چه غذاهایی برای درد سیاتیک مفید است

چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است، تاثیر مواد غذایی برای کاهش درد

علت سیاتیک و کمردرد معمولا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی موارد، علت درد حتی بدون فشرده‌سازی دیسک، تنها به خاطر ایجاد التهاب ناشی از کار بیش‌ازحد یا قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب به مدت طولانی است. گاهی اوقات دارو‌های ضدالتهابی برای درمان توصیه می‌شود.

آنچه می‌خورید نیز می‌تواند در کاهش التهاب در بدن شما نقش داشته باشد و به همین دلیل این سؤال ایجاد می‌شود که چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است؟ البته باید توجه داشته باشید که اگر با انجام مراقبت‌های خانگی بعد از چند روز مانند استفاده از غذا‌های مقوی و ، مسکن‌ها، کیسه آب سرد و گرم و … بهبودی حاصل نشد یا درد بدتر شد حتماً در اسرع وقت به یک متخصص ارتوپد خوب برای درمان سیاتیک مراجعه کنید.

چه غذاهایی برای درد سیاتیک مفید است

در میان غذا‌ها چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است؟

رژیم غذایی ما می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در سلامتی ما داشته باشد و به همین دلیل برخی از انواع خوراکی برای درمان سیاتیک یا پیشگیری از عود مجدد علائم آن توصیه می‌شوند که بهترین آن‌ها در پاسخ به سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است عبارت‌اند از:

آناناس

آناناس حاوی ماده‌ای به نام بروملین است. بروملین آنزیمی است که به دلیل خواص ضدالتهابی آن شناخته شده است. بروملین اثرات ضدالتهابی قابل توجهی مانند کاهش تورم در سینوزیت، گلودرد و آرتریت دارد. از آنزیم‌های آناناس همچنین برای درمان آرتریت روماتوئید و تسریع ترمیم بافت که ممکن است منجر به التهاب و درد‌های سیاتیکی نیز بشود، استفاده شده است.

جعفری

جعفری حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئید‌ها است که در میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، دانه‌ها و گیاهان به‌وفور یافت می‌شود. فلاونوئید‌ها فواید بسیار زیادی برای سلامتی ازجمله توانایی مبارزه با التهاب دارند که از عوامل اصلی ایجاد درد‌های سیاتیکی است.

آپیژنین نیز یکی از فلاونوئید‌های موجود در جعفری است که طبق تحقیقات مشخص شده است که التهاب را در لوپوس و آرتریت کاهش می‌دهد و می‌تواند پاسخی برای سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است باشد.

کرفس

کرفس نیز مانند جعفری حاوی فلاونوئید ضدالتهاب آپیژنین است. علاوه بر این، کرفس فیبر بالایی دارد و کالری، چربی و کلسترول آن بسیار کم است. از طرفی منبع بسیار خوبی از مواد مغذی مانند فولات، ویتامین‌های B، ویتامین C ، پتاسیم و ویتامین A است.

پیاز‌ها

پیاز حاوی ترکیبی به نام کورستین می‌باشد که به‌عنوان یک عامل ضدالتهابی قوی شناخته شده است. گنجاندن پیاز بیشتر در رژیم غذایی بسیار ساده و ارزان است. درواقع شما می‌توانید پیاز‌ها را به روش‌های مختلف به دستورالعمل‌های غذایی متعددی اضافه کنید و از مزایای آن به‌عنوان تغذیه مناسب برای درد سیاتیک بهره‌مند شوید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی از خانواده سبزیجات چلیپایی می‌باشد. کلم بروکلی در خانواده کلم بروکسل، گل‌کلم و کلم قرار دارد. سولفورافان، جزء اصلی کلم بروکلی، دارای خواص ضدالتهابی و ضد سرطانی بسیار خوبی است که می‌تواند برای کاهش التهاب سیاتیک نیز مناسب باشد. بروکلی همچنین کالری کمی دارد و سرشار از ویتامین‌های ضروری، مواد معدنی و فیبر برای سلامتی بدن است.

انگور

آنتوسیانین‌ها رنگ‌دانه‌های گیاهی رایجی هستند که به برخی از میوه‌ها و سبزیجات ازجمله انگور رنگ قرمز و آبی می‌دهند. اعتقاد بر این است که آنتوسیانین‌ها با کاهش انواع سلولی که باعث تحریک التهاب می‌شوند و افزایش مولکول‌های ضدالتهابی می‌توانند به کاهش درد‌های سیاتیکی کمک کنند.

چای

به گفته بنیاد آرتریت، اگر می‌خواهید با التهاب مبارزه کنید، بیشتر چای بنوشید. چای سبز، سیاه، اولانگ و سفید همگی حاوی ترکیبات گیاهی هستند که خواص ضدالتهابی بسیار خوبی دارند. اگرچه طعم این چای‌ها متفاوت است، اما همه آن‌ها از یک گیاه به دست می‌آیند. چای سبز و سفید دارای بالاترین سطح پلی فنول هستند. البته در مصرف انواع چای به دلیل داشتن موادی مانند کافئین نباید زیاده‌روی کنید.

سویا

جنستئین ترکیب اصلی موجود در سویا است که به‌عنوان یک ماده ضدالتهاب عالی شناسایی شده است. نشان داده شده است که جنیستئین از تولید مولکول‌های پیش التهابی در بدن که می‌توانند درد‌های سیاتیکی را ایجاد کنند، جلوگیری می‌کند.

درحالی‌که نظرات متفاوتی در مورد این ماده غذایی بیان شده است، گفته میشود که با تأثیرگذاری بر پاسخ التهابی، تأثیر مثبتی روی آرتریت روماتوئید، دیابت، اختلال متابولیک، بیماری‌های عصبی و کولیت مزمن دارد.

سبزیجات

سبزی‌های برگ‌دار سرشار از ماده معدنی منیزیم هستند. رژیم‌های غذایی غنی از منیزیم بازسازی عصب سیاتیک را تقویت کرده و التهاب ایجاد شده را کاهش می‌دهند. برای دریافت منیزیم بیشتر از مواد غذایی، سبزی‌های برگ‌دار تیره مانند اسفناج، کلم پیچ یا چغندر را انتخاب کنید.

بلوبری یا زغال‌اخته

زغال‌اخته غذای ضدالتهابی بسیار خوبی است. درواقع زغال‌اخته منبع عالی از مواد فیتوشیمیایی ضدالتهابی، آنتوسیانین است. می‌توانید در فصل مخصوص این میوه‌ها به‌صورت تازه از آن‌ها لذت ببرید یا در خارج از فصل از نوع منجمد شده آن‌ها بهره‌مند شوید.

اهمیت دانستن پاسخ چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است؟

رژیم غذایی ما تأثیر عمیقی بر همه‌چیز در زندگی ما دارد. شما باید بدانید غذا چیزی فراتر از سوخت است که می‌تواند ما را برانگیزد یا آرام کند.

می‌تواند احساس خوبی در ما ایجاد کند یا احساس وحشتناکی به ما بدهد. رژیم غذایی می‌تواند به ما کمک کند تا بهبودی خود را از بسیاری از آسیب‌ها و شرایط ازجمله سیاتیک درمان کنیم یا مانع از بهبودی خود شویم؛

بنابراین مهم است بدانیم کدام غذا‌ها بهتر می‌توانند به کاهش التهاب و درمان سیاتیک به ما کمک کنند و با قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی متداول خود در کنار کمک به درمان و پاسخی به سؤال برای سیاتیک چه غذایی بخوریم از عود مجدد علائم آن نیز پیشگیری کنیم.

البته باید در نظر داشت که رژیم غذایی یکی از ارکان تأثیرگذار در درمان درد‌های سیاتیکی است و باید در کنار سایر درمان‌ها مانند انجام تمرینات مناسب ورزشی طبق نظر پزشک، داشتن جلسات فیزیوتراپی در صورت لزوم، استفاده از دارو و … صورت پذیرد تا تأثیر بیشتر و ماندگارتری را ایجاد نماید.

بهترین برنامه رژیم غذایی در پاسخ به سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است؟

درحالی‌که یک برنامه رژیم غذایی سیاتیک کاملاً کاربردی باید بر اساس ترجیحات، روال روزانه و شرایط شخصی شما تنظیم شود، برخی از غذا‌های عالی وجود دارند که به درمان سریع‌تر سیاتیک کمک می‌کنند که می‌توانید آن‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

درواقع برخی از غذا‌ها به کاهش درد عصب سیاتیک کمک می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر برعکس عمل می‌کنند و شما با آگاهی از این موارد می‌توانید به درمان و بهبودی علائم خود کمک بیشتری نمایید.

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است عامل کوچکی در بهبودی شما به نظر برسد؛ اما درواقع، افزودن این مواد غذایی که به سیاتیک کمک می‌کنند به رژیم غذایی‌تان باعث می‌شود که به میزان قابل توجهی احساس بهتری داشته باشید و بسیار سریع‌تر از آنچه که فکر کنید درمان شوید.

راه‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن برخی از غذا‌های خاص که به سیاتیک کمک می‌کنند می‌توانند علائم مرتبط با این بیماری را کاهش دهند. در مرحله اول، برخی از غذا‌ها می‌توانند به کاهش التهاب مرتبط با سیاتیک از طریق اعمال برخی آنزیم‌ها در بدن کمک کنند.

تعداد زیادی از این غذا‌ها که پاسخی به سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است هستند به دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی خود در این لیست قرار گرفته‌اند. هر دوی این اقدامات با کاهش مواد شیمیایی التهابی در اطراف ریشه عصبی تحریک شده به کاهش علائم مرتبط با سیاتیک کمک می‌کند.

یکی دیگر از مکانیسم‌های اثر در غذا‌ها در برنامه رژیم غذایی سیاتیک، این واقعیت است که آن‌ها جایگزین‌های سالم و کم‌کالری برای غذا‌های ناسالم هستند و از افزایش وزن جلوگیری می‌کنند. هرچه وزن شما بیشتر و فعالیت شما کمتر شود فشار بیشتری بر مهره‌های کمری وارد شده و احتمال التهاب سیاتیک و علائم آن نیز بیشتر خواهد شد.

درواقع وزن بیشتر می‌تواند منجر به برآمدگی دیسک بزرگ‌تر و درنتیجه علائم سیاتیک شدیدتر و بیشتر شود. علاوه بر این، اگر سیاتیک شما به دلیل آرتروز یا “ساییدگی” ایجاد شده باشد، فشار روی مفاصل ناشی از اضافه‌وزن علائم را بدتر می‌کند.

اگر بخواهیم با توجه به توضیحات گفته شده بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سیاتیک را در پاسخ به سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است بیان کنیم برخی از مهم‌ترین این غذا‌ها در کنار مواد غذایی که در بخش‌های قبلی گفته شد، عبارت‌اند از:

گوجه‌فرنگی‌ها

گوجه‌فرنگی به دلیل انبوهی از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در انواع گوجه‌فرنگی، غذایی است که به سیاتیک کمک می‌کند. افزودن گوجه‌فرنگی‌های کوچک به سالاد یا یک گوجه‌فرنگی تازه خرد شده به غذاهای روزانه راهی عالی برای وارد کردن این میوه قدرتمند (بله، آن‌ها یک میوه هستند!) در رژیم غذایی شماست.

آجیل (بادام، بادام‌هندی، آجیل برزیل)

آجیل سرشار از امگا 3، همچنین حاوی مواد مغذی کمیاب به نام “مواد مغذی گیاهی” است که به روند بهبودی کمک می‌کند. آجیل‌ها فهرستی از برترین غذا‌هایی هستند که به کاهش التهاب و علائم سیاتیک کمک می‌کنند.

سعی کنید میان وعده 11 صبح خود را با یک مشت آجیل (نه شور!) جایگزین کنید تا یک تقویت عالی سرشار از پروتئین در اواسط صبح داشته باشید و از برداشتن قدمی برای غلبه بر سیاتیک در همان زمان احساس خوبی داشته باشید!

روغن‌زیتون

از دیگر غذا‌هایی که به سیاتیک کمک می‌کنند روغن‌زیتون است، زیرا می‌تواند به تسکین التهاب اطراف ریشه عصب سیاتیک کمک کند. روغن‌زیتون ارگانیک به دلیل داشتن ترکیبات ضدالتهابی قوی که به مبارزه با التهاب و بهبودی کمک می‌کند، برای سیاتیک مفید است.

ماهی قزل‌آلا

این ماهی به دلیل داشتن خواص روغنی یکی از غذا‌هایی است که به کاهش علائم سیاتیک کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از ماهی‌های روغنی یا چرب دیگر مانند ماهی‌های سالمون، تن، ماهی خال‌مخالی و … برای بهره بردن از این فواید عالی استفاده کنید.

تمام ماهی‌های چرب به دلیل محتوای امگا 3 موجود در این ماهی‌ها به‌عنوان غذا‌هایی هستند که به کاهش علائم سیاتیک کمک می‌کنند؛ زیرا مشخص شده است که امگا 3 به‌طور قابل توجهی التهاب را کاهش می‌دهد. این ماهی‌ها به‌طور طبیعی سرشار از اسید‌های چرب ضروری و سرشار از ویتامین هستند.

ناگفته نماند که پروتئین فوق‌العاده‌ای که از هر وعده دریافت خواهید کرد نیز می‌تواند در بهبود سیاتیک مؤثر باشد. اگر خیلی ماهی دوست ندارید، می‌توانید تمام فواید امگا 3 ماهی را بعد از مشورت با پزشک با یک مکمل دریافت کنید.

روغن نارگیل

در کنار روغن‌زیتون، روغن نارگیل خوراکی نیز دارای خواص متنوعی برای سلامتی است و یکی از خواص مهم آن وجود آنتی‌اکسیدان‌های قوی در آن است که می‌تواند به کاهش علائم سیاتیک کمک کند.

اگر اهل قهوه هستید می‌توانید به قهوه صبح خود، یک قاشق چای‌خوری کوچک روغن نارگیل اضافه کنید. بله، با بالا آمدن روغن روی قهوه کمی زشت به نظر می‌رسد، اما درواقع خوشمزه است. از دیگر فواید روغن نارگیل در کنار کاهش التهاب و علائم سیاتیک می‌توان به داشتن پوست بهتر، بهبود فشارخون و کاهش هوس گرسنگی در اواخر روز نیز اشاره کرد.

زردچوبه و زنجبیل

زردچوبه و زنجبیل غذا‌های فوق‌العاده‌ای هستند که از طریق خواص ضدالتهابی قوی خود به کاهش علائم سیاتیک کمک می‌کنند. این ادویه‌ها سرشار از منگنز و ویتامین B3 می‌باشند که به کاهش التهاب در بدن کمک خواهد کرد. البته برای به دست آوردن این خواص مهم است که از زردچوبه و زنجبیل خالص استفاده کنید.

آب زیاد بنوشید

در تمام رژیم‌های غذایی که برای سیاتیک، نوشیدن آب زیاد و هیدراته ماندن نیز توصیه می‌شود. مهم است که به یاد داشته باشید آب نقش مهمی در هر فرآیندی در بدن ما دارد و کم‌آبی می‌تواند علائم التهاب و سیاتیک را بدتر کند. توصیه می‌شود حداقل 2 لیتر (حدود 8 لیوان) آب در روز بنوشید.

برای بهبود سیاتیک از کدام غذا‌ها باید اجتناب کرد؟

برای اینکه علائم سیاتیک هرچه زودتر بهبود یابند علاوه بر دانستن پاسخ سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است باید بدانید کدام غذا‌ها برایتان مضر است و حداقل تا زمان بهبودی باید مصرف آن‌ها را کنار گذاشته یا محدود کنید. از مهم‌ترین مواد غذایی که می‌توانند التهاب و درد‌های سیاتیکی را افزایش دهند و باید از آن‌ها اجتناب شود، عبارت‌اند از:

شکر

نوشیدنی‌های قندی در گروه غذا‌هایی قرار می‌گیرند که در صورت ابتلا به سیاتیک از آن‌ها باید اجتناب کنید. قندهای ساده، ازجمله نوشیدنی‌های شیرین، شیرینی‌ها، دسر‌های مقرون‌به‌صرفه و همچنین قند‌های پنهان مانند سس‌های سفره، قطعاً باید از برنامه رژیم غذایی سیاتیک کنار گذاشته شوند.
به‌طور ساده، شکر در صورت مصرف متوسط تا زیاد، التهاب را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و همچنین در صورت مصرف زیاد در دوره‌های طولانی ممکن است منجر به دیابت نوع 2 شود. هر دوی این مشکلات منجر به بدتر شدن علائم شما می‌شود.

روغن نباتی

روغن آفتابگردان و روغن‌های گیاهی ازجمله مواد غذا‌یی هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید. روغن نباتی و روغن آفتابگردان اغلب در پخت‌وپز استفاده می‌شود و می‌تواند منجر به بدتر شدن التهاب در بدن شود. به‌عنوان جایگزین هنگام پخت‌وپز، از روغن‌زیتون فوق بکر یا روغن نارگیل استفاده کنید.

غذا‌های سرخ شده و فرآوری شده

غذا‌های سرخ شده یکی از غذا‌هایی است که در صورت ابتلا به سیاتیک باید از مصرف آن اجتناب کنید. این غذاها به دلیل داشتن چربی بالا و خواص التهابی، می‌توانند علائم سیاتیک را بدتر کنند. در کنار آن می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند که خود عامل تشدیدکننده علائم سیاتیک است.

خمیر و آرد

انواع خمیر که از آرد‌های مختلف تهیه می‌شوند یا کیک‌ها و شیرینی‌ها، غذا‌هایی هستند که در صورت ابتلا به سیاتیک باید از مصرف آن اجتناب کنید. به‌عنوان‌مثال پیتزا، نان و ماکارونی همگی حاوی گلوتن هستند که هضم آن برای برخی افراد دشوار است و ممکن است سطح التهاب را در بدن افزایش دهد. درنتیجه می‌تواند علائم سیاتیک را نیز بدتر کند.
شیرین‌کننده‌های مصنوعی

کک رژیمی یکی از شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که در صورت ابتلا به سیاتیک به دلیل داشتن آسپارتام باید از مصرف آن اجتناب کنید. همچنین شیرین‌کننده‌هایی که نوشیدنی‌های رژیمی را خوش‌طعم می‌کنند ممکن است اثرات منفی بر فرآیند‌های التهابی در بدن داشته باشند و نباید در بیماران مبتلا به سیاتیک استفاده شوند. بهتر است به جای این شیرین‌کننده‌های مصنوعی از مواد مغذی و مفیدی مانند عسل استفاده نمایید.

آیا راه رفتن برای سیاتیک خوبه؟

در پاسخ به سؤال آیا راه رفتن برای سیاتیک خوبه باید بگوییم قطعاً پیاده‌روی یکی از راحت‌ترین و بهترین ورزش‌هایی است که افراد در هر زمان و مکان می‌توانند انجام دهند.

برخی افراد فکر می‌کنند به دلیل بروز علائم سیاتیک نباید هیچ فعالیتی انجام دهند و استراحت مطلق می‌تواند کمک بیشتری به کاهش علائم آن‌ها نماید.

درصورتی‌که این باور کاملاً غلط است و حتی در صورت وجود درد‌های حاد متخصصان ارتوپدی باتجربه استراحت بیش از یک الی دو روز را توصیه نمی‌کنند و اظهار می‌دارند که راه رفتن برای سیاتیک خوبه زیرا از تضعیف شدن عضلات جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهد علائم بیشتری را تجربه کنید و حتی می‌تواند به روند بهبودی سریع‌تر کمک نماید.

ایا کیسه اب گرم برای سیاتیک خوب است؟

وقتی دچار درد‌های عصبی مانند سیاتیک می‌شوید یکی از روش‌های مراقبت خانگی استفاده از کیسه آب سرد یا کمپرس یخ و کیسه‌های گرمایشی مانند کیسه آب گرم است؛ بنابراین پاسخ به سؤال ایا کیسه اب گرم برای سیاتیک خوب است مثبت است ولی به شرط آنکه به‌درستی و در زمان مناسب از آن استفاده شود.

توصیه می‌شود در 72 ساعت اولیه شروع علائم سیاتیک به‌هیچ‌وجه از کیسه‌های آب گرم استفاده نکنید و در این زمان تنها از کمپرس سرد استفاده کنید. بعد از 72 ساعت می‌توانید از کیسه‌های آب گرم برای تسکین درد استفاده نمایید.

نحوه نشستن درد سیاتیک را چگونه تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

نحوه نشستن درد سیاتیک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درواقع یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند منجر به بروز علائم سیاتیک یا عود مجدد آن‌ها شود، نحوه نشستن و وضعیت بدن است.

اگر شما برای انجام فعالیت خود بخصوص اگر مجبور هستید ساعت‌های زیادی را روی صندلی پشت میز کار سپری کنید از صندلی‌های استاندارد با ارگونومی مناسب استفاده نکنید نحوه نشستن درد سیاتیک را افزایش می‌دهد.

هنگام نشستن باید به این نکته توجه کنید که ران‌ها به‌صورت موازی با زمین باشند و پا‌ها به‌راحتی روی زمین یا پایه مناسب قرار بگیرند تا فشار اضافی به کمر وارد نشود.

همچنین سر نباید جلوتر یا عقب‌تر از گردن باشد و دست‌ها نسبت به میز در صورت کار با کامپیوتر باید زاویه 90 درجه داشته باشند. با توجه به این نکات می‌توانید کاری کنید که نحوه نشستن درد سیاتیک را کمتر تحت تأثیر قرار دهد و منجر به افزایش علائم نشود.

سخن آخر

همان‌طورکه در پاسخ به سؤال چه غذا‌هایی برای درد سیاتیک مفید است گفتیم غذا‌های مختلفی وجود دارند که با خواص ضدالتهابی خود می‌توانند به‌خوبی در روند بهبودی علائم سیاتیک به شما کمک کنند.

همچنین اگر به‌عنوان یک سبک زندگی به رعایت این رژیم غذایی عادت کنید احتمال بازگشت علائم سیاتیک بعد از بهبودی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

در کنار غذا‌های مفید برای سیاتیک شما باید غذا‌های مضر را نیز بشناسید تا با اجتناب از مصرف آن‌ها یا محدود کردنشان در رژیم غذایی خود احتمال عود علائم سیاتیک را کاهش دهید.

شما می‌توانید برای دریافت بهترین برنامه غذایی و درمانی برای بهبود هرچه سریع‌تر درد‌های مربوط به سیاتیک توسط متخصصان کار بلد و باتجربه به مرکز تخصصی ما نیز مراجعه کنید. جهت گرفتن وقت مشاوره همکاران ما همه‌روزه از طریق شماره تماس‌های موجود در بخش تماس با ما پاسخگوی شما عزیزان هستند.