در حدود 33 تا 36 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود.

درمان درد سیاتیک با آب همچنین شامل تمرینات تخصصی برای زمانی است که در آب قرار دارید و با فعالیت‌های عادی در یک شنای تفریحی متفاوت است. معمولاً این تمرینات با کمک فیزیوتراپ انجام می‌شود و شامل حرکات آهسته کنترل شده در استخر است.

در واقع، برای شرکت در آب درمانی برای سیاتیک نیاز به یادگیری شنا یا دانستن تکنیک‌های خاص نیست. استخرهای درمان درد سیاتیک با آب کم‌عمق هستند و فقط تا سینه اکثر افراد می‌آیند. از طرفی برای ایمنی بیشتر، فیزیوتراپ شما تمام مدت در کنار شما خواهد بود.

اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر مزایای درمان سیاتیک پای راست به کمک آب درمانی را بیان کنیم عبارت‌اند از:

 • آرامش عضلانی به دلیل آب گرم که درد مفاصل را کاهش می‌دهد و عملکرد شما در خارج از جلسه آب درمانی را بهبود می‌بخشد.
 • حمایت از مفاصل، چون آب وزن شما را تحمل می‌کند و میزان فشار وزن از روی ستون فقرات را برمی‌دارد که درد را تسکین می‌دهد و دامنه حرکتی شما را افزایش خواهد داد.
 • مقاومت ملایم برای کمک به تقویت عضلات در حین فشار دادن بدن به داخل آب
 • اگرچه انجام درمان درد سیاتیک با آب برای افراد مسن و مبتلا به درد‌های مفاصل بسیار رایج است ولی این روش همچنین برای افرادی که در سنین پایین‌تر با درد‌های مزمن سروکار دارند، در حال بهبودی پس از آسیب هستند یا به شکل ملایمی از فیزیوتراپی نیاز دارند، نیز مناسب است.

آیا آب درمانی برای سیاتیک برای همه بیماران مناسب است؟

اگرچه آب درمانی برای سیاتیک می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای بیماران مبتلا به سیاتیک داشته باشد ولی به خاطر داشته باشید که آب درمانی ممکن است برای شما مناسب نباشد اگر موارد زیر را دارید:

 • زخم یا بیماری پوستی
 • ابتلا به یک ویروس
 • تب یا درجه حرارت بالا در بدن
 • فشارخون بالا یا پایین
 • مشکلات تنفسی
 • بیماری کلیوی که نیاز به دیالیز دارد
 • آنژین یا مشکلات قلبی
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عفونت قفسه سینه
 • آلرژی به کلر که در ترکیب آب استخر‌ها وجود دارد.
 • دیابت کنترل نشده، آسم یا صرع

اگر موارد فوق‌الذکر برای شما وجود نداشته باشند، آب درمانی برای سیاتیک یک نوع درمان ایمن و غیرتهاجمی است ولی اگر وجود دارند حتماً باید به متخصص ارتوپد یا ستون فقرات خود اطلاع دهید تا روش‌های درمانی دیگری را برای شما در نظر بگیرد و مشکلی برایتان ایجاد نشود.

عملکرد آب درمانی برای سیاتیک چگونه است؟

به‌طورکلی سیاتیک زمانی ایجاد می‌شود که فتق دیسک یا خار استخوانی در قسمت تحتانی ستون فقرات به عصب سیاتیک فشار می‌آورد که این عصب در پایین کمر به دو شاخه تقسیم شده و هر شاخه از کمر شما به پایین پا‌ها می‌رسد. این فشار باعث تابش درد در عصب سیاتیک در پشت یک یا هر دو پا می‌شود ولی معمولاً یک سمت را درگیر می‌کند. شایع‌ترین علائم سیاتیک عبارت‌اند از:

 • درد در قسمت پایین کمر یا پشت ساق که در سراسر زانو و گاهی اوقات به پا و انگشتان پا تابیده می‌شود.
 • درد یا حالت تیر کشنده یا سوزش از کمر به پایین
 • گزگز یا بی‌حسی
 • ضعف عضلانی
 • تغییرات در رفلکس‌های تاندون

درحالی‌که ممکن است برای تسکین درد ناشی از سیاتیک خود با تمرینات فیزیوتراپی غیرمبتنی بر آب کار کنید و مصرف دارو برای کاهش درد مزمن برایتان تجویز شود، آب درمانی برای سیاتیک عملکرد شما را به‌خوبی با درد کمتر افزایش می‌دهد.

درواقع درمان درد سیاتیک با آب می‌تواند به دلیل سبک شدن در آب، فشار ناشی از وزن را از روی ستون فقرات برداشته و تا حد زیادی به بهبود بیماری شما کمک کند. اگر بخواهیم عملکرد درمان سیاتیک با آب را بررسی کنیم باید بگوییم درمان سیاتیک پای راست یا چپ با آب درمانی به موارد زیر کمک خواهد کرد:

 • شل کردن عضلات اطراف ستون فقرات، کمر و سراسر پا‌ها برای کمک به تسکین درد عصبی
 • حمایت از وزن در حین انجام تمریناتی که برای کمک به سیاتیک شما طراحی شده‌اند.
 • فشار کم بر روی ستون فقرات در آب به شما این امکان را می‌دهد که عضلات خود را تقویت کرده و تحرک را برای تسکین درد سیاتیک افزایش دهید.

چه ورزش‌هایی در آب درمانی برای سیاتیک مفید است؟

بهترین تمرینات آب درمانی برای سیاتیک عبارت‌اند از:

 • شنا کردن

درحالی‌که شنا سیاتیک را درمان نمی‌کند، یک شکل عالی از درمان درد سیاتیک با آب است که می‌تواند درد را تسکین دهد و درعین‌حال شما را خوش‌فرم کند. آب نیروی شناوری را برای بدن فراهم می‌کند که می‌تواند فشار را از روی مفاصل، ماهیچه‌ها و به‌ویژه عصب سیاتیک بردارد یا آن را کم کند.

شنا یک تمرین کم تأثیر را برای تمام بدن فراهم می‌کند که باعث ترشح اندورفین طبیعی می‌شود که درد را کاهش داده و وضعیت روانی را بهبود می‌بخشد. ازآنجاکه برخی از حرکات شنا ممکن است درد عصب سیاتیک را تشدید کنند، برای حداکثر بهره‌وری از این روش، بهتر است برنامه خود را از یک فیزیوتراپ بگیرید و خودسرانه حرکات را انجام ندهید.

 • پیاده‌روی در استخر

پیاده‌روی تقریباً برای هر کسی ورزش خوبی است. بااین‌حال، پیاده‌روی در استخر دارای مزایای اضافه‌ای ازجمله کاهش ضربه به مفاصل، کاهش فشار روی کل بدن و افزایش مقاومت است که منجر به تمرین سخت‌تر و بدون عوارض جانبی روی زمین می‌شود.

 • لیفت زانو

لیفت زانو که در آب انجام می‌شود برای کشش ماهیچه‌های پشت شما و همچنین افزایش قدرت مؤثر است. می‌توانید لیفت زانو را با ایستادن روی یک پا درحالی‌که کنار استخر نگه داشته‌اید و پای دیگر خود را به سمت بالا و تا جایی که ممکن است به سینه نزدیک کنید، انجام دهید. به‌طور متناوب بین پا‌ها حرکت کنید و هر کدام را پنج تا 10 تکرار انجام دهید.

 • ژست سوپرمن

انجام ژست سوپرمن به شما این امکان را می‌دهد که عضلات پشت خود را کشیده و احتمالاً مقداری از فشار روی عصب سیاتیک خود را کاهش دهید.

می‌توانید این تمرین را با نگه‌داشتن دست‌های دراز روی لبه استخر و لگدزدن پا‌های خود به بالا انجام دهید، طوری که به نظر برسد مانند سوپرمن در حال پرواز هستید. اجازه دهید بدنتان به‌طور کامل کشیده شود و درعین‌حال روی شل کردن دردناک‌ترین قسمت‌های بدنتان تمرکز کنید.

 • ورزش در آب

ورزش در آب که به‌عنوان ایروبیک در آب نیز شناخته می‌شود، می‌تواند برای کسانی که از سیاتیک رنج می‌برند تا حد بسیار خوبی مؤثر باشد ولی توجه داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نباید به‌صورت خودسرانه حرکات را انجام دهید.

در غیر این صورت ممکن است آب درمانی برای سیاتیک نه‌تنها به شما کمک نکند بلکه علائم شما را بدتر نماید. ایروبیک در آب همچنین به شما کمک می‌کند تا ماهیچه‌های خود را بدون هیچ‌گونه وزن اضافی که فشار غیرضروری به عصب سیاتیک شما وارد کند، تقویت کنید.

درحالی‌که ورزش‌های گفته شده در بالا طبق تجویز پزشک می‌توانند برای آب درمانی برای سیاتیک مفید باشند ممکن است پزشک از شما بخواهد تنها در یک وان آب گرم استراحت کنید تا آب گرم به شل شدن ماهیچه‌ها کمک کرده و با کاهش فشار وارد شده در عصب سیاتیک درد و سایر علائم را بهبود دهد که این موضوع بیشتر به شرایط بیمار و میزان آسیب بستگی دارد.

مجدداً تأکید می‌کنیم که آب درمانی به صلاحدید فیزیوتراپ شما انجام می‌شود و همه مواردی که باید بدانید در طول جلسه مشاوره و جلسات بعدی شما به شما اطلاع داده خواهد شد.

روش‌های درمان فوری درد سیاتیک کدام‌اند؟

اگر سیاتیک دارید، می‌دانید که چقدر دردناک است و قطعاً دوست دارید به کمک روش‌های درمان فوری سیاتیک در صورت امکان هرچه سریع‌تر علائم را بهبود دهید. هرگونه تحریک عصب سیاتیک می‌تواند به‌سرعت فرد را از انجام فعالیت‌های روزانه باز دارد.

عصب سیاتیک بزرگ‌ترین، ضخیم‌ترین و طولانی‌ترین عصب بدن شما است. از قسمت پایین کمر و ستون فقرات شما از میان باسن عبور می‌کند و به سمت پایین هر پا منشعب می‌شود. این عصب مهم می‌تواند تحریک، آسیب‌دیده، ملتهب، نیشگون گرفته یا فشرده شود که به نوبه خود باعث درد، ناراحتی، ضعف و گاهی اوقات گزگز یا بی‌حسی در پا‌ها، باسن یا حتی انگشتان پا می‌شود.

اگر بخواهیم سریع‌ترین درمان درد عصب سیاتیک یا درمان فوری سیاتیک را به شما معرفی کنیم، بهترین پاسخ مراجعه به پزشک و دریافت یک برنامه درمانی خاص برای مشکل سیاتیک مانند آب درمانی برای سیاتیک است.

متخصصان باتجربه و حاذق ما می‌توانند با کشف علت اصلی تحریک عصب و همچنین ارائه درمان‌هایی برای تسکین فوری درد سیاتیک، ناراحتی سیاتیک را بدون نیاز به روش‌های تهاجمی البته در صورت مراجعه به‌موقع درمان کنند.

خوشبختانه 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به سیاتیک بدون جراحی با انجام درمان‌های غیرتهاجمی مانند آب درمانی برای سیاتیک بهبود می‌یابند. چه درد سیاتیک شما درنتیجه یک تصادف رانندگی باشد، چه ناشی از آسیبی مانند فتق دیسک، یا وضعیتی مانند سندرم پیریفورمیس (اسپاسم عضلانی پیریفورمیس) باشد امروزه گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه زیادی برای کمک به کاهش علائم وجود دارد.

در اینجا نیز ما هفت نکته برای تسکین سریع درد سیاتیک را به‌عنوان درمان فوری سیاتیک برایتان عنوان خواهیم کرد که عبارت‌اند از:

 1. از بسته‌های گرم و سرد برای درمان فوری سیاتیک استفاده کنید

تسکین سریع درد عصب سیاتیک می‌تواند در خانه شروع شود. در 72 ساعت اول درد سیاتیک از کمپرس یخ استفاده کنید، به‌خصوص اگر درد ناشی از آسیب باشد. یخ تورم را کاهش می‌دهد که می‌تواند فشردگی عصب سیاتیک را کم کند.

هرگز یک کیسه یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید و بسته را در یک حوله بپیچید و فقط یک کیسه یخ را هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار دهید. پس از 72 ساعت اول، می‌توانید همین کار را با پد‌های گرمایشی انجام دهید.

 1. از داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده نمایید

دارو‌های مسکن بدون نسخه می‌تواند به تسکین درد و التهاب‌های خفیف تا متوسط کمک کند. قبل از شروع هرگونه درمان دارویی حتی دارو‌های بدون نسخه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. دارو‌های رایج بدون نسخه برای تسکین درد سیاتیک به‌عنوان درمان فوری سیاتیک عبارت‌اند از:

 • استامینوفن
 • آسپرین
 • NSAIDs
 • ناپروکسن سدیم
 1. حرکت را متوقف نکنید

شاید علائم سیاتیک طوری باشند که شما به‌هیچ‌وجه تمایل به حرکت نداشته باشید و حرکت کردن برایتان سخت باشد اما باید به حرکت ادامه دهیم تا بدنمان ضعیف‌تر نشود و دچار درد مزمن اضافی نشوید. ممکن است متخصص شما بر اساس علائم مشاهده شده در جلسه معاینه یک الی دو روز استراحت مطلق را برایتان تجویز کند ولی بیش از آن می‌تواند برایتان مضر باشد و درد‌هایتان را بیشتر کند.

 1. کشش سریع تسکین درد سیاتیک

کشش‌های ملایم عضلات شما را به کار می‌اندازد و فشرده‌سازی یا احساس نیشگون گرفتن را کاهش می‌دهند. بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری شما نه‌تنها به درد سیاتیک فعلی کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به جلوگیری از شعله‌ور شدن بیشتر علائم سیاتیک نیز کمک کند.

کمردرد در ستون فقرات را می‌توان با تمرینات کششی ساده برای عضلات پشت و نخاع به‌سرعت کاهش داد ولی بهتر است این حرکات تحت نظر متخصص انجام شود؛ زیرا انجام حرکات خودسرانه در صورت اشتباه بودن می‌تواند علائم را بدتر کند.

برخی از بهترین حرکات کششی که معمولاً برای بهبود علائم سیاتیک توصیه می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • ژست کبوتر دراز کشیده
 • ژست کبوتر نشسته
 • ژست کبوتر رو به جلو
 • کشش ستون فقرات نشسته
 • کشش همسترینگ ایستاده
 • کشش پایه نشسته
 • کشش پیریفورمیس ایستاده
 • کشش عضلات کشاله ران
 • کشش قیچی
 1. درمان‌های جایگزین را امتحان کنید

درمان‌های جایگزین نیز در برخی از بیماران می‌توانند به‌عنوان درمان فوری سیاتیک مانند آب درمانی برای سیاتیک مورد استفاده قرار بگیرند که بهترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • طب سوزنی: محققان دریافتند که طب سوزنی در درمان سیاتیک مؤثرتر از برخی دارو‌ها است.
 • ماساژ: ماساژ گردش خون را افزایش می‌دهد، استرس را کاهش می‌دهد و عضلات را آرام می‌کند که می‌تواند درد سیاتیک را کاهش دهد.
 • یوگا: همان‌طورکه قبلاً گفته شد، کشش یک راه عالی برای دستیابی به تسکین درد سیاتیک است. یوگا ذهن آگاهی، قدرت و انعطاف‌پذیری را آموزش می‌دهد که همگی برای کاهش ناراحتی سیاتیک مفید هستند.
 • مدیریت استرس: زمانی که ما احساس استرس می‌کنیم، بدن ما منقبض می‌شود و عضلات ما ممکن است دردناک و خسته شوند. کمک به سلامت روان، مدیتیشن یا بیوفیدبک می‌تواند به آرام کردن ساختار‌های آناتومیکی حامی اطراف عصب سیاتیک کمک کند.
 1. به فیزیوتراپی بروید

پزشکان اغلب فیزیوتراپی را برای درمان و مدیریت درد سیاتیک حاد یا مزمن شما تجویز می‌کنند. تمرینات فیزیوتراپی معمولاً شامل اکثر دارو‌های تسکین سریع (یخ زدن، گرم کردن، ماساژ، کشش، تمرینات قدرتی و انعطاف‌پذیری) برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب‌دیدگی و بدتر شدن شرایط بیماری است.

فیزیوتراپی همچنین می‌تواند عملکرد و تحرک را بازیابی کند، بازسازی عصبی را برای درک درد کمتر تقویت کند و فیزیوتراپیست‌ها با پزشک شما در مورد بهترین برنامه درمانی برای درد و آسیب شما مانند آب درمانی برای سیاتیک همکاری خواهند کرد.

تیم‌های فیزیوتراپی در مرکز تخصصی ما به‌طور ویژه برای مقابله با شرایط ارتوپدی که باعث ایجاد مشکلات سیاتیک می‌شود آموزش دیده‌اند. گاهی اوقات تنها چیزی که برای تسکین سریع درد سیاتیک با PT لازم است، انجام چند حرکت کششی هدفمند، رژیم یخ و گرما و تنظیم ساده سبک زندگی است. فیزیوتراپیست‌های ما به دلیل تجربه و مهارتی که دارند می‌توانند از هر لحاظ به بهبود علائم سیاتیک شما کمک کنند.

 1. درمان‌های پزشکی سریع

در برخی بیماران که دچار درد‌های حاد و غیرقابل تحمل می‌شوند متخصصان از روش‌های زیر برای درمان فوری درد سیاتیک استفاده می‌کنند:

 • تجویز داروی تسکین درد و طرح درمان ضدالتهابی
 • استروئید‌ها مانند پردنیزون خوراکی
 • تزریق استروئید اپیدورال
 • بلوک‌های عصبی (تزریق بی‌حسی در نزدیکی ریشه عصبی)

آیا جکوزی برای سیاتیک مانند آب درمانی برای سیاتیک مفید است؟

جکوزی یک وان پر از آب است که از ورودی‌های مشخصی آب را با فشار وارد می‌کند و درواقع مانند یک ماساژور طبیعی است که می‌تواند حس بسیار خوبی در مفاصل ایجاد کند. درواقع جکوزی برای سیاتیک نیز مانند درمان سیاتیک با آب مفید است و حتی نوعی فیزیوتراپی محسوب می‌شود که برای برخی از بیماران تجویز می‌گردد.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید آب درمانی برای سیاتیک می‌تواند تا حد زیادی علائم بیماران مبتلا به این آسیب را کاهش دهد. البته به شرط اینکه به درستی و تحت نظر متخصصان ارتوپدی و فیزیوتراپی انجام شود.

همچنین شما باید تمام شرایط سلامت خود را به درستی به پزشک گزارش دهید تا اگر این روش برایتان مناسب نیست و احتمال بروز مشکلاتی وجود دارد از روش‌های درمانی دیگری استفاده شود.