خطرناکترین دیسک کمر

دیسکوپاتی کمر ازجمله بیماری‌هایی است که به نحو چشمگیری در فعالیت‌های روزمره هر فردی تأثیر می‌گذارد و ممکن است حتی زندگی وی را دچار اختلال نماید. اغلب موارد دیسکوپاتی کمر با درمانهای حمایتی و مراقبتی، رعایت چند نکته و استراحت موقت بهبود پیدا میکنند، ولی هستند افرادی که ممکن است مبتلا به خطرناکترین دیسک کمر همراه با علائم دیسک کمر و عوارض جدی آن شوند.

most-dangerous-lumbar-disc

خطرناکترین دیسک کمر چه معنایی دارد؟

مثلا دیسکوپاتی کمر میتواند منجر به آسیب جدی در طناب نخاعی و ناتوانی در حرکت پاها برای همیشه یا فلج دائم شود. همچنین در مواردی ممکن است بی اختیاری ادرار و مدفوع و ضعف پیشرونده در عضلات پایین لگن نیز ایجاد شود که جزو فتق دیسک‌های خطرناک است که اگر دیر تشخیص داده شود و زمان را از دست بدهیم متاسفانه ممکن است منجر به فلج اندام تحتانی شود.
با توجه به اهمیت این بیماری و فراوانی آن در میان اقشار جامعه در این مقاله سعی می‌کنیم درباره خطرناکترین دیسک کمر و عوارض جراحی این ناحیه از بدن و نیز داروهایی که ممکن است در درمان آن مؤثر باشند، با شما سخن بگوییم.
قبل از اینکه توضیح دهیم که خطرناکترین دیسکوپاتی کمر چه معنایی دارد باید این واقعیت را درباره این بیماری یادآوری نماییم که درد و سایر علائم ناشی از دیسک گردن یا دیسکوپاتی کمر ممکن است توسط متخصصان پزشکی و نیز بیماران به‌اشتباه درک شود.
این سردرگمی تا حدی به این دلیل رخ می‌دهد که متخصصان معمولاً در مورد آسیب‌شناسی دیسک ستون فقرات توافق ندارند و تا حدودی به همین دلیل است که نمی‌توانند خطرناکترین دیسکوپاتی کمر را به‌خوبی برای بیماران شفاف و بدون ابهام توضیح دهند.
دیسکوپاتی کمر زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بیرونی دیسک ستون فقرات شکسته شده یا ترک بخوردن و قسمت داخلی ژل مانند آن به بیرون نشت می‌کند. برخی از عواملی که شناسایی و درمان خطرناکترین دیسک کمر را چالش‌برانگیز می‌کند، عبارت‌اند از:

1.اصطلاحات مربوط به دیسکوپاتی کمر می‌تواند گیج‌کننده باشد.

اصطلاحات مختلفی برای توصیف فتق دیسک مانند عصب فشرده‌شده، دیسک برآمده، پارگی دیسک یا لیز خوردن دیسک وجود دارد. این اصطلاحات در میان متخصصان به‌طور متفاوتی مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا هیچ تعاریف توافق شده‌ای برای بسیاری از مشکلات دیسک به‌ویژه خطرناکترین دیسک کمر وجود ندارد.
بدیهی است که اصطلاحات قابل تفسیر نیز می‌تواند برای بیمارانی که وضعیت خود را با عبارات مختلف توسط پزشکان مختلف می‌شنوند گیج‌کننده و خسته‌کننده باشد و باعث شود که بیماران از تشخیص واقعی دور بمانند.

 

2. شناخت خطرناکترین دیسک کمر لزوماً با سطح درد بیمار ارتباطی ندارد.

اگرچه ممکن است برخلاف عقل سلیم به نظر برسد اما شدت درد ناشی از دیسکوپاتی کمر همیشه با میزان آسیب فیزیکی به دیسک مرتبط نیست. علاوه بر این، مشکلات کمتر جدی کمر احتمال دارد درد بیشتری نسبت به خطرناکترین دیسک کمر ایجاد کند.
به‌عنوان‌مثال، درحالی‌که ممکن است خطرناکترین دیسک کمر کاملاً بدون درد باشد اما در عوض یک اسپاسم عضلانی ناشی از فشارِ ساده کمر می‌تواند باعث درد طاقت‌فرسا شود. این بدان معنی است که شدت درد، یک عامل تعیین‌کننده برای شناسایی خطرناکترین دیسک کمر نیست.

 

3. تشخیص خطرناکترین دیسک کمر از سایر مشکلات ستون فقرات دشوار است.

اعصاب و ساختارهای تشریحی (مانند دیسک‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌های ستون فقرات) همپوشانی زیادی دارند. این امر تشخیص مشکلات یک ساختار در پشت در مقابل مشکلات مربوط به ساختار دیگر را برای مغز دشوار می‌کند. به‌عنوان‌مثال، خطرناکترین دیسک کمر می‌تواند علائمی شبیه آسیب عضله یا رباط داشته باشد.

 

4. درد ناشی از خطرناکترین دیسک کمر یک تجربه شخصی پیچیده است.

عوامل فیزیکی و روانی به‌طور مداوم در حال تغییر هستند و می‌توانند به تجربه درد بیمار کمک کنند. همان‌گونه که گفته شد خطرناکترین دیسک کمر ممکن است همیشه دردناک نباشد یا ممکن است به دلیل عوامل روانی و سایر عوامل در زندگی بیمار دردناک‌تر شود.
به‌عنوان‌مثال، بسیاری از مطالعات ارتباطی بین کمردرد و افسردگی را به اثبات رسانده‌اند درحالی‌که اغلب مشخص نیست آیا ابتدا درد ایجاد شده است یا اینکه افسردگی پیش از بروز درد به وجود آمده است؟
لازم به ذکر است که درد ناشی از خطرناکترین دیسک کمر زمانی که با سایر مشکلات فیزیکی در ستون فقرات یا عوامل موقعیتی (مانند وضعیت نامناسب، نشستن طولانی‌مدت و غیره) ترکیب شود، ممکن است شدیدتر شود.

 

5. هیچ درمان واحد و یا نتیجه بخشی برای همه بیماران وجود ندارد.

همانطورکه در ادامه این مقاله توضیح داده خواهد شد، گزینه‌های درمانی مختلفی برای خطرناکترین دیسک کمر وجود دارد.
برخی از بیماران ممکن است متوجه شوند که ترکیبی از گزینه‌های درمانی غیر جراحی (مانند داروها، تزریق‌ها و یا فیزیوتراپی) بهترین کارآیی را برای آن‌ها خواهد داشت درحالی‌که سایر بیماران ممکن است متوجه شوند که مداخله جراحی اولیه برای تسکین یافتن آن‌ها از درد و علائم ناشی از خطرناکترین دیسک کمر بهتر است.
درهرحال هر بیماری باید یک برنامه درمانی فردی برای تسکین درد خود و توان‌بخشی طولانی‌مدت با راهنمایی‌ها و توصیه‌های متخصص خویش داشته باشد.
بد نیست در این مجال به‌طور خلاصه درباره دیسکوپاتی کمر هم یادآوری نماییم که دیسک‌هایِ ستون فقرات نقش مهمی در تمامی قسمت های کمر دارند و به‌عنوان ضربه‌گیر بین مهره‌ها عمل می‌کنند تا فشار بین مهره ها پخش شود.
آن‌ها قسمت بالایی بدن را پشتیبانی کرده و دامنه وسیعی از حرکت را در همه جهات امکان‌پذیر می‌سازند. بااین‌حال، اگر دیسک فتق کند و مقداری از مواد داخلی آن نشت نماید، دیسک می‌تواند به‌سرعت از حالت عادی خارج و منجر به فشردگی ریشه‌های عصب اطراف خود شود و درنتیجه باعث بروز کمردرد و ایجاد علائم عصبی مانند سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پا گردد.
دیسکوپاتی کمر می‌تواند به دلیل بار ناگهانی و یا تجمع آسیب‌های جزئی در طول زمان فتق کند. حداقل 50 درصد از بیماران نمی‌توانند رویداد خاصی را که باعث پارگی دیسک آن‌ها شده است به خاطر بیاورند. تنها زمانی این علت برای فرد مبتلا قابل‌شناسایی و یادآوری می‌باشد که در اثر بلند کردن و چرخاندن ایجاد شود.

 

نشانه‌های خطرناکترین دیسک کمر چیست؟

افراد مبتلابه خطرناکترین دیسک کمر ، ترکیبی از دردهای پشت و پا مانند بی‌حسی، گزگز و یا ضعف در امتداد عصب تحت‌فشار را تجربه می‌کنند.
در ابتدا، اکثر افراد کمردرد شدید همراه با اسپاسم عضلانی را تجربه می‌کنند. ازآنجایی‌که این‌ها نیز علائم عقب کشیده شدن عضلات هستند در ابتدا تشخیص پارگی دیسک و کشیدگی کمر دشوار است. گاهی نیز درد کمر اولین علامت نیست.
پس از چند روز، کمردرد معمولاً کاهش می‌یابد و درد در یکی از پاها بیشتر می‌شود. این درد اغلب به‌عنوان یک “شوک الکتریکی” یا احساس سوزش توصیف می‌شود که عصب را از باسن، پایین پشت ران و به ساق پا یا پا دنبال می‌کند.
این نوع درد را سیاتیک می‌نامند، زیرا مربوط به فشردگی عصب سیاتیک است که از همان ناحیه می‌گذرد. ممکن است بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و همچنین سایر احساسات غیرطبیعی در امتداد عصبِ تحت‌فشار وجود داشته باشد.
اگرچه این‌ها شایع‌ترین علائم هستند اما ممکن است ترکیبی از درد کمر و پا با درجات مختلف از درد بسیار خفیف تا درد غیرقابل‌تحمل در فرد بروز نماید که حتی نیاز به مراجعه به اورژانس بیمارستان داشته باشد.
می‌توان گفت خطرناکترین دیسک کمر زمانی است که تمام اعصابِ قسمت پایین کمر ازجمله اعصابی که عملکرد مثانه و روده را کنترل می‌کنند نیز فشرده گردد که می‌تواند مشکلات دائمی یا حتی فلج را ایجاد کند. در نتیجه حتی ممکن است به یک اورژانس واقعی و جراحی فوری نیاز داشته باشد. علائم خطرناکترین دیسک کمر عبارت‌اند از:

• ناتوانی در کنترل عملکرد ادرار یا مدفوع.
• بی‌حسی در اطراف راست روده، باسن و ناحیه تناسل
• اختلالات جنسی
• بی حسی کامل در پا

 

عوارض عمل دیسکوپاتی کمر در جوانی کدام است ؟

پس از تلاش‌های غیر جراحی ناموفق برای بهبودی خطرناکترین دیسک کمر ، ممکن است پزشک معالج جراحی ستون فقرات را در نظر بگیرد. جراحی کمر یک راه‌حل ایده آل برای برخی افراد است اما ممکن است برای همه جوانان‌ مناسب نباشد.
موارد زیر اطلاعات مفیدی در خصوص عوارض عمل دیسکوپاتی کمر در جوانی است که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا جراحی کمر می‌تواند برای شما مناسب باشد، در نظر بگیرید.
در پاسخ به این سؤال که آیا جراحی کمر برای جوانان خطرناک است یا خیر و عوارض عمل دیسکوپاتی کمر در جوانی چه خواهد بود، باید گفت عمل دیسکوپاتی کمر مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است خطراتی داشته باشد اما ماهیت جراحی ستون فقرات خطر عوارض شدید را در مقایسه با سایر روش‌ها افزایش می‌دهد.
عمل دیسکوپاتی کمر در نواحی حساس ستون فقرات و طناب نخاعی و اطراف آن انجام می‌شود. مهم‌ترین خطرات و عوارض عمل دیسکوپاتی کمر در جوانی عبارت‌اند از:

 

1. ترومبوز وریدی عمقی

پس از جراحی در نزدیکی لگن یا اندام تحتانی، بیماران ممکن است لخته شدن خون را در ساق پا، ران یا لگن تجربه کنند. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که بدن تلاش می‌کند خونریزی را پس از جراحی متوقف کند. همچنین اگر عروق خونی نزدیک محل جراحی آسیب ببینند ممکن است این اتفاق بیفتد.

 

2. پارگی دورال

اگر عمل دیسکوپاتی کمر پوشش محافظ نخاع و اعصاب را مختل کند، ممکن است بیمار دچار پارگی دورال شود. جراحان ممکن است پارگی دورال را در حین جراحی تشخیص داده و ترمیم کنند و بیشتر پارگی‌ها بدون مشکل بهبود می‌یابند. اگر پارگی به‌درستی بهبود نیابد، ممکن است بیمار سردرد ناشی از نشت مایع نخاعی را تجربه کند.

 

3. مشکلات ریوی

هنگامی‌که بیمار مبتلا به خطرناکترین دیسک کمر برای عمل تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد، ممکن است پس از جراحی دچار مشکلات موقتی عملکرد ریه شود. ورزش ریه‌ها قبل و بعد از عمل جراحی برای بهبود عملکرد و بهبودی بهینه مفید است.

 

4. عفونت

هرچند جراحی‌های ستون فقرات میزان عفونت پایینی دارند، اما ممکن است این عفونت در برخی بیماران ایجاد شود. اگر محل برش عفونی شود، عفونت می‌تواند به نخاع و مهره‌ها سرایت کند. بسیاری از پزشکان برای کمک به جلوگیری از عفونت، قبل از جراحی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، به‌خصوص اگر جراحی همراه با کار گذاشتن سخت‌افزار فلزی یا پیوند استخوان باشد.

 

5. نقص سخت‌افزار

با توجه به اینکه در بسیاری از جراحی‌های خطرناکترین دیسک کمر از پیچ، میله و صفحه برای کمک به ترمیم مهره‌ها در تراز مناسب استفاده می‌کنند لذا اگر یکی از این قطعات سخت‌افزاری قبل از اینکه استخوان فرصت التیام پیدا کند، شکسته شود یا حرکت نماید، ممکن است برای اصلاح آن به جراحی دیگری نیاز باشد.

 

6. ادامه درد

اگر عمل جراحی در افرادی که به خطرناکترین دیسک کمر مبتلا شده‌اند، موفقیت‌آمیز نباشد، ممکن است پس از بهبودی بیمار، درد همچنان ادامه پیدا کند. در بدترین حالت، حتی جراحی ممکن است درد را افزایش دهد. شناسایی منبع درد تا حد امکان قبل از جراحی ضروری است تا شانس بیمار برای عود مجدد علائم بعد از جراحی کاهش یابد.

 

7. اختلال عملکرد جنسی

دیگر عوارض عمل دیسکوپاتی کمر در جوانی اختلال در عملکرد جنسی است. نخاع و اعصاب، سیگنال‌ها را در سراسر بدن بیمار منتقل می‌کنند. اگر جراحی به اعصاب نزدیک ناحیه لگن آسیب برساند، ممکن است فرد دچار اختلال عملکرد جنسی شود.

 

8. سندرم انتقالی

در یک ستون فقرات سالم، تمام مهره‌ها باهم کار می‌کنند تا بار را در بدن فرد توزیع کنند. پس از جراحی کمر در افراد مبتلا به خطرناکترین دیسک کمر ، مهره‌های مجاور مهره‌های مشکل‌ساز ممکن است در حین بهبودی ستون فقرات، بار ناهمواری را تحمل کنند. این مشکل می‌تواند سایش مهره‌های مجاور را تسریع کند و باعث درد شود.

 

9. آرتروز کاذب

اگر فردی برای درمان خطرناکترین دیسک کمر ، تحت عمل جراحی قرار گیرد و مهره‌های آسیب‌دیده وی با موفقیت ترمیم نشده و با سایر مهره‌ها هماهنگ نگردند، ممکن است ادامه درد ناشی از آرتروز کاذب با او همراه شود. در صورت عدم بهبودی یا بدتر شدن آن باگذشت زمان، احتمال دارد برای رفع این عارضه نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

داروی دیسک کمر چیست؟

هنگامی‌که برای معالجه خطرناکترین دیسک کمر به پزشک معالج خویش مراجعه می‌نمایید او هم مانند اغلب متخصصین تلاش می‌کند ابتدا با درمان محافظه‌کارانه به‌مواجهه با این بیماری بپردازد و با اصلاح فعالیت‌ها، تجویز داروی دیسک کمر و تغییر رفتارهای شما به درمان بیماری کمک کند.
هنگامی‌که درد ناشی از بیماری دیسکوپاتی کمر به سراغ شما بیاید، شما معمولاً ابتدا از داروهای بدون نسخه استفاده می‌کنید و سپس در صورت لزوم به سراغ داروهای تجویزی می‌روید؛ اما اگر همچنان به تسکین نیاز داشتید، تزریقات نخاعی مانند اوزون و کورتون کمک می‌کند که داروهای قوی مستقیماً به منبع درد شما ارسال شود و تاثیر سریع داشته باشد.
برخی از انواع داروی دیسک کمر بدون نسخه عبارت‌اند از:

1. استامینوفن

استامینوفن مانند تیلنول، به عنوان داروی دیسک کمر خط اول دفاع در برابر درد ناشی از خطرناکترین دیسک کمر محسوب می‌گردد. بااین‌حال، هرچند استامینوفن یک مسکن خوب است اما نمی‌تواند التهاب ناشی از دیسک را در بیمار کاهش دهد.

 

2. داروهای بدون نسخه غیراستروئیدی و ضدالتهابی

این داروها که شامل انواع مختلفی همچون ایبوپروفن، آسپرین یا ناپروکسن می¬باشد، قادرند هم درد را تسکین دهند و هم موجب کاهش التهاب در بیمار شوند که تفاوت اصلی آن‌ها با استامینوفن به‌حساب می‌آید. شایان ذکر است که مصرف برخی از NSAID ها برای افرادی که سابقه حمله قلبی یا زخم معده دارند، توصیه نمی گردد.
غیر از داروهای یادشده به عنوان داروی دیسک کمر، تعدادی داروی دیگر وجود دارد که بصورت تجویزی قابل تهیه می باشند و به خوبی در مقابل شدت گرفتن علائم خطرناکترین دیسک کمر مقابله می‌نمایند که به شرح زیر می باشند:

NSAID های تجویزی
این داروها به عنوان داروی دیسک کمر که تنها با تجویز پزشک قابل تهیه بوده و می توان آن‌ها را مصرف نمود در شرایطی که انواع بدون نسخه آن‌ها برای درمان بیماری موثر نباشند، مناسب هستند.

شل کننده‌های عضلانی
اسپاسم عضلات ستون فقرات اغلب همراه با دیسکوپاتی کمر می‌باشد. در چنین مواردی، شل کننده‌های عضلانی می‌توانند تسکین‌دهنده دردهای کلافه کننده باشند.

استروئیدهای خوراکی
استروئیدهای خوراکی به عنوان داروی دیسک کمر (که کورتیکواستروئیدها نیز نامیده می‌شوند) ممکن است در کاهش تورم مؤثر باشند. البته باید دقت نماییم که این داروها نباید به صورت طولانی¬مدت استفاده شوند چرا که احتمال دارد عوارض جانبی گوناگونی برای بیمار به همراه داشته باشد.

مواد افیونی (مخدر)
داروهای ضد درد مخدر به عنوان داروی دیسک کمر به تسکین درد حاد و یا شدید در افراد مبتلا به خطرناکترین دیسک کمر کمک می‌کنند و فقط در صورت شدید بودن درد بااحتیاط تجویز می‌شوند. این داروهای ضد درد همچنین می‌توانند اعتیادآور باشند، بنابراین فقط تحت نظارت دقیق پزشک از آن‌ها استفاده کنید.

داروهای ضدافسردگی
داروهای ضدافسردگی از رسیدن پیام‌های درد به مغز جلوگیری می‌کنند و اثرات اندورفین را که اساساً مسکن‌های طبیعی بدن شما هستند، افزایش می‌دهند. یکی دیگر از مزایای این داروها این است که به شما کمک می‌کنند بهتر بخوابید.

تزریق استروئید اپیدورال، اوزون یا کورتون
تزریق استروئید اپیدورال حاوی کورتیکواستروئیدها است که عوامل ضدالتهابی قوی هستند و به‌سرعت درد ناشی از فشرده شدن اعصاب را تسکین می‌دهند. این دارو که در فضای عصب اپیدورال به عنوان داروی دیسک کمر تزریق می‌شود، می‌تواند درد را با اولین دوز کاهش دهد اما ممکن است چند روز طول بکشد تا اثر کند.
معمولاً بیش از 3 تزریق در سال انجام نمی‌شود. همین امر می‌تواند با استفاده از اوزون یا کورتون انجام شود که اوزون تراپی معمولا عوارض کمتری را ایجاد خواهد کرد.
در مورد انواع داروی دیسک کمر حتی اگر بدون نسخه هستند و خطر آشکاری ندارند، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که برای درمان درد ناشی از خطرناکترین دیسک کمر خود فقط به مسکن‌ها و تزریقات تکیه نکنید و طبق برنامه پزشک سبک زندگی خود را تغییر دهید.

 

آیا دیسک کمر خوب میشود؟

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد دیسکوپاتی کمر که به آن لغزش یا پارگی دیسک نیز می‌گویند، مشکل شایعی است که در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما در میان‌سالی و بعدازآن بیشتر دیده می‌شود. سوا ل متداولی که ذهن مبتلایان را به خود مشغول می‌سازد این است که آیا دیسک کمر خوب میشود.

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که پرکردگی ژله مانند در دیسک ستون فقرات از پوسته بیرونی دیسک حلقوی شکسته یا ترک خورده خارج می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، این ماده ممکن است بر روی اعصاب مجاور فشار بیاورد که می‌تواند باعث ایجاد مجموعه‌ای از علائم ازجمله التهاب، درد و بی‌حسی شود.
جایی که در بدن شما این علائم را تجربه می‌کنید به محل فتق دیسک بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر دیسک در گردن شما باشد، ممکن است درد را در پایین شانه و بازوی خود احساس کنید. اگر دیسک در قسمت پایینی پشت شما قرار دارد، ممکن است عصب سیاتیک شمارا تحریک کند که می‌تواند باعث دردی شود که در باسن و پایین ساق پا پخش می‌شود.
اما برای اینکه بدانیم “آیا دیسک کمر خوب میشود” یا اینکه فرد ناچار است تا پایان عمر خویش با آن روبرو باشد، لازم است توضیحاتی در این رابطه ارائه گردد.
آنچه پژوهشگران و متخصصین این حوزه بر آن باور دارند این است که بیماری مذکور با قدری مراقبت و رعایت توصیه‌های پزشکان و نیز مصرف داروهای تجویزی قابل‌درمان یا حداقل قابل کنترل می‌باشد و لذا می‌توان با قاطعیت دغدغه‌های بیمارانی که مکرر سؤال می‌نمایند “آیا دیسک کمر خوب میشود” را رفع نمود.
اما این هدف در صورتی به دست خواهد آمد که اگر دردها و التهابات کماکان استمرار داشت و علائم مختلفی که نشان‌دهنده بروز خطرناکترین دیسک کمر می‌باشد، ایجاد گردید فرد سریعاً به پزشک مراجعه نماید.
در این راستا ابتدا پزشک با معاینه فیزیکی، کمر بیمار را ازنظر حساسیت بررسی می‌کند و از او می‌خواهد که صاف دراز بکشد و پاهای خود را در موقعیت‌های مختلف حرکت دهد تا او را در شناسایی علت درد یاری نماید. پزشک معالج همچنین ممکن است یک معاینه عصبی برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

• رفلکس‌ها
• قدرت عضلانی
• توانایی راه رفتن
• توانایی احساس لمس سبک یا لرزش

در بیشتر موارد خطرناکترین دیسک کمر با یک معاینه فیزیکی و یک سابقه پزشکی از سوی پزشک مجرب تشخیص داده می‌شود اما اگر پزشک شما مشکوک به بیماری دیگری باشد یا اینکه اگر وی برای مشخص شدن عصب‌های درگیر تردید داشته باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را تجویز نماید:

1. تست‌های تصویربرداری

احتمال دارد پزشک معالج با برخی روش‌های تشخیصی تصویربرداری بخواهد علت واقعی بروز بیماری و نواحی درگیر را به‌طور دقیق شناسایی نماید. این تست‌های تصویربرداری عبارت‌اند از:

• اشعه ایکس
• سی‌تی‌اسکن
• ام آر آی
• میلوگرام

 

2. آزمایشات عصبی

الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی میزان حرکت تکانه‌های الکتریکی در طول بافت عصبی را اندازه‌گیری می‌کند. این روش می‌تواند به تعیین دقیق محل آسیب عصبی کمک کند.
در روش الکترومیوگرافی (EMG)، ابتدا پزشک از طریق پوست یک الکترود سوزنی را به عضلات بیمار وارد می¬نماید. این تجهیزات پیشرفته، قادر است در زمان انقباض و یا هنگام استراحت، فعالیت الکتریکی عضلات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.
پس از انجام این مراحل که به تشخیص درست و دقیق بیماری از سوی پزشک کمک می‌نمایند، پزشک معالج ممکن است فیزیوتراپی را برای تسکین درد بیمار پیشنهاد کند چراکه فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند موقعیت‌ها و تمرین‌هایی را به افراد آموزش دهند که برای به حداقل رساندن درد دیسکوپاتی کمر طراحی ‌شده‌اند.
البته نباید این نکته را فراموش کنیم که ممکن است تعداد کمی از افراد مبتلا به خطرناکترین دیسک کمر سریعا به جراحی نیازمند گردند. بخصوص زمانی که درمان‌های غیرتهاجمی و محافظه‌کارانه بعد از شش هفته نتواند علائم او را بهبود ببخشند. در چنین وضعیتی اگر پزشک علائم زیر را که نشانه‌هایی از ایجاد خطرناکترین دیسک کمر می‌باشد، مشاهده نماید، ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد:

• درد ضعیف کنترل‌شده
• بی‌حسی در ناحیه اندام تحتانی
• مشکل در ایستادن یا راه رفتن
• عدم کنترل مثانه یا روده

تقریباً در همه موارد، جراحان می‌توانند فقط قسمت بیرون زده دیسک را بردارند و به‌ندرت، کل دیسک باید حذف شود. در این موارد، مهره‌ها ممکن است نیاز به پیوند با پیوند استخوان داشته باشند.
برای اجازه دادن به فرآیند همجوشی استخوان که ماه‌ها طول می‌کشد، سخت‌افزار فلزی در ستون فقرات قرار می‌گیرد تا ثبات ستون فقرات را فراهم کند؛ اما گاهی در مواردی نادر احتمال دارد جراح کاشت دیسک مصنوعی را پیشنهاد دهد.

نتیجه‌گیری

دیسکوپاتی کمر از بیماری‌های دردناکی می‌باشد که برای درمان آن و یا تسکین دردهای ملال‌آورش نیاز به اقداماتی ترکیبی شامل تغییر رفتارها، فیزیوتراپی، ورزش و مصرف داروهای تجویزی دارد و گاهی هم چاره‌ای جز جراحی در ناحیه دیسکوپاتی کمر برای پزشکان وجود ندارد. در این مقاله درباره این عارضه و تبعات آن در زندگی مردم سخن گفتیم و برخی راه‌های درمانی آن را نیز ذکر نمودیم.
برای درمان دیسکوپاتی کمر خود و بهره بردن از بهترین روش‌های درمانی و مدرن ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی، از طریق شماره تلفن¬های مندرج در بخش تماس با ما، همکاران ما را در جریان مشکل خود قرار دهید. بی‌تردید حضور شما در مرکز مجهز ما، با درمان دردهایتان ‌همراه خواهد بود.