cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

کپسول پرگابالین برای دیسک کمر

دیسک کمر از آسیب‌های شایع و پیش‌رونده است که می‌تواند دردهای خفیف تا شدید را بسته به میزان آسیب ایجاد نماید. متخصصان اصولاً سعی می‌کنند آن را تا جای ممکن با روش‌های غیرتهاجمی ازجمله دارو یا کپسول پرگابالین برای دیسک کمر درمان کنند. این دارو اگرچه مسکن است نباید خودسرانه مصرف شود و شما باید آن را تحت نظر متخصص ستون فقرات خود مصرف نمایید. اگر می‌خواهید بیشتر با مزایا و معایب مصرف پرگابالین به عنوان درمان دیسک کمر آشنا شوید در ادامه با ما همراه شوید.

Pregabalin-capsules-lumbar-disc

آنچه در این مقاله می خوانید :

 

کپسول پرگابالین برای دیسک کمر چیست؟

کپسول خوراکی پرگابالین نوعی داروی تجاری است که تنها با نسخه در دسترس است و به‌عنوان یک داروی عمومی در دسترس نیست. نام تجاری آن نیز لیریکا می‌باشد.

 پرگابالین ممکن است به‌صورت کپسول، محلول و قرص برای شما تجویز شود و تمام اشکال از طریق دهان مصرف می‌شود. کپسول خوراکی لیریکا به‌صورت عمومی به‌صورت کپسول پرگابالین برای دیسک کمر در دسترس است.

کپسول خوراکی پرگابالین معمولاً برای درمان دردهای عصبی و فیبرومیالژیا که بخشی از دردهای دیسک کمر را نیز دربر می‌گیرد استفاده می‌شود. همچنین برای درمان برخی از انواع تشنج با شروع جزئی با سایر داروهای تشنج استفاده می‌شود.

کپسول خوراکی پرگابالین اغلب به‌عنوان بخشی از درمان‌های ترکیبی استفاده می‌شود. پرگابالین یک ماده با ترکیبات کنترل شده است. به همین دلیل پزشک باید استفاده شما از این دارو را به‌دقت زیر نظر داشته باشد.

 

آیا کپسول پرگابالین یک قرص مسکن فوری درد کمر است؟

کپسول خوراکی پرگابالین می‌تواند دردهای عصبی ناشی از دیسک کمر را کاهش دهد و به‌طورکلی برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • درد نوروپاتیک که می‌توانند ناشی از اعصاب آسیب‌دیده به دلیل دیابت، زونا یا آسیب‌های نخاعی و دیسک کمر باشند.

 • فیبرومیالژیا (نوعی درد در سراسر بدن)

 • تشنج با شروع نسبی در بیماران مبتلای 1 ماهه و بالاتر در صورت مصرف برخی دیگر از داروهای تشنج

 

کپسول پرگابالین برای دیسک کمر چگونه کار می‌کند؟

پرگابالین متعلق به گروهی از داروهای ضد تشنج است. وقتی می‌گوییم دارویی به یک دسته دارویی تعلق دارد یعنی داروهای متعلق به این گروه تقریباً اثرات مشابهی دارند.

عملکرد کپسول پرگابالین برای دیسک کمر به این صورت است که اعصاب آسیب‌دیده یا بیش فعال در بدن شما که می‌توانند باعث درد یا تشنج شود را آرام می‌کند. در نتیجه درد یا علائم پارستزی ناشی از آن مانند بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن، مورمور و … را نیز کاهش خواهد داد.

 

آیا مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر عوارض جانبی دارد؟

هر داروی شیمایی بسته به کاربرد، ترکیباتی که دارد و واکنش بدن بیمار می‌تواند یک سری عوارض جانبی هم ایجاد کند که پرگابالین نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. مصرف این دارو در برخی بیماران می‌تواند باعث سرگیجه، خواب‌آلودگی، کاهش تمرکز و تاری دید شود.

پرگابالین همچنین ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد نماید:

 • خشکی دهان

 • افزایش وزن

 • تورم دست‌ها یا پاها

اگر این عوارض خفیف باشند، معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته از بین خواهند رفت. اگر آن‌ها شدیدتر هستند یا از بین نمی‌روند، حتماً باید به متخصص ستون فقرات خود اطلاع دهید.

گاهی نیز کپسول پرگابالین برای دیسک کمر می‌تواند عوارض جانبی جدی برای برخی از بیماران ایجاد نماید. در این صورت باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید و کمک بخواهید. ازجمله این عوارض جدی عبارت‌اند از:

 • واکنش‌های آلرژیک جدی و تهدید کننده زندگی مانند تورم صورت، دهان، لب‌ها، لثه‌ها، زبان، گلو یا گردن، مشکل در تنفس، بثورات، کهیر (برآمدگی‌های برجسته) یا تاول

 • افکار یا اعمال خودکشی مانند افکار خودکشی یا مرگ، اقدام به خودکشی، افسردگی یا اضطراب جدید یا بدتر شده، احساس آشفتگی یا بی‌قراری، موارد وحشت‌زدگی، مشکل خواب، تحریک‌پذیری جدید یا بدتر شده، رفتار پرخاشگرانه، عصبانی یا خشن، عمل بر روی انگیزه‌های خطرناک

 • افزایش شدید و نامتعادل در فعالیت و صحبت کردن

 • سایر تغییرات غیرعادی در رفتار یا خلق‌وخو

 • مشکلات قلبی و علائم ناشی از آن مانند تورم دست‌ها، پاها، درد قفسه سینه، سرگیجه و خواب‌آلودگی

 • مشکلات جدی تنفسی مانند تنفس آهسته

 • تنفس تند و سریع

 • افزایش خواب‌آلودگی

توجه داشته باشید که ما در این قسمت مرتبط‌ترین و جدیدترین اطلاعات در مورد عوارض کپسول پرگابالین برای دیسک کمر را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 بااین‌حال، ازآنجایی‌که داروها روی هر فرد می‌تواند تأثیر متفاوتی ایجاد کند، نمی‌توانیم تضمین کنیم که این موارد همه عوارض جانبی احتمالی را بیان کرده باشد و همچنین این اطلاعات جایگزین توصیه‌های پزشکی نیست؛ بنابراین توصیه می‌کنیم همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی قبل از استفاده از هر نوع دارویی با متخصصی که به‌طور خاص از سابقه پزشکی شما آگاه است مشورت کنید.

 

کپسول پرگابالین مخصوص دیسکوپاتی کمر با چه داروهایی تداخل دارد؟

پرگابالین می‌تواند با برخی از داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد؛ بنابراین مهم است که هر دارویی که به‌صورت شیمایی و چه به‌صورت طبیعی و گیاهی استفاده می‌کنید را در روز تجویز این دارو یا قبل از مصرف با پزشک در میان بگذارید.

 تداخل دارویی به این معنی است که یک ماده نحوه عملکرد داروی شما را تغییر دهد که می‌تواند مضر باشد یا به‌هرحال از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخلات دارویی، پزشک شما باید از قبل تمام داروهای شما را با دقت مدیریت نماید. نمونه‌هایی از داروهایی که می‌توانند با کپسول پرگابالین تداخل داشته باشند و عوارض جانبی را افزایش دهند نیز عبارت‌اند از:

 • داروهای دیابت، مانند روزیگلیتازون و پیوگلیتازون

مصرف این داروها با پرگابالین می‌تواند باعث افزایش وزن یا تورم زیاد دست یا پا شود. اگر مشکلات قلبی خاصی دارید، نیز مصرف هم‌زمان این داروها خطر نارسایی قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

 • آرام‌بخش‌ها

به‌طورکلی داروهایی که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند یا داروهای مربوط به کنترل اضطراب مانند لورازپام نیز می‌توانند با پرگابالین تداخل ایجاد کنند. مصرف هم‌زمان این داروها میزان سرگیجه و خواب‌آلودگی را افزایش خواهند داد.

 • داروهای فشار خون

برخی داروهای مربوط به فشار خون مانند کاپتوپریل، انالاپریل یا لیزینوپریل نیز با پرگابالین تداخل دارویی دارند و می‌توانند باعث تورم و کهیر شوند.

 • داروهای ضد درد اپیوئیدی

برخی از داروهای ضد درد مانند اکسی کدون و سایر داروهای مضعف CNS همراه با پرگابالین می‌توانند خطر مشکلات تنفسی شدید و احتمالاً تهدید کننده زندگی را افزایش دهد.

این نمونه‌ها تنها تعدادی از تداخلات دارویی هستند و ممکن است تداخلات دیگری نیز وجود داشته باشند.

 

هشدارهای مهم در مورد استفاده از کپسول پرگابالین برای دیسک کمر

در هنگام استفاده از کپسول پرگابالین برای دیسک کمر در صورت تجویز توسط متخصص باید برخی هشدارها را در نظر داشته باشید که شامل موارد زیر هستند:

 • احتمال بروز واکنش حساسیتی (آلرژیک)

این دارو ممکن است برایتان واکنش‌های آلرژیک جدی ایجاد کند. ازجمله این واکنش‌ها نیز می‌توان به مشکلات تنفسی، تنگی نفس و بثورات پوستی، کهیر و تاول روی پوست اشاره کرد. اگر هر یک از این علائم را پس از مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر مشاهده کردید، مصرف این دارو را قطع کرده و فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

 • احتمال ایجاد افکار و رفتار خودکشی

این دارو می‌تواند خطر برخی افکار و رفتار خودکشی را نیز در بیمار بخصوص افرادی که قبلاً سابقه این موضوعات را داشته‌اند، افزایش دهد؛ بنابراین اگر تغییرات غیرعادی در خلق‌وخو یا رفتار خود مانند افسردگی جدید یا حالت افسردگی بدتر شده یا افکار آسیب رساندن به خود را دارید، فوراً با پزشک خود جهت تغییر این قرص مسکن فوری درد کمر صحبت کنید.

 • سرگیجه و خواب‌آلودگی

یکی از عوارض مصرف کپسول پرگابالین برای دیسکوپاتی کمر احساس سرگیجه، خواب‌آلودگی و تاری دید می‌باشد. همچنین ترکیبات موجود در آن ممکن است بر توانایی شما در تفکر، دیدن یا حرکت تأثیر بگذارد.

شما نباید بعد از مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر رانندگی کنید، از ماشین‌آلات خاص مانند ابزارهای برش استفاده کنید، یا کارهای دیگری که نیاز به هوشیاری و تمرکز دارند را انجام دهید تا زمانی که بدانید این دارو دقیقاً چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد.

 • مصرف نادرست

استفاده از این دارو به‌صورت نادرست مثلاً بیش‌ازحد مجاز آسیب رسان است. اگر سابقه سوءمصرف مواد مخدر را داشته باشید، این خطر بیشتر هم می‌شود.

 • افسردگی تنفسی

این دارو در صورت مصرف داروهای مضعف CNS، مانند مواد افیونی، یا اگر قبلاً مشکلات تنفسی یا ریوی داشته‌اید، می‌تواند باعث برخی مشکلات تنفسی شدید شود.

گاهی اوقات، مشکلات تنفسی ناشی از مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر در این شرایط به قدری است که می‌تواند زندگی را تهدید کند. اگر افزایش خواب‌آلودگی یا مشکل تنفسی را بعد از مصرف این دارو تجربه کردید، فوراً به دنبال کمک‌های پزشکی باشید.

 

هشدار مصرف کپسول پرگابالین برای دیسکوپاتی کمر در گروه‌های خاص

برخی از افراد با شرایط خاص باید بیشتر مراقب مصرف این دارو برای کاهش دردهای عصبی و دیسک کمر خود باشند که شامل موارد زیر هستند:

 • افراد مبتلا به مشکلات کلیوی

اگر مشکلات خاص کلیوی دارید یا دچار سابقه بیماری‌های کلیوی هستید، ممکن است نتوانید این دارو را به‌طور کامل از بدن دفع کنید. در نتیجه احتمال دارد سطح این دارو در بدن افزایش پیدا کرده و عوارض جانبی بیشتری را برایتان ایجاد کند.

 • افراد مبتلا به مشکلات قلبی

 در صورت داشتن مشکلات قلبی، ازجمله نارسایی متوسط ​​تا شدید، حتماً از پزشک خود بپرسید که آیا استفاده از کپسول پرگابالین برای دیسکوپاتی کمر بی‌خطر است یا خیر؟ زیرا در برخی شرایط این دارو می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند.

برای افراد مبتلا به افسردگی یا اختلالات سلامت روان

همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم یکی از عوارض جانبی این دارو ایجاد افکار مخرب است؛ بنابراین برای افرادی که خودشان از قبل سابقه این رفتار را دارند خطر بیشتری دارد.

افرادی که دارای سابقه سوءمصرف الکل یا مواد مخدر هستند.

اگر در گذشته به مصرف مواد مخدر یا الکل اعتیاد داشته‌اید حتماً قبل از مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر، به پزشک خود اطلاع دهید تا خطرات تنفسی شدید شما را تهدید نکند.

برای زنان باردار

اگر باردار هستید یا حتی قصد بارداری دارید باید قبل از مصرف هر دارویی بخصوص این دارو با پزشک خود صحبت کنید. این دارو تنها در صورتی می‌تواند در بارداری استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید نیز با پزشک خود در موردش صحبت کنید.

برای زنان شیرده

پرگابالین می‌تواند به مقدار کم وارد شیر مادر شود؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شود نیز عوارض جانبی ایجاد کند؛ بنابراین اگر در دوران شیردهی هستید ممکن است لازم باشد از داروهای دیگری استفاده کنید یا برای مدتی شیردهی را متوقف نمایید.

برای مردانی که قصد دارند صاحب فرزند شوند

این دارو باعث تغییر کیفیت اسپرم و کاهش توانایی باروری مردان نیز به‌صورت موقت می‌شود.

اگر مردان در حین استفاده از این دارو اقدام برای باردار کردن همسر خود نمایند، ممکن است برخی نقایص مادرزادی در نوزادان ایجاد شود.

برای سالمندان

در افراد سالمند کلیه‌ها ممکن است به‌خوبی کار نکنند. در نتیجه می‌تواند منجر به افزایش دارو در بدن شود و پردازش آن کندتر شود. در نتیجه می‌تواند عوارض جانبی را در بدن این افراد بیشتر کند.

برای کودکان

این دارو در کودکان کمتر از 18 سال مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

نحوه مصرف کپسول پرگابالین برای دیسک کمر چگونه است؟

عوامل مختلفی می‌تواند در نحوه مصرف شما تأثیرگذار باشد که باید بعد از معاینه طبق نظر پزشک مشخص شود. ازجمله این عوامل عبارت‌اند از:

 • سن شما

 • وضعیت تحت درمان

 • اینکه آسیب چقدر شدید است

 • سایر شرایط پزشکی

 • نحوه واکنش بدن شما به اولین دوز

به‌طورکلی کپسول‌های خوراکی پرگابالین در دوزهای 25 میلی‌گرم، 50 میلی‌گرم، 75 میلی‌گرم، 100 میلی‌گرم، 150 میلی‌گرم، 200 میلی‌گرم، 225 میلی‌گرم و 300 میلی‌گرم در بازار عرضه می‌شوند که متخصص بسته به نیاز شما دوز مورد نظر را مشخص خواهد کرد.

معمولاً دوز شروع برای دردهای عصبی ناشی از دیسک کمر از سن 18 الی 64 سالگی 75 میلی‌گرم دو بار در روز است و بعد طبق نظر پزشک ممکن است دوز آن کم‌کم افزایش پیدا کند.

حداکثر دوز نیز 300 میلی‌گرم دو بار در روز (درمجموع 600 میلی‌گرم در روز) است. دوز تجویزی برای سنین بالای 64 سال به دلایلی که قبلاً توضیح دادیم معمولاً کمتر می‌باشد.

کپسول خوراکی پرگابالین معمولاً برای درمان طولانی‌مدت استفاده می‌شود؛ بنابراین اگر آن را دقیقاً طبق دستور متخصص خود مصرف نکنید، خطرات جدی دارد.

همچنین اگر مصرف این دارو را به‌طور ناگهانی قطع کنید یا در صورت تجویز پزشک اصلاً آن را مصرف نکنید، ممکن است درد از بین نرود یا بسیار شدیدتر شود. لازم به ذکر است که اگر دوز مصرفی را فراموش کردید یا دارو را نتوانستید برای یک روز طبق برنامه مصرف کنید ممکن است تأثیر مناسب داروی شما ایجاد نشود.

برای اینکه این دارو به‌خوبی در بدن عمل کند، باید مقدار مشخصی از آن به‌صورت منظم و همیشه در بدن شما باشد. همچنین اگر بیش از دوز تجویز شده مصرف کنید احتمال بروز عوارض جانبی زیر افزایش پیدا می‌کند:

 • سرگیجه

 • خواب‌آلودگی

 • از دست دادن کنترل حرکات بدن

 • لرزش (لرزش مداوم)

 • فراموشی

 • مشکل در صحبت کردن

 • عصبی بودن

 • سردرد

اگر مصرف یک نوبت از کپسول پرگابالین برای دیسک کمر را فراموش کردید به‌محض یادآوری دوز فراموش شده خود را مصرف کنید؛ اما اگر تنها چند ساعت قبل از نوبت بعدی برنامه‌ریزی‌شده دوز فراموش شده به یادتان آمد، فقط یک نوبت مصرف کنید. هرگز سعی نکنید با مصرف دو دوز در یک نوبت نتایج بهتر بگیرید. این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

سایر انواع قرص مسکن فوری درد کمر به‌جای پرگابالین

ممکن است شما اصلاً نیازی به مصرف این دارو نداشته باشید و بتوانید با برخی از داروهای ضد درد و ضدالتهابی دیگر مانند استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن در دوزهای بالاتر تحت نظر متخصص ستون فقرات علائم را کاهش دهید. گاهی نیز شل کننده‌های عضلانی می‌توانند کمک کننده باشند. یکی دیگر از قرص‌هایی که ممکن است برای کاهش دردهای عصبی دیسک کمر به‌عنوان قرص مسکن فوری درد کمر تجویز شود، گاباپنتین است که در ادامه توضیحاتی را در مورد آن برایتان خواهیم آورد.

 

اثر گاباپنتین بر اعصاب چیست؟

گاباپنتین یکی از داروهای ضد تشنج است که می‌تواند تشنج را در افراد مبتلا به صرع درمان کند. برخی از اشکال گاباپنتین نیز به دلیل اثر گاباپنتین بر اعصاب می‌تواند سندرم پای بی‌قرار (RLS) و انواع خاصی از دردهای عصبی مانند دردهای عصبی ناشی از دیسک کمر را درمان کند. هم کودکان و هم بزرگسالان طبق دستور پزشک می‌توانند از این دارو استفاده کنند.

گاباپنتین همچنین می‌تواند به کاهش نورالژی پس از تبخال که به دردهای عصبی سوزاننده یا ضربه‌زننده اشاره می‌کند و از عوارض شایع زونا است، کمک کند.

 

عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر

گاباپنتین نیز مانند بسیاری از داروهای شیمیایی می‌تواند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کند.

شایع‌ترین عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر که احتمالاً برای مبتلایان به این بیماری ایجاد شود نیز عبارت‌اند از:

 • سرگیجه

 • خواب‌آلودگی

 • احتباس آب که می‌تواند منجر به تورم بازوها، دست‌ها و پاها شود.

 • مشکل در راه رفتن

 • درد پشت یا قفسه سینه

 • یبوست

 • اسهال

 • استفراغ

 • ناراحتی معده

 • افزایش اشتها و وزن

 • تاری دید

 • کبودی

 • تغییرات در خلق‌وخوی

 • لرز

 • سرفه

 • خستگی

 • تب

 • علائمی شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی

 • گرفتگی صدا و خشکی دهان

 • از دست دادن حافظه

 • زخم‌های دهان

 • تنگی نفس

 • گلو درد و غدد متورم

 • لرزیدن

 • مشکلات ادراری

 • ضعف

 • چرخش غیرقابل‌کنترل چشم

 • اضطراب، افسردگی یا سایر تغییرات خلقی

 • مشکلات رفتاری

 • بیش فعالی

 • عدم تمرکز

 

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید شما می‌توانید از کپسول پرگابالین برای دیسک کمر استفاده کنید به‌شرط آن‌که متخصص ستون فقرات این دارو را برایتان تجویز کرده باشد؛ زیرا این دارو به‌صورت عمومی و بدون نسخه در دسترس نیست.

همچنین ازآنجایی‌که معمولاً به‌صورت طولانی‌مدت تجویز می‌شود بسیار مهم است که نسبت به تداخلات دارویی و منع مصرف آن در برخی شرایط خاص مانند بارداری آگاه باشید.

دوز مصرفی این کپسول باید دقیقاً طبق دستور متخصص باشد و مقدار کمتر یا بیشتر آن می‌تواند تأثیر آن را تغییر داده یا حتی خطراتی ایجاد کند که تهدیدکننده زندگی هستند.

در این مقاله همچنین در خصوص مواردی چون اثر گاباپنتین بر اعصاب، قرص مسکن فوری درد کمر و عوارض قرص گاباپنتین و دیسک کمر نیز صحبت شده است.

شما می‌توانید جهت ارزیابی‌های کامل آسیب‌های ستون فقرات مانند دیسک کمر توسط متخصصین باتجربه و کار بلد و به کمک بهترین تجهیزات روز پزشکی دنیا جهت گرفتن بهترین تشخیص و درمان به مرکز تخصصی ما مراجعه نمایید. شماره تماس ما نیز در بخش تماس با ما برایتان درج شده است.