درد دست راست و قلب

تجربه درد دست راست و قلب به سبب بیماری‌های قلبی همچون آنفارکتوس میوکارد، آنژین صدری و میوکاردیت

آیا شما تاکنون تجربه درد دست راست و قلب را داشته‌اید؟ ممکن است درد همزمان در قلب و دست راست خود داشته باشید و این مسئله باعث نگرانی شما شده باشد. مشکلات قلبی تنها موجب درد در دست چپ می‌شود در صورتی که گاهی مشکلات قلبی خود را به‌صورت درد در دست راست نیز نشان می‌دهند که نیاز به درمان دارد.

چنانچه شما دچار درد دست شده‌اید و یکی از نشانه‌های تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ و یا درد قفسه سینه شده‌اید، بدون فوت وقت باید به پزشک مراجعه کنید و مسئله را جدی بگیرید چرا که این امر ممکن است به‌خاطر حمله قلبی رخ داده باشد.

درد درد راست گاهی به مشکلات عضلانی اسکلتی مربوط می‌شود و هیچ ارتباطی با قلب ندارد و تشخیص این موضوع با متخصصین قلب است

درد قلب و دست چپ

آنچه در این مقاله می خوانید :

علل اصلی درد دست راست و قلب چه چیزی است؟

درد دست اگر با درد قلب همراه باشد، برای این‌که مشکلات جدی برای شما به‌وجود نیاید، نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد. که باید بدانیم برای درد دست به چه دکتری مراجعه کنیم.

گاهی حتی با معاینه فیزیکی نیز نمی‌توان تشخیص درستی از علت مشکلات مربوط به قلب و درد دست پیدا کرد و نیاز به آزمایش‌های تشخیصی دیگر همچون نوار قلب، اکو، آزمایش خون و یا آزمایش‌های تصویربرداری است. لازم به ذکر است که درد دست راست و قلب می‌تواند در دو حالت ایحاد شده باشد.

درد ناگهانی و همچنین دردی که به مرور ایجاد شده است. در مواردی که شما تجربه درد ناگهانی دارید، بدون فوت وقت باید با اورژانس تماس بگیرید علی‌الخصوص اگر با نشانه‌هایی جدی همچون تنگی نفس و درد قفسه سینه مواجه شده باشید.

در کل علت درد دست راست و قلب می‌تواند به‌خاطر بیماری‌های قلبی همچون آنفارکتوس میوکارد (حمله قلبی) آنژین صدری (نرسیدن خون کافی به عضلات قلب) میوکاردیت (التهاب عضله قلب) رخ داده باشد و یا بیماری‌های عروقی موجب این امر شده باشند همچون تنگی عروق، وجود لخته خون در عروق و مواردی از این قبیل که در این صورت درمان‌های فوری باید انجام گیرد.

نکته مهم این‌که درد قلب و دست همیشه نشانه بیماری قلبی و مشکلات عروقی نیست بلکه بیماری‌های کبدی نیز گاهی موجب درد قلبی و درد دست راست می‌شوند.

از علل دیگر درد دست سمت راست و قلب، به بیماری‌های مفصلی همچون روماتوئید آرتریت و یا سایر بیماری‌هایی که موجب التهاب مفصل می‌شود مربوط می‌شود.

بیماری‌های عضلانی اسکلتی همچون استئوآرتریت و یا اختلالات دیسکی نیز گاهی خود را به صورت درد در دست و یا درد در نواحی قلبی خود را نشان خواهند داد. از علل دیگری که می‌توان برای دردهای قلبی و درد دست راست به آن اشاره داشت، به آسیب مفصلی مربوط می‌شود.

چنانچه آسیب‌های مربوط به قلب و دست به هر دلیلی آسیب ببینند و یا دچار التهاب شوند، فرد تجربه درد دست و همین‌طور درد قلبی خواهد داشت. به جز تمامی این موارد، افرادی که مدام دچار استرس و اضطراب می‌شوند نیز گاهی دچار درد و ناراحتی قلب و دست راست می‌شوند.

ایا درد دست راست به قلب ربط دارد و باید سریع درمان شود؟

هرگاه فردی دچار درد قلب و دست شود، ممکن است سوالات زیادی به ذهنش خطور کند از جمله‌ای که ایا درد دست راست به قلب ربط دارد؟ و یا این‌که آیا این مشکل جدی است و نیاز به درمان فوری دارد؟ همان‌طور که به این موضوع اشاره شد، درد دست و مشکلات قلبی ممکن است به‌خاطر دلایل مختلفی رخ داده باشد از جمله مشکلات جدی قلب که معمولا با تنگی نفس، خستگی، تهوع و یا درد قفسه سینه همراه است و یا آسیب‌دیدگی به عضلات و تاندون‌ها، مشکلات مفصلی، مشکلات عصبی و مواردی از این قبیل که تشخیص علت دقیق آن با متخصص قلب و عروق است.

اگر در ذهن شما نیز این سوال به‌وجود آمده که ایا درد دست مربوط به قلب است باید گفت یکی از نشانه‌های این مشکل به مشکلات قلبی از جمله حمله قلبی مربوط می‌شود که در چنین وضعیتی بخشی از قلب به‌خاطر نرسیدن خون کافی دچار مشکل شده و فرد احساس درد در ناحیه دست راست یا چپ، شانه، گردن، چانه و یا قفسه سینه خواهد داشت.

در صورتی که شما هر یک از این علائم را شاهد بودید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید حتی اگر مطمئن شدید پس از مدتی، مشکلات و علائم ذکر شده، بهبود پیدا کرده است.

ما به کسانی که این سوال در ذهنشان به‌وجود آمده که ایا درد دست راست به قلب ربط دارد باید بگوییم در همه موارد، تجربه چنین دردی به مشکلات قلبی مربوط نمی‌شود. گاهی مشکلات مربوط به قلب و دست شدت کمی دارند و به‌زور ناگهانی بروز نمی‌دهند که در این شرایط ممکن است مشکل به قلب مربوط نشود و دردهای مفصلی و مشکلات عضلانی اسکلتی باعث شده باشند که فرد تجربه درد در قفسه سینه و دست داشته باشند.

با تمامی این تفاسیر، ما به تنهایی قادر به فهمیدن این موضوع نیستیم که ایا درد دست ربطی به قلب دارد و اصلا چه عاملی موجب بروز درد دست راست قلب شده است به‌خاطر همین بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنیم.

تجربه درد دست راست و قلب به‌خاطر بیماری‌های قلبی

از آن‌جایی که قلب جزو حساس‌ترین عضو بدن است، توجه به کوچک‌ترین نشانه‌های قلبی امری حیاتی و مهم است. متاسفانه بسیاری از افراد با وجود این‌که علائم جدی قلب را شاهد هستند، هیچ اقدام درمانی در این زمینه انجام نمی‌دهند که گاهی حتی ممکن است جان انسان را تهدید کند.

درد قلبی گاهی با نشانه‌های عضلانی همراه است که یکی از آن‌ها احساس درد همزمان دست و یا چپ است. بهتر است بدانید بیماری‌های قلبی نشانه‌های دیگری نیز دارند که شامل ضعف عمومی بدن، تنگی نفس، سرفه، درد قفسه سینه و مواردی از این قبیل است. در کل اگر شما درد دست راست و قلب را تجربه کردید که نشانه‌های زیر همراه آن بود، این‌جاست که باید مراجعه به پزشک را جدی بگیرید.

برخی از نشانه‌های جدی بیماری‌های قلبی عبارتند از:

⦁ احساس درد و یا فشار در قفسه سینه که گاهی تا شانه، بازو و دست کشیده می‌شود

⦁ تنگی نفس

⦁ احساس خستگی و ضعف عمومی بدن

⦁ ضربان قلب و یا نبض سریع و نامنظم

⦁ سرگیجه و یا تاری دید

⦁ تهوع و استفراغ

⦁ تعریق زیاد

اگر شما هر کدام از علائم ذکر شده را داشتید، سعی کنید در کوتاه‌ترین زمان به پزشک اورژانس مراجعه کنید تا در صورت نیاز شما را به متخصص قلب ارجاع دهد.

تشخیص بیماری‌های قلبی نیازمند ارزیابی بالینی و انجام نوار قلب، آزمایش خون و سایر روش‌های تشخیصی است که در مدت زمان کم انجام خواهد گرفت. شاید تصور کنید که درد دست سمت راست و قلب ارتباط نزدیکی به یکدیگر ندارند در صورتی که این‌طور نیست و این مشکل گاهی به خاطر نرسیدن خون کافی به قلب و یا مشکلات عروقی رخ می‌دهد.

زمانی که جریان خون در اعضای مختلف بدن از جمله دست‌ها به درستی انجام نشود، فرد دچار درد و یا بی‌حسی در بازو یا دست نیز خواهد شد.

تجربه درد دست راست و قلب به‌خاطر بیماری‌های التهابی و اسکلتی

در بسیاری از مواقع درد دست راست و قلب نشانه‌ای از بیماری‌های اسکلتی و یا التهاباتی است که گاهی رخ می‌دهد و ارتباطی به قلب ندارد. معمولا شایع‌ترین بیماری‌های اسکلتی که موجب درد دست قلب و راست می‌شود شامل التهاب مفاصل کمر، التهاب مچ دست، سندروم تونل کارپال، آرتروز و التهاب بافت‌های اطراف قلب است.

در پاسخ به این سوال که ایا درد دست راست به قلب ربط دارد یا مشکلات التهابی و اسکلتی؟ باید گفت اگر شما هیچ‌یک از نشانه‌های تنگی نفس، تپش قلب، تعریق، نبض سریع یا نامنظم، درد قفسه سینه را نداشتید، احتمال این‌که درد دست به عوامل دیگری همچون موارد ذکر شده مربوط شود بالاست که به تک تک آن‌ها می‌پردازیم.

⦁ التهاب مفاصل مچ دست

بیماری‌هایی همچون آرتریت روماتوئید موجب التهاب در مچ دست شده که فرد تجربه درد و ورم خواهد داشت و در بسیاری از مواقع دیده شده که درد ناشی از این مشکل به تمامی بخش‌های دست منقل شده و فرد دچار نگرانی خواهد شد.

⦁ سندرم تونل کارپ

معمولا هنگامی که فشاری بر روی عصب‌های دست وارد شده باشد، ما شاهد بروز چنین سندروم خواهیم بود که در این شرایط فرد احساس درد و بی‌حسی در نواحی مختلف دست خواهد داشت.

⦁ بیماری آرتروز

زمانی که غضروف‌ها دست دچار تخریب شوند، فرد دچار اختلالات زیادی در ناحیه دست خواهد شد که از جمله مهم‌تریین آن احساس درد و اختلالات حرکتی در دست است و باید درمان شود.

در خصوص این‌که ایا درد دست مربوط به قلب است یا مشکلات التهابی و اسکلتی باید گفت ما به عنوان فردی عادی گاهی دچار تشخیص نادرست در این زمینه می‌شویم و از آن‌جایی که بیماری‌های قلبی خطرناک هستند و باید سریعا درمان ‌شوند، در صورت بروز درد قلب و یا قفسه سینه بهتر است ملاقاتی با متخصصین قلب داشته باشید تا با ارزیابی کامل و دقیق، مشخص شود که درد به‌وجود آمده مربوط به قلب است یا مشکلات عضلانی اسکلتی. در صورتی که مشکل به‌خاطر التهاب مفاصل، مشکلات عصبی و موارد ذکر شده باشد، احتمالا شما به پزشک ارتوپد ارجاع می‌شوید.

آیا درد دست راست ربطی به قلب دارد و اثر آن بر روی کدام عضو است؟

مشکلات قلبی ارتباط نزدیکی به درد دست چپ و یا راست دارند که گاهی ناشی از نرسیدن اکسیژن و یا خون کافی به قلب است. همان‌طور که آگاه هستید، قلب وظیفه خون‌رسانی به تمامی بخش‌های بدن را دارد و زمانی که این چرخه دچار مشکل شود، عضوی که خون‌رسانی کافی به آن نشده، ممکن است دچار بی‌حسی و یا درد شود و یکی از علل درد دست راست و قلب همین مسئله است.

در رابطه با این‌که آیا درد دست راست ربطی به قلب دارد و اثر آن بیشتر بر روی کدام عضو بدن است باید گفت گاهی اوقات دردهای قلبی موجب بروز دردهای عضلانی می‌شوند و این درد بیشتر در ناحیه قفسه سینه احساس خواهد شد که گاهی به صورت تیر کشنده بوده و دست را نیز در بر خواهد گرفت.

انعکاس درد قفسه سینه و درد قلبی به دست چپ یا راست تنها علامت بیماری‌های قلبی نیست بلکه در بسیاری از مواقع با مشکلات همچون تورم در دست مشکلات تنفسی و مشکلاتی که به‌خاطر گردش خون نادرست ایجاد می‌شود را شاهد خواهیم بود که تماما نیاز به درمان سریع دارند.

نکته مهمی که اینجا باید به آن یادآور شویم این است که مشکلات قلبی تنها موجب درد دست نمی‌شوند بلکه در صورت عدم دریافت اکسیژن کافی توسط قلب، فرد ممکن است درد را در ناحیه فک، گردن، شانه و بازوهای خود نیز احساس کند که با شدت‌عای مختلفی رخ خواهد داد.

درد دست راست قلب گاهی ناشی از مشکلات اضطرابی است و اگر شما جزو افرادی هستید که مدام در شرایط تنش‌زا قرار می‌گیرید، احتمال‌ این‌که درد دست راست و قلب به این مورد ربط داشته باشد زیاد است.

شایان ذکر است که بیماری‌های قلبی معمولا با اضطراب بالا شدت می‌گیرند و شما در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی نباید اضطراب بیشتری داشته باشید بلکه باید خون‌سردی خود را حفظ کنید و در صورت بروز علائم نگران کننده فورا به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا شما دچار مشکلات قلبی شده‌اید و یا علائمی از درد دست راست و مشکل قلبی به موارد دیگر مرتبط است.

راه‌های رایج درمانی برای کاهش درد دست راست و قلب

درمان درد دست راست و قلب وابسته به نوع مشکل و شدت آن دارد. معمولا دردهایی که به قلب مربوط شود باید در کوتاه‌ترین زمان مورد درمان قرار گرفته تا شاهد بروز علائم جدی در این زمنیه نباشیم اما دردهای عضلانی که گاهی به صورت تیر کشنده بخش‌هایی از دست و قفسه سینه را در برمی‌گیرد نیاز به درمان فوری ندارد و باید مطابق با دستورالعمل‌های پزشک پروسه درمانی را طی کرد.

همان‌طور که قبلا نیز به این موضوع مهم اشاره داشتیم، چنانچه درد دست سمت راست و قلب به‌طور ناگهانی آغاز شده باید و با علائم قلبی همراه باشد، باید درمان اورژانسی در کم‌ترین زمان انجام گیرد. در کل اگر شما با مشکل درد دست راست و قلب به پزشک مراجعه کنید، پروسه درمانی با موارد زیر انجام خواهد گرفت.

⦁ ايجاد تغییرات در سبک زندگی

⦁ فعالیت بدنی: برای بهبود عملکرد قلبی و کاهش درد قلب و همین‌طور دست، پزشکان توصیه می‌کنند که از تمرینات ورزشی همچون پیاده‌روی، شنا و یا دوچرخه سواری استفاده شود.

⦁ توجه به رژیم غذایی: رژیم غذایی سالم اهمیت بسار زیادی در سلامت مفاصل و قلب دارد و شما باید به‌جای مصرف غذاهای مضر، از غذاهای سالمی همچون میوه و سبزی، و غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مصرف کنید.

⦁ کنترل وزن: چاقی از جمله بیماری‌هایی است که هم تاثیر منفی بر روی قلب دارد و هم عضلات. اگر می‌خواهید از دردهای قلبی و عضلانی شما کاسته شود، همواره وزن سالم خود را حفظ کنید.

⦁ مدیریت استرس: از جمله تغییراتی که باید در زندگی افرادی با مشکل قلب و درد دست ایجاد شود، مدیرت استرس و کاهش تنش است. برای این‌کار شما قادر به انجام تکنیک‌های مخصوص در این زمینه هستید که شامل مدیتیشن، تمرینات تنفسی و عدم قرارگیری در موقعیت‌های استرس‌زا است.

⦁ مصرف داروها

⦁ داروهای مسکن و ضدالتهاب: گاهی برای مدیریت و درمان دردی که در ناحیه قلب و دست راست ایجاد شده، نیاز به مصرف داروهاست. انواع مسکن‌ها و داروهای ضد درد و التهاب همگی باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گرفته تا شاهد کاهش درد باشیم.

⦁ داروهای ضدتشنج: معمولا در مواردی که مشکلات عصبی موجب درد و ناراحتی قلب و دست راست شده باشند، مصرف داروهای ضد تشنج توسط پزشک توصیه و تجویز می‌شود.

⦁ داروهای ضدانقباض عروق: معمولا زمانی که مشکلات عروقی موجب درد دست راست و قلب شده باشند، بتابلاکرها و یا داروهای ضدانقباض عروق می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

⦁ سایر درمان‌های پزشکی

⦁ درمان مشکلات مربوط به عروق کرونر: زمانی که مشکلاتی در عروق کرونری رخ می‌دهد و این امر باعث کاهش جریان خون و مشکلات قلبی و دردهای عضلانی می‌شود، پزشک برای عبور بهتر جریان خون و کاهش درد، از روش‌های مختلف جراحی در این زمینه استفاده خودهد کرد.

⦁ ترمیم ستون فقرات: اگر درد دست راست و قلب به مشکلات ستون فقرات مربوط شود، برای کاستن درد، پزشک باید ناحیه آسیب دیده ستون فقرات را درمان نماید که این‌کار اغلب با جراحی انجام خودهد گرفت.

⦁ پیوند قلب: معمولا در موارد شدید که هیچ‌یک از گزینه‌های درمانی برای مشکلات قلبی پاسخگو نباشد، از روش پیوند قلب برای بهبود قلب و درد آن باید استفاده کرد.

تجربه درد دست راست و قلب به‌خاطر بیماری‌های کبدی

در بسیاری از موارد بیماری‌های کبدی عامل درد دست راست و قلب هستند و شاید شما نسبت به این موضوع اطلاع کافی نداشته باشید. معمولا تمامی بیماری‌های کبدی گاهی با علائمی همراه خواهند بود که شامل درد قلبی، درد دست‌ها و مشکلاتی از این قبیل است.

اما چه بیماری‌هایی م جب چنین مشکلاتی می‌شود؟ بیماری‌های کبدی همچون کبد چرب که ناشی از چربی زیاد در کبد است، می‌تواند موجب درد نواحی مختلفی از بدن شود که ناحیه قفسه سینه و دست‌ها را نیز گاهی شامل می‌شود. التهابات کبدی که به‌خاطر بیماری‌های ویروسی و یا مصرف مواد مخدر ایجاد می‌شوند نیز گاهی موجب درد در ناحیه شکم، قفسه سینه و دست‌ها می‌شوند.

بیماری‌های کبدی دیگری همچون فیبروز و سیروز کبدی که ناشی از آسیب‌های طولانی مدت کبد برای افراد رخ می‌دهد نیز در بسیاری از مواقع باعث چنین مشکلاتی در میان افراد می‌شوند.

گاهی سندرومی به نام پرتال هیپرتانسیون که موجب برگرداندن خون از کبد به قلب ناشی از انسداد عروقی است نیز موجب درد و ناراحتی در اعضای مختلف بدن همچون دست، قلب و قفسه سینه خواهد شد که نیاز به بررسی و درمان دارد.

اگر سابقه بیماری‌های کبدی دارید و یا قبلا دچار مشکلات کبدی شده‌اید، احتمال این‌که درد دست راست و قلب به این موضوع مربوط شود زیاد است که باید توسط متخصصین این حوزه ارزیابی شود.

چه زمانی برای درد دست راست و مشکل قلبی باید به پزشک مراجعه شود؟

در چند حالت برای درد دست راست و مشکل قلبی باید فورا به پزشک مراجعه شود چرا که ممکن است فرد حتی در موارد شدید جان خود را از دست بدهد. اگرچه مشکلات قلبی همچون درد قلب می‌تواند به‌خاطر.

مشکلات معده و گوارش و یا مشکلات عضلانی به‌وجود بیایند اما از آن‌جایی که در هنگام بروز درد قلب ما هیچ آگاهی نسبت به علت آن نداریم، باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم. شرایط اورژانسی در این زمینه زمانی است که درد قلبی به‌صورت ناگهانی شروع شده باشد.

در چنین شرایطی ممکن است حمله قلبی رخ داده باشد که چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به‌طور خواهد انجامید و فرد سریعا باید به اورژانس منتقل شود.

اور درد قلبی به همراه یکی از نشانه‌های تنگی نفس، استفراغ، تهوع، درد در دست چپ یا راست ایجاد شده باشد و این مشکل بدون دلیل رخ داده باشد نیز بهتر است اقدامات فوری پزشکی انجام گیرد.

درد دست راست می‌تواند با علائم دیگری نیز همراه باشد که شامل تغییر رنگ ادرار، تیرگی پوست، تغییرات وزن و یا تب است که در چنین موقعیتی نیز باید حتما با متخصصین قلب ملاقات داشته باشید.

دردی که رفته رفته به‌جای بهبود شدت می‌گیرد چه در ناحیه قلب باشد و چه در نواحی دیگر بدن از جمله دست راست نیاز به ارزیابی و درمان دارد و در مواجه با چنین شرایطی مراجعه به پزشک نباید به تعویق بیفتد.

عوارض عدم درمان به‌موقع درد دست سمت راست و قلب

متاسفانه عدم درمان به‌موقع درد دست سمت راست و قلب گاهی با عوارض جبران‌ناپذیری همراه است و شما اگ سابقه بیماری قلبی داشته‌اید و یا علائم جدی قلبی به همراه درد دست دارید، هیچگاه نیاید از این موضوع به سادگی عبور کنید.

بیماری‌های قلبی نیازمند تشخیص به‌موقع برای درمان دارند در غیر این صورت علائم تشدید خواهد شد و فرد ممکن است جانش در خطر بیفتند.

بیماری‌های قلبی که موجب درد قلب و درد دست چپ یا راست شده باشند نیازمند درمان فوری هستند اما بیماری‌های دیگر به جز بیماری قلبی نیاز به درمان فوری ندارند اما برای تشخیص و ارزیابی علت حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

بهتر است بدانید که درد دست راست و قلب قطعا تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی افراد خواهد گذاشت و فعالیت‌های روزمره را محدود خواهد کرد. حمله قلبی، نارسایی قلبی، مشکلات عضلانی اسکلتی، مشکلات کبدی بیماری‌های عصبی و استرس و اضطراب از جمله عوامل اصلی به‌وجود آورنده درد دست راست و قلب هستند که گاهی فرد با علائم دیگری نیز مواجه خواهد شد.

در هر حال شما اگر برای اولین باری است که تجربه درد دست راست و قلب را دارید و یا قبلا نیز دچار چنین مشکلاتی شده‌اید، اگر درد ناگهانی ایجاد شده و شما حتی یکی از علائمی همچون احساس سختی تنفس، درد قفسه سینه، بی‌حسی، حالت تهوع و استفراغ، سردرد و سرگیجه، ضعف بدن دارید، باید با اورژانس تماس بگیرید.

سخن پایانی

درد دست راست و قلب موضوع حساس و جدی است و شما نباید در چنین شرایطی نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشید. معمولا مواردی همچون حمله قلبی، نارسایی قلبی، مشکلات عروقی، مشکلات عضلانی و اسکلتی، بیماری‌های مرتبط با عصب، بیماری‌های داخلی و تنش زیاد از شایع‌ترین مواردی هستند که موجب درد قلب و گاهی دست راست می‌شوند که نیاز به درمان دارند.

اگر شما با علائم جدی و ناگهانی در این زمینه مواجه شدید، سعی کنید خود را سریعا به پزشک برسانید. برخی معتقدند که درد دست راست و درد قلب به یکدیگر مربوط نمی‌شوند در صورتی که این‌طور نیست بلکه بسیاری از بیماری‌های قلبی موجب چنین مشکلاتی شده و باید سریعا درمان شوند.

در این مطلب علل اصلی درد دست راست و قلب مورد بررسی قرار گرفت. ما در این‌جا به شما مخاطبین عزیز گفتیم که ایا درد دست راست به قلب ربط دارد و باید سریع درمان شود؟ به جز این دو مورد مهم، شما با درد دست سمت راست و قلب به‌خاطر بیماری‌های قلبی، درد دست و قلب به‌خاطر بیماری‌های التهابی و اسکلتی، روش‌های درمانی برای کاهش درد قلب و دست راست، تجربه درد دست راست و همین‌طور قلب به‌خاطر بیماری‌های کبدی، زمانی که برای درد دست و مشکل قلبی باید به پزشک مراجعه شود و عوارض عدم درمان به‌موقع درد دست سمت راست و قلب نیز آشنا شدید.