درمان درد دست و گردن

دستورالعمل جامع درمان درد دست و گردن با تکنیک‌های مختلف

درد گردن و دست در طول روز احتمالا زندگی روزمره ما را به چالش کشیده باشد. این نوع دردها معمولا به‌خاطر استفاده زیاد از دست یا گردن و یا بی‌حرکت نگه داشتن وضعیت بدن در یک حالت و همین‌طور کارهای تکراری که با دست انجام می‌شود ایجاد می‌شوند که با استراحت و برخی تکنیک‌های ساده درمان خواهد شد. در این مبحث هدف ما پرداختن به موضوع درمان درد دست و گردن با تکنیک‌های مختلف است که شامل روش‌های غیرپزشکی و پزشکی است.

درمان درد دست و گردن

آنچه در این مقاله می خوانید :

چرا باید اقدام به درمان درد دست و گردن کرد؟

قبل از این‌که با روش‌های درمانی درد دست و گردن آشنا شوید، بهتر است ابتدا به این سوالات که اصلا چرا در چنین شرایطی نیاز به درمان داریم و برای درد دست به چه دکتری مراجعه کنیم نیز پاسخ دهیم.

در پاسخ به این سوال باید گفت اگر ما در زمان مناسب و نزد متخصصین باتجربه اقدام به درمان دردهای دست و گردن نماییم، کیفیت زندگی بهبود پیدا می‌کند و ما دیگر از شر آن دردهای ناراحت کننده‌ای که در طول شبانه‌روز تجربه می‌کنیم خلاص می‌شویم.

قطعا درمان درد دست و گردن نگرانی‌های شما را کاهش خواهد داد و اگر این موضوع باعث استرس و تنش شما شده باشد، با آغاز روند درمانی، استرس و اضطراب نیز کاهش پیدا می‌کند.

درد مربوط به دست و گردن می‌تواند ناشی از کوفتگی و خستگی عضلانی باشد و گاهی ما زمانی که درست می‌خوابیم و یا اشیاء سنگینی را جابجا می‌کنیم، تا چند روز احساس درد در دست و گردن خواهیم کرد که در صورت شدت گرفتن و یا مشاهده برخی علائم جدی، باید برای ادامه درمان نزد متخصص ارتوپد برویم در غیر این صورت نیازی به درمان‌های سخت و پیچیده نیست و این موضوع نباید باعث نگرانی شما شده باشد.

البته این موضوع در همه مواقع رخ نمی‌دهد و اگر دردهای گردن، دست یا شانه به صورت ناگهانی شروع شده باشند، این‌جاست که نیاز به درمان فوری دارید علی‌الخصوص اگر یکی از نشانه‌های بیماری‌های قلبی همچون سختی تنفس، گیجی، بی‌حسی، درد قفسه سینه، سرفه، تهوع و یا استفراغ دارید.

نکته مهم اینکه درد دست‌ها و گردن همیشه به‌خاطر مشکلات ساده رخ نمی‌دهد بلکه گاهی حتی بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات هورمونی، اختلالات عصبی، بیماری‌های اسکلتی عضلانی، استرس و اضطراب و… نیز ممکن است منجر به درد دست و گردن شوند که نیاز به درمان فوری دارند و ممکن است شما را با چالش‌های جدی مواجه کنند.

اگر احساس درد در ناحیه گردن یا دست دارید و این اتفاق باعث نگرانی شما شده، می‌توانید به‌صورت حضوری به کلینیک‌های ما مراجعه نمایید تا پروسه تشخیص و درمان این مشکل تحت نظر مجرب‌ترین پزشکان ارتوپد انجام گیرد.

معمولا تمام آن چیزی که افراد را ترغیب به درمان درد دست و گردن می‌کند، جلوگیری از تشدید مشکل است. برخی از مشکلاتی که باعث به‌وجود آمدن درد و ناراحتی در دست و گردن شده‌اند، در صورت درمان دیرهنگام سخت و پیچیده می‌شوند و علاوه بر این‌که هزینه‌های درمانی افزایش پیدا می‌کند، مدت طولانی‌تری برای طی کردن درمان باید پشت سر بگذارید.

با درمان به موقع این بیماری، عملکرد دست و گردن بهبود پیدا می‌کند و شما مجددا می‌توانید فعالیت‌های عادی را بدون درد و ناراحتی انجام دهید. به‌جز این، از نظر روحی روانی نیز تاثیرات مثبتی از درمان به‌موقع دریافت خواهید کرد.

عدم درمان درد دست و گردن و عواقبی که به دنبال خواهد داشت.

نه فقط بیماری‌های دست و گردن بلکه هر بیماری دیگری اگر در زمان مناسب درمان نشود، قطعا فرد را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد. عدم درمان درد دست و گردن می‌تواند عواقب مزمن و جدی برای فرد ایجاد کند که تاثیر آن نه فقط بر روی جسم بلکه بر روی روح و روان و روابط اجتماعی است.

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کوتاهی به این موضوع شد، اگر درد دست و گردن شما ناشی از فشار جزئی و یا مشکلات کوچک است، نیازی به مراجعه پزشک نیست و شما در منزل با راه‌کارهای درمانی ساده همچون ماساژ با روغن‌های گیاهی، فیزیوتراپی، مصرف برخی داروهای مسکن و مواردی از این قبیل می‌توانید پروسه درمانی را پشت سر بگذارید، اما زمانی که دست یا گردن دچار آسیب جدی شده است، درد شدیدی دارید، رفته رفته به‌جای کاهش درد، به شدت آن افزوده می‌شود و یا علائم دیگری دارید، این‌جاست که نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید در غیر این صورت با مشکلات زیر مواجه خواهید شد.

⦁ احتمال خطر بیماری‌های قلبی و عفونی

درد دست و گردن نشانه‌ای از بیماری‌های قلبی عروقی و یا بیماری‌های عفونی است. در صورتی که این مشکل به‌خاطر بیماری قلبی رخ داده باشد و به‌موقع درمان نشود، ممکن است فرد دچار سکته قلبی یا مغزی شود و اگر به‌خاطر عفونت باشد و درمان به‌موقع انجام نگیرد، احتمال گسترش عفونت در بدن و ایجاد مشکلات جدی‌تر وجود دارد.

⦁ محدودیت‌های حرکتی

تجربه نشان داده کسانی که دچار درد دست و گردن می‌شوند و اقدامی برای درمان آن نمی‌کنند، دچار محدودیت‌هایی در طول زندگی خود می‌شوند که این محدودیت‌ها قطعا بر روی فعالیت‌های عادی روزمره تاثیر منفی خواهد گذاشت.

⦁ کاهش کیفیت زندگی

قبل از این‌که شما دچار درد گردن یا دست شده باشید، قطعا به راحتی امور عادی روزانه خود را انجام می‌دادید، اما با وجود درد در این نواحی، شما حتی نمی‌توانید به‌راحتی فیلم تماشا کنید، کتاب مطالعه کنید، کار کنید و از زندگی لذت ببرید زیرا درد همواره با شماست و قطعا اگر درمان نشود، به شدت آن افزوده خواهد شد.

⦁ ايجاد اختلال در خواب

دردهای ساده دست و گردن که در صورت عدم درمان تبدیل به دردهای مزمن شده‌اند، موجب اختلال در خواب شما شده و این امر می‌تواند مشکلات جسمی دیگر ایجاد کند، خستگی شما را افزایش دهد، تنش و افسردگی ایجاد کرده و باعث عدم تمرکز شما شود.

⦁ محدودیت‌های اجتماعی

احتمالا شما قبل از این‌که دچار درد دست و گردن شده باشد، ساعاتی را به تفریح و یا انجام فعالیت‌های اجتماعی می‌پرداختند که با عدم درمان به‌موقع این مشکل، شاید نتوانید مانند گذشته در رویدادهای اجتماعی، قرارهای دوستانه و خانوادگی شرکت کنید.

⦁ عدم توان انجام فعالیت‌های شغلی

اگر قبل از درد دست و گردن در شغل خاصی مشغول به فعالیت بوده‌اید، در صورت عدم درمان این مشکل و افزایش درد و علائم، ممکن است تا مدت‌ها نتوانید در محیط کاری حضور پیدا کنید.

⦁ افزایش هزینه‌های درمان

قطعا هر درد و مشکلی اگر در همان مراحل ابتدایی درمان شود، هزینه زیادی بابت آن پرداخت نخواهد شد؛ زیرا در اغلب موارد با درمان‌های دارویی مشکل برطرف خواهد شد، اما زمانی که اقدامی برای درمان درد دست و گردن انجام نگیرد، حتی ممکن است دست و یا گردن نیاز به جراحی داشته باشند.

چرا برخی از افراد درد دست از گردن را تجربه می‌کنند؟

اگرچه دست درد از گردن دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد اما یکی از شایع‌ترین علت این امر اختلالات استخوانی و عصبی است که معمولا از سندرم تونل کارپال و یا دیسک‌های گردنی ناشی می‌شود.

در فضای بین مهره‌های گردن دیسک‌های وجود دارد که به عنوان یک بالشتک در جهت توزیع فشار عمل می‌کنند و زمانی که گردن دچار آسیب یا فشار شود، دیسک‌های گردنی از جای خود بیرون می‌زنند، دچار التهاب و مشکلات دیگر شده و همین اتفاق باعث ایجاد فشار بر روی عصب خواهد شد و از آن‌جایی که عصب‌های دست در ناحیه گردن نیز وجود دارند، درد گردن تا دست کشیده می‌شود و گاهی فرد درد دست‌ها و گردن را تجربه خواهد کرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که موجب دست درد از گردن می‌شود، سندرم تونل کارپال است و شاید این سوال برایتان به‌وجود آمده باشد که این سندرم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هنگامی که به هر علتی، فشاری بر روی عصب میانی در مچ دست ایجاد شود، فرد تجربه این سندرم را خواهد داشت و معمولا این امر به‌خاطر مشکلاتی همچون بیماری‌های دیابت، حرکات تکراری دست و موارد این‌چنینی رخ خواهد داد که در این صورت درد ناحیه گردن و دست را فرا می‌گیرد که در بیشتر مواقع با علائم دیگری همچون بی‌حسی، سوزش و… همراه است.

اگر مطمئن هستید که دست درد از گردن ناشی از آسیب‌های عصبی و یا مشکلات دیسک گردن نیست، این اتفاق می‌تواند به‌خاطر وضعیت بد نشستن و کشیدگی عضلات، تنش‌های عصبی، تغییراتی در اسکلت و عضلات، کم‌کاری عضلانی و یا سایر مشکلات مفاصل گردنی رخ داده باشد.

البته این مشکل از استرس زیاد و یا کم‌خوابی نیز می‌تواند باشد که در صورت ادامه‌دار بودن مشکل می‌بایست نزد متخصص ارتوپد بروید تا پروسه تشخیصی دست درد از گردن، با استفاده از روش‌های تصویربرداری، آزمایش خون و یا آزمایش‌های تیروئید انجام گیرد.

طی کردن مراحل درمان دست درد و گردن با داروها

درمان درد دست و گردن با کمک گرفتن از داروها جزو روش‌های رایج و موثری است که در شرایط مختلف می‌توانید از آن بهره ببرید. البته مصرف داروها مطابق با دستورالعمل‌های پزشک ارتوپد باید صورت پذیرد تا ما شاهد بروز مشکلات جدیدی از عوارض دارویی نباشیم. مصرف دارو باید مطابق با نوع درد دست‌ها و گردن مورد استفاده قرار گیرد و طی کردن پروسه تشخیصی در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد.

چنانچه با مشکل درد دست ناشی از گردن و یا بالعکس به پزشک متخصص مراجعه کرده‌اید و داروهای خاصی برایتان تجویز شده، باید تا مدت مشخص شده و تا زمان بهبودی اقدام به مصرف داروها نمایید اما اگر نتیجه مثبتی از مصرف داروها برای درمان دست درد و گردن درد حاصل نشد، باید مجددا به پزشک مراجعه کنید تا روند درمانی دیگری جایگزین شود.

معمولا در موارد خفیف و جهت درمان درد دست و گردن، از داروهای مسکن و ضدالتهابی استفاده می‌شود. از ناپروکسن و ایبوپروفن گرفته تا سایر داروها که به‌طور موقتی درد رگ‌های عضلانی از جمله درد دست و گردن را کاهش خواهند داد. داروهای ضدالتهابی معمولا زمانی که به‌همراه درد، التهاب وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته این داروها تنها زمانی مصرف می‌شوند که مشکل عضلانی جزئی موجب درد گردن و دست شده باشد. زمانی که مشکلات قلبی، کلیوی، کبدی و یا استرس و تنش موجب بروز چنین دردهایی شده باشند، احتمالا مصرف داروهای مسکن نمی‌تواند اثر چندانی داشته باشد و باید از درمان‌های پیشرفته‌تر استفاده کرد.

از جمله داروهای رایج دیگری که جهت گردن درد و دست درد توسط متخصص ارتوپد تجویز می‌شود، داروهای شل‌کننده عضلانی می‌باشد و زمانی که بیماری‌های اسکلتی عضلانی موجب درد و ناراحتی شده باشند، می‌توان از این نوع داروها بهره برد. لازم به ذکر است که داروهای تسکین بخش درد دست و گردن تنها محدود به داروهای شیمیایی نیستند و گاهی پزشک توصیه به مصرف داروهای گیاهی نیز می‌کند.

معمولا زمانی که درد دست و گردن به‌خاطر عفونت‌‌های مختلف رخ داده باشد، پزشک متخصص داورهای آنتی‌بیوتیک را تجویز خواهد کرد که تا زمان برطرف شدن کامل عفونت باید مصرف شوند.

تفاوتی نمی‌کند چه دارویی برای کاهش درد، التهاب و مشکلات گردن و دست مصرف می‌کنید، اگر احساس می‌کنید مصرف دارو نتیجه‌بخش نیست، حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم از داروهای جایگزین برای درمان استفاده شود.

انجام جلسات فیزیوتراپی برای درمان درد دست و گردن

از جمله روش‌های درمانی فیزیکی که گاهی به تنهایی می‌تواند برای کاهش درد و درمان درد دست و گردن مفید باشد جلسات فیزیوتراپی است. از تمرینات اختصاصی تقویتی، کششی و انعطاف‌پذیری گرفته تا ماساژ و تمرینات تعادلی، همگی در جهت کاهش درد و التهاب عضلات موثر خواهند بود البته به شرطی که آسیب‌های جدی باعث بروز مشکلات دست نشده باشد.

مثال زمانی که بیماری قلبی، شکستگی استخوان، بیماری‌های داخلی باعث بروز درد گردن و شانه شده باشد، احتمالا فیزیوتراپی توسط پزشک توصیه نخواهد شد چرا که ممکن است شرایط بیمار بدتر شود.

شما می‌توانید جلسات فیزیوتراپی را در کلینیک‌های تخصصی و در کنار متخصصین فیزیوتراپیست برای درمان دست درد از گردن دنبال کنید. تمرینات ارائه شده باید دقیقا مطابق با شدت درد، محل درد و علت آن ارائه شود و شما حتی در منزل نیز می‌توانید اقدام به انجام این تمرینات کنید.

فیزیوتراپی نه فقط برای کاهش درد و التهاب بلکه برای بهبود عملکرد حرکتی دست و گردن، کاهش سفتی و درمان مشکلات دیگر استفاده خواهد شد و به عنوان یک روش درمانی تکمیلی شناخته می‌شود که می‌بایست در کنار سایر درمان‌ها انجام گیرد.

نکته مهم این‌که شما نباید در طول انجام تمرینات فیزیوتراپی دردی احساس کنید و در این‌صورت یعنی زمانی که هنگام تمرین دچار درد گردن و دست می‌شود، بهتر است این روش درمانی را متوقف کرده و موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آیا درد دو دست و گردن می‌تواند به‌خاطر فعالیت بد باشد؟

اگر بخواهیم توضیح جامعی برای سوال این‌که آیا درد دست‌ها و گردن می‌تواند به‌خاطر فعالیت بد باشد یا نه بدهیم، باید بگوییم بله بسیاری از افراد تنها به‌خاطر همین موضوع دچار دردهای عضلانی می‌شوند و معمولا تا زمانی که تغییری در فعالیت‌ها صورت نگیرد، همواره درد با فرد همراه خواهد بود. در کل درد دست‌ها و گردن می‌تواند به‌خاطر موارد زیر ایجاد شده باشد که نیاز به بررسی و درمان فوری دارد.

⦁ نگه‌داشتن دست در وضعیت نادرست

کسانی که عادت دارند دست‌های خود را در وضعیت بدی قرار دهند و یا به‌گونه‌ای بنشینند که فشار اصلی بر روی گردن و دست قرار گرفته باشد، ممکن است علاوه بر تجربه درد گردن و دست، تجربه گزگز و بی‌حسی نیز داشته باشند.

⦁ حمل و جابجایی اشیاء سنگین

کسانی که به‌طور مدام اقدام به جابجایی وسایلی با وزن بالا می‌کنند، این‌کار باعث کشیدگی عضلات و آسیب به تاندون‌های دست می‌شود که قطعا با درد و ناراحتی همراه خواهد بود. کسانی که در مشاغل سختی فعالیت دارند، به‌نحوی که روزانه نیازمند جابجایی لوازم زیادی هستند، بیشتر از سایرین دچار چنین مشکلاتی خواهند شد.

⦁ انجام دادن حرکات تکراری با دست

حرکات تکراری با دست می‌تواند در اموری مانند تایپ کردن رخ دهد که این‌کار اگر به‌مدت طولانی انجام گیرد، نه فقط عضلات دست بلکه عضلات گردن نیز دچار آسیب و درد می‌شوند.

به‌جز موارد ذکر شده، تجربه ثابت کرده کسانی که در طول روز هیچ‌گونه ورزشی انجام نمی‌دهند و فعالیت کم‌تری نسبت به بقیه افراد دارند، بیشتر دچار مشکلات عضلانی خواهند شد که یکی از آن‌ها درد دست و پاست. در واقع به همان اندازه که فعالیت بد موجب درد دست‌ها و گردن می‌شود، فعالیت کم داشتن و یا هیچگونه فعالیتی نداشتن نیز موجب ضعف عضلات دست خواهد شد.

کمک گرفتن از روش ماساژ برای درمان درد دست و گردن

شاید ماساژ تنها راه درمانی برای درد دست و گردن نباشد اما قطعا در موارد خفیف می‌تواند جزو بهترین گزینه‌ها محسوب شود. البته برای این‌کار بهتر است از یک متخصص ماساژ کمک بگیرید و یا حدالامکان از افرادی که تجربه نسبی برای ماساژ دادن دارند کمک بگیرید. روش ماساژ حتی زمانی که درد دست و گردن به‌خاطر تنش عضلانی ایجاد شده باشد مناسب است البته نه در همه مواقع.

زمانی که بیماری‌ خاصی منجر به درد و ناراحتی دست و شانه شده باشد و یا مواردی همچون عفونت، شکستگی استخوان موجب بروز چنین حالتی شده باشد، به هیچ عنوان روش ماساژ توصیه نخواهد شد؛ زیرا در برخی مواقع هیچ‌گونه تاثیری بر روی تسکین درد نداشته و در برخی مواقع نیز علائم تشدید پیدا خواهد کرد.

شاید این سوال در ذهن شما به‌وجود آمده باشد که در چه شرایطی کمک گرفتن از ماساژ برای درمان درد دست و گردن می‌تواند موثر باشد؟ در پاسخ باید بگوییم زمانی که درد دست و گردن ناشی از تنش عضلانی باشد، زمانی که درد ناشی از وضعیت نادرست بدن، حرکات تکراری، آرتریت و یا مشکلات خفیف عضلانی باشد.

ماساژ دادن علاوه بر خاصیت شل‌کننده عضلات، در بهبود خون‌رسانی نیز موثر بوده و انعطاف‌پذیری عضله را نیز افزایش می‌دهد. بهترین روش برای ماساژ در جهت کاستن درد دست، استفاده از کرم‌ها و یا روغن‌های طبیعی است.

معرفی روش‌های درمان درد دست و گردن با درمان‌ غیردارویی

اگر به هر دلیلی امکان مصرف دارو ندارید و یا این توصیه از جانب پزشک شما بوده که از روش‌های غیردارویی برای درمان درد دست و گردن استفاده کنید، می‌تواند از چند روش مختلف برای این‌کار استفاده کنید.

البته لازم به ذکر است که روش‌های غیردارویی حتما باید تحت نظر پزشک و با تشخیص وی صورت پذیرند، چرا که در موارد شدید ناراحتی و درد دست و یا سایر بیماری‌هایی که موجب بروز چنین حالتی شده‌اند، احتمالا روش‌های غیر دارویی تاثیر چندانی نخواهند داشت. در هر حال شما طبق نظر پزشک از این روش‌ها برای تسکین درد گردن و دست خود استفاده نمایید.

⦁ فیزیوتراپی

⦁ تمرینات کششی

⦁ ماساژ

⦁ گرما و سرما درمانی

⦁ یوگا و تمرینات تنفسی

⦁ ایجاد تغییرات در سبک زندگی

توصیه ما به شما این است که اگر پس از مدتی اقدام به انجام روش‌های غیردارویی برای درمان دست درد از گردن کردید و نتیجه‌ای حاصل نشد و یا درد شدت گرفت، بهتر است پروسه درمانی غیردارویی را متوقف سازید و برای ادامه و یا جایگزینی درمان به متخصصین ارتوپد مراجعه کنید.

آیا گردن دردو دست درد می‌تواند خطرناک باشد؟

در برخی مواقع گردن درد و دست درد گاهی بسیار خطرناک است و به‌خاطر همین است که ما توصیه می‌کنیم اگر این مشکل به‌طور ناگهانی ایجاد شد، شدت بالایی داشت، با علائمی همچون تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرگیجه و مواردی از این قبیل همراه بود، فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است ناشی از بیماری‌های قلبی از جمله حمله قلبی باشد که درد آن تا شانه و یا دست کشیده می‌شود.

لازم به ذکر است که درد دست و یا گردن به‌طور همزمان و مواقعی که اختلالات عصبی وجود داشته باشد نیز می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. درد دست و گردن اگر به‌خاطر اختلالات عصبی رخ داده باشد معمولا با علائم دیگری همچون خارش، سوزش و یا ضعف همراه خواهد بود.

به‌جز تمامی این‌ موارد ذکر شده، زمانی که تروما یا آسیب‌های جدی به گردن یا دست وارد شده باشد نیز باید درمان فوری انجام گیرد. معمولا افرادی که بر اثر تصادف، سقوط و مواردی از این قبیل دچار درد گردن و دست می‌شوند، اگر شدت درد بالا باشد، احتمال این‌که به‌خاطر شکستگی استخوان ایجاد شده باشد بسیار زیاد است.

در صورت مصدومیت جدی در چنین شرایطی باید جراحی انجام گیرد. به‌جز تمامی این مواردی که به آن اشاره شد و همگی جزو عوامل خطر گردن درد و دست درد بودند، هنگام بروز عفونت نیز ممکن است مشکلات جدی برای فرد به‌وجود آمده و عفونت به سایر بخش‌های بدن گسترش پیدا کند از این جهت درمان فوری در چنین شرایطی نیز الزامی است.

چه زمانی برای درمان دست درد و گردن از روش‌های تزریقی استفاده می‌شود؟

زمانی که مصرف انواع داروها هیچ تاثیر مثبتی در درمان دست درد و گردن درد نداشته باشد، بهتر است از روش‌های تزریقی و البته تحت نظر پزشک استفاده شود.

در چنین شرایطی معمولا پزشک متخصص از تزریق کورتیکواستروئیدها در محل درد استفاده خواهد کرد که باعث تسکین درد، آرامش‌بخشی عضلات و کاهش علائم دیگر می‌شود. تزریقات استروئیدی جزو درمان‌های اولیه محسوب می‌شوند که معمولا اثرات کوتاه مدتی دارند و اغلب در شرایط حاد تجویز و تزریق می‌شوند.

اگر پزشک تشخیص دهد که درد و ناراحتی ایجاد شده در دست و گردن به‌خاطر اسپاسم عضلانی است، از تزریقات دیگری نیز برای رفع مشکل استفاده خواهد نمود. قبل از تزریق باید علائم بالینی و سوابق بیماری قبلی فرد مراجعه‌کننده مورد بررسی قرار گیرد.

اگر درد دست و یا گردن دارید به‌طوری که شدت آن بالاست و شما را کلافه کرده، و یا با مصرف داروهای مسکن، از درد و ناراحتی کاسته نشده، نزد متخصص ارتوپد بروید تا در صورت نیاز تزریقات انجام شود. شایان ذکر است که روش‌های تزریق برخلاف مسکن‌ها، سریعا باعث کاهش درد خواهند شد.

سخن پایانی

درمان درد دست و گردن مورد بسیار مهمی است که در این مطلب سعی شد به‌صورت جزئی به آن پرداخته شود و شما اگر چنین تجربه‌ای دارید، بهتر است به متخصص ارتوپد برای ارزیابی علت آن مراجعه کنید علی‌الخصوص زمانی که شدت دردتان بالاست و یا علائم جدی دیگری دارید.

در موارد خفیف، مشکلات قلبی از جمله حمله قلبی باعث بروز درد در دست چپ و گردن می‌شوند به‌همین خاطر اگر درد به‌طور ناگهانی شروع شده و علائمی همچون تنگی نفس، درد قفسه سینه، گیجی، تهوع و استفراغ دارید، فورا با اورژانس تماس بگیرید. درد دست و گردن می‌تواند ناشی از فشردگی عصب، مشکلات تاندون، کشیدگی عضلات، تروما یا آسیب و مواردی اینچنینی رخ داده باشد که در این صورت باید برای درمان آن اقدام نمایید.

در این مبحث ما به شما گفتیم که چرا باید اقدام به درمان دست درد و گردن کرد و عدم درمان چنین مشکلی چه عواقبی به دنبال خواهد داشت.

به جز این دو مورد مهم، شما با دلیل تجربه درد گردن و دست برخی افراد، طی کردن مراحل درمان درد دست و گردن با داروها، جلسات فیزیوتراپی برای درمان درد دست تا گردن، درد دست‌ها و گردن به‌خاطر فعالیت بد، کمک گرفتن از روش ماساژ برای درمان درد گردن و دست، روش‌های درمان درد دست و همین‌طور گردن با روش‌های غیردارویی، میزان خطر گردن درد و دست درد و زمانی که برای درمان درد دست و همچنین گردن از روش‌های تزریقی استفاده می‌شود نیز آشنا شده‌اید.