مشورت با بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاع می‌تواند چالش‌های بزرگی در زندگی روزمره افراد ایجاد کند و دردناک باشد. انتخاب یک فوق تخصص مجرب در این زمینه، کلیدی ترین قدم برای رسیدن به درمان مؤثر است. یافتن بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع، به معنای دسترسی به دانش، تجربه و مهارت‌هایی است که می‌تواند فرایند درمان را بهبود بخشد و نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله، به شما نشان می‌دهیم چگونه یک متخصص واجد شرایط را شناسایی کنید و چرا این انتخاب می‌تواند تفاوت قابل توجهی در مسیر بهبودی شما ایجاد کند. به اشتراک گذاشتن تجارب و اطلاعات کلیدی، شما را در یافتن فوق تخصصی که می‌تواند به بهترین شکل به شما کمک کند، یاری می‌رساند.

مشورت با بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع

آنچه در این مقاله می خوانید :

آشنایی با بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع گردن و کمر

ابتدا بهتر است بدانید که نخاع به رشته‌های بلندی گفته می‌شود که از قسمت پایینی سر تا ابتدای ناحیه لگن امتداد دارد. ازآنجایی‌که نخاع دارای شاخه‌های بسیار زیاد است، تمامی مسیر بدن را دربرگرفته است.

بد نیست بدانید که ستون فقرات از نخاع در برابر انواع صدمات جدی و حاد مراقبت می‌نماید. بنابراین توجه کنید که مراجعه به متخصص جهت درمان بیماری تنگی مجرای نخاعی گردن و حتی کمر بدون نیاز به شیوه‌های درمان تهاجمی، اهمیت فراوانی دارد.

در استان تهران بهترین متخصصان تنگی مجرای نخاعی مشغول به فعالیت هستند که معروف‌ترین آن‌ها در کلینیک درمانی ما فعالیت دارند. پس از آشنایی با متخصص تنگی مجرای نخاعی، بهتر است با این عارضه و نحوه ایجاد آن آشنا شوید.

بدانید که ناحیه نخاع در کنار مغز، سبب تشکیل دستگاه عصبی ما انسان‌ها می‌شود که داخل جمجمه واقع شده است. از این رو بدن ما انسان‌ها جهت تحرک و دریافت حس‌های پنج‌گانه به رشته‌های نخاعی احتیاج دارند.

در قسمت قبل بیان کردیم که ستون فقرات وظیفه مراقبت از نخاع در برابر انواع صدمات جانبی را بر عهده دارند؛ چرا که نخاع به دنبال انواع ریشه‌های عصبی از درون کانال ستون فقرات رد می‌شوند.

وظیفه اصلی نخاع، انتقال تمامی سیگنال‌های حسی از ناحیه مغز به سایر اعضای بدن و البته برعکس، یعنی ارسال پیغام اندام‌های مختلف بدن به ناحیه مغز است. کانال نخاعی شامل قسمت‌های استخوان یعنی مهره‌ها و همچنین رباط‌ها می‌باشد. موارد گوناگونی در ایجاد مشکلات و عارضه‌های نخاعی و ناحیه ستون فقرات دخالت دارند.

این موارد ممکن است سبب تنگ و باریک شدن کانال نخاعی کمر یا حتی گردن شوند که این مسئله فشار قابل‌توجهی را بر سطح نخاع و همچنین رشته‌های عصبی وارد می‌نماید.

بد نیست بدانید که اصلی‌ترین و رایج‌ترین اختلالات نخاعی، در ناحیه کمر رخ می‌دهد. تنگ شدن مسیر نخاعی با عوارض فراوانی همراه است و عدم توجه و درمان این عارضه سبب ایجاد مشکلات و عارضه‌های شدید مانند فلج اندام و ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع خواهد شد.

چرا باید به متخصص تنگی کانال نخاعی مراجعه شود؟

از جمله پرسش‌هایی که ممکن است برای شما و حتی اکثر بیماران پیش آید، این است که چرا باید به متخصص تنگی مجرای نخاعی مراجعه کنیم؟ پیش از بیان پاسخ این سؤال بهتر است بدانید که بیماری تنگی مجرای نخاعی در اثر عوامل متعددی از جمله صدمات ناشی از حوادث، تحرک پایین، مشکلات مادرزادی و ژنتیکی ایجاد می‌شود. از این رو هدف اصلی از مراجعه به بهترین فوق تخصص تشخیص دلیل اصلی این بیماری و انتخاب بهترین شیوه درمان می‌باشد.

به‌صورت کلی شایع‌ترین علل تنگی مجرای نخاعی در ناحیه کمر، پیری و فرسودگی ستون فقرات است. در واقع کسانی که بیشتر از ۶۰ سال سن دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

بد نیست بدانید که شدت بیماری‌های تنگی مجرای نخاعی در بعضی از بیماران خفیف و در بعضی دیگر بسیار حاد و شدید ظاهر می‌شود. در صورت عدم درمان این بیماری با عوارض و مشکلات بسیار جدی روبرو خواهید شد؛ چرا که به‌مرورزمان انعطاف و انحنای ستون فقرات از بین می‌رود.

در نهایت این مسئله سبب بیشترشدن حجم رباط‌ها می‌گردد. زمانی که این رباط‌ها دچار تورم و التهاب می‌شوند، محوطه درون کانال نخاعی بسیار باریک می‌گردد. از این رو بیمار با مشکلات متعدد مانند کم‌شدن حرکات در زندگی روزانه خود روبرو خواهند شد.

مهم‌ترین عوامل در ایجاد تنگی کانال نخاع از نظرمتخصص

بد نیست بدانید که بهترین فوق تخصص تنگی مجرای نخاع با تمامی عوامل مؤثر در ایجاد این عارضه آشنایی کامل دارد. از این رو می‌توان به‌خوبی تشخیص دهد که چه عاملی سبب به‌وجودآمدن عارضه تنگی مجرای نخاع در شما شده است.

علاوه بر عواملی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، سایر بیماری‌ها که سبب تنگی مجرای نخاعی می‌شوند، وجود دارد. از مهم‌ترین این نوع بیماری‌ها می‌توان به برجستگی دیسک، رشد زیاد استخوان‌های ناحیه ستون فقرات، انواع تومور و بیشترشدن حجم لیگامان‌ها اشاره کرد. از رایج‌ترین عوامل مؤثر در ایجاد بیماری تنگی مجرای نخاع می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بالارفتن سن:

توجه کنید که عارضه تنگی مجرای نخاعی در اکثر موارد در اثر افزایش سن اشخاص اتفاق می‌افتد؛ چرا که با بیشترشدن سن، مفاصل واقع در بدن دچار سایش و فرسودگی شدید می‌شود. این مسئله سبب نابودی شکل عادی فاست‌ها می‌گردد.

همچنین در اثر سایش و ازبین‌رفتن عضله‌ها، لیگامان‌ها سفتی خود را ازدست‌داده و شل خواهند شد. در نتیجه به‌منظور جبران این مسئله، فشار بسیار زیادی به فاست‌ها وارد شده و این امر مهم‌ترین عامل در ایجاد بیماری تنگی مجرای نخاعی محسوب می‌شود.

 • مشکلات ژنتیکی:

کانال نخاعی در بدن اکثر اشخاص به علت مشکلات ژنتیکی در مقایسه با اشخاص معمولی، بسیار کوچک‌تر است.

 • فعالیت و مشاغل بسیار سنگین:

کسانی که فعالیت و شغل بسیار سنگین دارند و در زمان کار، کمر آن‌ها به حد قابل‌توجهی در حال تحرک است، بیشتر در برابر ریسک ابتلا به بیماری تنگی مجرای نخاعی قرار دارند.

 • مشکلات وراثتی:

از دیگر مهم‌ترین عوامل مؤثر در ایجاد این بیماری از نظرمتخصص ارتوپد ، مشکلات وراثتی می‌باشد. بد نیست بدانید اشخاصی که در خانواده یا حتی نزدیکان درجه ۲ و ۳ خود از جمله والدین، خواهر و بردار اختلالات تنگی کانال نخاع وجود دارد، ممکن است که خود این افراد نیز به این بیماری مبتلا شوند. به‌صورت کلی می‌توان گفت که ستون فقرات اکثر انسان‌ها و همچنین سایر اعضای بدن آن‌ها شباهت بسیار زیادی به اعضای خانواده و نزدیکانشان دارد.

 • انواع مشکلات مادرزادی:

بد نیست بدانید که اشخاصی که به اختلالات تنگی مجرای نخاعی مبتلا هستند، پس از تولد از کوچک بودن اندازه دست‌وپا و حتی ممکن است از حجیم بودن اندازه سرخود رنج ببرند. در واقع قطر کانال نخاعی که در بدن این دسته از افراد وجود دارد، بسیار کم است.

 • انواع مشکلات روماتیسمی:

از دیگر علل به‌وجودآمدن عارضه تنگی مجرای نخاع، مشکلات روماتیسمی می‌باشد. در واقع کسانی که از بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید و حتی اسپوندیلیت رنج می‌برند، نسبت به دیگر اشخاص بیشتر به تنگی مجرای نخاعی دچار می‌شوند. دلیل این مسئله این است که مفاصل ناحیه فاست و همچنین ستون فقرات درگیر التهاب و ورم شدید می‌گردند و در نهایت با بیشترشدن حجم استخوان‌ها، بیماری تنگی مجرای نخاعی اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین نشانه‌های تنگی کانال کمر از نظر فوق تخصص تنگی مجرای نخاع

ابتدا بهتر است بدانید که نشانه‌ها در واقع همان پیام‌های منتقل شده از بدن می‌باشد. تمامی بیماری‌ها دارای علائم مخصوص به خود هستند؛ چرا که مشکلات بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌شود و این مسئله سبب کاهش یا حتی نابودی کیفیت زندگی روزانه افراد می‌گردد. با بیشترشدن سن اشخاص، مشکل پیری و فرسودگی ستون فقرات اتفاق می‌افتد.

این مسئله در ایجاد عارضه تنگی مجرای نخاعی کمر تاثیر قابل‌توجهی دارد و سبب شده تا شخص درد بسیار زیادی را در قسمت کمر تجربه نماید. کسانی که به این عارضه دچار شده‌اند، با راه‌رفتن ساده درد بیشتری را حس خواهند گرد.

همچنین این دسته از بیماران باگذشت زمان با نشانه‌های مختلفی اعم از درد زیاد، بی‌حس شدن، مورمور و همچنین ضعف زیاد مواجه خواهند شد. توجه کنید که عدم پیگیری و درمان این بیماری، سبب پیشرفت این عارضه شده و شما را با مشکلات و خطرات فراوانی مواجه می‌کند.

از دیگر پیغام‌هایی که افراد درگیر با عارضه تنگی مجرای نخاعی از طرف بدن خود دریافت می‌نمایند، درد طولانی و شدید رگ سیاتیک است. در واقع بدانید که سیاتیک یک عارضه خاص و جالب نبوده و تنها یکی از علائم درد محسوب می‌شود.

بد نیست بدانید که آغاز این علامت یعنی درد سیاتیک از ناحیه کمر و باسن است و سپس به ناحیه پشت ران و حتی ساق منتقل می‌شود. در اکثر موارد درد ناشی از رگ سیاتیک در اثر عدم رعایت نکات مراقبتی ایجاد می‌شود و در نهایت سبب شدت یافتن این بیماری می‌گردد.

کسانی که با این نوع مشکلات درگیر می‌شوند، می‌بایست در اولین فرصت به بهترین فوق تخصص تنگی مجرای نخاع در شهر یا استان‌های دیگر به‌خصوص استان تهران با بهترین فوق‌تخصصان، مراجعه نمایند؛ چرا که متخصص تنگی کانال نخاعی با معاینه و انجام اقدامات لازم قادر است، از پیشرفت این عارضه پیشگیری نماید.

نحوه تشخیص عارضه تنگی کانال توسط متخصص تنگی کانال نخاع

بد نیست بدانید که امروزه به‌منظور تشخیص بیماری تنگی مجرای نخاع شیوه‌های بسیار متنوعی وجود دارد که حتماً باید این بیماری توسط  متخصص تنگی کانال نخاعی تشخیص داده شود. در اولین مرحله با ایجاد نشانه‌هایی که در قسمت قبل بیان کردیم، باید حتماً به یک متخصص تنگی مجرای نخاعی مطمئن و باتجربه مراجعه نمایید؛ چرا که تنگی مجرای نخاعی متخصص مربوط به خود را دارد.

همچنین متخصص تنگی مجرای نخاعی قادر است به بهترین شکل ممکن این عارضه را تشخیص دهد و از بهترین شیوه برای درمان سریع استفاده نماید تا بیمار با مشکلات جدی و حادتری درگیر نشود. پس از آنکه به یک فوق تخصص تنگی مجرای نخاع مراجعه کردید و دررابطه‌با بیماری خود اطلاعاتی را به دست آوردید، پزشک دررابطه‌با این بیماری پرسش‌هایی از شما خواهد پرسید.

در مرحله بعد متخصص به‌منظور تشخیص سریع، دقیق و به‌موقع این عارضه اقداماتی را انجام می‌دهد. بد نیست بدانید که به‌منظور تشخیص این عارضه از روش‌های مختلفی مانند سی‌تی‌اسکن، آزمایش ام‌آرآی، آزمایش نوار عصبی و حتی عضلانی و همچنین سونوگرافی دایلر استفاده می‌شود.

انواع عارضه‌های همراه با بیماری تنگی کانال نخاع

بد نیست بدانید که در اکثر اشخاص که با عارضه تنگی مجرای نخاعی روبرو هستند، ناحیه ستون فقرات با مشکلات بسیار حاد و جدی همراه خواهد بود؛ چرا که در صورت ایجاد اختلال در ناحیه نخاع، فشار بسیار زیادی به قسمت ستون فقرات وارد می‌شود.

در نتیجه این مسئله سبب ایجاد سایر بیماری‌ها از جمله دیسک کمر و گردن، لق و شل‌شدن مهره‌ها و همچنین بیماری پوکی‌استخوان می‌گردد. در این وضعیت شما می‌بایست در اولین فرصت به بهترین فوق تخصص تنگی مجرای نخاع مراجعه نمایید.

در این زمان متخصص تنگی مجرای نخاعی به‌منظور برطرف‌کردن این بیماری اقدامات مختلفی از جمله تزریق جهت درمان بیماری پوکی‌استخوان، درمان عارضه تنگی مجرای بدون روش‌های جراحی و همچنین درمان بیماری تنگی مجرای نخاع با کمک شیوه‌های جراحی را انجام خواهد داد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه لازم داشته باشید، این است که به‌منظور درمان این بیماری با شیوه‌های جراحی حتماً باید لقی مهره‌ها از قبل به‌صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

بد نیست بدانید که متخصص تنگی مجرای نخاع، به‌منظور پایدار شدن لقی تمامی مهره‌ها، نسبت به تراش‌دادن استخوان و آزادسازی عصب، اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در اصل پایداری مهره‌های لق شده با قراردادن پلاتین صورت می‌گیرد.

راهکارهای درمان بیماری تنگی کانال نخاعی متخصص طب سنتی

از جمله شیوه‌های بسیار محبوب برای درمان تمامی بیماری‌ها از جمله تنگی کانال نخاعی متخصص ، طب سنتی است. بد نیست بدانید که در طب سنتی، پیشنهادات و شیوه‌های بسیار زیادی جهت درمان این عارضه وجود دارد. اکثر بیماران به‌منظور درمان بیماری تنگی مجرای نخاع بدون استفاده از شیوه‌های جراحی، به‌غیراز مراجعه به متخصص تنگی کانال نخاع، از راهکارهای طب سنتی به‌منظور سریع‌تر شدن فرایند درمان استفاده می‌نمایند.

در واقع به‌منظور درمان بیماری تنگی مجرای نخاع بدون نیاز به عمل جراحی، شیوه‌های فراوانی دارد که از بهترین آن‌ها می‌توان به طب سنتی اشاره کرد. بد نیست بدانید که استفاده از شیوه‌های درمانی طب سنتی در اکثر اشخاص به علت نداشتن هیچ‌گونه عوارض، اهمیت بسیار زیادی دارد. بهترین راهکارهای طب سنتی جهت درمان تنگی مجرای نخاعی عبارت‌اند از:

 • استفاده از حمام روغن

از جمله شیوه‌های مؤثر و عالی جهت درمان درد بسیار کم در ناحیه کمر و گردن، دوش آب گرم است. افرادی که درگیر عارضه تنگی مجرای نخاع هستند، این امکان را دارند که به‌منظور کمترشدن درد خود در مدت زمان کم از نمک مخصوص یعنی نمک منیزیم سولفات و همچنین انواع روغن‌های گیاهی که شدت درد را کاهش می‌دهند، در زمان دوش آب گرم استفاده نمایند. از بهترین روغن‌های گیاهی به‌منظور کاهش درد می‌توان به روغن گیاه نعناع، روغن گیاهی سیاه‌دانه و همچنین روغن گیاه اسطوخودوس اشاره کرد.

 • استفاده از ماساژدرمانی

یکی دیگر از روش‌های طب سنتی به‌منظور رفع درد، استفاده از ماساژدرمانی است. در واقع ماساژ سبب شل‌شدن عضلات و ازبین‌رفتن اسپاسم در آن‌ها می‌شود که در نهایت سبب شده حالت سفتی و قفل ماهیچه‌ها به‌صورت کامل برطرف شود.

علاوه بر این با ماساژ، گردش خون بیشتر شده و همچنین هورمونی به نام اندورفین ترشح می‌گردد که تمامی این عوامل در کمترشدن شدت درد تاثیر فراوانی دارند. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که حتماً پیش از انجام ماساژدرمانی، با فوق تخصص تنگی مجرای نخاع خود مشورت کرده و در صورت صلاحدید از این روش استفاده نمایید.

 • استفاده از بادکش گرم

بادکش گرم یک روش بسیار عالی برای درمان بیماری تنگی مجرای نخاعی کمر و گردن در طب سنتی است. شما می‌توانید بعد از انجام دوش آب گرم با روغن‌های گیاهی مخصوص از بادکش گرم جهت کمترشدن و رفع درد خود استفاده نمایید. این شیوه تاثیر قابل‌توجهی در تسریع روند درمان دارد.

 • استفاده از دم‌نوش گیاهی خارخاسک یا عرق آن

خارخاسک از جمله گیاهان دارویی بسیار مفید با خواص درمانی فراوان است که گل‌های زرد رنگ دارد و اغلب در نواحی صحرایی رشد می‌کند. بد نیست بدانید که گیاه خارخاسک از جمله خانواده اسفندها می‌باشد و از ترکیبات مختلف مانند گلیکوزید، ماده فلاونوئید و همچنین لیگنین امیدها تشکیل شده است. در واقع این ترکیبات ذکر شده در پروسه درمان و کمترشدن درد تاثیر قابل‌توجهی دارند.

افرادی که به بیماری تنگی مجرای نخاع و همچنین مشکلات ناحیه ستون فقرات دچار هستند، این امکان را دارند که با نوشیدن دم‌نوش گیاه خارخاسک با مقداری عسل، درد خود را کمتر و حتی برطرف نمایند. عرق گیاه خارخاسک نه‌تنها در درمان این بیماری تاثیر فراوانی دارد، بلکه در درمان سایر بیماری‌ها از جمله سنگ کلیه، بیماری بواسیر، عارضه التهاب پروستات و درد در ناحیه مثانه بسیار مؤثر است.

 • استفاده از دم‌نوش سه گیاه آویشن، بومادران و شاه‌تره

از جمله عالی‌ترین و مفید‌ترین دمنوش‌هایی که قادر است به درمان این بیماری کمک فراوانی نماید، سه نوع دم‌نوش بومادران، شاه‌تره و آویشن است. شما می‌توانید از ترکیب این دم‌نوش‌ها در طول روز به‌اندازه یک الی دو فنجان تنها در یک وعده استفاده نمایید.

 • انجام حجامت

بعد از آنکه بهترین فوق تخصص تنگی مجرای نخاع بیماری شما را به‌صورت قطعی تأیید کرد، شما قادر خواهید بود تا با استفاده از زالودرمانی اقدام به خون‌گیری نمایید. توجه کنید که این شیوه سبب حذف تمامی مواد آلوده و زائد موجود در قسمت ستون فقرات می‌گردد.

 • پرهیز از مصرف مواد غذایی و سبزیجات سودا زا

مواد غذایی بسیاری در افزایش شدت درد بیماری تنگی مجرای نخاعی دخالت دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گوشت گوساله، انواع سوسیس و کالباس کارخانه‌ای، انواع شیرینی‌جات و هر آنچه با شکر تولید شده، پیتزا و غذاهای فست‌فودی، مرغ اشاره کرد. تاحدامکان از مصرف این گروه مواد غذایی خودداری نمایید.

بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع برای درمان این عارضه

در قسمت‌های قبل بیان کردیم که جهت درمان عارضه تنگی مجرای نخاع کمر و گردن شیوه‌های بسیاری وجود دارد. در واقع به‌منظور درمان خفیف این عارضه می‌توان از شیوه‌های غیرجراحی استفاده کرد.

همچنین شما می‌توانید با مراجعه به تخصص تنگی کانال نخاعی و تشخیص دقیق و سریع بیماری خود، بدون نیاز به روش‌های جراحی، بیماری خود را درمان نمایید. از مهم‌ترین شیوه‌های درمان غیرجراحی تنگی مجرای نخاعی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. انجام انواع تمرینات ورزشی مهم و اصولی

همان‌طور که می‌دانید به‌منظور تشخیص و درمان تمامی بیماری‌ها از جمله تنگی مجرای نخاع متخصص مربوط به خود را دارند. در واقع شما برای تشخیص عارضه تنگی مجرای نخاع می‌بایست به یک متخصص تنگی مجرای نخاع باتجربه و مطمئن مراجعه نمایید.

اکثر متخصصین عقیده دارند که افراد درگیر با بیماری تنگی مجرای نخاعی، جهت رفع درد در قسمت گردن و همچنین ناحیه کمر و پیشگیری از پیشرفت این عارضه، انواع تمرینات ورزشی را به‌صورت مرتب انجام دهند.

تمامی حرکات ورزشی می‌بایست به‌صورت منظم و پیوسته زیر نظر متخصص تنگی مجرای نخاعی انجام شود، تا فرد با انجام ورزش‌های نادرست، با خطرات و عوارض جدی‌تر روبرو نشود. از جمله فعالیت‌هایی که می‌توانید به‌منظور از رفع یا کمترشدن تورم در بدن انجام دهید، می‌توان به تمرینات کششی، انواع فعالیت‌های هوازی و همچنین فعالیت‌های بدون نیاز به دمبل و وزنه اشاره کرد.

بد نیست بدانید که با انجام این دسته از ورزش‌ها به قوی‌تر شدن عضله‌های بدن خود کمک فراوانی می‌کنید. علاوه بر این ریسک دچارشدن به بیماری پوکی‌استخوان و واردشدن فشار زیاد به ناحیه ستون فقرات نیز کمتر می‌شود.

 1. انجام فیزیوتراپی

به‌منظور انجام فیزیوتراپی می‌بایست حتماً به نزد متخصص مراجعه نمایید. بد نیست بدانید که فیزیوتراپی در درمان انواع عارضه‌ها از جمله تنگی مجرای نخاع کمر و گردن، بیماری آرتروز و مشکلات موجود در ناحیه ستون فقرات تاثیر بسیار زیادی دارد.

در واقع متخصص فیزیوتراپیست قادر است به سریع‌تر شدن روند درمان شما کمک فراوانی نماید. علاوه بر این مسئله سبب بهترشدن حرکت‌های روزانه و همچنین کمترشدن درد به علت مشکلات ناحیه ستون فقرات می‌گردد.

در این شیوه متخصص فیزیوتراپیست به شما در مورد پوشیدن یک جفت کفش استاندارد و اصولی، نوع صندلی، انتخاب تشک و همچنین بالش کمک اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد. درصورتی‌که تمرینات فیزیوتراپی را به‌صورت مکرر و به بهترین شکل ممکن انجام دهید، باگذشت زمان می‌توانید بدون کمک فیزیوتراپیست تمرینات را به‌تنهایی و در منزل انجام دهید. تا زمانی که به بهبودی کامل دست یابید، باید به انجام این تمرینات به‌صورت دقیق ادامه دهید.

 1. داشتن برنامه غذایی اصولی و مناسب

بد نیست بدانید افراد یکه به انواع عارضه‌های ناحیه ستون فقرات مانند بیماری تنگی مجرای نخاعی مبتلا می‌شوند، می‌بایست در مصرف مواد غذایی و خوراکی بسیار دقت نمایند. در اصل این افراد باید از خوردن انواع مواد غذایی خودداری کرده یا حد ممکن مصرف این مواد را به حداقل برسانند.

از جمله مواد غذایی مضر برای بیماری تنگی مجرای نخاعی کمر و گردن می‌توان به گوشت‌های نیمه‌آماده و فراوری شده، نوشیدنی‌های ناسالم و الکلی، تنقلات و خوراکی بسته‌بندی شده، انواع میوه و محصولات کشاورزی که در روند رشد آن‌ها از کود شیمیایی و سم استفاده شده و اشاره کرد.

شما باید از انواع مواد غذایی ضد تورم مانند انواع روغن‌های طبیعی و سالم از جمله روغن کنجد، نارگیل و زیتون، فراورده‌های پروتئینی مثل تخم‌مرغ، گوشت گوسفند و انواع ماهی‌های غیر پرورشی، انواع گیاهان و ادویه‌ها مانند زردچوبه و زنجبیل استفاده نمایید.

 1. حفظ وزن مناسب

حفظ وزن مناسب در درمان انواع مشکلات ناحیه ستون فقرات اهمیت فراوانی دارد؛ چرا که چاقی و وزن بالا سبب فشار زیاد به ستون فقرات شده که در نهایت عوارض بسیار خطرناک و جدی به دنبال دارد. از این رو بهتر است که شما در صورت اضافه‌وزن حتماً با یک رژیم غذایی اصولی در کنار ورزش روزانه، وزن خود را کم نمایید؛ چرا که وزن مناسب مانع از تنگ و باریک شدن کانال نخاعی و سایر مشکلات ستون فقرات می‌شود.

سخن پایانی:

پایان، تأکید می‌کنیم که در مسیر مقابله با تنگی کانال نخاع، انتخاب درست و دقیق یک فوق تخصص می‌تواند تأثیر شگرفی بر روند بهبود شما داشته باشد.

هرچند گزینه‌های متعددی برای درمان وجود دارد، اما بدون کمک یک متخصص ماهر، نمی‌توان بهترین نتایج را کسب کرد. به متخصص ما مراجعه کنید تا با برخورداری از تخصص و تجربه لازم، به شما در فهم بهتر شرایطتان کمک کرده و بهترین مسیر درمانی را پیش رویتان قرار دهد.یادتان باشد، سلامتی شما از ارزشمندترین دارایی‌هایتان است و هیچ گونه کوتاهی در مراقبت از آن نباید صورت گیرد.

بهترین فوق تخصص تنگی کانال نخاع نه تنها راهنمایی‌های شما را در زمینه درمان ارائه می‌دهد، بلکه حامی و مشاور شما در طول این سفر درمانی خواهد بود. از آنجایی که هر بیمار و هر مورد بیماری منحصر به فرد است، توجه به نیازها و شرایط خاص شما اولویت اصلی این متخصصین است. پس، با اطمینان و امید قدم در این مسیر بگذارید و به سلامتی و بهبود خود امیدوار باشید.