cropped-7F1C28B2-9030-48F9-8365-478748A833D7-150x150

درمان میخچه انگشت پا

درمان میخچه انگشت پا، با استفاده از روش های نوین، سنتی و خانگی

اگر درد و تورم انگشتان پا آزارتان می­دهد، به خصوص اگر شما عادت به پوشیدن کفش های نوک باریک و غیر استاندارد و تنگ داشته باشید؛ احتمال دارد دچار میخچه انگشت پا شده باشید.

ضایعات گرد و سفت که در هنگام وارد شدن فشار مستقیم بر روی شانه دردناک هستند و به رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای و یا زرد مشاهده می‌شوند، میخچه نام دارند. با ما همراه باشید تا جدیدترین، موثرترین و قطعی ترین درمان میخچه انگشت پا که نتایج فوق العاده درخشانی داشته است را برای شما به اشتراک بگذاریم.

درمان میخچه انگشت پا

اصول درمان میخچه انگشت پا

اگر به دنبال راه های اصولی برای درمان قطعی میخچه انگشتان پا زیر نظر دکتر میخچه پا تهران هستید، بدانید که نکات مهمی در مسیر درمان وجود دارد که با رعایت آنها، بدون آسیب دیدگی بافت­ها و پوست سالم برای همیشه از شر میخچه انگشتان پا راحت می‌شوید. به اصول درمان میخچه انگشت پا که در ادامه آورده­ایم، توجه کنید.

اصل اول؛ اگر دیابت دارید، اگر باردار هستید و یا اگر مبتلا به بیماری‌های مزمن عروقی یا اختلالات شامل نقص و ضعف سیستم ایمنی هستید، باید درمان میخچه انگشت پا را هرچه سریع­تر آغاز کنید. برای شما، استفاده از داروهای متداول در داروخانه ها و عطاری ها ممنوع است و فقط درمان باید بعد از معاینه توسط پزشک متخصص و فقط طبق نسخه و دستور پزشک خود انجام شود تا دچار عوارض جدی از قبیل عفونت­های گاه کشنده نشوید.

اصل دوم؛ مصرف خودسرانه محلول ها و چسب های درمان میخچه پا که در داروخانه و عطاری ها به فروش می رسد، برای زنان باردار و دیابتی ها ممنوع است.

اصل سوم؛ شستشوی صحیح و منظم به همراه خشک کردن پا و چرب کردن محل میخچه، از اصول موفقیت درمان میخچه انگشت پا به شمار می‌رود.

اصل چهارم؛ هنگام استفاده از محلول های خورنده بافت، مانند اسید سالیسیلیک، حتما و حتما پوست اطراف میخچه را با وازلین یا با پماده زینک اکساید بپوشانید.

اصل پنجم؛ از تماس داروهای موضعی درمان میخچه انگشت پا، با پوست سالم و مخاطات مانند چشم، دهان و بینی جدا پرهیز کنید.

اصل ششم؛ داروهای درمان میخچه انگشت پا را دور از دسترس اطفال و سالمندان قرار دهید.

اصل هفتم؛ خاطرنشان می‌شود که برای درمان موفق و قطعی، باید دوره درمان استاندارد با چسب یا محلول میخچه را طبق توصیه پزشک درمانگر یا پزشک داروساز داروخانه به پایان برسانید.

اصل هشتم؛ اگر میخچه­ای دارید که با درمان‌های موضعی بهبود نیافته است، یا میخچه عود شونده دارید، یا تعداد زیادی میخچه در پا و انگشتان شما وجود دارد، حتما با پزشکتان در مورد انتخاب روش های دیگر درمان، مانند لیزر، کوتر و کراپو و جراحی مشورت کنید.

اصل نهم؛ در صورت مشاهده هر نوع واکنش پوستی، آلرژی که غیر عادی است، سریعا مصرف دارو را قطع و پا را با آب و صابون بشویید، خشک کنید و فورا به پزشکتان اطلاع دهید.

میخچه انگشت پا چگونه به وجود می آید؟

اگر پوست انگشتان پای شما بیش از حد و به صورت مداوم تحریک شوند و یا اگر سایش و اصطکاک زیاد در بین انگشتان پا و یا بین پوست انگشتان بین پا و کفش و جوراب شما وجود داشته باشد، و نیز اگر فشار مزمنی به روی انگشتان شما وارد شود، بسیار محتمل خواهد بود که در محل فشار و سایش و اصطکاک دچار میخچه انگشت شوید.

در واقع ضایعه سفت و سخت میخچه که باعث درد و آزارتان شده است، واکنش طبیعی بدن است که برای حفاظت از پوست سالم که در معرض فشار و تحریک زیاد قرار گرفته است، رخ داده و به همین دلیل است که اکثر میخچه ها را در قسمت هایی از انگشتان پا مشاهده می­کنید که برجستگی دارند، یا استخوانی هستند و یا در تماس با ناخن های بلند انگشتان مجاور هستند.

نشانه های میخچه پا

مهم ترین و شایع ترین علائم و نشانه های میخچه پا و درمان میخچه انگشت پا عبارتند از:

1-ضایعات دردناک

2-ضایعات خارش دار

3-برجستگی های سخت و سفت پوست، که عموماً دایره شکل هستند و به تناسب رنگ پوست فرد مبتلا می توانند سفید، خاکستری، زرد و قهوه‌ای باشند.

4-احساس سوزش در پا، احساس تغییرات حسی در مجاورت محل میخچه به عنوان مثال، احساس گرمای غیرعادی و در صورت وارد شدن جراحات و خراشیدگی در میخچه ها، می­تواند عفونت در ضایعات رخ بدهد.

5-از نشانه ها و علائم افرادی که دچار میخچه پا هستند می­توانیم به درد در هنگام پوشیدن کفش، درد در هنگام راه رفتن، ایستادن و یا پوشیدن کفش های نوک باریک اشاره کنیم.

شیوه درمان میخچه لای انگشتان پا

اکثر میخچه هایی که در بین انگشتان پا قرار دارند، اصطلاحا از نوع میخچه نرم هستند. میخچه های نرم در مقایسه با میخچه­های کف پا حالت لاستیکی تر دارند و عموما سفید رنگ هستند و اسم علمی آنها هلومامول می­باشد.

شایع ترین محل برای میخچه لای انگشتان پا، پره بین انگشتان ۴ و ۵ پاها است که درمان میخچه انگشت کوچک پا شامل آن می­شود. بهترین و موثرترین شیوه های درمان میخچه لای انگشتان پا، که نتایج قطعی در بر دارد را در ادامه برای شما آورده­ایم.

روش اول درمان میخچه انگشت پا ، موثرترین درمان میخچه لای انگشتان پا که توسط پزشکان توصیه می­شود این است که، روزانه در حمام، پاهایتان را حدود ۵ دقیقه داخل لگن آب گرم قرار دهید تا ضایعه میخچه نرم تر شود. سپس به آرامی با سنگ پا تمیز، روی میخچه بکشید.

سپس مجددا پا را شسته، خشک کنید و مقدار زیادی وازلین به روی میخچه را بپوشانید. استمرار این کار به مدت چند روز تا دو هفته می­تواند نتایج چشمگیری برای درمان میخچه لای انگشتان پا داشته باشد. معمولاً اکثر میخچه­های بین انگشتان پا با این روش درمان می­شود.

از سایر درمان‌های میخچه لای انگشتان پا یا درمان میخچه انگشت پا به موارد زیر توجه کنید. استفاده از ترکیب آبلیمو و وازلین، استفاده از ترکیب جوش شیرین و وازلین و آبلیمو، می­تواند در از بین بردن میخچه های کوچک بین انگشتان پا موثر باشد.

در صورت عدم پاسخ دهی، بهتر است با پزشک در مورد انتخاب روش­های زیر مشورت کنید. محلول سالیسیلیک اسید ۴۰ درصد، چسب یا کرم میخچه، استفاده از الکتروکوتر، کرایو یا فریز کردن میخچه، معمولاً در میخچه­ های لای انگشتان پا، که از نوع نرم هستند، نیاز به جراحی کمتر است.

شیوه درمان میخچه روی انگشت پا در طب سنتی

در ادامه موثرترین، مهمترین و بهترین شیوه‌های درمان میخچه روی انگشت پا و درمان میخچه انگشت پا که در طب سنتی رواج دارند و می­توانند نتایج قطعی داشته باشند را با شما در میان می­گذاریم.

روش اول؛ استفاده از روغن کرچک، توصیه می­شود از روغن خالص کرچک به مدت حداقل چهار روز، به روی میخچه روی انگشت پا بزنید. معمولا ۲ تا ۳ بار مصرف روزانه روغن کرچک، به روی میخچه توصیه می‌شود. استفاده از این روغن در صورت وجود زخم، خراش و یا ترک خوردگی پوست ممنوع است.

روش دوم درمان میخچه انگشت پا ؛ استفاده از سنگ پا، لایه برداری سطح میخچه با سنگ پا، یک روش بسیار موثر سنتی و قدیمی برای درمان میخچه روی انگشت پا محسوب می­شود. ابتدا پا خود را در آب گرم خیس کنید، سپس سنگ پا را برای مدت ۲ تا ۳ دقیقه به آرامی روی میخچه بکشید. این کار روزانه تا زمان بهبود ادامه دهید.

روش سوم؛ سرکه سیب، برای لایه برداری سلول های مرده میخچه می­توانید از سرکه سیب خالص استفاده کنید. بعد از اینکه پا خود را چند دقیقه در آب گرم قرار دادید، پنبه آغشته شده به یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خالص را به روی میخچه بگذارید، پنبه را برای مدت چند دقیقه نگه دارید، سپس بعد از برداشتن پنبه چند دقیقه صبر کنید تا سرکه خشک شود.

سپس روی میخچه را با وازلین چرب کنید. می‌توانید به روی محل آغشته به سرکه سیب، از عصاره درخت چای نیز بمالید. انجام این مراحل، بهتر است حداقل ۳ روز، روزانه ۱ تا ۲ نوبت تکرار شود.

روش چهارم؛ نمک اپسوم، این ماده یک ترکیب لایه بردار است. یک فنجان نمک اپسوم خالص را در یک لگن آب گرم بریزید، مخلوط کنید و 15 تا 20 دقیقه پاهایتان را داخل لگن قرار دهید. می‌توانید بعد از این مدت با سنگ پا به روی میخچه به آرامی بکشید و سپس روی میخچه را با وازلین چرب کنید.

روش پنجم درمان میخچه انگشت پا ؛ جوش شیرین، جوش شیرین خاصیت لایه برداری و هم خاصیت ضدعفونی کننده دارد، که هردو این خواص می‌تواند برای درمان میخچه مفید باشد.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب ولرم و یک قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط کنید، به نحوی که یک خمیر به دست آید. خمیر را به روی میخچه قرار دهید و روی آن را با یک باند یا تکه پارچه تمیز ببندید و یک شب تا صبح به روی آن باقی بماند. صبح باند را باز کنید، پا را بشویید، خشک کنید و با وازلین چرب کنید. این اقدام برای درمان میخچه انگشت پا را بهتر است ۵ الی ۸ شب تکرار کنید.

علاوه بر درمان های شایع طب سنتی که در بالا برایتان آورده­ایم؛ این درمان‌ها و ترکیبات با مواد دیگر را که در طب سنتی برای استفاده در درمان میخچه روی پا دارد را برایتان نام می­بریم.

1-درمان میخچه روی انگشت پا با سیر

2-روغن تربانتین

3-گیاه پاپایا

4-آناناس

5-جو دوسر

6-مخلوط ریشه شیرین بیان و روغن خردل

7-مخلوط زردچوبه و عسل

8-مخلوط لیمو ترش و وازلین یا لیمو ترش و جوش شیرین و وازلین

9-پیاز

10-نان و سرکه سفید

11-روغن نارگیل

در موارد زیر، قبل از اینکه به صورت سنتی به درمان میخچه پا پردازید، الزامی است با پزشک مشورت کنید. اگر باردار هستید، اگر مبتلا به دیابت هستید، اگر مبتلا به بیماری های عفونی هستید و اگر به هر دلیلی، سیستم ایمنی در شما دچار نقص یا ضعف شده است، توصیه می­شود برای درمان میخچه انگشت پا بدون مشورت با پزشک از استفاده سیر و پیاز به روی پوست به مدت طولانی پرهیز کنید.

درمان خانگی سریع میخچه انگشت پا

رایج ترین و موثرترین انواع درمان خانگی سریع میخچه انگشتان پا به شرح زیر می­باشد.

1-استفاده از آب گرم، سنگ پا، وازلین یا روغن کرچک

2-استفاده از آب گرم، سنگ پا و روغن نارگیل

3-استفاده از خمیر جوش شیرین و آبلیمو

برای رسیدن به نتایج عالی در درمان های خانگی فوق، در روش های اول، ابتدا چند دقیقه پای خود را داخل لگن آب گرم تمیز قرار دهید تا پوست روی میخچه نرم شود. سپس با سنگ پای تمیز، آهسته به روی میخچه ۲ تا ۳ دقیقه بکشید. محل را بشویید ، خشک کنید و روی آن را با روغن کرچک، نارگیل و وازلین چرب کنید.

جهت استفاده از خمیر جوش شیرین و آبلیمو، الزامی است که یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را، با یک قاشق غذاخوری آب و یک قاشق چای خوری آب لیمو مخلوط کنید؛ به روی میخچه یک شب تا صبح بگذارید بماند. صبح محل را بشویید، خشک کنید و با وازلین سطح میخچه را چرب کنید. اقدامات ذکرشده را بهتر است 7 تا 10 روز، روزانه یک نوبت تکرار کنید تا به نتایج مطلوب برسید.

پیشگیری از بروز میخچه انگشت پا

رعایت نکات مهم زیر، نقش فوق العاده زیادی در جلوگیری از بروز میخچه دردناک انگشت پا و درمان میخچه انگشت پا ایفا می­کند. رعایت این نکات، مانع از ابتلا شما به ضایعات دردناک میخچه می­شود. ضایعات سفت و سخت با چند لایه پوست ضخیم در رو و میان انگشتان پا میخچه نام دارد، که به علت درگیر شدن رشته های عصبی مجاور خود، تغییرات حسی بسیار آزاردهنده‌ای مانند درد، سوزش و خارش ایجاد می‌کند. میخچه های روی انگشتان پا با محلول سالسیلیک۴۰ درصد، کرایوتراپی، لیزر و گاهی جراحی درمان قطعی می­شوند.

درمان میخچه انگشت پا نکته اول، ناخن های پای خود را همیشه کوتاه نگه دارید. تحت فشار قرار گرفتن ناخن های بلند انگشتان پا در کفش باعث خم شدن انگشت و ایجاد سایش و اصطکاک در قسمت برجسته انگشت خمیده می­شود و ریسک تشکیل میخچه را افزایش می‌دهد. ناخن های بلند، ممکن است در پوست انگشت مجاور فرو روند و با تحریک پوست نیز، باعث ایجاد میخچه و عفونت پوستی شود.

درمان میخچه انگشت پا نکته دوم، در انتخاب کفش هایتان دقت کنید. کفشی بپوشید که دقیقا سایز پای شما باشد. کفش­های تنگ و گشاد، هردو باعث افزایش ریسک تشکیل میخچه انگشتان پا می­شوند. بهترین زمان برای خرید کفش که می توانید سایز مناسب پای خود را انتخاب کنید، میانه روز است.

درمان میخچه انگشت پا نکته سوم، پاها و لابه لای انگشتان پا را هر روز با آب و صابون بشویید، خشک کنید و از کرم یا وازلین برای چرب کردن آنها استفاده کنید.

درمان میخچه انگشت پا نکته چهارم، اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

درمان میخچه انگشت پا نکته پنجم، اگر مشکل ساختاری و آناتومیک در پاهای خود دارید، که باعث اعمال فشار غیر عادی به روی قسمت‌هایی از انگشتان پا شده است، به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

سخن پایانی

درمان میخچه انگشت پا با وجود اینکه انواع داروهای درمان میخچه انگشتان پا در عطاری و داروخانه ها موجود است، اما مصرف خودسرانه این داروها به علت عوارض جدی، بخصوص در دیابتی­ها، زنان باردار، بیماران عروقی و افراد مبتلا به نقص ایمنی و مشکلات ترمیم زخم ممنوع است. پزشک متخصص و کلینیک‌های مجوزدار تخصصی در زمینه بیماری های پا و ارتوپدی بهترین و مطمئن‌ترین درمان میخچه انگشتان پا را، با نتایج قطعی و بدون کوچکترین عوارض، به شما ارائه خواهند داد.