درمان دیسک کمر در منزل

دیسک کمر یکی از بیماری‌های ناخوشایندی است که بسیاری از ما در طول زندگی خود آن را تجربه کرده‌ایم. مهر‌ه‌ها و دیسک‌هایی که در ستون فقرات ما قرار دارند، از حساسیت خاصی برخوردارند و انتخاب یک سبک غلط برای زندگی و بی توجهی به سلامتی جسم، احتمالاً آسیب‌های جدی وارد کند. خوشبختانه برای دیسک درمان‌های خانگی و پزشکی متعددی وجود دارند که به تسکین و درمان این درد کمک فراوانی می‌نمایند. امروز قصد داریم در مورد درمان دیسک کمر در منزل، مطالبی را بیان کنیم؛ خوشحال می‌شویم اگر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های درمان دیسک کمر را برایتان بازگو کنیم.

Lumbar-disc-treatment-home

آیا درمان دیسک کمر در منزل امکان پذیر است؟

یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از مبتلایان به دیسکوپاتی کمر به وجود می‌آید این است که آیا به راستی درمان دیسک کمر در منزل امکان پذیر است؟ در پاسخ باید بگوییم این موضوع به شدت آسیب دیدگی دیسک و همچنین شیوه مراقبت شما از خودتان بستگی دارد.

در شرایطی که دیسکوپاتی کمر شما به مرحله حاد رسیده و انجام بسیاری از امور را برای شما با مشکل مواجه کرده است، بهترین راه حلی که پیش روی شما وجود دارد، مراجعه به یک متخصص ستون فقرات حاذق و با تجربه است. خوشبختانه درمان‌های پزشکی متعددی برای درمان و بهبود دیسکوپاتی کمر در جهان وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید؛ اما اگر دیسک کمر در مراحل ابتدایی است و درد اندکی دارد، ممکن است با درمان‌های خانگی و استراحت به خوبی تسکین پیدا کند.

دیسک کمر چیست؟

قبل از این که به صورت کامل در مورد درمان دیسک کمر در منزل صحبت کنیم، باید ببینیم دیسکوپاتی کمر چیست و چگونه دچار آسیب می‌شود؟ در میان مهره‌هایی که در قسمت ستون فقرات ما قرار گرفته‌اند، دیسک‌هایی وجود دارند. این دیسک‌ها مانند یک پد فیبری بسیار محکم بوده و حکم ضربه‌گیر را برای ستون فقرات ما ایفا می‌کنند.

 دیسک در واقع از بافت‌های هم‌بند قدرتمندی تشکیل شده که یک مهره را به مهره دیگر متصل نموده و به عنوان بالشتک میان‌ مهره‌ها قرار گرفته است. لایه‌ بیرونی این دیسک از یک ماده به نام «حلقه فیبروزوس» تشکیل شده است که بسیار سفت و محکم است.

همچنین لایه درونی آن که به عنوان مرکز دیسک به شمار می‌رود، از یک ماده به شکل ژل به نام «نوکلئوس پالیوس» ساخته شده است. مرکز اصلی دیسک، تحت تاثیر عواملی مانند افزایش سن، به مرور زمان محتوای آب درون خود را از دست داده و قابلیت ارتجاعی آن کاهش پیدا می‌کند.

در میان مهره‌ها و دیسک‌ها، گذرگاه‌های کوچکی وجود دارند که ریشه‌های عصبی از طریق آن‌ها عبور کرده و از سمت کانال نخاع به بیرون انتقال پیدا می‌کنند. انجام اقدامات برای دیسکوپاتی کمر، باعث ایجاد آسیب به کانال نخاعی یا ریشه‌های عصبی شده و درد را به وجود می‌آورند. علاوه بر این زمانی که دیسک از مرکز خود خارج می‌شود، پدیده‌ای به وجود می‌آید که به آن فتق دیسک یا دیسک برآمده گفته می‌شود.

در واقع زمانی که شما اقدام به انجام کارهای سنگین، ورزش‌های غیر اصولی و… می‌کنید، بافت هسته که لایه داخلی نرم آن است، تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد که باعث پارگی لایه بیرونی آن شده و به این صورت دیسکوپاتی کمر به وجود می‌آید.

آشنایی با بهترین روش‌‌های درمان دیسک کمر در منزل

زمانی که دیسک و مهره‌های کمر شما به هر علتی دچار آسیب می‌شوند، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که از انجام اقداماتی که برای دیسکوپاتی کمر ضرر دارد خودداری نموده و به درمان دیسک کمر در منزل بپردازید. پزشکان اعتقاد دارند در روزهای ابتدایی که در قسمت کمر و ستوان فقرات دردی را احساس می‌کنید، به استراحت بپردازید.

اگر این درد چندان آزار دهنده و ناخوشایند نیست، سعی کنید از روش‌های خانگی برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 و یا سایر مهره‌های کمر شما که دچار آسیب دیدگی شده‌اند استفاده نمایید. اگر درد به صورت پیشرونده همچنان ادامه داشت و شما را از انجام امور روزمره و معمولی ناتوان ساخت، آن زمان در مراجعه به پزشک، تردیدی به خود راه ندهید.

برخی از بهترین روش‌های درمانی خانگی دیسکوپاتی کمرعبارتند از:

استراحت

مصرف بهترین پماد برای دیسک کمر

مصرف غذاهای سالم

اصلاح وضعیت نشستن و ایستادن

خواب کافی و متعادل

خودداری از انجام اقداماتی که برای دیسکوپاتی کمر ضرر دارد

در ادامه مطلب، برخی از این روش‌ها را به صورت جامع و کامل بررسی نموده و اطلاعات مفیدی در مورد هر کدام از آن‌ها در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم؛ پس همچنان با ما همراه باشید.

استراحت بهترین درمان دیسک کمر در منزل

بدون اغراق استراحت به عنوان بهترین درمان دیسک کمر در منزل به شمار می‌رود و بسیاری از پزشکان بر لزوم انجام آن تاکید بسیار زیادی دارند. زمانی که احساس کردید دیسکوپاتی کمر شما با آسیب مواجه شده و در این قسمت از جسم خود درد دارید، به سرعت کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد را متوقف نموده و شروع به استراحت نمایید.

فراموش نکنید که منظور ما از استراحت، استراحت مطلق و طولانی مدت در بستر نیست؛ بلکه شما باید به طور میانگین تنها یک یا دو روز در بستر خود به استراحت پرداخته و پس از آن به آرامی انجام فعالیت‌های روزانه خود را آغاز کنید.

تجربه نشان دهنده آن است که استراحت طولانی مدت در بستر، نه تنها به درمان و بهبود دیسک مهره‌های کمر 4 و 5 و سایر قسمت‌های آسیب دیده آن کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث ایجاد عوارض دیگری در جسم شما گردد. از جمله این عوارض می‌توان به ضعف بدنی، افزایش درد و سفتی عضلات اشاره نمود. بنابراین پس از گذشت یک الی دو روز از سپری شدن زمان استراحت، از بستر برخاسته و فعالیت‌های آرام مانند پیاده روی ملایم، شنا، حرکات کششی و یوگا را آغاز کنید.

مصرف بهترین پماد برای دیسک کمر

خوشبختانه در حال حاضر پمادها و داروهایی در جهان وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به عنوان بهترین درمان دیسک کمر در منزل به شمار آورد. بسیاری از این داروها دارای خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی هستند و با مصرف آن‌ها درد، تورم و التهاب در کمر شما کاهش پیدا می‌کند. اگر بخواهیم به بهترین پماد برای دیسک کمر اشاره کنیم، بدون شک از پماد پیروکسیکام نام خواهیم برد.

 این پماد در واقع یک داروی موضعی است که علاوه بر تسکین دیسک کمر، خاصیت ضد التهاب نیز دارد و هر گونه التهابی که در این قسمت از جسم و ستون فقرات شما عزیزان به وجود آمده است را از بین می‌برد.

پماد پیروکسیکام در دسته بندی داروهای ضد التهاب یا غیر استروئیدی قرار می‌گیرد و برای کسانی که از مشکلاتی مانند آرتروز، دیسکوپاتی کمر و التهاب مفاصل رنج می‌برند، یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن به شمار می‌رود.

تحقیقات نشان دهنده آن است که پماد پیروکسیام میزان تولید پروستاگلاندین‌ها و مواد شیمیایی که باعث ایجاد التهاب در بافت کمر می‌شوند را بسیار کند نموده و در برخی از مواقع آن‌ها را متوقف می‌کند. به همین سبب است که پیروکسیکام، به عنوان بهترین پماد دیسکوپاتی کمر در میان پزشکان و بیماران شناخته شده است.

مصرف بهترین غذا برای درمان دیسک کمر در منزل

همچنان که در حال استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل هستید و از انجام اقداماتی که برای دیسکوپاتی کمر ضرر دارد خودداری می‌کنید، باید به وضعیت تغذیه خود نیز توجه ویژه‌ای نمایید.

پزشکان عقیده دارند مصرف برخی از غذاها نه تنها باعث کاهش درد دیسک کمر می‌شوند، بلکه با تقویت عضلات و استخوان‌های بدن، به درمان آن نیز کمک فراوانی می‌نمایند. در این قسمت به برخی از این غذاها و خواص آن‌ها اشاره کوتاهی می‌نماییم:

 • پروتئین‌های گیاهی: به طور کلی پروتیئن یکی از مواد لازم و ضروری برای جسم ما به شمار می‌رود؛ اما پروتئین‌های حیوانی ممکن است باعث تشدید التهاب دیسکوپاتی کمر شوند، بنابراین سعی کنید از پروتئین‌های گیاهی مانند انواع حبوبات، دانه چیا، بادام زمینی و… استفاده کنید.
 • سبزیجات: سبزیجات از آن دسته مواد غذایی هستند که برای تمامی قسمت‌های جسم مفید و موثر هستند. در ترکیبات سبزیجاتی مانند کلم پیچ، کلم بروکلی، اسفناج و… مواد مغذی وجود دارند که باعث تقویت ستون فقرات می‌شوند.
 • غذاهای دریایی: غذاهای دریایی، از جمله سالم‌ترین مواد غذایی هستند که هر انسان در طول زندگی خود مصرف می‌کند. این مواد غذایی که یکی از بهترین آن‌ها ماهی سالمون است، منبع غنی از پروتئین بدون چربی و امگا 3 هستند که برای ستون فقرات ما بسیار مفید است.
 • ادویه‌جات مفید: اگر شما ادویه‌جاتی مانند زنجبیل و زردچوبه را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید، به مرور زمان شاهد سلامتی جسم و همچنین ستون فقرات خود خواهید بود. این ادویه‌ها باعث ترمیم آسیب‌های به وجود آمده در میان بافت کمر می‌شوند.
 • مصرف گیاهان دارویی: مصرف برخی از دمنوش‌های گیانی، سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و به کاهش التهاب کمک فراوانی می‌نماید؛ از جمله این‌ دمنوش‌ها می‌توان به رزماری، ریحان، چای سبز و… اشاره نمود.
 • لبنیات: همان گونه که می‌دانید مواد لبنی سرشار از کلسیم هستند و این ماده نقش موثری در تحکیم استخوان‌ها ایفا می‌کند. شما می‌توانید با گنجاندن مصرف شیر، ماست، پنیر، کشک و … در برنامه غذایی روزانه خود، به راحتی کلسیم را به بدن خود رسانده و به تسکین و بهبود دیسکوپاتی کمر خود کمک فراوانی نمایید.

درمان دیسک کمر در منزل با اصلاح وضعیت خوابیدن

زمانی که در حال استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل خود هستید، باید به وضعیت خوابیدن خود نیز توجه ویژه‌ای کنید. در هنگام استراحت اگر به صورت اشتباه بخوابید، نه تنها دیسکوپاتی کمر شما بهبود پیدا نمی‌کند، بلکه ممکن است درد آن تشدید شود.

در چنین شرایطی، به هیچ عنوان روی شکم خود نخوابید، زیرا علاوه بر کمر به گردن شما نیز آسیب وارد می‌شود. بهترین وضعیت برای خواب این است که به پهلو دراز کشیده و یک بالشت میان پاهای خود قرار دهید، این کار از فشار اضافی بر روی مهره‌های کمر جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین اگر قصد دارید به پشت بخوابید، یک بالش نازک زیر زانوی خود قرار دهید تا درد و فشار کمر کاهش پیدا کند.

درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

جالب است بدانید که از میان مهره‌هایی که در ستون فقرات ما قرار گرفته‌اند، دیسک بین مهره‌ای 4 و 5 از همه بیشتر مستعد آسیب دیدن هستند. در واقع دیسکی که میان مهره 4 و 5 قرار گرفته است، در پایین‌ترین نقطه و اولین جایی قرار دارد که بیشترین حرکت را در ستون مهره‌ها تجربه می‌کند.

همچنین در هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن، بیشترین وزن بدن بر روی این مهره قرار می‌گیرد و در نتیجه بیش از سایر قسمت‌ها دچار آسیب می‌گردد. برای بهبود دیسک مهره‌های کمر 4 و 5 ، ابتدا روش‌هایی که برای درمانی خانگی دیسکوپاتی کمر به آن اشاره کردیم را امتحان کرده و در صورتی که بهبودی حاصل نشد، به یک متخصص و پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

تحقیقات و بررسی‌ها نشان دهنده آن است که 80 درصد از بیمارانی که دیسک بین مهره‌ای 4 و 5 آن‌ها با آسیب مواجه شده است، با استراحت و درمان‌های متداول خانگی خوب می‌شوند؛ اما 20 درصد از بیماران برای درمان و بهبود دیسک مهره‌های کمر 4 و 5  خود، نیاز به روش‌های درمانی دیگر مانند جراحی پیدا می‌کنند.

بنابراین اگر شما نیز در این قسمت از جسم خود با درد و آسیب مواجه شدید، در خانه استراحت نموده و برای کاهش درد و التهاب خود از پمادهای مخصوص دیسک کمر مانند پیروکسیکام و همچنین کمپرس گرم و یخ استفاده کنید. اگر پس از گذشت چند روز و با انجام این روش‌ها، درد شما بهبود پیدا نکرد، حتماً برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 خود به یک متخصص مراجعه کنید.

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد

اگر شما نیز به هر علتی به بیماری دیسکوپاتی کمر مبتلا شدید، همچنان که در حال استراحت و درمان دیسک کمر در منزل هستید و از داروهای مختلف مانند بهترین پماد برای دیسک کمر خود استفاده می‌کنید، باید از انجام کارهایی که باعث تشدید این درد شده و برای دیسک کمر شما مضر هستند نیز خودداری نمایید. در این قسمت به صورت خلاصه به برخی از اقداماتی که برای دیسکوپاتی کمر ضرر دارد اشاره می‌نماییم:

 • اضافه وزن: اضافه وزن یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث بدتر شدن دیسکوپاتی کمر می‌گردد. بنابراین با اصلاح وضعیت غذا خوردن و جلوگیری از پرخوری، بیش از این به دیسکوپاتی کمر خود آسیب وارد نکنید.
 • نشستن و ایستادن طولانی مدت: از جمله اصلی‌ترین پارامترهایی که باعث ایجاد آسیب جدی به دیسک کمر می‌گردد، ایستادن و نشستن برای مدت زمان طولانی است. حتی اگر مجبور هستید در طول روز برای ساعت‌های زیاد به صورت نشسته یا ایستاده به انجام امور خود مشغول باشید، در فواصل مشخص اقدام به انجام حرکات کششی مناسب نمایید.
 • پوشیدن کفش‌های نامناسب: شما در هنگام راه رفتن باید از کفش‌های مناسب که دارای پاشنه متوسط هستند استفاده کنید. پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای ساعت‌های طولانی در روز، باعث ایجاد آسیب به کمر می‌گردد.
 • سیگار کشیدن: شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که از جمله مهم‌ترین کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، سیگار کشیدن است. مصرف سیگار به مرور زمان باعث ضعیف شدن دیسک‌ها شده و آن‌ها را در برابر ضربه و فشار آسیب پذیر می‌کند.
 • نادیده گرفتن درد دیسک کمر: برخی از افراد اقدام به درمان خانگی دیسکوپاتی کمر نموده و هیچ نتیجه‌ای به دست نمی‌آورند. آن‌ها چون از مراجعه به پزشک ترس دارند، درد دیسک کمر را نادیده می‌گیرند و این موضوع ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های شدیدتر به دیسکوپاتی کمر گردد. در صورتی که روش‌های درمانی مانند استراحت، مصرف داروها، اصلاح وضعیت خوابیدن و… به شما جواب نداد، حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.

بهترین روغن‌های گیاهی برای درمان دیسک کمر در منزل

همچنان که در خانه و در حال استراحت برای تسکین درد کمر خود هستید، می‌توانید از برخی از روغن‌های گیاهی نیز استفاده نمایید. انسان‌ها از سال‌ها و قرن‌های بسیار دور تاکنون از این روغن‌ها برای تسکین بسیاری از دردهای خود استفاده نموده و به نتایج قابل قبولی دست پیدا می‌کردند.

البته اگر وضعیت دیسک کمر شما به صورت حاد و مزمن در نیامده باشد، این روغن‌ها تاثیر شگفت انگیزی برای درمان آن خواهند داشت؛ اما اگر ضربه‌ای که به کمر شما وارد شده است سخت و سنگین بوده و یا مدت زمان طولانی است که با دیسکوپاتی کمر دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است اول درمان‌های پزشکی را امتحان کنید. سپس همچنان به دستورات پزشک خود عمل می‌کنید در کنار آن، از درمان‌های خانگی مانند روغن‌های گیاهی نیز استفاده کنید.

از جمله موثرترین روغن‌ها برای بهبود دیسک کمر عبارتند از:

روغن رزماری

روغن بابونه

روغن اسطوخودوس

روغن سیاهدانه

روغن اکالیپتوس

روغن زنجبیل

روغن نعناع فلفلی

فراموش نکنید که قبل از مصرف هر کدام از این روغن‌ها، ابتدا قطره کوچکی از آن را بر روی قسمتی از پوست دست خود امتحان نموده و از عدم وجود حساسیت به آن‌ها مطمئن شوید. پس از این که مطمئن شدید به این روغن‌های گیاهی حساسیت ندارید، بخشی از آن را بر روی قسمت دردناک کمر خود قرار داده به آرامی ماساژ دهید. ترکیب ماساژ درمانی به همراه روغن‌های گیاهی، تاثیر بسیار خوبی بر روی درد دیسکوپاتی کمر داشته و آن را تا حدود زیادی تسکین می‌دهد.

سخن پایانی

دیسکوپاتی کمر یکی از دردهای ناخوشایندی است که بسیاری از ما انسان‌ها در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنیم؛ این درد گاهی اوقات به قدری شدید است که ما را از انجام امور روزمره خود ناتوان می‌کند. خوشبختانه می‌توان با روش‌هایی که برای درمان دیسک کمر در منزل وجود دارند و ما به برخی از آن‌ها اشاره نمودیم، اقدام به تسکین و بهبود دیسک کمر نمود.

اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که اگر پس از گذشت چند روز و با انجام این امور، کمردرد شما بهبود پیدا نکرد، به هیچ عنوان درد آن را نادیده نگیرید و برای درمان قطعی و کامل آن، به یک متخصص و پزشک ارتوپد مراجعه کنید. کمر درد یکی از مشکلاتی است که ما گاهی اوقات آن را جدی نمی‌گیریم، اما همین درد در آینده می‌تواند ما را از انجام بسیاری از امور عادی و روزانه محروم کرده و کیفیت زندگی ما را زیر سوال ببرد.