cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

قرص برای سوزش کف پا

قرص برای سوزش کف پا، درمان نوروپاتیک محیطی

شایع‌ترین بیماری سوزش زیر پا نوروپاتیک محیطی هست. نوروپاتیک محیطی به معنی آسیب دیدگی رشته های عصبی در ستون فقرات است.

در صورتی که رشته های عصبی که از ستون فقرات خارج می شوند، که وظیفه آنها رساندن پیام های عصبی به اورگان های پایینی هست، به علت وجود بیماری هایی نظیر دیابت یا مصرف خوراکی های دارای آرسنیک و جیوه، دچارمشکل، فرد نوروپاتیک محیطی را تجربه می کند. راه‌های درمانی بسیاری نظیر تجویز کردن قرص برای سوزش کف پا در کاهش درد و جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه آسیب عصبی گسترده‌تر تمرکز دارد.

قرص برای سوزش کف پا

استفاده از گاباپنتین به عنوان قرص برای سوزش کف پا

اغلب علت به وجود آمدن سوزش در کف پا را به سختی می‌توان توسط متخصص سوزش کف پا تشخیص داد اما با این وجود نمی‌توان گفت افراد سالمند کسانی هستند که بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند. در صورتی که نتیجه یک مشکل خونی و عصبی باعث احساس سوزش در کف پا باشد می‌تواند با داشتن احساس ضعف در پا‌ها یا تهوع و اسهال، ناتوانی جنسی وعدم توانایی کنترل مدفوع و ادرار همراه باشد.

قرص گاباپنتین یک قرص برای سوزش کف پا است که برای معالجه نمودن احساس درد در عصب و عوارض آن مثلاً سوزش زیر پا استعمال می‌گردد. این نوع درد اکثر وقت‌ها با مسکن‌های طبیعی برطرف نمی‌شود. این قرص برای سوزش کف پا، قادر است در حالتی مخلوط با بقیه مسکن‌ها برای بهبود و التیام درد شما استعمال شود. تنها از مارك و شکلی از گاباپنتین كه پزشك تجویز كرده استفاده نمایید.

برای اینکه از حالت و مارک درست قرص مطمئن شوید، هر دفعه که برای خرید قرص مراجعه می‌کنید، دارؤیتان را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که پزشک معالج خود رار در دسترس دارید، آن قرص را به پزشک معالج خویش نشان دهید.

در این مقاله سعی ما بر این است که مواردی نظیر قرص برای رفع سوزش زیر پا، و پرسش اینکه آیا استرس باعث سوزش کف پا می‌شود، یا اینکه آیا سرکه سیب برای سوزش زیر پا مؤثراست و اینکه آیاچربی خون باعث سوزش زیر پا میشود را برای شما شرح دهیم.

گاباپنتین برای معالجه صرع، برای ایجاد آرامش در اعصاب استعمال می‌گردد. پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که گاباپنتین با انجام یک پروسه، شبیه یک قرص برای سوزش کف پا عمل می‌کند. گاباپنتین با ایجاد تغییر در حالت ارسال پیام نورون‌های عصبی به مغز شما فعالیت می‌نماید. زمانی که چیزی به عصب فشار می‌آورد، یا این که عصبی به طریقی صحیح فعالیت خود را انجام نمی‌دهد، پیام‌ها به صورتی ناقص به سمت مغز ارسال می‌شوند.

مغز فکر می‌کند که بخشی از تن شما دچار جراحت شده است، در حالی که هیچ صدمه‌ای وجود ندارد. این قضیه سبب می‌شود درد را احساس نمایید و نیاز به یک دارو یا یک قرص برای سوزش کف پا داشته باشید. با ایجاد یک اختلال ساده و بدون عوارض در سیستم عصبی، گاباپنتین این امکان را دارد تا درد شمارا کم کند.

به گزارش متخصصین کلینیک‌های مختلف می‌بایست دقت داشته باشید که، درد شما در طول یک تا دو هفته بعداز شروع مصرف گاباپنتین به سمت بهبودی می‌رود، ولی ممکن هست در مورد برخی از مراجعه‌کنندگان، این پروسه زمان بیشتری بخواهد. با این وجود، بعضی از افراد، فوراً بعداز خوردن این قرص برای سوزش کف پا، تأثیرات آن را مشاهده می‌نمایند. اگر وقت ملاقات جدید با دکتر معالج یا این که با پرستار داشته باشید، پروسه معالجه شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

از گاباپنتین دقیقاً به شکلی که روی برچسب آن درج شده هست و یا طبق امر پزشک معالج استعمال نمایید. شما می‌بایست گاباپنتین، قرص برای سوزش کف پا، را با قرص‌های فعلی خویش مصرف نمایید، مگر اینکه بر خلاف این قضیه بر اساس دستور پزشک عمل کنید.

گاباپنتین با دوز بسیار محدود، آغاز می‌گردد و کم کم افزایش می‌یابد تا عوارض جانبی آن به کم‌ترین حالت تبدیل شود. در‌صورتی‌که این قرص برای سوزش کف پا شما اثرگذار بود و درد شما با دوز کمتری حل شد، می‌توانید به جای زیاد کردن دوز دارو در دوره‌های بعدی، در طول پروسه درمان خود از همان دوز استفاده کنید.

مصرف پرگابالین تحت عنوان قرص برای سوزش کف پا

شواهدی با میزان متوسطی از کیفیت نمایان کرده اند که پرگابالین (pregabalin) خوراکی در دوزهای 300 میلی‌گرم یا این که 600 میلی‌گرم (برای مصرف روزانه) اثر مناسبی بر درد در بعضی اشخاص در گیر به درد نوروپاتیک خفیف یا این که شدید پس از زونا، یا این که به دلیل دیابت دارا است.

شواهدی نه چندان معتبر حاکی از آن هست که پرگابالین خوراکی بعد از تروما و یا سکته مغزی و یا آسیب دیدگی نخاع، مفید هست. به نظر می آید پرگابالین در کاهش درد نوروپاتیک مربوط به HIV مفید نباشد.

شواهد بسیار محدودی برای کاهش درد نوروپاتیک کمر، درد نوروپاتیک سرطان و بعضی گونه های دیگر از درد نوروپاتیک وجود دارد. پرگابالین برای بعضی از اشخاص دچار شده به درد نوروپاتیک مزمن، موثر هست.

ممکن نیست از پیش دانست که چه کسی مشمول فواید این قرص، هنگام ابتلا به این بیماری، می شود و چه کسی، نه. علم فعلی حاکی از آن هست که زمان کوتاه معالجه (شاید چهار هفته) مناسب ترین روش برای معالجه هست.

معرفی دولوکستین، یک قرص برای سوزش کف پا

مقادیر کافی از شواهدی نیمه معتبر از هشت تحقیق انجام یافته بوسیله سازندگان دولوکستین موجود است که دوزهای 60 میلی گرم و 120 میلی گرم در روز برای معالجه درد در نوروپاتی محیطی دیابتی مؤثر هست، ولی دوزهای مورد استفاده به صورت روزانه کمتر اینطور نیستند. آزمایشات بیشتر لزومی ندارد. در فیبرومیالژیا، شواهدی با اعتبار کمتر موجود است که مشخص کرده است، دولوکستین در دوزهای شبیه با دوزهای استفاده شده در نوروپاتی محیطی دیابتی و با شدت و تاثیر یکسان، مؤثر هست.

تأثیر در فیبرومیالژیا ممکن هست از روش بهبود بیشتر در علائم عصبی نسبت به درد جسمی جسمی منجر خواهد شد. شواهدی با اعتبار کمتر وجود دارد که مطابق کاهش درد در دردهای مربوط به علائم افسردگی نیز نتیجه  می دهد. علائمی از اثربخشی موثر دیده نشده است. کارآزمایی‌های بیشتری در ارتباط با این موارد برای بدست آوردن مقداری مناسب از داده ها برای انتخاب فاکتور‌های قانع‌کننده از اثربخشی لازم هست که آنها هم اکنون در دسترس نیستند.

معرفی ایمیپرامین برای قرص برای سوزش کف پا

پژوهش در شواهد اندک و موجود برای دفاع از به کارگیری ایمی پرامین برای معالجه درد نوروپاتیک صورت گرفت. شواهد نا معتبر از فایده این قرص وجود دارد، ولی این از مطالعاتی ناشی می شود که از لحاظ شناسایی روش درمانی، ناقص بودند و به صورت بالقوه در معرض سوگیری عمده بودند. داروهای موءثر با شواهد حمایتی بسیار بیشتر در دسترس هستند.

پژوهش ها شواهد اندکی برای دفاع از به کارگیری ایمی پرامین برای معالجه درد نوروپاتیک ارائه داده اند. شواهدی با اعتبار بسیار کم بر اساس بعضی فواید در نسبت اشخاص دچار شده به نوروپاتی ، به تأثیر تغییرات کلی مریض زیاد بوده یا این که به خوبی بهبود یافته و با دستکم 50% و یا دست کم 30% کاهش در میزان علائم نوروپاتی موجود است، ولی این از مطالعاتی که از لحاظ شناسایی علائم صورت گرفته است. ممکن هست در بیمارانی که با معالجه های دیگر کاهش درد را نداشته اند، نقش داشته باشد.

ایا استرس باعث سوزش کف پا میشود ؟

در پاسخ به چنین پرسشی که آیا استرس سبب سوزش زیر پا می‌شود؟ متخصصان عموماً نوروم مورتون را به بیماران یادآوری می‌نمایند. بافت عصبی ممکن هست در میان استخوان‌های اصلی انگشتان پا کلفت گردد و منجر به ایجاد درد گردد.

کفش‌های خیلی تنگ می‌توانند سبب تولید این نوع نوروما شوند، اگرچه ممکن هست ناشی از جراحت‌های ورزشی، استرس یا حالت یا جنبش غیرطبیعی پا باشند. نقص عصبی موروثی ممکن هست سبب ایجاد آسیب به قسمت عصبی محیطی پا‌ها گردد. زخم به گذر زمان بدتر می‌گردد.

Charcot-Marie-Tooth ماهیچه‌ها و قسمت عصبی اندام‌ها را مورد تأثیر قرار می‌دهد و در نهایت منجر به ایجاد ضعف غیر طبیعی و ارتفاع گرفتن قسمت قوس‌های پا می‌شود.

فشار‌های غیرعادی روی پا‌ها قادر است بخاطر شکستگی‌های استرسی باشد و اکثر زمان‌ها این اشخاص برای داشتن عملکرد درست به بریس نیازمندند. بی‌حسی دست و پا یک حس غیرمعمول هست. از لحاظ بعضی، به معنای حقیقی واژه عدم حس کردن آن‌ها هست – به صورتی که لمس کردن آن قسمت از تن هیچ حسی را برای فرد ایجاد نمی‌نماید و برای بعضی دیگر، این یک حس سوزن سوزن شدن هست. استرس و گزگز دست و پا به یکدیگر مربوط هستند. به گونه‌ای که فرد در هنگام وقوع اضطراب به ندرت احساس دستان و یا پا‌های خویش را برای مدتی از دست می‌دهد.

چنانچه شما در تشخیص دلیل بی‌حسی دست وپایتان دچار تردید شده‌اید سریعاً با معتبر‌ترین پزشک ارتوپد و یا متخصص مغز و عصاب در تماس باشید، به خصوص در حالتی که بی‌حسی تداوم داشته باشد. بی‌حسی در مواقعی با بعضی از بیماری‌های بسیار خطرناک مربوط است البته در بعضی دیگر ممکن هست به دلایل جسمی مربوط نباشد و ناشی از تنش عصبی و استرس باشد.

پیش از این که دلیل گزگز دست و پا به وسیله پزشک ارتوپد تشخیص و مربوط به استرس شناخته شود، می‌بایست تعدادی آزمایش‌های تشخیصی روی فرد انجام بگیرد. مثل نوار عصب عضله، معاینه اندام، بررسی نیرو‌ها عضلانی، ارزیابی وضعیت کلی بیمار و ارائه دادن شرح حال مراجعه‌کننده و….

بعد از اینکه کل فاکتور‌ها ارزیابی شدند، این امکان وجود دارد که دلیل مور مور شدن را به استرس مربوط کرد.

گزگز شدن ممکن هست در هر مکان از بدن فرد وجود بیاید. البته بیشتر در اندام‌ها می‌توانند میزبان خوبی برای این عارضه باشند. بیشتر شکایات ناشی از استرس و گزگز دست و پا مرتبط با اندام‌های پایین بدن هستند.

  • دست‌ها
  • پا‌ها
  • بی حسی شدن در قسمت‌هایی از صورت

گزارش‌هایی از بی‌حسی در بقیه نواحی بدن افراد نیز موجود هست، اگرچه کرختی در منطقه معده کم کم صورت می‌گیرد. به خاطر داشته باشید، برای برخی از اشخاص ممکن است یک بی‌حسی کلی باشد. برای بعضی دیگر، ممکن هست این حس مثل سوزن سوزن شدن باشد.

دو دلیل احتمالی برای این نوع بی‌حسی ناشی از استرس و اضطراب وجود دارد. او‌لین گزینه، فعال شدن بیش‌تر از حد بدن هست. هنگام حمله به علت اضطراب، خون در بخش‌هایی حساس از بدن مانند قلب به شکلی شدید جریان پیدا می‌کند و در مناطقی که گمان می‌رود آنچنان هم مهم نیستند، جریان کمتری یافته واین ممکن است منجر به بی‌حسی آن قسمت‌ها گردد.

دلیل دیگر ارتباط استرس و گزگز دست و پا شدید شدن فشار خون هست.

آیا داشتن اضطراب عادات تنفسی را دچار تغییر می‌کند؟ خیر نه فقط در هنگام وجود حمله استرسی، بلکه در انجام کار‌های روزانه نیز این اتفاقات رخ می‌دهند. از تغییرات بیان شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که شایع‌ترین موارد رخ داده در مراجعه‌کنندگان هستند.

  • خیلی سریع نفس بکشید.
  • تنفس عمیق نباشد و خیلی عمق آن کم باشد.
  • لرزش دست
  • تپش قلب

 

استفاده از سرکه سیب برای سوزش زیر پا

درد و سوزش زیر پا جزء درد‌هایی هست که علل متفاوتی را به خود اختصاص داده است و تشخیص دلیل اساسی و تجویز کردن برای معالجه آن کار یک پزشک معالج حرفه‌ای است. البته شیوه‌هایی کلی موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها برای کاهش درد استفاده نمایید.

پا‌ها را در آب سرد قرار دهید. قرار دادن پا در آب سرد یا وان یخ برای یک بازه‌ی ۱۰ دقیقه‌ای ممکن است برای کاهش درد مؤثر باشد. سرکه سیب برای سوزش زیر پا در معالجه سوزش زیر پا بسیار اثر‌گذار هست. سرکه سیب با متعادل کردن PH پا‌ها، به کاهش سوزش زیر پا کمک می‌نماید. طریقه استعمال اینگونه است که پا‌ها را در محلول سرکه سیب قرار دهید.

نصف استکان سرکه سیب را در کمی آب ( حدوداً نیم گرم ) حل نمائید و پای خویش را در یک بازه‌ی ۲۰ دقیقه در آن نگهدارید. در صورتی که به دیابت دچار شده‌اید، پیش از اجرای این کار، لطفاً با دکتر معالج خود مشورت فرمایید. از زردچوبه استفاده نمایید. زردچوبه می‌تواند تحت عنوان یک مسکن برای درد‌های عصبی به کار گرفته شود. درضمن زردچوبه خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی نیز دارد.

۱یا ۲ قاشق چایخوری پودر این ادویه را با یک فنجان آب ( حدوداً نیم گرم ) مخلوط نمائید و این محلول را دوبار در روز بنوشید. همینطور می‌توانید کمی آب را با ۲ قاشق از این ادویه مخلوط فرمایید و هر روز ۱ الی ۲ دفعه، کف پا‌هایتان را در آن قرار داده و آن‌ها را ماساژ دهید.

ماساژ پا از مهمترین شیوه‌ها، برای بهبود گردش خون در پا و کاهش درد و سوزش در پا هست. پیاده روی را فراموش نکنید. برای کاهش علائم سوزش زیر پا، پیاده روی نمایید به این خاطر که این فعالیت گردش خون را در بدن فرد و خصوصاً پا‌ها بیشتر می‌کند. هنگام درد، پا‌هایتان را اندکی بالاتر از سطح کل بدن خود قرار دهید و از قرار دادن پای خویش در مقابل حرارت دوری کنید.

آیاچربی خون باعث سوزش کف پا میشود یا خیر؟

ممکن هست بپرسید که در صورتی که چربی خون ناشی از اخلاط غلیظ و سرد هست، “آیاچربی خون سبب سوزش کف پا می‌شود؟” جواب این است که با بیشتر شدن چربی خون بخاطر وجود این خلط‌ها، در بعضی جا‌ها- به ویژه در رگ‌های انتهایی بدن که سردترند و نیز در وقت‌هایی مانند شب که هوا سردتر هست و جریان خون، آرامتر است خون کُند می‌گردد و نوعی انسداد نسبی در مسیر‌های عروقی به وجود می‌آید که‌این مسأله سبب محبوس شئن حرارت درون این قسمت‌ها و عدم توزیع یا دفع مطلوب آن‌ها می‌گردد و درواقع فارغ از افزایش حرارت به صورت واقعی، شخص حس داغی می‌کند.

لذاست که می‌فهمیم حتّی هنگامی که با دادن دارو‌های گرم متناسب، چربی خون را کم می‌کنیم، شخص علیرغم مصرف دارو‌های گرم، حس خنکی و راحتی نیز دارد. بالا بودن چربی خون بر روی قند خون، تأثیر هم افزایی دارد. پس این مسأله ممکن است علائم دیابت را تشدید نماید. دارو‌های «صفرا بُر» زیادی هستند که طبع گرمی را دارا می‌باشند.

پس در معالجه بیماران سردمزاج که مبتلا به افزایش چربی خون گردیده‌اند، بایستی از چنین دارو‌هایی بهره برد همانگونه که اکثر غذا‌ها و یا دارو‌های دارای طبع سرد هم اینگونه هستند که منجر به افزایش چربی خون می‌گردند؛ مثلاً اسپاگتی طبع سردی دارد البته به دلیل انسدادی که در کبد تولید می‌نماید و مانع از دفع درست صفرا می‌گردد و نیز با به وجود آوردن یبوست، عملاً منجر به افزایش مایع صفرا و بوجود آمدن چربی خون می‌گردد چنانچه اشخاص بسیاری هستند که با میل کردن اسپاگتی حس تلخی در دهن خویش را دارند.

در بخش زیادی از موارد، در معالجه بیماران احتیاجی وجود ندارد که بر روی کاهش صفرا متمرکز شویم و عملاً با تجویز دارو‌هایی که سبب ساز کاهش استرس، تقویت کبد، تقویت معده، رفع یبوست و مانند آن می‌گردند؛ این امکان نیز وجود دارد که چربی خون را کاهش دهیم. مثلاً شاید «بابونه» که طبع گرم و حدوداً خشکی دارد را نشود تحت عنوان داروی ضدّ چربی مطرح کرد؛

ولی برای یک شخص بلغمی مزاج که استرس‌های متعددی را تجربه می‌کند و به واسطه بلغم زیاد مبتلا به ضعف کبد و معده و یبوست هم است؛ اگربابونه تجویز کنیم؛ به ندرت، اعصابش آرام خواهد شد؛ معده و کبد وی تقویت می‌گردند و با کاهش رطوبت روده، یبوست نیز به ندرت بر طرف می‌گردد؛ بنابراین عملاً با تجویز یک دارو که با طبع صفراوی همخوانی دارد(گرم و خشک باشد) چربی خون این شخص متعادل گردد.

 

کلام آخر

در اکثر اشخاصی که در کف پایشان حس سوزش می‌کنند، عامل متداول و اساسی جراحت عصب‌های این قسمت از بدن هست که رایج‌ترین دلیل سوزش زیر پا، وجود جراحت در عصب هست که معمولاً با بیماری دیابت در رابطه هست. در سوی دیگر حس سوزش در پا و کف پا ممکن هست دلایل دیگری نیز داشته باشد که در‌این مقاله درباره‌ی آن‌ها به شما توضیحاتی را ارائه دادیم.

حتما در نظر داشته باشید که، در صورت مواجه شدن با این عارضه پیش از انجام هر گونه خود درمانی و انجام طب های سنتی، به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ چون ممکن است مشکل های عصبی که منشاء این بی حسی در کف پا هستند، گسترش پیدا کنند.

دراین مقاله سعی داشته‌ایم فاکتور‌هایی نظیر قرص برای سوزش کف پا، ایا استرس باعث سوزش کف پا می‌شود، سرکه سیب برای سوزش زیر پا و “آیاچربی خون سبب سوزش کف پا می‌شود؟” را برای شما شرح دهیم. ‌امیدواریم که این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد.